Jump to content



AMD Zen 4


gdp77

Recommended Posts

WWW.TECHPOWERUP.COM

AMD's cheapest Zen 4 X3D processor is shaping up to be its most popular. Sales numbers from Germany's Mindfactory posted by...

 

 

r921ybaJsHwoHL8x_thm.jpg

 

....not bad for AMD και το αστειο ειναι οτι μονο affordable δε μπορεις να πεις τους επεξεργαστες της.

 

Spoiler

推土機」惹的禍- AMD 被控告虛假宣傳「假八核」 首戰失利- XFastest Hong Kong

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
WWW.TECHPOWERUP.COM

AMD's cheapest Zen 4 X3D processor is shaping up to be its most popular. Sales numbers from Germany's Mindfactory posted by...

 

 

r921ybaJsHwoHL8x_thm.jpg

 

....not bad for AMD και το αστειο ειναι οτι μονο affordable δε μπορεις να πεις τους επεξεργαστες της.

 

  Hide contents

推土機」惹的禍- AMD 被控告虛假宣傳「假八核」 首戰失利- XFastest Hong Kong

 

 

Καλά τα κατάφερε η AMD  με τους 7000. Γενικά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι για τα μπάζα γενιά. Πανάκριβη πλατφόρμα και σε καμία περίπτωση δεν κάνουν τη διαφορά από την προηγούμενη γενιά. Παρ' όλα αυτά πούλησαν καλά. Αν η πληροφόρηση που υπάρχει μέχρι τώρα για τους 8000 (ή όπως ονομαστούν) είναι ορθή, οι 7άρηδες θα καταλήξουν στη χωματερή ταχύτατα, καθώς αναμένονται πολύ μεγάλες διαφορές στο IPC (οι πυρήνες φαίνεται να μένουν ίδιοι).  Εγώ ούτως ή άλλως τους κάνω skip λόγω δυσανάλογου κόστους πλατφόρμας με την προσφερόμενη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες

Έστήσα πρόχειρα το σύστημα εκτός κουτιού σε περίπτωση που αντιμετώπιζα κάποιο θέμα για πιο εύκολο τσεκάρισμα.

7800x3d / asus b650e / g.skill 64gb ram 6000mhz (εκτός qvl λίστας) και προσωρίνη αερόψυξη deepcool ag620

 

To λοιπόν το θέμα που αντιμετώπισα ήταν η τοποθέτηση της αερόψυξης :whistling: για να τις βιδώσω στην βάση της,

αφου σιχτιριασα  την deepcool και μετά από ένα τσιγάρο, έκανα κάτι αλχημίες με τα ελατήρια στην βάση,

ακόμα ψάχνω κάτι ροδέλες κτλ. απλά δεν το λέω 😆

 

Στα δια ταύτα, ήταν το μοναδικό θέμα που αντιμετώπισα 😂

Δίνω ρεύμα, ανάβουν κανονικά όλα, πρώτο ποστάρισμα (είχα κάνει και bios update) έκανε περίπου ένα λεπτό,

έκανα ρυθμίσεις στο bios ( pbo, expo), στην επόμενη επαννεκίνηση έκανε περίπου 30sec το expo ενεργοποιήθηκε χωρίς κάποιο θέμα,

πέρασμα windows11, ολοκλήρωση εγκατάστασης και απενεργοποίηση το training για τις ram.

 

vsoc έδινε 1,26V, το έχω βάλει 1,20v, στο bios το δείχνει 1,21V, μέσα στα windows από το hwmonitor το δείχνει 1,19V

cold boot → 3-4 sec μέχρι να δείξει το logo της asus κι άλλα 3-4sec για τα windows.

Όλα κύλησαν ομαλά σε σχέση με αυτά που διάβαζα για τα προβλήματα της πλατφόρμας.

Αυτά τα ολίγα

 

ερώτηση 

fclk να το αφήσω auto ή να το βάλω 2000mhz για τις μνήμες (τρέχουν στα 6000mhz) ?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μπομπα εισαι!!!! ουτε του παπα......

εγω το εχω στο auto το fclk 

 

btw με τι gpu εισαι?

αντε να το δουμε και ολοκληρωμενο να το καμαρωσουμε 

θα το αφήσω στο auto, δοκίμασα και με 2000 δεν είχε κάποιο θέμα
-
rtx 3080

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/6/2023 at 5:28 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

 

Τελικα ειναι αλλο επιπεδο ο 7800Χ3D.

Δε περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα. Σε αρκετα games τα average του 5800 ισα που φτανει τα lows του 7800....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι παιδια για φλωρους ειναι καλοι παρτε. Χαχαχαχα

Αν θελετε αντρικα chip 13900k 400w

ναι αλλα ο αντρας ο σωστος που θα παρει τον 13900Κ, τον κανει delid και τον τρεχει με direct die cooling σε custom loop

ολα τα αλλα ειναι ημίμετρα, ναχαμε να λέγαμε 😅

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ναι αλλα ο αντρας ο σωστος που θα παρει τον 13900Κ, τον κανει delid και τον τρεχει με direct die cooling σε custom loop

ολα τα αλλα ειναι ημίμετρα, ναχαμε να λέγαμε 😅

Ουτε εγω είμαι τοσο αντρας να εχω πραγματα χωρις εγγυηση. Χαχαχαχα

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Ναι γιατι θα το καταλαβει κανενας 😛 

Εννοεις αν θα το ξανακολλησω? Δεν ειμαι εγω το θεμα. Αν το στειλεις πισω με προβλημα θα το δει η ιντελ πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Λεμε να στησουμε ενα pc για τη δουλεια με 7950Χ, 4090, 64-128GB μνημη για αρχη, 2x4TB nvme, 2x16TB HDD

 

-Μπορουν τα Β650, Χ670 κλπ να τρεξουν 16ΤΒ δισκους? Και αν ναι, ποσους?

-Ποια μητρικη θα προτεινατε για 7950Χ? Εχω προσωρινα την Β650 ProArt γιατι δεν εχει καραγκιοζιλικια πανω της. Αλλα η asus δεν εχει Pro version σε ΑΜ5.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.