Jump to content



Τι κάρτα γραφικών μπορεί να "φορέσει" το pc


Recommended Posts

Καλημέρα,
Ήθελα να ρωτήσω το παρακάτω σύστημα τι κάρτα μπορεί να σηκώσει;

Ryzen 5 3600
B450 Tomahawk max
G. skill 16GB Ram
Τροφοδοτικό Corsair TX650M 650W
Τωρινή κάρτα: Gigabyte 1660ti OC

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν θες συμπλήρωσε την ανάλυση της οθόνης σου αλλά και το ποσό που μπορείς να διαθέσεις.

Τεχνικά όποια κάρτα έχει απαιτήσεις σε τροφοδοτικό μέχρι την ισχύ του δικού σου. Το αναφέρουν στην περιγραφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Efialtis said:

Τεχνικά όποια κάρτα έχει απαιτήσεις σε τροφοδοτικό μέχρι την ισχύ του δικού σου. Το αναφέρουν στην περιγραφή.

 

Το οποίο χοντρικά σημαίνει το πολύ έως:

• Radeon RX 6700 XT από AMD

• GeForce RTX 3070 από NVIDIA

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος fiestanik έγραψε:

Καλημέρα,
Ήθελα να ρωτήσω το παρακάτω σύστημα τι κάρτα μπορεί να σηκώσει;

Ryzen 5 3600
B450 Tomahawk max
G. skill 16GB Ram
Τροφοδοτικό Corsair TX650M 650W
Τωρινή κάρτα: Gigabyte 1660ti OC

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Για κάποιο λόγο δεν έχω επιλογή για edit.
H ανάλυση είναι HD.
Ποσό δεν έχω ακόμα.
Απλά ήθελα να δω σε τι κατηγορία μπορώ να κινηθώ με το υπάρχον pc 🙂

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος fiestanik έγραψε:


Για κάποιο λόγο δεν έχω επιλογή για edit.
H ανάλυση είναι HD.
Ποσό δεν έχω ακόμα.
Απλά ήθελα να δω σε τι κατηγορία μπορώ να κινηθώ με το υπάρχον pc 🙂

HD όπως λέμε 1280Χ720? Καλό θα ήταν να μείνεις όπως είσαι , αν δεν σκοπεύεις να αλλάξεις και οθόνη :)

ΑΝ εννοείς 1080p , τότε μέχρι Nvidia 3060(Ti) ή AMD 6600ΧΤ / 6700(non XT)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πάρεις την καλύτερη δυνατή λύση, ανεξάρτητα αν θα τη χρησιμοποιήσεις σε κάποιο παιχνίδι, τότε ότι σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω.

 

Αν θέλεις να δεις καλύτερες επιδόσεις χωρίς απαραίτητα να βάλεις πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη και ταυτόχρονα δεν είσαι και hardcore gamer, νομίζω μια RX6600 θα σε καλύψει μια χαρά. Τις βρίσκεις με 300€ καινούριες. Σε 1080p θεωρώ θα παίξεις το μεγαλύτερο μέρος των παιχνιδιών σε High/Ultra. Προσωπικά παίζω πάρα πολλά παιχνίδια και σε 1440p σε High/Ultra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Το οποίο χοντρικά σημαίνει το πολύ έως:

• Radeon RX 6700 XT από AMD

• GeForce RTX 3070 από NVIDIA

 

Δε προτεινω κατι λιγοτερο απο τις παραπανω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος fiestanik έγραψε:

Καλημέρα,
Ήθελα να ρωτήσω το παρακάτω σύστημα τι κάρτα μπορεί να σηκώσει;

Ryzen 5 3600
B450 Tomahawk max
G. skill 16GB Ram
Τροφοδοτικό Corsair TX650M 650W
Τωρινή κάρτα: Gigabyte 1660ti OC

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επειδη μαλλον ρωτας θεωρητικα (...ακομα!), αλλα απο ο,τι καταλαβαινω εχεις μπει στο τριπακι της αναβαθμισης, να δουμε τι χρειαζεται τεχνικα μια καρτα για να μπει σε μια μητρικη....?? 

 

1 μια θυρα PCI express x16,

2 Τροφοδοτικο, αναλογο με τις απαιτησεις της καρτας. π.χ ΔΕΝ θα πας να βαλεις καμια 3090Τι με 300W τροφοδοτικο..., ας πουμε..!!!    

 

τωρα....., στην πραξη,  η καρτα που θελει ο καθενας μας εξαρταται απο περισσοτερους παραγοντες.  

 

1 και κυριοτερο,  το ΜΠΑΤΖΕΤ. ποσα λεφτα θελουμε να διαθεσουμε για αγορα καρτας γραφικων. 

2. το συστημα που θα μπει επανω, να ειναι ικανο να "σπρωξει"- να τροφοδοτησει (με δεδομενα εννοουμε) την καρτα οταν ειναι σε FULL LOAD. ενας αδυναμος επεξεργαστης δεν μπορει να τροφοδοτησει σωστα μια μεγαλη καρτα, οποτε η καρτα θα υπολειτουργει. αντιθετα, με ενα δυνατο επεξεργαστη δεν θα εχεις τετοια θεματα. αυτο ειναι θεμα ισορροπιας. 

3. τι οθονη εχουμε,ή πιο σωστα........, τι αναλυσεις εχουμε στην οθονη μας. αλλη ισχυς χρειαζεται μια 720p αναλυση, αλλη μια 1080Ρ, και αλλη μια 4- 5 -8Κ...!!! 

 

οι συγχρονες καρτες συνηθως δεν εχουν θεματα με αναλυσεις 720Ρ και 1080Ρ, πλην κατι 1030 και κατω...!  αυτες ειναι μονο για απεικονιση, οχι για παιχνιδια. 

 

απο κει και περα, αναλογα με το μπατζετ, παιρνεις την πιο δυνατη καρτα που μπορεις....!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2022 at 2:49 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

HD όπως λέμε 1280Χ720? Καλό θα ήταν να μείνεις όπως είσαι , αν δεν σκοπεύεις να αλλάξεις και οθόνη :)

ΑΝ εννοείς 1080p , τότε μέχρι Nvidia 3060(Ti) ή AMD 6600ΧΤ / 6700(non XT)

1080p Εννοούσα 😁

On 29/9/2022 at 8:12 ΠΜ, το μέλος cabdik έγραψε:

Επειδη μαλλον ρωτας θεωρητικα (...ακομα!),

Ναι σωστά. Η ερώτηση ήταν καθαρά πληροφοριακή. 🙂
Η ανάλυση που παίζω είναι 1080p σε 24" οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος fiestanik έγραψε:

1080p Εννοούσα 😁

Ναι σωστά. Η ερώτηση ήταν καθαρά πληροφοριακή. 🙂
Η ανάλυση που παίζω είναι 1080p σε 24" οθόνη.

Προσωπική μου άποψη είναι πως η 1660Ti είναι μια χαρά ακόμη. Αν θες maxed out καταστάσεις, απλά πας σε μία 3060(ti) ή RX 6600(xt). Ο επεξεργαστής είναι οκ ώστε να μην τους κόβει επιδόσεις (αν και ένας 5600 θα ήταν λουκούμι και με bios update παίζει στη μητρική σου).

Εφόσον βέβαια μιλάμε σε πληροφοριακό επίπεδο, μέχρι να φτάσουμε στ ο κανονικό, δεν ξέρουμε αν θα βρίσκεις τις παραπάνω κάρτες :p 

Btw, ποιο το τροφοδοτικό; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Προσωπική μου άποψη είναι πως η 1660Ti είναι μια χαρά ακόμη. Αν θες maxed out καταστάσεις, απλά πας σε μία 3060(ti) ή RX 6600(xt). Ο επεξεργαστής είναι οκ ώστε να μην τους κόβει επιδόσεις (αν και ένας 5600 θα ήταν λουκούμι και με bios update παίζει στη μητρική σου).

Εφόσον βέβαια μιλάμε σε πληροφοριακό επίπεδο, μέχρι να φτάσουμε στ ο κανονικό, δεν ξέρουμε αν θα βρίσκεις τις παραπάνω κάρτες :p 

Btw, ποιο το τροφοδοτικό; 

Ναι, μέχρι στιγμής σε ό,τι παίζω είμαι ικανοποιημένος.
Από την θεωρία στην πράξη έχω μεγάλη απόσταση ακόμα.

Έχω το Corsair TX650M 650W.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.