Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι πού είναι η Ε.Ε. που δεν χάνει ευκαιρία σε άλλες περιπτώσεις να επιβάλλει πρόστιμα. Εδώ και χρόνια (τόσο AMD όσο και Intel) συνεχίζουν την ίδια απάτη. Διαφημίζουν τα προϊόντα τους με ρυθμίσεις που θεωρούνται OC, αλλά ταυτόχρονα σου λένε στα ψιλά γράμματα ότι αν κάνεις OC χάνεις την εγγύηση. Στην πράξη βέβαια δεν νομίζω να το ψάχνουν και ιδιαίτερα και κάνουν RMA χωρίς να έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά το γεγονός και μόνο ότι στα ψιλά γράμματα αναφέρεται ότι δεν καλύπτεσαι από εγγύηση δημιουργεί θέματα εμπιστοσύνης. Ας τα βρουν μεταξύ τους Intel και AMD και ας ξεκαθαρίσουν τι θεωρείται OC και τι όχι και τελικά τι καλύπτεται από εγγύηση. Οι reviewers για άλλη μια φορά έχουν τη δύναμη να τους ξεσκίσουν. Ας κάνουν ΟΛΑ τα reviews μόνο με ρυθμίσεις που καλύπτονται από εγγύηση και όχι XMP ούτε EXPO. Να σου πω εγώ μετά πώς εξαφανίζονται τα disclaimers εν μια νυκτί.

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.fa6aa0a9ec60868fe3296780ca51ba35.png

 

https://www.overclock.net/threads/asus-rog-crosshair-x670e-overclocking-discussion-thread.1799959/page-245

 

*δεν έχουν ενημερώσει όλες τις σελίδες στην asus για κάθε μητρική, αλλά όποιος θέλει μπορεί να βρει τα bios και για τα b650 στο παραπάνω link

 

 

image.png.9d35fbdd1e8d64a3f54799899b2ec735.png

 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

για την δικια μου ειναι ακομα beta

αλλα σεστηκα εχω βαλει την ταση του SoC 1.25

εδώ είσαι→  https://rog.asus.com/us/motherboards/rog-strix/rog-strix-b650e-i-gaming-wifi-model/helpdesk_bios/

 

δεν έχουν ενημερώσει σ'όλα τα regions, για παράδειγμα για τα x670 τα βρίσκεις από το global site, για κάποια από τα b650 στο usa,

εγώ το κατέβασα από τους muricans για το b650e-e 😂

στο link που έβαλα σε προηγούμενο post τα έχει όλα μαζεμένα

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χαοτική κι ασόβαρη κατάσταση, ειλικρινά. Φταίει η AMD; Φταίνε οι μητρικάδες; Φταίνε αμφότεροι; Δεν ξέρω ούτε με νοιάζει. 

Δηλαδή, ο end user πρέπει να κάνει ή να έχει διδακτορικό στις ρυθμίσεις του bios, αλλάζοντας 500 πράγματα κάθε φορά κι ελπίζοντας ότι δεν θα του κάτσει η στραβή, ενώ δεν γνωρίζει την έκταση της ζημιάς την οποία έχει υποστεί ο επεξεργαστής του μέχρι τώρα.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

κατα την γνωμη μου φταιει η AMD. μπορει οχι 100% αλλα το μεγαλυτερο φταιιξιμο ειναι δικο της

ε?

 

Προφανώς και έχει μερίδιο ευθύνης στο σημείο που δεν έλεγξε/ελέγχει διεξοδικά αν τηρούν οι board partners τις προδιαγραφές που δίνει η AMD, αλλά όχι και ότι έχει και το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης. Θυμάμαι από το 2017 πάντα η AMD δηλώνει δημόσια ποια είναι τα "safe voltages" για κάθε γενιά Ryzen. Το αν οι μητρικές τα ξεπερνούσαν εν αγνοία του χρήστη είναι πρωτίστως ευθύνη των μητρικών και δευτερευόντως της AMD που δεν έκανε αυστηρούς ελέγχους (ή τους έκανε αλλά έκλεινε το μάτι). Η δε Asus, ακόμα και από το B350 που έχω εγώ, κάνει παραδοσιακά overvoltage. Τώρα το αν θα μπορούσαν να υπάρχουν μηχανισμοί προστασίας εντός του επεξεργαστή (π.χ. να κάνει shut down όταν τροφοδείται με ρεύμα εκτός προδιαγραφών, δεν το ξέρω και είναι και άλλη συζήτηση).

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει η σωστη καθοδηγηση απο μεριας amd. Ποτε δεν υπήρξε τετοιο προβλημα απο μεριας intel. τουλαχιστον σε σημειο να καιγονται τσιπακια ΚΑΙ μητρικη μαζι

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

δεν υπαρχει η σωστη καθοδηγηση απο μεριας amd. Ποτε δεν υπήρξε τετοιο προβλημα απο μεριας intel. τουλαχιστον σε σημειο να καιγονται τσιπακια ΚΑΙ μητρικη μαζι

 

Δεν νομίζω ότι είναι εκεί το θέμα. Και η Intel είχε θέματα στο παρελθόν. Δεν θυμάμαι αν είχε ποτέ τσιπ που καιγόντουσαν από overvoltage, αλλά τσιπ που στράβωναν από λάθος προδιαγραφές στο socket  νομίζω είχε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν νομίζω ότι είναι εκεί το θέμα. Και η Intel είχε θέματα στο παρελθόν. Δεν θυμάμαι αν είχε ποτέ τσιπ που καιγόντουσαν από overvoltage, αλλά τσιπ που στράβωναν από λάθος προδιαγραφές στο socket  νομίζω είχε.

Δεν ειχε τετοια θεματα η intel. Τουλαχιστον απο εποχη 1366 και μετα, για πιο πριν δεν ξερω αλλα δεν εχει και νοημα να παμε τοσο πισω

 

Link to comment
Share on other sites

Σε am4, καθε κομματι(cpu) που εχω δοκιμασει λειτουργει σε διαφορετικη ταση στην ιδια μητρικη. Δλδ 2 ryzen 1600 τελειως διαφορετικη ταση και σε soc και σε vcore. Αλλη ταση εχει και ο 5500 μου και ενας 5600g που ειναι παρομοια τσιπ(+200mhz o 5600g). Με default volt και ορια στα ρευματα, ο 5600 ειχε λιγο υψηλοτερη ταση και επιανε χαμηλοτερη συχνοτητα απο τον 5500. Οποτε πως καθοριζονται τα volt;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή το θέμα είναι σοβαρό και δεν γίνεται να τρέμει ο αγοραστής μην τυχόν και σκάσει στα χέρια του ο επεξεργαστής, ας βρει η AMD την άκρη με τους μητρικάδες. Στο κάτω-κάτω, και το δικό της όνομα διασύρεται με όλα όσα βλέπουμε/διαβάζουμε. Ας τραβήξει μερικά αφτιά αν δεν ευθύνεται, αλλιώς ας αναλάβει τις ευθύνες που τις αναλογούν.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

AM5 ναι.

CPU VGA RAM όλα τέρμα δεν παίρνει άλλο. RGB και πυροτεχνήματα αλλά μόνο με σωστά βολτ.

Τώρα θα το βάλω και στο δείξτε το κουτί σας να κατουρήσω drnikiforo.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Plits 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.