Jump to content



Νεο pc guys με 7950 η 13900. Λιγο βοηθεια για parts


Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Θελω την βοηθεια σας μιας και δεν γνωριζω τι παιζει απο πλατφορμες.

Θελω μια συνθεση με 7950χ και μια με 13900Κ (δε ξερω ακομα τι με συμφερει θα το ψαξω)
Θελω DDR5  64GB και οχι αργες αλλα μη το παρακανουμε και ξεφυγουμε σε κοστος.
Καρτα θα μπει 4090 η ζοτακ 3 σλοτς
Υδροψυξη ΑΙΟ σε καθε περιπτωση 
Με ενδιαφερει το τροφοδοτικο για να μην εχω θεματα με την 4090, οπως επισης και κουτι.

Οποτε αυτο που με καιει ειναι 
Τι μητρικη και μνημες ανα πλατφορμα, τι τροφοδοτικο και τι ΑΙΟ.

Σας ευχαριστω 😛 


 

Link to comment
Share on other sites

Αν το budget σου στο επιτρέπει πας για ΑΜ5 μιας και ειναι πιο futureproof 

Κουτί φαντάζομαι πας σε full tower. Μιας και είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα κουτιού το τι αρέσει στον καθένα δλδ. Επέλεξε ενα που να χωράει ένα 360αρ AIO στο ταβάνι και στο πάτωμα να υπάρχουν 3 fans να δίνουν αέρα στη 4090 (πχ O11 XL)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανόν να περιμένω αλλά δε πιστεύω να υπάρχει διαφορά στα προγράμματα που δουλεύω αν κρίνω και από τον 5800 3D.

 

Για μητρική έχουμε καμμία πρόταση? Δε θέλω πάνω από 350€ 

 

Μνήμες σκέφτομαι 2χ32 6000mhz cas32 

Αν δω ότι πάει πολύ, ίσως πέσω στα 5600.


edit: Μονο αν χρονιζει παραπανω ο 7950χ3d  θα αξιζει.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

O x3d έχει διπλάσια cache (128MB), πράγμα πολύ σημαντικό για την περίπτωση. Υποθέτω πως ο επεξεργαστής θα δυσκολεύεται στην ψύξη αν η AMD έχει πάλι τη 3d cache superimposed, όπως στον 5800 (δεν κοίταξα λεπτομέρειες). Περίμενε κάποιο σοβαρό review, αν δεν βιάζεσαι. 

 

Δύο ενδεδειγμένα motherboard είναι αυτό και αυτό. Εφ' όσον πρόκειται για -εκτός των άλλων- παραγωγική μηχανή, που θα τα βγάλει τα λεφτά της, αν κάποια στιγμή δεις το κόστος υπό διαφορετική οπτική γωνία, αυτό το motherboard έχει fin stack στα κυρίως VRM, λύση που είναι μακράν ανώτερη ενός απλού αλουμινένιου ψυγείου, ενώ  αυτό έχει fin stack παντού και είναι κορυφαίο, με το ανάλογο τίμημα βεβαίως. Φαντάζομαι πως η Gigabyte διαθέτει και αντίστοιχα μοντέλα για τη μπλε πλατφόρμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

O x3d έχει διπλάσια cache (128MB), πράγμα πολύ σημαντικό για την περίπτωση. Υποθέτω πως ο επεξεργαστής θα δυσκολεύεται στην ψύξη αν η AMD έχει πάλι τη 3d cache superimposed, όπως στον 5800 (δεν κοίταξα λεπτομέρειες). Περίμενε κάποιο σοβαρό review, αν δεν βιάζεσαι. 

 

Δύο ενδεδειγμένα motherboard είναι αυτό και αυτό. Εφ' όσον πρόκειται για -εκτός των άλλων- παραγωγική μηχανή, που θα τα βγάλει τα λεφτά της, αν κάποια στιγμή δεις το κόστος υπό διαφορετική οπτική γωνία, αυτό το motherboard έχει fin stack στα κυρίως VRM, λύση που είναι μακράν ανώτερη ενός απλού αλουμινένιου ψυγείου, ενώ  αυτό έχει fin stack παντού και είναι κορυφαίο, με το ανάλογο τίμημα βεβαίως. Φαντάζομαι πως η Gigabyte διαθέτει και αντίστοιχα μοντέλα για τη μπλε πλατφόρμα.


Εχει διπλασια cache αλλα εχουμε δει οτι αποδιδει στo gaming περισσοτερο.
Βασει αυτου

5800X3d.png-74744.jpg
WWW.PUGETSYSTEMS.COM

AMD has recently released the Ryzen 5800X3D, which is their first desktop processor using 3D-stacked L3 cache. This CPU has been very clearly marketed towards the gaming industry - and not...


Διαφορες δεν βλεπω. Ισα ισα ο 5800 ειναι πιο γρηγορος λογω παραπανω mhz.
Οποτε ειναι ολο φανερο οτι θελουμε κλοκια.

Το καλο ειναι οτι ο 7950χ 3D τον παρουσιαζει ως 120TDP. Δηλαδη μπορει να εχεις ιδια αποδοση σε λιγοτερα watt. Θα δουμε.
Απο μητρικες για καποιο λογο εχω δει αυτην 

https://www.skroutz.gr/s/38419821/Asrock-X670E-Steel-Legend-Motherboard-ATX-με-AMD-AM5-Socket.html (εχει και PCIE 5. Αδιαφορο βεβαια απο επιδοσεις αλλα πιο future proof)


Εχει και ετοιμα προφιλς για Curve Optimizer με PBO. Ειναι σιγουρο οτι θα σκαλιστει να ριξουμε τα βαττ του επεξεργαστη εστω και αν χασουμε 1-2%

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες ποιο είναι το σενάριο χρήσης... Αυτό θα κρίνει και το αν θα πας σε 7950Χ ή 7950Χ3D. Για 13900Κ δεν το συζητάω, για τις δουλειές που το θες ο ΑΜD είναι ανώτερος + τα λεφτά που θα δώσεις για μητρική θα σου προσφέρουν support για τις επόμενες 2 γενιές. (Αν ζητούσες μικρότερο CPU tier θα σου έλεγα να πας Intel ξεκάθαρα, αλλά με 16/32 καθαρούς πυρήνες, η ΑΜD είναι ανώτερη). Σε RAM θα πας DDR5 6000, από timings δεν ξέρω τι παίζει με το AM5, ας πουν άλλοι που μπορεί να το έχουν ψάξει περισσότερο. Όσο για τη μητρική, κοίτα και τις ανάγκες σου σε SATA και PCIe slots γιατί η νέα "μόδα" είναι να τα πετσοκόβουν γιατί "και καλά" δεν τα χρειαζόμαστε. Αν δηλαδή εκτός από την 4090 χρειαστείς και κάποιο άλλο PCIe expansion card, οι περισσότερες μητρικές ΔΕΝ θα σε καλύψουν, οπότε προσοχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σεναριο χρησης το ξερεις λιγο πολυ βρε συ. 
CPU / GPU render / simulations
Απο δισκους θα εχω εναν nvme και μπορει αλλον εναν. Δεν εχω αναγκη για περισσοτερους.
Οπως επισης δεν θα προκυψει αναγκη και για αλλη PCI καρτα.
 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Το σεναριο χρησης το ξερεις λιγο πολυ βρε συ. 
CPU / GPU render / simulations

 

Ε ναι απόρησα που σου είπαν για τον 3D και δεν απάντησες ότι δεν είναι για gaming. Όντως, προς το παρόν, μόνο τα παιχνίδια έχουν αύξηση επιδόσεων από την έξτρα cache του 3D και κάποιες πολύ εξεζητημένες εφαρμογές. Δεν ξέρω αν στο μέλλον άλλες εφαρμογές πρόκειται να την εκμεταλλευτούν (δεν ξέρω καν αν είναι τεχνικά εφικτό ή δεν έχει και νόημα). Όπως έχουν τα πράγματα, δεν σε απασχολεί ο 3D, πας για 7950Χ.

 

1 ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Απο δισκους θα εχω εναν nvme και μπορει αλλον εναν. Δεν εχω αναγκη για περισσοτερους.
Οπως επισης δεν θα προκυψει αναγκη και για αλλη PCI καρτα.

 

Εφόσον οι ανάγκες για Ι/Ο είναι αυτές, εγώ θα κοιτούσα και σε κάποια "καλή"  Β650Ε όπως αυτήν ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI

 

Είναι διαολεμένα υπερκοστολογημένες οι Asus, αλλά από την εμπειρία μου τις εμπιστεύομαι για τη μακροημέρευσή τους και για κορυφαία συμβατότητα με μνήμες (λόγω τοπολογιάς).

 

Για cooling που έλεγες, νομίζω Arctic Freezer 360 είναι μονόδρομος από άποψη απόδοσης και τιμής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις μητρικες κοιτα και τη λιστα με τις μνημες. Οι 2x32gb απο οτι εχω δει παιζουν καλυτερα απο 4x16. Εχω δει μητρικες να υποστηριζουν 5200 cl40 και 5600 cl40, δεν θυμαμαι να εχω δει για πιο καλες. Τωρα αν βρεις πιο γρηγορες σε παρομοια τιμη, ισως αξιζει για οταν βγουν πιο καινουριοι ryzen με καλυτερους controllers.

 

Επισης αν υπαρχει περιπτωση να χρειαστεις 128gb, κοιτας μονο για ddr4

 

edit: Ειδα τη λιστα της απο πανω asus. και εχει στη λιστα με τις μνημες και 5600 cl28

Έγινε επεξεργασία από god
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ε ναι απόρησα που σου είπαν για τον 3D και δεν απάντησες ότι δεν είναι για gaming. Όντως, προς το παρόν, μόνο τα παιχνίδια έχουν αύξηση επιδόσεων από την έξτρα cache του 3D και κάποιες πολύ εξεζητημένες εφαρμογές. Δεν ξέρω αν στο μέλλον άλλες εφαρμογές πρόκειται να την εκμεταλλευτούν (δεν ξέρω καν αν είναι τεχνικά εφικτό ή δεν έχει και νόημα). Όπως έχουν τα πράγματα, δεν σε απασχολεί ο 3D, πας για 7950Χ.

 

 

Εφόσον οι ανάγκες για Ι/Ο είναι αυτές, εγώ θα κοιτούσα και σε κάποια "καλή"  Β650Ε όπως αυτήν ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI

 

Είναι διαολεμένα υπερκοστολογημένες οι Asus, αλλά από την εμπειρία μου τις εμπιστεύομαι για τη μακροημέρευσή τους και για κορυφαία συμβατότητα με μνήμες (λόγω τοπολογιάς).

 

Για cooling που έλεγες, νομίζω Arctic Freezer 360 είναι μονόδρομος από άποψη απόδοσης και τιμής.


Να με απασχολησει που η μητρικη αυτη, εχει 12+2 ενω αλλες 16+2+2 ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Να με απασχολησει που η μητρικη αυτη, εχει 12+2 ενω αλλες 16+2+2 ?

Ούτε κατά διάνοια . Οι μητρικές αυτές είναι over engineered. Με b350 5ετιας 4+2 παίζω απροβληματιστα 5950Χ (με 5800Χ3D είμαι). Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εφόσον πας 7950χ ναι. Προτίμησε τη 16+2+2 

 

1) Εγκυκλοπαιδικά, γιατί ? Επειδή οι πιο "πολλές φάσεις=καλύτερα" ?

 

2) Ενημερωτικά δεν παίζουν ρόλο μόνο οι φάσεις αλλά και τα ηλεκτρονικά που τις υλοποιούν, επίσης κάποια είναι "ψευτο-double" και οι φάσεις που αναγράφονται από τους κατασκευαστές δεν είναι πραγματικές. Επομένως οι περισσότερες "αναγραφόμενες" φάσεις δεν είναι απαραίτητα και καλύτερες από λιγότερες που υλοποιούνται από καλύτερης ποιότητας ηλεκτρονικά.

 

3) Ο μοναδικός που γνωρίζω ότι κατέχει το αντικείμενο και μπορείς να δεις αναλύσεις του σχετικά με το θέμα είναι ο buildzoid στο youtube, αλλά δεν ξέρω αν έχει αναλύσει όλες τις μητρικές ΑΜ5. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το ψάξει.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα ψηφισω οτι ουτε τα πολυ λιγα θα τα εμπιστευομουν, αλλα και απο ενα σημειο και μετα δεν εχει διαφορα. Και με 6 φασεις θα λειτουργουσε, αλλα με 100% τον επεξεργαστη, θα ψηνοντουσαν και θα χαλουσαν γρηγοροτερα και οι γυρω πυκνωτες κτλ. Σε αυτο το επιπεδο που ειναι και οι δυο, η διαφορα να ειναι κανα watt παραπανω στα vrm. Δεν εχει κανενα νοημα αν υπαρχει διαφορα τιμης, η διαφορα στα υπολοιπα features. Τωρα αν ειναι ιδια τιμη, ιδια features, ε θα επαιρνα τις περισσοτερες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις θερμοκρασίες των φάσεων κοίτα παρά το ποσες έχει. Βέβαια δεν είναι κακό γιατί θεωρητικά θα κουμπώσεις άλλους δύο cpu στην ίδια σίγουρα. Ψύξη artic cooling για φθηνή λύση ΕΚ για ακριβή. Κουτί εγώ ψηφίζω fractal torrent. Psu corsair seasonic evga 1000 τουλάχιστον για να πιάσεις και τυχων spikes της κάρτας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια και μετα απο ψαξιμο και ερωτησεις.
Κατεληξα στα εξης και καλο δουλευτο να ειναι. Χθες επεσε η παραγγελια.

image.thumb.png.1b2c056ad36b6e94252e56ace8afb007.png

Σας ευχαριστω ολους!

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 7
  • horni 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Για την ιστορια και μετα απο ψαξιμο και ερωτησεις.
Κατεληξα στα εξης και καλο δουλευτο να ειναι. Χθες επεσε η παραγγελια.

image.thumb.png.1b2c056ad36b6e94252e56ace8afb007.png

Σας ευχαριστω ολους!

δες τιμές και από foxstore
https://www.bestprice.gr/item/2158038777/gskill-tridentz-z5-neo-64gb-ddr5-6000mhz-c30-expo-black.html?qid=aaFMhGc4Kjz_bd8ce&seq=3&qo=neo+6000&from=search

 

Toν 980pro για το encryption τον επέλεξες? αλλιώς δες και sn850/sn580x,renegade fury ή και 2ο kc3000

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.