Jump to content



Ξαφνικό πρόβλημα εκκίνησης!


GFFermari

Recommended Posts

Συγνώμη για το offtopic αλλά έχω κάποιες απορίες.

α) Μητρική X570 και επεξεργαστής 5800Χ3D και έκανες δοκιμή χωρίς κάρτα γραφικών;

9 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Έχω βγάλει τα πάντα κ κάρτα γραφικών λόγω μεγέθους.

 

Μόνο μνήμη έχω πάνω.

Δοκίμασα 2 καλώδια 24/8πινα κ τα δυο Corsair, το δεύτερο καινούριο, αλλά τίποτα.

Γραφικά δεν υπάρχουν, πως να ξεκινήσει;

 

β) Η πιο λογική δοκιμή είναι με άλλο λειτουργικό τροφοδοτικό. Την έκανες όπως σου είπαν και παραπάνω; Γιατί βλέπω ήδη να κάνετε τον επικήδειο της μητρικής χωρίς δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι offtopic.

 

Δεν εχω αλλο τροφοδοτικο. Κ με δοκιμες, φαινεται πως δεν εχει θεμα αυτο.

 

Ακομα ειμαστε στο σταδιο που δεν ανταποκρινεται τιποτα, δλδ το τροφοδοτικο ΔΕΝ ξεκιναει, με το πατημα οποιου start button απο τα πολλα, κ προφανως ουτε η μητρικη, φανς, αντλιες κλπ.

 

Οπως εγραψαν οι παραπανω το θεμα κατα 95% ειναι στη μητρικη. Η οποια δε δινει καν εντολη να ξεκινησει το συστημα. Αν ξεκινησει, μετα θα βαλω τη καρτα γραφικων και θα δουμε αν εχει αλλα θεματα (πχ μνημες, επεξεργαστης κλπ).

 

Προς το παρον, δεν κουνιεται φυλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να συζητάτε εδώ, δεν πρόκειται να αλλάξει το γεγονός ότι χρειάζεται να κάνεις τράμπες για να δεις ποιο είναι το προβληματικό part.

 

Αν έχεις πολύμετρο μπορείς να ελέγξει και τις τάσεις του τροφοδοτικού:


 

Παράθεση

 

To test your PSU with a multimeter, use the following chart and continue from the previous steps:

Corsair_Pinout.png

  1. Set your multimeter to the appropriate DC metering mode according to the manufacturer.
  2. Place the black test lead in contact with the 24th pin or any of the other Ground pins.
  3. While the black test lead is in contact with the Ground pin, place the red test lead into the pins individually (1-2, 4, 6, 9-14, 21-23) to get a reading of the voltages from your PSU.
  4. The readouts for a working PSU would have the values listed below:

 

Corsair_Tolerance_New.png

 

 

Αν δεν έχεις πολύμετρο να ελέγξεις τις τάσεις που δίνει και δεν έχεις κάποιον γνωστό να κάνεις τράμπες, τότε έχεις εναλλακτική να πας το μηχάνημα σε κάποια τεχνική υπηρεσία για να κάνουν αυτοί τις τράμπες με spare parts και να δουν τι δεν λειτουργεί.

 

Αν δεν θες να κάνεις ούτε αυτό, τότε ρίχνεις ζαριά και αγοράζεις είτε τροφοδοτικό είτε μητρική για να κάνεις την τράμπα εσύ.

 

Η διαίσθησή μου είναι ότι έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου, αν και οι πιθανότητες είναι μοιρασμένες 33/33/33 τροφοδοτικό/μητρική/επεξεργαστής

 

Πάντως από την 30ετή εμπειρία μου με PC, με σβηστό μηχάνημα (όπως στην περίπτωσή σου) μόνο τροφοδοτικό μου έχει αποδημήσει. Θεωρώ ότι για να "καεί" οτιδήποτε άλλο, χρειάζεται το μηχάνημα να είναι αναμμένο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Συγνώμη για το offtopic αλλά έχω κάποιες απορίες.

α) Μητρική X570 και επεξεργαστής 5800Χ3D και έκανες δοκιμή χωρίς κάρτα γραφικών;

Γραφικά δεν υπάρχουν, πως να ξεκινήσει;

 

β) Η πιο λογική δοκιμή είναι με άλλο λειτουργικό τροφοδοτικό. Την έκανες όπως σου είπαν και παραπάνω; Γιατί βλέπω ήδη να κάνετε τον επικήδειο της μητρικής χωρίς δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό!

Υπαρχουν και μητρικες που ανοιγουν χωρις καρτα. Ειχα μια σε HomeServer που την κρατουσα για αυτον τον λογο. Ετραχα Linuxακι κανονικα. Αλλα θελει να κανεις δοκιμη για να δεις αν...

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Συγνώμη για το offtopic αλλά έχω κάποιες απορίες.

α) Μητρική X570 και επεξεργαστής 5800Χ3D και έκανες δοκιμή χωρίς κάρτα γραφικών;

Παίρνουν μπρος τα ανεμιστήρια και σου ανάβει το led-άκι με την ένδειξη GPU για να σου δείξει ότι δεν βρίσκει GPU ή αν έχεις 7-segment-display σου εμφανίζει τον αντίστοιχο κωδικό για GPU.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να μην ειναι μητρικη! στην δικη μου περιπτωση παντως ειχα κανει τραμπα τον cpu + ram σε αλλη μητρικη και δουλεψε αμεσως

Για την ιστορια και εμενα ετσι ακριβως ειχε παιθανει, την προηγουμενη μερα επαιζε ενα παιχνιδι η γυναικα στο pc, εκανε κανονικα shut down και την επομενα απλα δεν αναβε και μετα εκανε τα ιδια με του @GFFermari

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o @GeorgeVasil πόσταρε τοπικς από αλλά φόρουμ και περιγράφουν με λεπτομέρεια ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.
Η μητρική είναι το πρόβλημα κατά 90%. Το θέμα είναι τι άλλο πήρε μαζί της.

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

o @GeorgeVasil πόσταρε τοπικς από αλλά φόρουμ και περιγράφουν με λεπτομέρεια ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.
Η μητρική είναι το πρόβλημα κατά 90%. Το θέμα είναι τι άλλο πήρε μαζί της.

 

Μπορώ να σου βρω και χιλιάδες άλλα topic με ψόφιο τροφοδοτικό και τα ίδια συμπτώματα. Δεν έχει να λέει.

 

Τελικά τι θα κάνεις εφόσον δεν έχεις parts να δοκιμάσεις? Θα πας το σύστημα σε τεχνική υπηρεσία?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GFFermari δεν συμφέρει τα μεταφορικά να σου έστελνα ένα spare PSU να δοκιμάσεις , με τα μεταφορικά αυτά παίρνεις ένα καινούριο "της σειράς" για να δεις αν είναι εκεί το πρόβλημα και να το σιγουρέψεις ή να το αποκλείσεις. 

Αν όμως ήταν έτσι κι αλλιώς να πάρεις ΑΤΧV3... ξέρω γω; Ίσως το να ξοδέψεις έστω και 25 λίρες για τροφοδοτικό, να μην αξίζει τον κόπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....δουλευα σημερα κ δε κοιταξα καθολου το pc.

 

Παρηγγειλα πολυμετρο για να τσεκαρω το PSU. Πραγματικα πιστευω πως δεν εχει κανενα θεμα.

Δεν εχω αποφασισει τι θα κανω. Σκεφτομουν να παρω μητρικη αλλα μετα λεω αν εχω θεμα και με επεξεργαστη ή μνημη?

 

Δε ξερω....Δυστυχως εδω στην Αγγλια δεν ειναι λυση το να το πας σε καταστημα να το ελεγξουν.

Το κοστος ειναι οσο καινουρια μητρικη κ μνημη μαζι.

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Παρηγγειλα πολυμετρο για να τσεκαρω το PSU. Πραγματικα πιστευω πως δεν εχει κανενα θεμα.

 

Ωραίος. Αυτά είναι σχετικά φτηνά και θα σου χρησιμεύσει σε πολλές περιπτώσεις, οπότε δεν πάνε πεταμένα τα χρήματα...

 

9 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δεν εχω αποφασισει τι θα κανω. Σκεφτομουν να παρω μητρικη αλλα μετα λεω αν εχω θεμα και με επεξεργαστη ή μνημη?

 

1) Έχοντας αφαιρέσει CPU και μνήμες, με τη μητρική συνδεδεμένη στο 24πινο και μόνο σε αυτό, δοκίμασες BIOS FLASHBACK ?

 

image.png.dadfbdaa4586c6f02c13e09f2f68010e.png

 

Θα πάρεις κάποιο feedback για το αν η μητρική είναι όντως νεκρή.

 

2) Έχεις την επιλογή να αγοράσεις και τη φτηνότερη Β450 που θα βρεις (με εργοστασιακή υποστήριξη Ryzen 5000 γιατί δεν θα έχει BIOS FLASHBACK), για να τσεκάρεις CPU και μνήμες. Στην Ελλάδα με 60€ βρίσκεις καινούργια

 

3) Γενικά, αν χρειαστείς νέα μητρική, θες μόνο mini DTX factor?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

EDIT:

 

48 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

3) Γενικά, αν χρειαστείς νέα μητρική, θες μόνο mini DTX factor?

 

Εντάξει τώρα είδα παραπάνω ότι αλλάζεις τον άλλο μήνα σε ΑΤΧ. Επομένως, αν έχει ψοφήσει η μητρική, βρίσκεις με 130-150€ εξαιρετικές Β550, χωρίς να στερηθείς τίποτα από την πανάκριβη Impact.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε το σκεφτηκα αυτο με το BIOS Flashback.

 

Θα κανω μια ταρζανια να βγαλω τη μπαταρια για αρχη απο εκει που ειναι κρυμμενη και μετα θα το δοκιμασω.

Αλλα γιατι να βγαλω τον επεξεργαστη? ((δεν εχω καμια ψυκτρα της πλακας και το water block ανοιγει θεματα))

 

Ναι θα παω σε ΑΤΧ - μου περασε η φαση με τα SFF και σε mATX οι μητρικες ειναι meh...

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Θα κανω μια ταρζανια να βγαλω τη μπαταρια για αρχη απο εκει που ειναι κρυμμενη και μετα θα το δοκιμασω.

 

H μπαταρία θεωρητικά δεν σε επηρεάζει. Εγώ δεν θα έμπαινα στον κόπο, ειδικά αν, όπως καταλαβαίνω, χρειάζεται μεγάλο ξήλωμα για να την αφαιρέσεις. 

 

9 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Αλλα γιατι να βγαλω τον επεξεργαστη? ((δεν εχω καμια ψυκτρα της πλακας και το water block ανοιγει θεματα))

 

Εντάξει κάντο αρχικά με τον επεξεργαστή. Έλεγα να τον αφαιρέσεις για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να επηρεάζει κάπως αν την έχει ακούσει ο επεξεργαστής και η mobo είναι OK. To BIOS flashback πάντως λειτουργεί με το PC σβηστό (τροφοδοτικό σε θέση ON) και συνδεδεμένο το 24πινο. Όλα τα άλλα μπορούν να απουσιάζουν.

 

EDIT:

 

Όπως τα παρουσιάζεις τα πράγματα (έχοντας δηλαδή την πεποίθηση ότι η μητρική σου "hit the `fuck it` button and died"), θα το βγάλεις το water block ούτως ή άλλως. Βγάλτο από τώρα να ξεμπερδεύεις. Debugging στην κατάστασή σου με το waterblock πάνω στον επεξεργαστή δεν γίνεται ή τουλάχιστον σε περιορίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

well....καμια αποκριση σχετικα με το BIOS Flashback.

 

Μετα το Clear CMOS button ξεκινησε για 1 δευτερολεπτο και εσβησε. Οπως και προχθες. Δεν ειναι δειγμα ζωης αυτο καθως μονο δυο(μιαμιση για την ακριβεια) φορες το εχει κανει σε 1000+ προσπαθειες εκκινησης με διαφορους τροπους.

 

Δε καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα της μητρικης τελικα. Ειναι hardware or software failure?

Δλδ με το πολυμετρο θα φαινεται οτι ολα ειναι οκ στη μητρικη?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

 

Δε καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα της μητρικης τελικα. Ειναι hardware or software failure?

Δλδ με το πολυμετρο θα φαινεται οτι ολα ειναι οκ στη μητρικη?

κατα 99% ειναι HW fail

Με το πολυμετρο το μονο που μπορεις να τεσταρεις ειναι το psu

 

επισης καλο ειναι οπως ειπε και ο gdp77 να τα βγαλεις ολα απο πανω cpu & ram και να δεις αν αλλαζει συμπεριφορα, αν αλλαξει θα ξερεις οτι κατι απο αυτα που εβγαλεις παιζει να ειναι off αν σου κανει ακριβως το ιδιο πραγμα τοτε ειμαστε ακομα πιο σιγουροι οτι ειναι η mobo το προβλημα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δλδ με το πολυμετρο θα φαινεται οτι ολα ειναι οκ στη μητρικη?

Με πολύμετρο μπορείς να τσεκάρεις ότι οι τάσεις που δίνει το τροφοδοτικό ΧΩΡΙΣ LOAD είναι σωστές

 

Και πάλι δηλαδή δεν είσαι 100% σίγουρος ότι under load το τροφοδοτικό ανταποκρίνεται

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

well....καμια αποκριση σχετικα με το BIOS Flashback.

 

Μετα το Clear CMOS button ξεκινησε για 1 δευτερολεπτο και εσβησε. Οπως και προχθες. Δεν ειναι δειγμα ζωης αυτο καθως μονο δυο(μιαμιση για την ακριβεια) φορες το εχει κανει σε 1000+ προσπαθειες εκκινησης με διαφορους τροπους.

 

Δε καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα της μητρικης τελικα. Ειναι hardware or software failure?

Δλδ με το πολυμετρο θα φαινεται οτι ολα ειναι οκ στη μητρικη?

 

ΤΟ BIOS FLASHBACK θεωρητικά θα έπρεπε να γίνει, ακόμα και με κάποια damaged υποσυστήματα της μητρικής...

 

Εγώ ακόμα δεν αποκλείω προβληματικό τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.