Jump to content



H EVGA αποχώρησε από τη συνεργασία με την Nvidia!


Recommended Posts

22 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Αν η AMD δε πάρει σημαντικό μερίδιο στην αγορά, δεν έχει νόημα να ασχοληθεί.

Σίγουρα θα έχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους με Radeon αλλά τι νόημα έχει αν 99/100 παίρνουν πράσινη.

 

1) H AMD στο desktop έχει 20% ήδη και όχι 1% που γράφεις.

2) Για τη συγκεκριμένη αγορά, δεν υπάρχει "βγαίνω εκτός 3-4 χρόνια και μπαίνω τότε ξανά". Ή θα πάει σε AMD άμεσα ή τελείωσε. Οι υποδομές και οι άνθρωποι δεν θα σε περιμένουν 2-3-4 χρόνια.

3) Για όποιον μελετάει σε βάθος και καταλαβαίνει αυτές τις τεχνολογίες, η AMD με πλεονέκτημα στο efficiency // chiplets // linux support, έχει ήδη εξασφαλίσει ένα πολύ πιο σίγουρο μέλλον από την nvidia. Απλά οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονται τη σημασία των προαναφερόμενων + δεν μπορούν να δουν πιο μπροστά από τα "benchmarks" του LTT με τα ΑΑΑ games που η nvidia χρηματοδοτεί. Θα αρχίσουν οι περισσότεροι να παίρνουν πρέφα σε λίγους μήνες...

 

 

 

EDIT:

@tommybertsen wtf? άλλαξες topic starter βάζοντας το όνομά σου?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

1) H AMD στο desktop έχει 20% ήδη και όχι 1% που γράφεις.

2) Για τη συγκεκριμένη αγορά, δεν υπάρχει "βγαίνω εκτός 3-4 χρόνια και μπαίνω τότε ξανά". Ή θα πάει σε AMD άμεσα ή τελείωσε. Οι υποδομές και οι άνθρωποι δεν θα σε περιμένουν 2-3-4 χρόνια.

3) Για όποιον μελετάει σε βάθος και καταλαβαίνει αυτές τις τεχνολογίες, η AMD με πλεονέκτημα στο efficiency // chiplets // linux support, έχει ήδη εξασφαλίσει ένα πολύ πιο σίγουρο μέλλον από την nvidia. Απλά οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονται τη σημασία των προαναφερόμενων + δεν μπορούν να δουν πιο μπροστά από τα "benchmarks" του LTT με τα ΑΑΑ games που η nvidia χρηματοδοτεί. Θα αρχίσουν οι περισσότεροι να παίρνουν πρέφα σε λίγους μήνες...

 

μισό να βάλω ένα game ASSASSIN CREED VALHALLA ε ρε ξύλο η 6700xt στην 3070ti
 

 



και πριν ξεκινήσετε τι λεφτά η μία θεωρητικά και τι λεφτά κάνει η άλλη !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

EDIT:

@tommybertsen wtf? άλλαξες topic starter βάζοντας το όνομά σου?

Ναι, γιατί έτσι θέλω :hehe: 

 

On a serious note.

Αν παρατηρούσες, είχα ποστάρει 8 ώρες νωρίτερα το ίδιο ακριβώς παραδίπλα στο θέμα των 4ΧΧΧ (επίσης είναι ελεύθερο να δεις ότι ποσταρίστηκε 19 ώρες πριν, δεν είναι κρυφό).

  Την στιγμή που ετοιμαζόμουν να κάνω split σε νέο θέμα, παρατήρησα ότι κάποιο θέμα δημιουργήθηκε, με το ίδιο ακριβώς βίντεο μάλιστα.

 

Είχε ήδη απαντήσεις κάτω από το post μου.

Οπότε όταν ένωσα τις απαντήσεις με το θέμα αυτό, πήρε χρονολογική σειρά το πράγμα, γιατί έτσι κάνει η πλατφόρμα. 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι, γιατί έτσι θέλω :hehe: 

 

On a serious note.

Αν παρατηρούσες, είχα ποστάρει 8 ώρες νωρίτερα το ίδιο ακριβώς παραδίπλα στο θέμα των 4ΧΧΧ (επίσης είναι ελεύθερο να δεις ότι ποσταρίστηκε 19 ώρες πριν, δεν είναι κρυφό).

  Την στιγμή που ετοιμαζόμουν να κάνω split σε νέο θέμα, παρατήρησα ότι κάποιο θέμα δημιουργήθηκε, με το ίδιο ακριβώς βίντεο μάλιστα.

 

Είχε ήδη απαντήσεις κάτω από το post μου.

Οπότε όταν ένωσα τις απαντήσεις με το θέμα αυτό, πήρε χρονολογική σειρά το πράγμα, γιατί έτσι κάνει η πλατφόρμα. 

 

 

Εντελώς αντιδεοντολογικό imo. Δηλαδή αν γίνει είδηση στην πρώτη σελίδα, θα κάνεις και εκεί merge και κατά συνέπεια hijack το θέμα από τον news poster?

 

Δεν έχω πατήσει στο θέμα nvidia 40xx. Τόσο αδιάφορο μου είναι λόγω των τιμών τους και του τραγικού efficiency που θα έχουν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Εντελώς αντιδεοντολογικό imo.

 

Δεν έχω πατήσει στο θέμα nvidia 40xx. Τόσο αδιάφορο μου είναι λόγω των τιμών τους και του τραγικού efficiency που θα έχουν.

Jack Nicholson Deal With It GIF

  • Plits 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι αγοράζει ο κόσμος. Όχι τι έχει νόημα για σένα.

Ναι έχει πλεονέκτημα στο efficiency k στο chiplet design. Πρέπει να δείξει τώρα στο κοινό κ στην evga για να συνεργαστούν ότι είναι ανταγωνιστική. 

Συμφωνώ στο ότι η τελευταία πρέπει να συνεργαστεί με AMD/Intel - δε μπορεί να περιμένει χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Το θέμα είναι τι αγοράζει ο κόσμος. Όχι τι έχει νόημα για σένα.

Ναι έχει πλεονέκτημα στο efficiency k στο chiplet design. Πρέπει να δείξει τώρα στο κοινό κ στην evga για να συνεργαστούν ότι είναι ανταγωνιστική. 

 

Συμφωνώ με το πνεύμα όσων γράφεις, αλλά προσθέτω μερικές επισημάνσεις/απόψεις μου.

 

1) Ο κόσμος, ειδικά για το θέμα gpu θέλει education. Πολύ καλό το marketing της nvidia και τα features και οι "πιασμένοι" youtubers και τα "sponsored" games, αλλά οι περισσότεροι  πάνε και τα σκάνε χοντρά για nvidia ενώ με λιγότερα έως πολύ λιγότερα χρήματα θα είχαν ισάξιες επιδόσεις με radeon. Τα τελευταία τεστ από hardware unboxed (50 games tests) αποδεικνύουν ότι το "AMD finewine" ζει και βασιλεύει. To DLSS δεν είναι πλέον selling point και οι περισσότεροι κατάλαβαν ότι το RT έχει ακόμα μεγάλο penalty και δεν αξίζει, εκτός αν κάθεσαι και αναλύεις καρέ καρέ το παιχνίδι και στα περισσότερα παιχνίδια βάζεις high details και είσαι κομπλέ. Η AMD είναι πολύ έως εξαιρετικά ανταγωνιστική ήδη, αλλά οι youtubers άλλα διαφημίζουν. Οπότε, προσωπικά, οι πωλήσεις δεν μου λένε κάτι για το τι είναι καλύτερο ή τι αξίζει πραγματικά τα χρήματα που ζητάει.

 

2) Με τις radeon3 σε συνδυασμό με την οικονομική και ενεργειακή κρίση, θα κλάψουν όλοι όσοι δεν έχουν chiplet υλοποιήσεις με μαύρο δάκρυ. Θέλω πραγματικά να δω ποιος θα αγοράσει Nvidia 40xx από εδώ μέσα. Εξαιρούνται όσοι είναι εξαρτημένοι από CUDA based software. Όσο για streaming, το ΑV1 support τελειώνει εν μια νυκτί το nvenc, οπότε πάει και αυτό, για όσους το έχουν σαν επιχείρημα.

 

3) Η AMD είναι κολοσσός μπροστά στην "κάποια" EVGA και προφανώς δεν έχει να της αποδείξει τίποτα. Δεν θα παρακαλέσει η AMD την EVGA, αλλά το ανάποδο πρέπει να γίνει. Πιστεύω ότι η AMD θα δείξει ενδιαφέρον, αλλά από κει και πέρα η EVGA είναι αυτή που θα πρέπει να προσπαθήσει για να επιτευχθεί συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πινακάκι έχει δημοσιευτεί ήδη στο forum. Επίσης προέρχεται από άλλες πηγές, δεν είναι από το MLID

 

 

WzJaU3fQc5LcBrZp.thumb.jpg.23e9b12eb31a6827807f02d2c96c6799.jpg

 

 

https://www.techpowerup.com/299148/amd-cuts-msrps-of-radeon-rx-6000-series-graphics-cards

 

Προσωπικά ενδιαφέρομαι για μια 6700ΧΤ στη σωστή τιμή και (αν δεν μας πιάσει ο Γ' παγκόσμιος) κάθομαι στα αβγά για 2-3 χρόνια να δούμε τι θα γίνει με το ενεργειακό. Ως έχει η κατάσταση ~1€ / KW το ρεύμα, ο υπολογιστής για gaming αρχίζει και γίνεται μη βιώσιμος για έναν "normal" μισθωτό.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...
WWW.TECHPOWERUP.COM

In what could be the beginning of the end for EVGA after its spectacular withdrawal from the graphics card...

 

We saw those message and they are rumors.
Our Taiwan office is still operating and Kingpin is still with EVGA.
EVGA is still doing business and supporting its customers.
Thanks for reaching out.

 

Σε παρακαλώ, βγάλε μια evga-amd κάρτα γραφικών. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.