Jump to content



Ξαφνικό πρόβλημα εκκίνησης!


GFFermari

Recommended Posts

Ξεκίνησε καλά το Σάββατο…

 

Ο υπολογιστής Δεν ξεκινά.

Πατάω το κουμπί και τίποτα, ούτε ανεμιστήρες, ούτε η αντλία, τίποτα.

Δε ξεκινά ούτε πατώντας το κουμπί εκκίνησης που είναι πάνω στη μητρική.

Τα led της μητρικής είναι ανάμενα.

 

Δοκίμασα να ξεκινήσω το τροφοδοτικό με συνδετήρα και ξεκίνησε κανονικά.

 

Έκανα clear bios από το κουμπί της μητρικής και ο υπολογιστής άνοιγε κ έσβηνε ανά 1-2 δευτερόλεπτα - συνολικά 5-6-7 δευτερόλεπτα μέχρι που έκλεισε τελείως. Δεν είχε σταθερό q code για να δω τι φταίει.

Δοκίμασα ξανά για να δω τουλάχιστον το τελευταίο q code αλλά ο υπολογιστής δε ξανά ξεκίνησε ποτέ.


Είναι το τροφοδοτικό; (Ξεκίνησε με το συνδετήρα)

Είναι η μητρική;(τα led είναι ανάμενα)

Είναι ο επεξεργαστής;(δε θα άνοιγε η μητρική κ οι ανεμιστήρες;;)

 

Χθες το βράδυ δεν έπαιξα God of War ή άλλο και τον έκλεισα κανονικά.

 

Καμία ιδέα πριν αρχίσω να τα ξηλώνω όλα;

Link to comment
Share on other sites

To τροφοδοτικο δεν εχει σημασια αν ξεκιναει manual. Μπορει να την εχει ακουσει και σε φορτιο να μην ανταποκρινεται.

 

1)Για αρχη ξεκινα απο μνήμες. Κρατα μια και δοκιμασε σε ολα τα σλοτ μηπως πεθανε κανενα. 

 

2)Μετα δοκιμασε τροφοδοτικο.

 

3)Κανε και κανενα οπτικο ελεγχο μηπως εγινε τπτ πανω στο Mobo.

 

4)Δοκιμασε να κανεις και ενα reflash αν υποστηριζει μεσω USB (αν γινεται).

 

5)Δες αν εχεις σφιξει πολυ το waterblock στο CPU

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα μνήμες, κάρτα γραφικών. Ο υπολογιστής δε ξεκινάει ούτε από το κουμπί του κουτιού, ούτε από το start button της μητρικής, ούτε από τα κουμπιά safe boot/retry της μητρικής, ούτε με κατσαβίδι στα πινς εκκίνησης.

 

Δε μπορώ να καταλάβω αν φταίει η μητρική η το τροφοδοτικό.

Κανένα από τα δυο δεν έχουν κάποιο σημάδι ή οτιδήποτε.

 

Η μητρική έχει τα leds on κ όταν δε συνέδεσα το 8πινο του επεξεργαστή, σκόπιμα, μου άναψε λαμπάκι ακριβώς εκεί. Φαίνεται δλδ να ανταποκρίνεται.

Το τροφοδοτικό το δοκίμασα με συνδετήρα και ξεκινάει κανονικά.

Δοκίμασα και διαφορετικό καλώδιο ρεύματος.

 

Θα δοκιμάσω και διαφορετικό 24πινο κλπ αν και δε νομίζω να φταίνε αυτά.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Έβγαλα μνήμες, κάρτα γραφικών. Ο υπολογιστής δε ξεκινάει ούτε από το κουμπί του κουτιού, ούτε από το start button της μητρικής, ούτε από τα κουμπιά safe boot/retry της μητρικής, ούτε με κατσαβίδι στα πινς εκκίνησης.

 

Δε μπορώ να καταλάβω αν φταίει η μητρική η το τροφοδοτικό.

Κανένα από τα δυο δεν έχουν κάποιο σημάδι ή οτιδήποτε.

 

Η μητρική έχει τα leds on κ όταν δε συνέδεσα το 8πινο του επεξεργαστή, σκόπιμα, μου άναψε λαμπάκι ακριβώς εκεί. Φαίνεται δλδ να ανταποκρίνεται.

Το τροφοδοτικό το δοκίμασα με συνδετήρα και ξεκινάει κανονικά.

Δοκίμασα και διαφορετικό καλώδιο ρεύματος.

 

Θα δοκιμάσω και διαφορετικό 24πινο κλπ αν και δε νομίζω να φταίνε αυτά.

 

Ξεκουμπωσε τα παντα απο πανω, USB, FANs, IO, ασε μονο vga, μνημη τροφοδοτικο 24πιν + 8πιν. 

 

To 24 pin ειναι προεκταση? Αν ναι βαλλε το βυσμα του τροφοδοτικου. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει τα πάντα κ κάρτα γραφικών λόγω μεγέθους.

 

Μόνο μνήμη έχω πάνω.

Δοκίμασα 2 καλώδια 24/8πινα κ τα δυο Corsair, το δεύτερο καινούριο, αλλά τίποτα.

 

Δλδ ότι κουμπί κ να πατήσω δεν έχω καμία απόκριση. 
Δεύτερη δοκιμή, με συνδετήρα, το τροφοδοτικό ξεκινάει.

 

Ειναι δυνατόν να κάηκε η μητρική; Κ συνεχίζουν να ανάβουν τα leds, κλπ;

 

…δεν έχω ιδέα τι γίνεται.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Έκανα clear bios από το κουμπί της μητρικής και ο υπολογιστής άνοιγε κ έσβηνε ανά 1-2 δευτερόλεπτα - συνολικά 5-6-7 δευτερόλεπτα μέχρι που έκλεισε τελείως.

Σε τετοια περιπτωση εγω βγαζω τα καλωδια του PSU απο τη μητρικη και παταω το κουμπι να ξεκινησει. Μετα τα συνδεω και ξεκινα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν και πολλα πραγματα να κανω.

Τα εχω ξηλωσει ολα. Μονο να βγαλω τη μητρικη κλπ απο το κουτι εμεινε.

Θα το κανω και αυτο. Την ιδια στιγμη κοιταω για νεο τροφοδοτικο.

 

Αν το προβλημα ειναι εκει, εχει καλως. Μετα περιπλεκεται το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

@GFFermari Ειχα ακριβως τα ιδια συμπτωματα στα συστημα της υπογραφης μου με τον 4770κ, ειναι φοβερο γιατι τα συμπτωματα ηταν στο 100% ιδια!!! και τελικα ηταν η μητρικη το προβλημα που μαλλον και στην περιπτωση σου το ιδιο ισχυει 

Μαλλον οι ASUS μητρικες παιθενουν με τον ιδιο τροπο και παρουσιαζουν τα ιδια συμπτωματα. Βεβαια η δικια μου παιθανε μετα απο 10 χρονια εσενα δεν εχω καταλαβει γιατι πεθανε τοσο γρηγορα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που φοβομουν.

Γιατι ενα τροφοδοτικο οκ, το αλλαζεις. Ηθελα να παω κ σε ΑΤΧ3.0 οποτε ειχα μια δικαιολογια.

 

Δεν ηθελα καν να σκεφτω το ενδεχομενο να ειναι η μητρικη το θεμα γιατι ανοιγει μεγαλη ιστορια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Αυτο που φοβομουν.

Γιατι ενα τροφοδοτικο οκ, το αλλαζεις. Ηθελα να παω κ σε ΑΤΧ3.0 οποτε ειχα μια δικαιολογια.

 

Δεν ηθελα καν να σκεφτω το ενδεχομενο να ειναι η μητρικη το θεμα γιατι ανοιγει μεγαλη ιστορια.

 

 

ισχυει! 1000 φορες να ηταν το psu παρα η mobo, και γω το ιδιο σκεφτομουν

Ε λογικα τωρα οι επιλογες σου ειναι 2

1ον παιρνεις μια καλη B550 που να εχει καλα vrm να σηκωσει τον 5800Χ3D max 200e

2ον πας σε ΑΜ5 ή σε 1700 

οπως και να εχει ειναι δυσκολη αποφαση

 

EDIT δεν σκεφτικα το πιο λογικο. Η μητρικη μηπως εχει εγγυηση, στην συγκεκριμενη μηπως εδινε παραπανω η ασους λογω top tier μοντελου?

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμαμαι αν ειχε 2 ή 3 χρονια. Ειμαι πανω απο 3 οπως κ να χει αλλα θα κοιταξω.

 

Οκ, να παρω νεα μητρικη αλλα τι να παρω, που σε ενα μηνα θα αλλαξω κουτι παλι (παω σε ΑΤΧ).

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Χθες το βράδυ δεν έπαιξα God of War ή άλλο και τον έκλεισα κανονικά.

 

Να μην κλείνεις το Pc σου

50€ :p 

 

Τα συμπτώματα δείχνουν μητρική. Φοβάμαι λίγο για το CPU να ξέρεις, παρακολουθώ αυτόν τον Greg Salazar που παίρνει PC εκεί στο φλοριντα και τα φτιάν. Έχει βρει 3000 και 5000 Ryzen με dead memory channels, dead γενικώς χωρίς ιδιαίτερους λόγους. 

ΑΛΛΑ.

Έχεις Asus mobo. It never ceases to amaze me και αυτό με την κακή έννοια..

 

Δεν χρειάζεται να "κάηκε" για να την έχει ακούσει πάντως. 

 

Δυστυχώς δεν είσαι και δω δίπλα να σε βοηθήσω με δοκιμές parts. 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Έχω βγάλει τα πάντα κ κάρτα γραφικών λόγω μεγέθους.

 

Μόνο μνήμη έχω πάνω.

Δοκίμασα 2 καλώδια 24/8πινα κ τα δυο Corsair, το δεύτερο καινούριο, αλλά τίποτα.

 

Δλδ ότι κουμπί κ να πατήσω δεν έχω καμία απόκριση. 
Δεύτερη δοκιμή, με συνδετήρα, το τροφοδοτικό ξεκινάει.

 

Ειναι δυνατόν να κάηκε η μητρική; Κ συνεχίζουν να ανάβουν τα leds, κλπ;

 

…δεν έχω ιδέα τι γίνεται.

 

Βγαλτα ολα εκτος να δεις τι γίνεται, κανε και το CPU ενα Reseat χωρις να βαλλεις πιεση με WC... τι να πω...

 

Ασε και την μητρικη χωρις μπαταρια overnight εκτος ρευματος...που ξερεις κατι μπορει να πιασει.

 

το PSU οπως σου ειπα δεν εχει σημασια αν ανοιγει με μαυρο-πρασινο. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ROG-FORUM.ASUS.COM

Hi all I have a Asus Crosshair VIII DarkHhero ...with an AMD 5900X , 32gb of Gskils ram Had a few times over last few months since recieving board where the system wont power on. You press power...

Εδω περιγραφει τα ιδια...

 

Παράθεση

another update lol
managed to replicate issue ....seems if leave pc on for a bit i can get it to do it.
turn pc off ...started up then held power switch on case ..usually it will just restart pc ...but when happens pc will shut down and nothing will happen when you press button.
so tried usb 3.2 or whatever it is lol ...still noting .
so though , reset bios ....held in bios reset button for 10 seconds ...and guess what ...the sytem then powered up when pressed button.
So thought would try again ...straight way ...and got it to do it after 3 attemps ...pressed bios button reset and worked again .

 

Βρηκα αρκετα ποστ παντως με ενα απλο google με ακριβως ιδια ή παρομοια συμπεριφορα...

 

 

Και η WiFi τα ιδια:

 

https://rog-forum.asus.com/t5/previous-forum/crosshair-hero-viii-wifi-startup-issue/m-p/897688

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 I found the LinusTechTips site and people there were also discussing this exact same problem with the Dark Hero, which means literally the majority of customers with this Motherboard are experiencing the same nightmare. Somewhere in the comments, someone mentioned they managed to get rid of the issue by activating the ErP (S4+S5) option in BIOS. Since this is something I haven't tried already, I gave it a shot and I'm one of those people who gets extremely anxious and intimidated whenever the BIOS screen shows up... 

Guys, let me tell you, for now it seems like the startup problem is solved. I can't say if this is going to be a permanent solution, but the PC booted fine from the power button for 4 days in a row already. The ErP essentially turns off ALL the power from your machine, which means USBs, external devices and also Motherboard LEDs (including the Start button) will be completely off. Personally speaking, I don't really need the LEDs on while I sleep, nor I use the USB ports to charge my stuff. If the MB LEDs are turned off, the power button is supposed to work. If the LEDs and the Start button are on, the Dark Hero glitches out and fails to read the input of the power button, until the power is reset via PSU. This is still unacceptable considering how much this component costs 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν είδα κάποιο σημείο ζωής. Τα bios settings είναι μακριά.

 

Προς το παρόν δοκιμάζω ότι βλέπω να γράφουν στα φόρουμ.

5-10δ πατημένο reset bios, 5-10δ πατημένο power button, κλπ. Δοκίμασα κ slow mode αλλά δεν. 
 

Δεν έχω βγάλει τη μπαταρία της μητρικής ακόμα…. Εκεί που είναι….

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.