Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

22 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

 

Μου αρέσει που αυξάνονται τα lanes (24 θα δίνουν οι zen4) και οι μητρικές "ναυαρχίδες" όχι μόνο λιγοστεύουν τα sata αλλά λιγοστεύουν και τα PCIex που δίνουν, ενώ παράλληλα θα εκτοξεύσουν τις τιμές σε νέα ύψη

 

Να πάνε να γ.......

 

Έξω από τα δόντια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ea6gka έγραψε:

Να δουμε τι θα δειξει στην κατηγορια <200 €

 

Τίποτα. Εν μέρει γιατί δεν έχει νόημα ένας <200€ επεξεργαστής όταν α) οι DDR5 είναι πανάκριβες β) δεν υπάρχουν φθηνά mobo καθώς τα X670 και Χ670Ε θα κοστίζουν όσο ένας επεξεργαστής από μόνα τους και γ) για budget η AMD έχει ακόμα τους ZEN3.

 

Μετά από κάποιες εβδομάδες ή μήνες, όταν παρουσιαστούν τα B650, ίσως δούμε κάποιο πιο φιλικό μοντέλο π.χ. 7500 ή 7600 non X

 

Εν τω μεταξύ αύριο έρχονται οι επίσημες ανακοινώσεις (live από το επίσημο κανάλι της AMD) και περισσότερες πληροφορίες

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος ea6gka έγραψε:

ε τοτε τα λεμε τα χριστουγεννα του 2023, γεροί να ειμαστε...

 

Τέλη 22 κοιτάμε για καλή gpu σε υποφερτή τιμή. Είναι το κατάλληλο χρονικό σημείο. Άστους να βγάλουν τα μάτια τους zen4 vs raptrol lake και από Χριστούγεννα 23 κοιτάμε για νέα πλατφόρμα. Δόξα τω Θεώ από early adopters έχουμε να φάνε και οι κότες.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

 

 

 

lol μαμώ το marketing μου μέσα. Ρε AMD δεν χρειαζόμαστε ούτε gen5 gpu ούτε gen5 ssd. Οι μεν κάρτες γραφικών δεν βρίσκονται ούτε καν κοντά στο να τερματίσουν το gen4 οι δε gen5 ssd είναι πανάκριβοι και δίνουν μόνο παραπάνω serial bandwidth που είναι παντελώς άχρηστο για everyday use. Επιπρόσθετα ακόμα και κάποιος να ισχυριστεί ότι είναι χρήσιμο το gen5 nvme bandwidth, για να αντιγράψεις πού ??? ρωτώ εγώ! Αφού όλα τα άλλα μέσα έχουν ΠΟΛΥ μικρότερη σειριακή διαμεταγωγή, επομένως τρως bottleneck. Ακόμα και 10gbps δίκτυο δεν φτάνει ούτε το 1/5 της ταχύτητας ενός gen5 nvme!

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ποιος ο λογος υπαρξης του Χ670 εφοσον δεν υποστηριζει pcie & nvme gen5 ταυτοχρονα?

 

υπάρχουν φήμες (που πραγματικά ελπίζω να μην επαληθευτούν) ότι το Β650 δεν θα υποστηρίζει OC. Αν το κάνει αυτό η AMD σκατά στα μούτρα της και ένα τεράστιο Χ από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα αυτο για μενα αλλα κατανοητη η απογοητευση.

Αν το κοστολογησουν πολυ φθηνα, δεν υπαρχει θεμα. Το Β550 ηταν ακριβο για φθηνο τσιπσετ.

 

Δλδ το Β650 δε θα υποστηριζει OC ενω το Χ670 θα υποστηριζει αλλα με κομμενα lanes.

Το Χ670Ε θα υποστηριζει OC, pcie+nvme gen5.

 

Το Β650Ε? pcie+nvme gen5 χωρις OC?

Aν ισχυει κ ειναι φθηνο, μου αρκει.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Aν ισχυει κ ειναι φθηνο, μου αρκει.

 

Δυστυχώς η λογική της AMD είναι να κόψει features στις ίδιες ή ακριβότερες τιμές.

 

Αν η λογική ήταν να μας δώσει φθηνές μητρικές 100-150€ και εγώ δεν θα είχα πρόβλημα. Αλλά η λογική τους θα είναι να κόψουν features και να πληρώνεις 200€ για B650 και 500-600+ για Χ670.

 

Ελπίζω το θέμα του OC να μην επαληθευτεί, από ελάχιστες πηγές το έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.