Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

35 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

πόσα sata ports -δίσκους χρειάζεται?

1 μηχανικό? (μακρυά κι αγαπημένα από hdd για μένα γράφω 😂 )
πόσους sata?

 

Aν τον δίσκο τον χρειάζεσαι για backup-ασφάλεια και έχεις μεγάλο όγκο δεδομένων  (φωτογραφίες, μουσική,, αρχεία δουλειάς, κλπ κλπ) πας σε hddx2 και κάνεις τον σταυρό σου. Αν χωράνε σε ssd ξεχνάς τους μηχανικούς.
Ανάλογα την οικονομική δυνατότητα του άλλου (και την μητρική που έχει) είτε βάζεις έναν nvme κι έναν sata ssd, είτε 2 sata ssd.

 

ο καθένας το βλέπει από την δικιά του οπτική

  Ναι έχω όγκο δεδομένων (για 2 λειτουργικά) + εσωτερικό backup/snapshots + game library (+ εξωτερικό backup του backup, για να μην κάνω τον σταυρό μου που λες). Με enterprise toshiba με 5 έτη εγγύηση, δεν χρειάζεται να κάνεις τον σταυρό σου btw.

 

Και μη μου πεις κανένας να πάρω NAS, δεν είναι για το δικό μου σενάριο χρήσης.

 

Προς το παρόν έχω 4 sata κατειλημμένα (2 HDD + 2 SSD) + nvme για 2 λειτουργιικά. Οπότε ξεκινάμε από 4 sata και θα ήθελα η όποια νέα μητρική μου να έχει τουλάχιστον 6 για να μην αναγκάζομαι να πετάω τα παλιά και να αγοράζω νέα πιο μεγάλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Cyber_Cookie  :whistling:

1580638-Ryzen-7000-Series_5_7600X_8-scal
WWW.HARDWARETIMES.COM

AMD plans to announce its Zen 4 X3D processors next month at CES 2023. According to rumors, there will be three variants of the...

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Asrock b550 phantom gaming 4 του 100ρικου και έχω 2x8tb raid1, 2x4tb raid1, έναν 2tb, ένα οπτικό drive που όντως το χρειάζομαι και έναν nvme για το λειτουργικό και περισσεύουν και ένα 4.0 16x (4x στην πράξη), ένα m.2 για wifi/bt και 2 pci-e x1 για να μπορώ να προσθέτω ότι χρειάζομαι. Υπάρχει και ένα ακόμα m.2 αλλά είναι shared με sata 4, 5, 6, οπότε δεν το μετράω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

@Cyber_Cookie  :whistling:

1580638-Ryzen-7000-Series_5_7600X_8-scal
WWW.HARDWARETIMES.COM

AMD plans to announce its Zen 4 X3D processors next month at CES 2023. According to rumors, there will be three variants of the...

 

 

kokkalis-oh-snap.gif

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν χρειάζονται για πολύ κόσμο αλλά κρίμα που δεν θα δούμε threadripper απλούς . Το άρθρο λέει για μόνιμα αλλά εγώ αφήνω μια ελπίδα . Εάν έβγαινε κανένας 32 με 48 core γύρω στο 1,5 Κ θα ήταν καλή αγορά . Δυστυχώς με τιμές στα ύψη δεν πρόκειται να έχουμε πρόσβαση στο HEDT. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Zen 4 με DDR4 και PCIe Gen 4. Τα λιμπίζεστε; 🤪

 

small.png
WWW.TECHPOWERUP.COM

This article serves as a continuously updated summary of currently known leaks and official announcements regarding upcoming...

 

 

Εάν γίνει κάτι τέτοιο, τότε μιλάμε μόνο για 7600Χ και 7700Χ που έχουν TDP 105W.  Ο 7900Χ και πάνω έχουν 170W TDP που είναι πάνω από τα όρια του AM4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα sources για τον zen4 σε am4, εχει το ιδιο leak με πριν κατι μηνες. Δεν το βλεπω και πολυ πιθανο.

 

Θα μπορουσαν να βγαλουν χαμηλοτερης συχνοτητας 7600, 7700, αλλα θα θελουν οι κατασκευαστες μητρικων; Ισως μονο για τα b550,x570;

Απο την αλλη οι μητρικες am4 εχουν αρχισει να εξαφανιζονται απο την αγορα και να ανεβαινουν οι τιμες τους. Δεν μου φαινεται να υπαρχουν μεγαλα αποθεματα για να αξιζει να ασχοληθουν με καινουρια bios.

 

Παιζει να επαιρνα ενα 7900 <125watt και ας μην τον χρειαζομουν..

Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXAXAXA η ΑΜD έχει πάθει παράκρουση. Νομίζει ότι ο 7600 είναι "competing" με τον 13600... Γεια σας.....

 

Να το προσέξει η AMD γιατί πάει για 3/3 φόλες μέσα σε λιγότερο από τρίμηνο. Στην αρχή οι ZEN4, μετά οι Radeon 7900XT και τώρα τούτο....

 

Δεν λυπάμαι την AMD. Εμάς τους καταναλωτές λυπάμαι που βλέπω να 'ρχεται 10ετής "μεσαίωνας" με Intel και Nvidia.....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2022 at 4:16 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

XAXAXAXAXAXA η ΑΜD έχει πάθει παράκρουση. Νομίζει ότι ο 7600 είναι "competing" με τον 13600... Γεια σας.....

 

Να το προσέξει η AMD γιατί πάει για 3/3 φόλες μέσα σε λιγότερο από τρίμηνο. Στην αρχή οι ZEN4, μετά οι Radeon 7900XT και τώρα τούτο....

 

Δεν λυπάμαι την AMD. Εμάς τους καταναλωτές λυπάμαι που βλέπω να 'ρχεται 10ετής "μεσαίωνας" με Intel και Nvidia.....

 

Καλά δεν έχει πάθει τίποτα η AMD.

Κάθε αλλο, πουλά και πολύ καλά μάλιστα.

 

Σε ότι αφορά τους Ζεν 4, το κόστος της πλατφόρμας χαλά την δουλειά.

Όμως και στις άλλες πλατφόρμες, οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα.

 

Ακόμα και στην 7900ΧΤ/Χ , δες τι κάνει σε εργασιακό περιβάλλον.

Ανώριμο πλασάρισμα, αλλά δεν είναι κακή.

 

 

Μην τα βλέπουμε όλα μαύρα.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.