Jump to content


Αναβαθμίσιμα-συναρμολογούμενα Framework laptops


Recommended Posts

Αρκετές εταιρείες έχουν αποπειραθεί στο παρελθόν να παράξουν laptops που να είναι ανταγωνιστικά όταν κυκλοφορήσουν, αλλά να μπορούν να αναβαθμιστούν αρκετά ώστε μην χρειάζονται πέταμα μόλις παλιώσουν λίγο. Κατά κοινή ομολογία οι παλιότερες προσπάθειες δεν γνώρισαν ιδιαίτερη επιτυχία: Κάποιες είχαν χαμηλά τεχνικά χαρακτηριστικά, κάποιες ογκώδεις και δύσχρηστες κατασκευές, και οι περισσότερες τελικά "ξεφούσκωσαν" χωρίς να κάνουν μεγάλη εντύπωση.

 

Τα τελευταία χρόνια η Framework φαίνεται να έχει πάρει ζεστά το θέμα του δικαιώματος επισκευής και αναβάθμισης, δημιουργώντας από το μηδέν laptops αξιοπρεπών προδιαγραφών, αλλα με μεγάλη ευελιξία και δυνατότητες αναβάθμισης.

Τα παραπάνω δεν είναι νέα - έχουν ξεκινήσει ήδη από το 2021 με ενθαρρυντικά αποτελέσματα. Μπήκα στον πειρασμό να ξεκινήσω το θέμα με αφορμή τις τελευταίες τους ανακοινώσεις, που συμπεριλαμβάνουν και εναλλάξιμες GPU, αλλά και το πρώτο τους μοντέλο με AMD επεξεργαστή. Προς το παρόν δεν στέλνουν απευθείας Ελλάδα, αλλά σίγουρα είναι από τις προσπάθειες που αξίζει να έχει κανείς στο ραντάρ του ;).

 

ARSTECHNICA.COM

Motherboards fit existing Framework laptops, now called "Framework Laptop 13."
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έχει επενδύσει και ο καραγκιόζης στην Framework 250 χιλιάρικα.

 

 

Φαίνεται καταπληκτική η εξέλιξη όπως παρουσιάζεται στο παραπάνω video (κερασάκι η λεπτομέρεια που θα πουλάνε και laptop χωρίς window key αλλά με super key για τους χρήστες Linux). Η ιδέα είναι καλή. Εκεί που τη βλέπω να σκαλώνει είναι στο κόστος. Αν πρόκειται να σου πουλάνε modular laptop με διπλάσιο κόστος από ένα μη modular (στα περισσότερα αξιοπρεπή λάπτοπ μπορείς να αλλάξεις ήδη nvme/memory/ssd και μπαταρία) τότε θα μείνουν στα αζήτητα.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ως κάθε σταρταπ απλά θέλουν να βγάλουν λεφτά και να πωληθούν σε κάποιον "μεγάλο" πουλώντας στον πελάτη την woke κουλτούρα επεκτασιμότητας και το ψευδο-right to repair που είναι της μόδας αυτόν τον καιρό. 

Τα high end λαπτοπ που μας νοιάζουν οι επιδόσεις και η επεκτασιμότητά τους είναι επεκτάσιμα και ευκολα serviceable  σε όλα εκτός cpu/gpu και αυτό για τους περισσότερους είναι αρκετό imho.

 

Και στην πράξη, αν θες το harware να βγάζει τα λεφτά του απλά το κρατάς και κάνεις μικρές αναβαθμισούλες. 

Παράδειγμα:

Τι νόημα έχει το να αλλάζω cpu gpu σε λάπτοπ όταν μπορώ ακόμα και σήμερα να παιξω LoL και WoT σε 720p 60+fps στο φοιτητικό μου Dell inspiron του 2011 στο οποίο απλα με τα χρόνια έχω αλλάξει μπαταρια, έχω βάλει 16G ram και SSD.
Ζει μέχρι σήμερα όχι γιατί είναι μαγικό το hw της dell αλλά γιατί το επισκευζα όταν χαλούσε.*

Αν ήταν αναβαθμίσιμο και ήθελα να αποκτήσω current specs, θα έπρεπε να τα αλλάξω όλα μέχρι και οθόνη και να κρατήσω μόνο το σασι.

Να κρατήσω σασί 12 ετών και να γλιτώσω κάποια ελάχιστα €€ σε σχέση με ένα καινούριο;; Γιατί;

Θα είναι συμβατά τα parts όταν ακόμα και τώρα με 2 σασί που βγάλανε έχουν αστερίσκους στην συμβατότητα;

Και το κυριότερο, θα υπάρχει η framework μετά από 5-6-10 χρόνια;

 

 

*

Όσες φορές χρειάστηκε κάποιο ανταλλακτικό ακόμα και όταν έληξε η εγγύηση πανεύκολα το βρήκα με ελάχιστο κόστος στο ebay και ήμουν up and running άμεσα. Η Dell στον σχεδιασμό της φρόντισε όλα τα port και όλες σχεδόν οι i/o να είναι modular πλακετούλες που τις αλλάζεις σαν lego.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

RAM k SSD/nvme upgrade μπορεις να κανεις στα περισσοτερα αξιοπρεπη λαπτοπ. Προφανως αν παρεις λαπτοπ με soldered τα παντα, εισαι ηλιθιος.

Το θεμα της αναβαθμησιμοτητας ειναι κυριως στη καρτα γραφικων. Οχι στον επεξεργαστη.

 

Ο επεξεργαστης ειναι meh no matter what. Κ 1-2 γενιες μετα δεν αλλαζουν δραματικα την αποδοση.

 

Ομως οι καρτες γραφικων ειναι μερα με τη νυχτα.

(T500, P1000, RTX A2000, RTX A4000 κ.α. στα της λαπτοπ της δουλειας μου)

 

Σε gaming laptop αλλαζεις ΜΟΝΟ καρτα γραφικων για 3+ γενιες. Οποτε το να αλλαζεις ολη τη πλακετα με το cpu, δεν ειναι option.

Σε μηχανημα δουλειας, παλι αλλαζεις τη καρτα γραφικων μονο καθως ηδη εχεις ψιλοτοπ σπεκ cpu.

Κ αν η αποδοση του επεξεργαστη ειναι critical για τη δουλεια, τοτε εχεις desktop ή cloud server για simulation/rendering οπως εχουμε εμεις etc.

 

Η λυση θα ηταν desktop socket k τυπου ΜΧΜ gpu. Ολα τα αλλα ειναι ασκοπα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Desktop sockets έχουν εκλείψει κυρίως για λόγους φορητότητας.

Το θετικό σενάριο του Cookie είναι αυτό που έχω επιλέξει και εγώ, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Ακόμη και η ίδια η Dell, φτιάχνει μοντέλα της ίδιας σειράς (πχ Inspiron) με πολύ σημαντικές διαφορές στο πόσο προσβάσιμος είναι ο εξοπλισμός και πόσο επισκευάσιμα είναι. 

Επίσης το να υπάρχουν ανοιχτά σχέδια για το hardware κάνει πιο εύκολο πιθανά mods, τόσο στον παθητικό όσο και στον ενεργητικό εξοπλισμό.

Η δική μου άποψη είναι ότι είναι ευπρόσδεκτη προσπάθεια, και δεν υπάρχει τρόπος να πάμε σε κανονικό και πλήρες right to repair εάν δεν περάσουμε από ένα ενδιάμεσο στάδιο όπως αυτό που προσπαθεί να κάνει η framework.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το κοστος παντως ειναι νορμαλ με ι5(που ειναι σχεδον ιδιος με τον i7 διπλης+ τιμης). Σε αφηνει να μην βαλεις ram και ssd, που ολες οι εταιριες τα χρεωνουν x3-x4. Wd blue 1tb και 32gb ddr4( για τον 12th gen i5) βγαινουν 120ευρω. Δεν μπορει να χτυπησει σειρες Inspiron κτλ, αλλα αν το σασι και η οθονη ειναι κομπλε, θα το σκεφτομουν αντι για καποιο αλλο του 1000αρικου.

 

Στο μικρο δεν μ αρεσαν οι λιγες θυρες. Αν βγαλεις την μια usb-c για την τροφοδοσια, εχεις 3 θυρες. Στο μεγαλο μενουν 5 και μπορεις να το γεμισεις usb4 με displayport.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι καλυτερο. Κομψη μεταλικη κατασκευη, ανεπαναληπτη προσβασιμοτητα και απλοποιηση αναβαθμισεων/επισκευων, ΚΑΙ δεν πατενταρουν τους σχεδιασμους των modules (που σημαινει οτι εχουμε 3rd party κατασκευαστες να αφησουν τη φαντασια τους ελευθερη και να πειραματιστουν). Αν ολα πανε κατ' ευχην, σε 5 χρονια θα εχει αλλαξει ολικα η αγορα των laptops. Right to repair για παντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Saymynamejorge έγραψε:

Right to repair για παντα.

 

Μαζί σου είμαι και εγώ αλλά το λόμπινγκ καλά κρατεί και έχει πολύ χρήμα και συμφέροντα πίσω του.

Εγώ πάντως θα κρατούσα ...

 

 

877-17.thumb.gif.be41e031978078f24c81def667d6955e.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον, είχε πρόσφατα προσφορές για παλιές μητρικές η Framework.
Δυστυχώς τα "φτηνά" 1135G7 έχουν τελειώσει...

FRAME.WORK

Available in three configurations of Intel 11th Gen Core i5 and i7 processors, offering fantastic performance, great power efficency...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.