Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

15 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Καποτε, λεγαμε οτι δεν εχουμε οθονες για τις καρτες που ειχαμε. Τωρα που εχουμε οθονες ψαχνουμε καρτες.

Αλλα παντα κατι λείπει 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Pay Me Bitch Better Have My Money GIF

 

To μόνο component που μου λείπει και δε μπορώ να φτιάξω ένα balanced σύστημα όπως το θέλω είναι τα λεφτά εμένα πάντως. 

με 2 νεφρα δεν πηγε κανεις μπροστα! 🤣

  • Like 1
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Καποτε, λεγαμε οτι δεν εχουμε οθονες για τις καρτες που ειχαμε. Τωρα που εχουμε οθονες ψαχνουμε καρτες.

 

...μονο εγω εχω καρτα και δεν εχω οθονη ρα???

 

7 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

To μόνο component που μου λείπει και δε μπορώ να φτιάξω ένα balanced σύστημα όπως το θέλω είναι τα λεφτά εμένα πάντως. 

 

For-all-crypto GIFs - Get the best GIF on GIPHY

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

 

Οι Ryzen 8000 δεν ανήκουν στην αρχιτεκτονική ZEN5, αλλά στην ZEN4 (APU). Οι πρώτοι ΖΕΝ5 (λογικά 9000 series) αναμένονται το καλοκαίρι του 2024, ίσως και αργότερα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O 8700G στα 330 ειναι αυτοκτονια 

Αντιθετος ο 8600G στα 230 , ειναι πιστευω η καλυτερη επιλογη 

Αν πεσει καπως η τιμη ωστε να μπορεις να στησεις μηχανιμα με ενα 400αρι , θα ειναι καλο

Οπως και να εχει , αν και γενναια η αυξηση σε σχεση με την σειρα 5000 , δεν παυει να μην ειναι αρκετη ωστε να τα επιλεξει καποιος 

 

Λογικα ομως θα τα δουμε σε ετοιματζιδικα κουτακια 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Με τροφοδοτικα τι γινεται σε αυτα τα μηχανακια? Θελω να στησω ενα με kodi για 4κ 7.1 ταινιες.

αν δεν βαλεις καρτα γραφικων και παιξεις μπαλα με τα ενσωματωμένα του cpu τοτε μπορεις να παρεις κατι πολυ μικροτερο απο ενα nr200p ας πουμε

αναλογα μα το κουτι που θα επιλεξεις θα επιλεξεις και το τροφοδοτικο sfx/flex atx/ pico κλπ κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αν δεν βαλεις καρτα γραφικων και παιξεις μπαλα με τα ενσωματωμένα του cpu τοτε μπορεις να παρεις κατι πολυ μικροτερο απο ενα nr200p ας πουμε

αναλογα μα το κουτι που θα επιλεξεις θα επιλεξεις και το τροφοδοτικο sfx/flex atx/ pico κλπ κλπ

Αλλιως ετοιμο μινι και τελος?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Αλλιως ετοιμο μινι και τελος?

Ακριβως! Πχ κατι τετοιο. Η απο κινα που παιζουν καπου στα 160ε

Επειδη ψαχνω να στησω κατι παρομοιο για φιλο και επειδη ζηλεψα μαλλον θα στησω και για μενα. Εχω βρει 2 λυσεις. Η το πας τερμα φθηνα και περνεις ενα τετοιο

και ενα κουτακι (ας πουμε αυτο) που δινει μαζι τροφοδοτικο και εισαι αρχοντας

2ο το πας ενα βημα παραπερα και παιρνεις ειτε ενα i3 τυπου 14100 ή ενα 5600G με μια πολυ φθηνη mini itx μητρικη και εχεις ενα αρκετα δυνατοτερο συστημα

Αλλα για την χρηση που μιλαμε ο Ν100 ειναι οτι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε τέτοιο δίλλημα είμαι αυτόν τον καιρό... Ψάχνω να αντικαταστήσω το Mi Box S που έχω και παίζει το Plex και στην αρχή έλεγα να πάω στο Nvidia Shield Pro που παίζει τα πάντα.

Αυτά τα μικρούλια όμως νομίζω πως με τραβάνε λιγάκι τώρα τελευταία και δεν ξέρω που θα καταλήξω.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ψηθει για RPi5 αλλα κλασικα το πουλανε αρκετα πανω απο msrp και ετυχε να δω τον intel n100 ο οποιος ειναι ανωτερος απο pi5 και παιζει σε πολυ καλα λ7. ο οποιος θεωρω με καλυπτει σε επιδοσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα σκάλισμα λίγο στις μνήμες.
Με expo στα 6000mhz που είναι για τις μνήμες που έχω δεν είχα κάποιο θέμα ποτέ.

Είχα δοκιμάσει παλιότερα στα 6200mhz (με κάποια timings που είχα βρει) αλλά "έτρωγα" μπλε οθόνες.

Σκέφτηκα να κάνω δοκιμάσω πριν κάποιες μέρες στα 6400mhz αλλά με τα timings που δίνει το expo αλλά δεν ξεκίνησε ποτέ.. 😂

Έκανα αλλαγή στο bios από το 1616 στο 2412 και δοκίμασα πάλι στα 6400mhz με τα expo timings κι αυτήν την φορά ξεκίνησε και μπήκε στα windows.

αλλά μου πέταξε μπλε οθόνη κάποια στιγμή. οπότε έριξα ταχύτατητα στα 6200mhz και το έψαξα περισσότερο αυτή την φορά με τα timings :beer:

 

Με expo στα 6000mhz το latency ήταν 67ns

-//- στα 6400mhz όσο δούλεψε το latency ήταν 71ns (με τα timings που είχε από το expo)

-//- στα 6200mhz primary timings από expo, στα 2dary έκανα κάποιες μικρορυθμίσεις  το latency είναι γύρω στα 61,5ns

 

Έτρεξα 2 φορές tetsmem5 (anta777 & 1usmus - 1μιση και 2 ώρες) είχε αρκετα presets έτρεξα αυτά τα 2 που είναι στην παρένθεση, δεν μου έβγαλε κάποιο σφάλμα,
αλλά και 5 μέρες τώρα που δουλεύω το pc είναι κομπλέ. 

 

ram g.skill f5-6000j3040g32gx2-tz5n 64gb

mb asus b650e-e

bios 2412

CO-25 , PPT 82W

 

testmem5.jpg.5ebc619d92ae4f28e8d9979d8e203fcd.jpg       aida64.thumb.jpg.804ba0cfd883a95135cb41a9c25959ce.jpg 

 

y-cruncher_Pi-2.5b_63_604.jpg.5576c506c51eccd76506d8a75363189d.jpg   CINEBENCH_R23_CPU_Multi_Core_18768.jpg.a08bba8e48822b5d9daeee5010777ae2.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.