Jump to content



Συζήτηση για Mounting Frames & Hardware


Recommended Posts

Καλά, το pc hardware δεν είναι και το μόνο που έχει ακριβυνει τραγικα. Πάρα πολλά έχουν πάρει τα πάνω τους. Το επομενο μοντέλο αμαξιού που πήρα εγώ με 16.000 το 2020, κοστίζει... 35.000. Το επόμενο μοντέλο μηχανής που πήρε ο πατέρας μου με 18.000 το 2018, κοστίζει 23.000 σήμερα. Σκούτερ των 2.000- έχουν ήδη αγγίξει τα 3200+ Ενοίκια που πληρώναμε 300 τα πληρώνουμε 450+. Όσα κέρδη χαθηκαν εν μέσω πανδημίας θα τα πληρώσουμε δίπλα και τριδιπλα, και μακάρι κάποια στιγμή να επιστρέψει μια κανονικότητα, αν και δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο. Αν η κάθε εταιρία βολεύεται με το να πουλάει 2 κομμάτια στα 1500, σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί να πουλήσει 10 κομμάτια στα 300. Δε λέω ότι συμφωνώ, ούτε ότι μ αρεσει, αλλά δυστυχώς οι σκληροί νόμοι της αγοράς αυτοί είναι. Ισχυρός gaming υπολογιστής για 1080p με ένα χιλιαρικακι, σαν σενάριο πέθανε. Τώρα το πόσα ακόμα θα πεθάνουν, θα δείξει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

ΟΚ παιδιά, τα παίρνω όλα πίσω, συγγνώμη. Κακή η καταναλωτική συνείδηση τελικά, μόνο ζημιά μπορεί να κάνει και κακώς το συζητάμε... 🤔

Η καταναλωτικη συνειδηση, στην πραγματικοτητα, φερνει αποτελεσμα αναλογα το μεγεθος του πορτοφολιου σου. Ασχετα με το τι νομιζεις εσυ οτι κανεις, για τις εταιριες του εξωτερικου ειδικα, το πορτοφολι της Ελλαδας θεωρειται πολυ μικρο. 

Τα παραδειγματα απειρα.

 

Πριν 3 χρονια, το κρατος ψηφισε με το πορτοφολι του και δεν εδωσε σε διατιμημενο ιατρικο προιον την τιμη που ζητησε εταιρια κολοσσος. Η εταιρια απεσυρε το προιον απο την αγορα και για τρεις μηνες μεχρι να καλυψουν το εδαφος οι αλλες δυο εταιριες, διναμε βοτκα και σφυρι για αναισθητικο.

Τρια χρονια μετα, που θα ηταν ενα αν δεν υπηρχε ο covid στην μεση, την παρασκευη εδινα αναισθητικα με δελτιο αποστολης γιατι περιμενουμε την τιμη απο το κρατος που εισηγηθηκαν οι αλλες δυο εταιριες στα επιπεδα που ειχε ζητησει η πρωτη. Αυξηση 30%.

 

Τι ακριβως κερδισες? Το πορτοφολι σου δεν εχει οση δυναμη θελεις να πιστευεις.

θες να πιασουμε το ποσες εταιριες, ασχετως αντικειμενου, εχουν αποσυρει προιοντα απο την αγορα στην Ελλαδα αντι να τα κανουν πιο ελκυστικα?

Εδω ολοκληρες εταιριες φευγουν αντι να γινουν πιο ανατγωνιστικες, που ειναι και το ζητουμενο. Και υπαρχει η δυνατοτητα να το κανουν αλλα επιλεγουν να φυγουν.

Τι σου λεει εσενα αυτο?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Η καταναλωτικη συνειδηση, στην πραγματικοτητα, φερνει αποτελεσμα αναλογα το μεγεθος του πορτοφολιου σου. Ασχετα με το τι νομιζεις εσυ οτι κανεις, για τις εταιριες του εξωτερικου ειδικα, το πορτοφολι της Ελλαδας θεωρειται πολυ μικρο. 

Τα παραδειγματα απειρα.

 

Πριν 3 χρονια, το κρατος ψηφισε με το πορτοφολι του και δεν εδωσε σε διατιμημενο ιατρικο προιον την τιμη που ζητησε εταιρια κολοσσος. Η εταιρια απεσυρε το προιον απο την αγορα και για τρεις μηνες μεχρι να καλυψουν το εδαφος οι αλλες δυο εταιριες, διναμε βοτκα και σφυρι για αναισθητικο.

Τρια χρονια μετα, που θα ηταν ενα αν δεν υπηρχε ο covid στην μεση, την παρασκευη εδινα αναισθητικα με δελτιο αποστολης γιατι περιμενουμε την τιμη απο το κρατος που εισηγηθηκαν οι αλλες δυο εταιριες στα επιπεδα που ειχε ζητησει η πρωτη. Αυξηση 30%.

 

Τι ακριβως κερδισες? Το πορτοφολι σου δεν εχει οση δυναμη θελεις να πιστευεις.

θες να πιασουμε το ποσες εταιριες, ασχετως αντικειμενου, εχουν αποσυρει προιοντα απο την αγορα στην Ελλαδα αντι να τα κανουν πιο ελκυστικα?

Εδω ολοκληρες εταιριες φευγουν αντι να γινουν πιο ανατγωνιστικες, που ειναι και το ζητουμενο. Και υπαρχει η δυνατοτητα να το κανουν αλλα επιλεγουν να φυγουν.

Τι σου λεει εσενα αυτο?

 

 

Μάλλον ό,τι πρέπει να πληρώνω αδιαμαρτύρητα ό,τι γουστάρει η κάθε nvidia και να λέω και ευχαριστώ; ΟΚ.

 

Πέρα από την πλάκα, το ατομικό μου πορτοφόλι αλλά και της Ελλάδας ολόκληρης μπορεί να είναι μικροσκοπικό αλλά κάποιες τάσεις έχουν γίνει παγκόσμιες και η καταναλωτική συνείδηση δεν είναι εφαρμόσιμη μόνο στην Ελλάδα, αλλά παντού. Το ότι μπορεί μόνη της π.χ. η Αμερική να 《ακυρώσει》 τα πάντα και να επιβάλλει τη συνέχιση της παράνοιας των τιμών ανεξαρτήτως του τι κάνει π.χ. η Ελλάδα, να συμφωνήσω, αλλά για το ότι εγώ ΠΡΕΠΕΙ να είμαι συνένοχος και να λέω ευχαριστώ και να μη γκρινιάζω και να μην επιστρατεύω μια κάποια συλλογιστική στο τι  και πως αγοράζω και να μην μοιράζομαι με άλλους το σκεπτικό μου, δεν παίζει να πειστώ. Επίσης ίδιου τύπου συζητήσεις όπως εδώ, δεν απαγορεύεται να γίνονται και στην Αμερική και παντού και αν υπερισχύσουν οι 《γκρινιάρηδες》, τότε δεν ξέρω πως μπορεί η κάθε nvidia να πάρει το προϊόν και να φύγει. Που θα πάει, στον Άρη; Τέσπα, δεν θα επιμείνω άλλο, υποχωρώ στην πρώτη μου παράγραφο και πάω να παραγείλω μερικές 4090 να γουστάρω και να καταργήσω το gog account μου γιατί και η έλλειψη drm πληροφορήθηκα σχετικά προσφάτως ότι είναι εκτός από μάταιο και κακό να το προτιμάμε.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Μάλλον ό,τι πρέπει να πληρώνω αδιαμαρτύρητα ό,τι γουστάρει η κάθε nvidia και να λέω και ευχαριστώ; ΟΚ.

 

Οχι. Θα αγορασεις μεχρι εκει που σε αφηνουν τα οικονομικα σου και βαση της αναγκης που εχεις.

 

Για τα υπολοιπα.

Δεν ειναι κακο να γρινιαζεις, απλα πρεπει να καταλαβεις πως δουλευει το συστημα για να ξερεις που θα γρινιαξεις και να εχει αποτελεσμα.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Επίσης ίδιου τύπου συζητήσεις όπως εδώ, δεν απαγορεύεται να γίνονται και στην Αμερική και παντού και αν υπερισχύσουν οι 《γκρινιάρηδες》, τότε δεν ξέρω πως μπορεί η κάθε nvidia να πάρει το προϊόν και να φύγει.

Δεν θα εχει την ιδια αντιμετωπιση με εμας η Αμερικη. Αυτο σου λεω. Ακομα και να ξεκινησει κουβεντα εκει τα ορια ανοχης ειναι διαφορετικα απο εδω και παλι θα εισαι απεξω.

Με λιγα λογια, στην Ελλαδα πριν φτασουμε να γρινιαζουμε για τιμες πρεπει να μεγαλωσουμε το πορτοφολι μας. Αλλιως δεν υπαρχει δελεαρ.

Αυριο ψηφιζεις, ξεκινα απο εκει.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2023 at 12:44 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Οι δικές μου κόκκινες γραμμές έχουν ξεπεραστεί.

 

image_2023-05-23_082123608.png.eac2d7b58f0c5f4fff13ea3ceaa3f7f2.png

 

 ... και κάπου εκεί στο βάθος ξεπροβάλλει όμορφα ένα ωραίο δεντράκι -παρντόν, πισάκι, με 64 γίγα ψωρο-νον-η-σι-σι μνήμη και σι-πι-γιου πνιγμένο στη σκόνη που του άφησε πίσω του ο ταπεινούλης δεκατριαπεντακόσας, μαζί με γιγαμπίτ ήθερνετ (μοντέλο outekandyomisari), σε πολύ δελεαστική τιμή, φορτυνάιν ναϊντυνάιν. Πόσιμπλυ αβαίλαμπλ φορ πριόρντερ. Ουάνς μπακ ιν στοκ, γουη'λ λετ γιου νόου! 😆

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

image_2023-05-23_082123608.png.eac2d7b58f0c5f4fff13ea3ceaa3f7f2.png

 

 ... και κάπου εκεί στο βάθος ξεπροβάλλει όμορφα ένα ωραίο δεντράκι -παρντόν, πισάκι, με 64 γίγα ψωρο-νον-η-σι-σι μνήμη και σι-πι-γιου πνιγμένο στη σκόνη που του άφησε πίσω του ο ταπεινούλης δεκατριαπεντακόσας, μαζί με γιγαμπίτ ήθερνετ (μοντέλο outekandyomisari), σε πολύ δελεαστική τιμή, φορτυνάιν ναϊντυνάιν. Πόσιμπλυ αβαίλαμπλ φορ πριόρντερ. Ουάνς μπακ ιν στοκ, γουη'λ λετ γιου νόου! 😆

%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CF%84-%CE

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.