Jump to content


AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

AMD-Ryzen-7000-Zen-4-Desktop-CPU-Packagi
WCCFTECH.COM

The first picture of AMD's Ryzen 7000 "Zen 4" Desktop CPU packaging has been leaked along with alleged prices for three SKUs.

AMD-Ryzen-7000-Zen-4-Desktop-CPU-Packaging-and-Prices-Leak.thumb.jpg.f328961f21ed0816a67536b8c52b933d.jpg

Screenshot_6.jpg.ecd9400a4ca7d3c5b64f62ec3eddfe36.jpg

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει χαμούλης αυτή την εβδομάδα από πληροφορίες.... Η AMD ήδη έχει αποστείλει NDAs και οι πρώτοι επεξεργαστές+mobos φτάνουν στους reviewers. Οπότε, μέχρι την λήξη των NDAs έχουμε να δούμε πολλά unboxing και "feature leaks"... Για την ταμπακιέρα (επιδόσεις ZEN 4 vs RPL) θα πρέπει να περιμένουμε 1 μήνα ακόμα......

 

https://twitter.com/1usmus/status/1557258531115606016?s=20&t=ftOw117unqFncPpKnHbMvQ

 

 

 

https://twitter.com/1usmus/status/1557255253816401921?s=20&t=YdpZBJbhFu63I8G3Ln1Hyw

 

INFINITY FABRIC 3000 MHz που σημαίνει DDR5 6000 @ 1:1 !!!!!! holy shit!!!!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ερωτηση. Τα 170 watt TDP , πως ψυχονται; 🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪

 

To TDP (λιγότερο της AMD και ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ της Intel) είναι παραπλανητικά. Το PPT πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο. Λεχθέντος τούτου, δεν είναι μόνο η κατανάλωση σε W το μοναδικό πρόβλημα ψύξης. Εκ πείρας σου γράφω ότι ο 5800Χ3D μου καταναλώνει λιγότερα W από τον 5900Χ που έχεις εσύ, στο gaming. Έλα όμως που είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο να ψύξεις τον δικό μου 3D...

 

Επίσης, οι ZEN 4 κατασκευάζονται με άλλη κλίμακα ολοκλήρωσης (5nm) που είναι σίγουρα "ψυχρότερη" από τα 7nm. Επομένως πιστεύω ότι η αύξηση της κατανάλωσης εξισορροπείται από τη μικρότερη κλίμακα ολοκλήρωσης και θεωρώ ότι πάνω-κάτω θα είμαστε στα ίδια επίπεδα με τη γενιά Ryzen 5000.

 

Γενικά στις νέες γενιές επεξεργαστών (η Intel to έκανε ήδη) θα δίνεται η δυνατότητα να επιλέξουμε κάποιο "performance mode" με τα power limits απενεργοποιημένα. Το μόνο που θα συγκρατεί τον επεξεργαστεί από το να μην καεί είναι το thermal limit που όταν το φτάνουν οι επεξεργαστές θα κάνουν thermal throttling. Θεωρώ ότι τόσο οι ZEN 4, όσο και οι RPL θα παίξουν μπάλα με thermal limits.

 

Τέλος, ως χρήστες, νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο η κατανάλωση (που την πληρώνουμε ήδη στους λογαριασμούς ρεύματος) και λιγότερο το πώς θα ψύξουμε τα chip. Τα chip (μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου) μια χαρά παίζουν μέχρι το thermal limit και όταν το φτάσουν ρίχνουν επιδόσεις για να μην καούν. Επομένως αντέχουν. Η τσέπη του καθενός δεν ξέρω πόσο θα αντέξει να πληρώνει τρελούς λογαριασμούς για gaming ή για office. Οι συνετοί θα κοιτάξουν να επιλέξουν efficiency. Ελπίζω οι συνετοί να είναι περισσότεροι, αλλιώς οι εταιρείες Intel/AMD/Nvidia δεν πρόκειται να πάρουν το μήνυμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H ΑΜD θα ανακοινώσει msrp πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με τους 5xxx. Εννοείται ότι στην αρχή θα δούμε τιμές πιάτσας με τρελό καπέλο για τους "early adopters". Μέχρι τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη η AMD θα ρίξει ~ 30% τις τιμές γιατί θα φάει τρελό χαστούκι από τους RPL και δεν θα θέλει να χάσει market share. Θα κάνει και την κλασική κίνηση απελπισίας να κυκλοφορήσει 7800Χ3D για το gaming crown και θα τσιμπήσει την τιμή του, αλλά πιστεύω ότι το πολύ μέχρι τα τέλη του 2022 θα  μπορούμε να αγοράζουμε ZEN4 σε πολύ λογικές τιμές. Για τις DDR5 δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο.

 

Αν η AMD θέλει να ανεβάσει το desktop market share πέραν του 20% που βρίσκεται τώρα, θα πρέπει να τιμολογήσει τους ZEN4 στις ΙΔΙΕΣ ΤΙΜΕΣ που είχαν οι αρχικοί ΖΕΝ του 2017. Αλλιώς ο κατήφορος έρχεται.

 

Εκτός αν έχουν κρύψει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τις πραγματικές επιδόσεις των ZEN4 και το ">15%" σημαίνει 35%. Εντάξει τότε, μπορούν να τιμολογήσουν όσο θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Κρατηθείτε , αρχικές τιμές AM5 mobos

 

 

Παράθεση
  • ROG Crosshair X670E Extreme – 1475 Euros (1500 USD)
  • ROG Crosshair X670E HERO – 1088 Euros (1106 USD)
  • ROG Crosshair X670E GENE – 977 Euros (994 USD)
  • ROG STRIX X670E-E Gaming WiFi – 912 Euros (927 USD)
  • ROG STRIX X670E-F Gaming WiFi – 809 Euros (823 USD)
  • ROG STRIX X670E-A Gaming WiFi – 783 Euros (796 USD)
  • PROART X670E-Creator WiFi – 894 Euros (909 USD)
  • PRIME X670-P WiFi – 510 Euros (518 USD)
  • PRIME X670-P – 483 Euros (491 USD)

 

Έχουμε ξεφύγει, έχει χαθεί κάθε μέτρο.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος god έγραψε:

Απο οτι ελεγαν τα leaks μονο οι b650 θα ειναι σε νορμαλ τιμη.

https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-am5-x670e-x670-b650e-b650-a620-motherboard-prices-start-under-100-us-go-as-high-as-500-us/

Καλά καλά έχει να φάει χαστούκι η ΑΜD που θα πέσουν κεφάλια σε όλα τα golden boys που νομίζουν ότι έπιασαν τον πάπα από τα @ . Κατσε να πάρουν το μακρύτερο μόλις βγουν οι RPL και θα σου πω εγώ μετά που θα κάτσουν οι τιμές. Δεν πάνε να ........ λέω εγω

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Screenshot_3.thumb.jpg.cb032c190cea21d6ae384873176bac98.jpg

 

Πριν δω το video (από το table μόνο σχολιάζω) : ΖΕΝ4 DOA τα έλεγα εγώ! Ούτε τον 5800Χ3D δεν ξεπερνάει στο gaming. Επομένως δεν ξεπερνάει ούτε τον Alder Lake. Μιλάμε για τραγωδία! Τώρα πάω να κράξω και τον κάφρο στο κανάλι του.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Πριν δω το video (από το table μόνο σχολιάζω) : ΖΕΝ4 DOA τα έλεγα εγώ! Ούτε τον 5800Χ3D δεν ξεπερνάει στο gaming. Επομένως δεν ξεπερνάει ούτε τον Alder Lake. Μιλάμε για τραγωδία! Τώρα πάω να κράξω και τον κάφρο στο κανάλι του.

Ναι οκ...το τεστ όμως εγινε με <same tdp> .. ξέρουμε οτι οι zen4 θέλουν παραπάνω <power> για να απλώσουν τα ghz τους.. οπότε ακόμη ελπίζω σε κατι καλύτερο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Ναι οκ...το τεστ όμως εγινε με <same tdp> .. ξέρουμε οτι οι zen4 θέλουν παραπάνω <power> για να απλώσουν τα ghz τους.. οπότε ακόμη ελπίζω σε κατι καλύτερο..

 


OK τώρα το πρόσεξα... Ευτυχώς. Παρ'όλα αυτά η διαίσθησή μου είναι ότι οι zen4 δεν θα μπορέσουν να ξεπεράσουν σε single thread/light thread workloads (π.χ. photoshop, gaming κτλ) τους alder lake, πόσο μάλλον τους raptor lake. Έτσι μόνο ερμηνεύεται η ανάγκη της AMD για πολύ γρήγορη κυκλοφορία zen4_3D. Ένας μήνας έμεινε και θα ξέρουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.