Jump to content



Ξαφνικό πρόβλημα εκκίνησης!


GFFermari

Recommended Posts

6 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε δοκίμασα. Δε ξέρω αν γίνεται flashback σε παλαιότερο.

 

Λογικά πρέπει να γίνεται, αλλιώς αναιρείται και η λογική του "flashback". Με "normal" BIOS update πολλές μητρικές (ίσως και οι περισσότερες) δεν σε αφήνουν να κάνεις "downgrade" αλλά στο flashback δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μλκ δε γινεται αυτο.

Τα εστησα προχειρα για να δω αν ειναι ολα οκ.

Παταω το κουμπι. ΤΙΠΟΤΑ.

Κοιταω τις πριζες κλπ (οκ τις ειχα κλειστες τη πρωτη φορα), ολα ανοιχτα κλπ. Φωτακια στη μητρικη οκ, παταω κουμπι ΤΙ ΠΟ ΤΑ το στανιο μου.

 

Δεν εχει κ γαμοκουμπι πανω στη μητρικη. Πλεον μονο κουτι κ κατσαβιδι.

Βγαζω τη καρτα γραφικων, δοκιμαζω με κατσαβιδι και ανοιξε.

 

Το αφηνω 2-3 λεπτα να παρει και το νερο η υδροψυξη και το κλεινω.

Βαζω καρτα γραφικων, ανοιγει και αρχιζει το λοξυγγα παλι!!!!!!!!!!!!!

 

Εκλεισε ανοιξε καμια 5-10 φορες ωσπου ανοιξε κανονικα.

 

Και τωρα μου μπηκαν υποψιες μηπως το τροφοδοτικο ειχε (εχει??) το σκαλωμα και μηπως δουλευει η παλια μητρικη.

 

Btw αμα δε σε θελει....αγορασα μητρικη η οποια το πρωτο pcie κοντα στον επεξεργαστη ειναι μικρο (Χ1) και το δευτερο ειναι Χ16...

Που σημαινει οτι η καρτα μου ΟΡΙΑΚΑ ΜΠΗΚΕ ΜΑΜΩ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ ΜΟΥ και εννοειται δε χωρανε φανς απο κατω.

 

Εν ολιγοις, δε ξερω ποσο θα αντεξει το συστημα. Δε ξερω αν εχει θεμα.

Το θεμα ειναι οτι σταδιακα θα τα αλλαξω ολα. ΟΛΑ. Και τις βιδες.

 

image.thumb.jpeg.2ca5c443b619c410772e9638d9d705ee.jpeg

  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πωωωωωωωω αυτα τα φαντασματα δεν μπωρω

αυτο με την καρτα γραφικων με μπερδεψε πολυ εφοσον την παλια μητρικη την ειχες δοκιμασει χωρις καρτα και δεν αναβε παλι

να σου κανει νερα το psu..........? θα μπορουσε φανταζομαι, θα τρεξεις καποια στρς τεστ

 

για την καρτα που δεν χωραει κατω υπαρχει λυση, waterblock 😅

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μλκ δε γινεται αυτο.

Τα εστησα προχειρα για να δω αν ειναι ολα οκ.

Παταω το κουμπι. ΤΙΠΟΤΑ.

Κοιταω τις πριζες κλπ (οκ τις ειχα κλειστες τη πρωτη φορα), ολα ανοιχτα κλπ. Φωτακια στη μητρικη οκ, παταω κουμπι ΤΙ ΠΟ ΤΑ το στανιο μου.

 

Δεν εχει κ γαμοκουμπι πανω στη μητρικη. Πλεον μονο κουτι κ κατσαβιδι.

Βγαζω τη καρτα γραφικων, δοκιμαζω με κατσαβιδι και ανοιξε.

 

Το αφηνω 2-3 λεπτα να παρει και το νερο η υδροψυξη και το κλεινω.

Βαζω καρτα γραφικων, ανοιγει και αρχιζει το λοξυγγα παλι!!!!!!!!!!!!!

 

Εκλεισε ανοιξε καμια 5-10 φορες ωσπου ανοιξε κανονικα.

 

Και τωρα μου μπηκαν υποψιες μηπως το τροφοδοτικο ειχε (εχει??) το σκαλωμα και μηπως δουλευει η παλια μητρικη.

 

Btw αμα δε σε θελει....αγορασα μητρικη η οποια το πρωτο pcie κοντα στον επεξεργαστη ειναι μικρο (Χ1) και το δευτερο ειναι Χ16...

Που σημαινει οτι η καρτα μου ΟΡΙΑΚΑ ΜΠΗΚΕ ΜΑΜΩ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ ΜΟΥ και εννοειται δε χωρανε φανς απο κατω.

 

Εν ολιγοις, δε ξερω ποσο θα αντεξει το συστημα. Δε ξερω αν εχει θεμα.

Το θεμα ειναι οτι σταδιακα θα τα αλλαξω ολα. ΟΛΑ. Και τις βιδες.

 

image.thumb.jpeg.2ca5c443b619c410772e9638d9d705ee.jpeg

Στην αρχή δεν καταλάβαινα αν είχες αγοράσει νέα μητρική η ακόμα προσπαθούσες με την παλιά. lol

 

Ποια πήρες?

 

Εξ όσων γράφεις, φαίνεται το πρόβλημα πλέον να είναι είτε στο psu , είτε στη GPU.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ποια πήρες?

 

Εντάξει είδα το "F GAMING" στην photo και κατάλαβα ότι πήρες την Β550 TUF GAMING (mATX). Έλεγες ότι θα πήγαινες σε Χ570 και έσπαγα το κεφάλι μου γιατί δεν υπάρχει F Gaming σε μικρό form factor.

 

 

Τελικά μετά το πρώτο επιτυχημένο boot, συνεχίζει να σου κάνει power cycling μετά από κάθε εκκίνηση? Την πρώτη φορά είναι λογικό να το κάνει πάντως για memory training.

 

Τώρα, σχετικά με το γεγονός ότι δεν πήρε μπρος αρχικά με την κάρτα γραφικών πάνω, δεν έχω εξήγηση. Δεν ξέρω μήπως με τα δεκάδες πειράματα με την παλιά μητρική, είχε μπει το τροφοδοτικό σε κάποια "fail-safe" κατάσταση και δεν πήρε αμέσως όταν άλλαξες μητρική. Ίσως κάποιοι πυκνωτές είχαν αποφορτίσει εντελώς και ήθελα λίγο χρόνο να "ξαναπάρουν". Ως έχουν τα πράγματα, το τροφοδοτικό σου (σε συνδυασμό με αυτή την κάρτα) πρέπει να το έχεις με "ερωτηματικό". Βλέπω τα 750W είναι το minimum που συνιστά η Nvidia για την 4080. Επειδή εσύ έχεις OC version, μήπως θες μεγαλύτερο, δεν ξέρω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποποοοοοοο

 

Εχεις δοκιμασει αλλη μπριζα στο σπιτι?

 

Εγω λεω να τα στησεις ολα εξω, λιγο λιγο ξεκινοντας απο ενα επιτυχημένο μποοτ με 1 ram, και σιγα σιγα να βαζεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Ποποοοοοοο

 

Εχεις δοκιμασει αλλη μπριζα στο σπιτι?

 

Εγω λεω να τα στησεις ολα εξω, λιγο λιγο ξεκινοντας απο ενα επιτυχημένο μποοτ με 1 ram, και σιγα σιγα να βαζεις...

Και χωρίς τη λούπα, να προσθέσω .. Τι τρόπος κι αυτός να παιδευεσαι !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε πηρα Χ570 γιατι δεν υπαρχει καλη mATX και αν επαιρνα ΑΤΧ, που ηθελα, επρεπε να το στησω χωρις κουτι που δε γινεται λογω μπομπιρα.

Εκανα offer ομως σε μια δυο καλες Χ570 στο ebay αλλα ζητουσαν ~300€. Καλυτερα να πηγαινα σε ΑΜ5...

 

Οποτε κατεληξα σε φθηνη Β550Μ ετσι ωστε να χρησιμοποιησω και το ΑΡ201 και μελλοντικα να τα δωσω ολα μαζι.

 

Το PC μετα το memory training etc. ανοιξε κανονικα. Απο αυτο ποσταρω και τωρα.

Ανοιξε χθες ξανα χωρις θεμα και σημερα το ιδιο.

Δε ξερω γιατι στο πρωτο ανοιγμα ειχε τα ιδια συμπτωματα με το προηγουμενο.

 

btw λειτουργικο κλπ ηταν ηδη μεσα στο δισκο, απλα εκανε update για 5-10 λεπτα και ολα ειναι οπως τα αφησα.

 

Δε ξερω ποιο ηταν το θεμα και ο λογος για ολη τη φασαρια. Απο τη μια σκεφτομαι οτι οκ η μητρικη τα επαιξε και τελος.

Απο την αλλη λεω μηπως το τροφοδοτικο τα επαιξε στιγμιαια και τα προκαλεσε ολα αλλα τωρα ειναι οκ.

Και τελος, αρχισα να υποψιαζομαι το κουτι!!! Γιατι δεν ανοιξε απο το κουμπι τη πρωτη φορα και ανοιξε με το κατσαβιδι?

 

Οπως και να χει, το δευτερο αξεσουαρ, μετα τη μητρικη, που ερχεται ειναι μια ψυκτρα. Σε περιπτωση που ξαναεχω θεμα, πολυ πιθανο με τη γκαντεμια που με δερνει, να μη χανω μια μερα με την υδροψυξη.

Γενικα δεν εχω προβλημα με την υδροψυξη, απο/συναρμολογηση κλπ αλλα λογω μπομπιρα η διαδικασια παιρνει 4-5 φορες περισσοτερο χρονο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Οπως και να χει, το δευτερο αξεσουαρ, μετα τη μητρικη, που ερχεται ειναι μια ψυκτρα. Σε περιπτωση που ξαναεχω θεμα, πολυ πιθανο με τη γκαντεμια που με δερνει, να μη χανω μια μερα με την υδροψυξη.

 

Πάρε και ένα τέτοιο για να μην χρειάζεσαι κατσαβίδια

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις πουθενα αλλου θεμα απλα σου εκανε ναζια η νεα μητρικη μεχρι να προσαεμοστει στο νεο της σπιτι

τρεξε και ενα στρες τεστ στο occt αυτο που στρεσαρει cpu+gpu να συγουρευτεις για το psu σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε πηρα Χ570 γιατι δεν υπαρχει καλη mATX και αν επαιρνα ΑΤΧ, που ηθελα, επρεπε να το στησω χωρις κουτι που δε γινεται λογω μπομπιρα.

Εκανα offer ομως σε μια δυο καλες Χ570 στο ebay αλλα ζητουσαν ~300€. Καλυτερα να πηγαινα σε ΑΜ5...

 

Οποτε κατεληξα σε φθηνη Β550Μ ετσι ωστε να χρησιμοποιησω και το ΑΡ201 και μελλοντικα να τα δωσω ολα μαζι.

 

Το PC μετα το memory training etc. ανοιξε κανονικα. Απο αυτο ποσταρω και τωρα.

Ανοιξε χθες ξανα χωρις θεμα και σημερα το ιδιο.

Δε ξερω γιατι στο πρωτο ανοιγμα ειχε τα ιδια συμπτωματα με το προηγουμενο.

 

btw λειτουργικο κλπ ηταν ηδη μεσα στο δισκο, απλα εκανε update για 5-10 λεπτα και ολα ειναι οπως τα αφησα.

 

Δε ξερω ποιο ηταν το θεμα και ο λογος για ολη τη φασαρια. Απο τη μια σκεφτομαι οτι οκ η μητρικη τα επαιξε και τελος.

Απο την αλλη λεω μηπως το τροφοδοτικο τα επαιξε στιγμιαια και τα προκαλεσε ολα αλλα τωρα ειναι οκ.

Και τελος, αρχισα να υποψιαζομαι το κουτι!!! Γιατι δεν ανοιξε απο το κουμπι τη πρωτη φορα και ανοιξε με το κατσαβιδι?

 

Οπως και να χει, το δευτερο αξεσουαρ, μετα τη μητρικη, που ερχεται ειναι μια ψυκτρα. Σε περιπτωση που ξαναεχω θεμα, πολυ πιθανο με τη γκαντεμια που με δερνει, να μη χανω μια μερα με την υδροψυξη.

Γενικα δεν εχω προβλημα με την υδροψυξη, απο/συναρμολογηση κλπ αλλα λογω μπομπιρα η διαδικασια παιρνει 4-5 φορες περισσοτερο χρονο.

με την πρωτη ευκαιρια παρε ενα spare PSU για δοκιμες, εστω και μτχ απο FB για να δοκιμασεις και την αλλη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτα και η ψυκτρα πεταει. Τι ευκολια ρε....

Απο τα 3 ψυγεια σε 20 λιτρα, σε single tower cooler στα 30+ λιτρα. Δειγμα midlife approaching .....slightly before crisis.

 

Εβαλα και τα φανς της υδροψυξης πανω να βγαζουν γιατι η ηλιθια μητρικη το σλοτ για τη καρτα το εχει δευτερο (πρωτο ειναι ενα pcie x1) και δε χωρανε κατω.

Δε μου αρεσει που δε μπορω να στρεψω τη ψυκτρα να στελνει τον αερα πανω, ωστε το πισω φαν να βαζει αερα (θα ηθελε ενα dust filter there) και τα τρια πανω να βγαζουν.

 

Αν δεν ηταν full mesh το κουτι, θα υπηρχε θεμα αποδοσης, πιστευω.

Τωρα ειναι meh....αν ρυθμισω τα exhaust fans σε χαμηλες στροφες.

 

ΥΓ1. ΠΣΟΦΟΣ στις μητρικες που εχουν το 8pin cpu power τρια τετραγωνα μακρια απο το 24πινο.

Δειτε τη συγχωρεμενη impact X570 για σεμιναριο layout.

ΥΓ2. Ψιλοφαουλ της ασους να εχει cage για ΑΤΧ PSU. Το SF750 χανεται εκει μεσα, δειγμα οτι μερικα καλωδια βγαινουν μεταξυ του cage και του τροφοδοτικου. Αδικα πιανει χωρο.

 

image.thumb.jpeg.a512da8543b1d48791125bebd20892e6.jpegimage.thumb.jpeg.6d5fa97dcaa59e4f17e32516f61e6fb9.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δειγμα midlife approaching .....slightly before crisis.

 

Δείγμα εμπειρίας και σοφίας. Όχι ηλικίας. Κακά τα ψέματα, το water cooling είναι overrated με τις καλές αερόψυκτρες που υπάρχουν.

 

Στα νιάτα μου ασχολήθηκα με custom υδρόψυξη και είπα ποτέ ξανά. Προσφάτως ξαναγύρισα σε AIO γιατί νόμιζα ότι θα έβλεπα διαφορά με τον 5800X3D, αλλά τελικά ήταν ελάχιστες οι διαφορές. Ίσως το μόνο συν της υδρόψυξης είναι η πιο άνετη πρόσβαση στα components του συστήματος για όταν υπάρχουν προβλήματα. Με γομαρόψυκτρα δεν μπορούσα να αφαιρέσω τη GPU ή τις μνήμες ή τον nvme και ήταν μανούρα το debugging. Τώρα μπορώ άνετα να βγάλω ή να βάλω ό,τι θέλω. Εκεί σταματούν όμως και τα ουσιαστικά πλεονεκτήματα της υδρόψυξης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GFFermari Βεβαι καταλαβαινεις οτι ειναι μια βαρετη και προσωρινη λυση η αεροψυξη 😅

περα απο την πλακα μια χαρα κατσανε ολα. κριμα οντως που κατω δεν χωρανε φανακια. ουτε τα σλιμ 1,5 εκατοστων δεν μπαινουν? αλλα αν δεν εχεις ηδη φανταζομαι δεν αξιζει να αγορασεις αφου σκεφτεσαι να το πουλησεις συντομα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

@GFFermari Βεβαι καταλαβαινεις οτι ειναι μια βαρετη και προσωρινη λυση η αεροψυξη 😅

περα απο την πλακα μια χαρα κατσανε ολα. κριμα οντως που κατω δεν χωρανε φανακια. ουτε τα σλιμ 1,5 εκατοστων δεν μπαινουν? αλλα αν δεν εχεις ηδη φανταζομαι δεν αξιζει να αγορασεις αφου σκεφτεσαι να το πουλησεις συντομα

 

Οπως εγραψα στο αλλο τοπικ, το επομενο build θα ειναι ΑΤΧ και ναι, κατα 95% θα γυρισω σε custom νερα. Μπορει οχι αμεσα βεβαια λογω μπομπιρα.

 

ΑΙΟ δε μου κανει αισθηση. Συμφωνω με τον gpd77 οτι δε κερδιζεις κατι με την custom λυση σε σχεση με ΑΙΟ, αλλα μ'αρεσει η φασαρια και το ψαξιμο με τις σωληνες, καλωδια, ρακορ, αντλιες, βρυσακια, συντριβανια, αποχευτεσεις, φρεατια κλπ.

 

Ειχα δυο λεπτα 15χιλ. arctic fans απο τα πρωην SFF builds αλλα τα εδωσα, μιας και ημουν σιγουρος οτι δε θα τα χρησιμοποιουσα ξανα.

Αυτα θα χωρουσαν κατω απο τη καρτα γραφικων ανετα.

 

Ειπαμε η μητρικη που πηρα, εχει ηλιθιο layout και δεν ειναι μονο η θεση του pcie.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Οπως εγραψα στο αλλο τοπικ, το επομενο build θα ειναι ΑΤΧ και ναι, κατα 95% θα γυρισω σε custom νερα. Μπορει οχι αμεσα βεβαια λογω μπομπιρα.

 

ΑΙΟ δε μου κανει αισθηση. Συμφωνω με τον gpd77 οτι δε κερδιζεις κατι με την custom λυση σε σχεση με ΑΙΟ, αλλα μ'αρεσει η φασαρια και το ψαξιμο με τις σωληνες, καλωδια, ρακορ, αντλιες, βρυσακια, συντριβανια, αποχευτεσεις, φρεατια κλπ.

 

Ειχα δυο λεπτα 15χιλ. arctic fans απο τα πρωην SFF builds αλλα τα εδωσα, μιας και ημουν σιγουρος οτι δε θα τα χρησιμοποιουσα ξανα.

Αυτα θα χωρουσαν κατω απο τη καρτα γραφικων ανετα.

 

Ειπαμε η μητρικη που πηρα, εχει ηλιθιο layout και δεν ειναι μονο η θεση του pcie.

 

Σου ευχομαι μολις μεγαλωσει ο μπομπιρας να φτιαξεις και ενα custom wc για εκεινον χΔ

 

εχει αλλη φαση το καστομ, παλι καλα δεν ειμαι ο μονος εδω μεσα 😅

 

Παντος εγω το λεω αν ποτε μεινουμε χωρις δουλεια μπορουμε ανετα να γινουμε υδραυλικοι χαχαχαχ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.