Jump to content



Εφορευτικη επιτροπη 2023


9000+rpm

Recommended Posts

Σε μένα ήρθε πριν 2 μέρες στο πατρικό μου χαρτί για εφορευτική σε εκλογικό τμήμα Αθήνας, εγώ μένω 20+ χρόνια Θεσσαλονίκη , δεν έχω φέρει τα εκλογικά δικαιώματα εδώ. Πήρα τηλέφωνο στο πρωτοδικείο Αθηνών και μου λένε πρέπει να έρθετε εδώ στην τάδε αίθουσα για απαλλαγή κλπ..λέω μένω θεσσαλονίκη τι μου λές..μου λέει θα ψηφίσετε? λέω όχι αφού είμαι Θεσσαλονίκη πάνω από 200χλμ κλπ..και μ λέει καλά δεν πειράζει όλα καλά αφήστε το έτσι κλπ...what the actual fuck?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Η ειρωνία εκτός του ότι δεν χρειαζεται  δεν βοηθάει και κάπου. Με πέτυχε έξω  στην αυλή, σταματάει  και με ρωτάει  ο κύριος τάδε μένει εδώ ;  Λέω ο ίδιος είμαι  και μου απαντά έχετε οριστεί μελος  εφορευτικής επιτροπής για τις ερχόμενες εκλογές, ελάτε να σας δώσω το χαρτί. Τι έπρεπε να απαντήσω, τελικά λαθος έκανα  δεν είμαι  εγώ αυτός; Ούτε που μου πήγε στο μυαλό ότι είχε να κάνει με εφορευτικη.

Καμια ειρωνια, απλα θα μορουσες να πεις οτι εισαι ο αδερφος του, τετοιες μερες ειμαστε υποψιασμενοι με τα οργανα

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Καμια ειρωνια, απλα θα μορουσες να πεις οτι εισαι ο αδερφος του, τετοιες μερες ειμαστε υποψιασμενοι με τα οργανα

Δεν μου ήρθε καν στο μυαλό και εξήγησα πως έγινε το σκηνικο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα 3 φορες με εχουν ζητησει αναπληρωματικο. Εφοσον δεν παω καν να ψηφισω δεν ηταν ποτε προβλημα. Αλλωστε δεν μενω καν εκει που παει το χαρτι χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χρήσιμη η παραπάνω νηφάλια τοποθέτηση του γκαντεμοειδούς και ατυχήσαντα δικηγόρου.

 

Για να έχει ενδιαφέρον η κουβέντα, χρειαζόμαστε μια αντίστοιχη διακοίνωση, αλλά αυταρχική και περισπούδαστη, από κάποιον αναπληρωματικό δικαστικό αντιπρόσωπο, που θέλει περισσότερα από 3 μεροκάματα για να κάθεται στο μπαλκόνι του και να ρουφάει φρέντο εσπρέσο με 8 κουταλιές ζάχαρη, όσο γκρινιάζει ότι το δέντρο της Δημοκρατίας πρέπει να ποτίζεται κάθε 4 χρόνια με το αίμα των μελών της εφορευτικής επιτροπής.

 

Πάντως, και ξέρω ότι ο Γιώργος και άλλοι λογικοί άνθρωποι το αντιλαμβάνονται, δεν είναι μόνο ο ευαγής κλάδος των δικηγόρων που χάνει μεροκάματα κατά τη διενέργεια των εκλογών. Όπως δεν είναι και λίγοι οι εργαζόμενοι που έχουν τεράστια δυσκολία (έως και καταχρηστική άρνηση) να αποδεσμευτούν από την εργασία τους για να παραστούν ως μέλη της εφορευτικής επιτροπής. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που αδυνατούν να ξεκλέψουν χρόνο απλά για να ψηφίσουν.

 

Είναι ντροπιαστικό για μια χώρα που πληρώνει 100 εκ. € για κάθε εκλογική διαδικασία και θέλει να λέγεται ευρωπαϊκή δημοκρατία να εξακολουθούν να υπάρχουν τέτοια ζητήματα.

 

Edit: α, ξέχασα να κάνω σύντομη αναφορά στην πρόταση να κάνουμε τον γκέην με ξένο ποπό κηδεία με ξένα κόλυβα και να βάλουμε να μας κάνουν τον έφορα οι δημοσιοϋπάλληλοι. Ναι ντε, οι ίδιοι που δε θέλουμε να μπορούν να επέμβουν στην εκλογική διαδικασία, αλλά θέλουμε και να τους βρούμε στην υπηρεσία τους την επόμενη Δευτέρα, όταν πάμε να εξυπηρετηθούμε, αλλά και να μην παίρνουν δώρο και επίδομα αδείας, αλλά και να έχουν λεφτά να δαπανήσουν για να ευημερούν τα μαγαζά μας. Everything, everywhere, all at once! 🤣

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καλά μου παιδιά, please hear me out: 1) οι δικαστικοί αντιπρόσωποι αποζημιώνονται γιατί κάθονται όλη τη μέρα στο σκαμνί των εκλογικών τμημάτων κι έχουν την ευθύνη για την ομαλή διεξαγωγή κι ολοκλήρωση της εκλογικής διαδικασίας. Επιπροσθέτως, επειδή η λειτουργία των δικαστηρίων αναστέλλεται για μία εβδομάδα λόγω των εκλογών (21-28 Ιουνίου), αναβάλλονται τα δικαστήρια των οποίων η δικάσιμος είχε οριστεί εντός του ανωτέρω διαστήματος της αναστολής.

Για να μη μιλάω στον αέρα, η γυναίκα μου κι εγώ "χάσαμε" 3 δικαστήρια κατά την προηγούμενη εκλογική αναμέτρηση, άρα χάσαμε χρήματα, ενώ, περαιτέρω, η κληρωτίδα μάς "έφτυσε", άρα χάσαμε και τα λεφτά της αποζημίωσης. Δυστυχώς, σπίτι δικό μας δεν έχουμε, κρυφά εισοδήματα δεν έχουμε, ενοίκια δεν εισπράττουμε, οπότε κάτσαμε πάνω στο δροσερό αγγούρι. Ουσιαστικά, η εκλογική αποζημίωση αναπληρώνει (μέχρι ενός σημείου) το απολεσθέν λόγω της αναστολής λειτουργίας των δικαστηρίων εισόδημά μας.

2) Εάν σας έρθει το χαρτί για την εφορευτική (ωραίος στίχος), ηρεμήστε, don't worry, be happy. Πρέπει να πέσετε σε "πυροβολημένο" δικηγόρο-δικαστή (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι, insert mild shock meme) για να έχετε πρόβλημα. Προσωπικά, καλούσα ένα-ένα τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής, τακτικά κι αναπληρωματικά, και ζητούσα με περισσή ευγένεια τη συνδρομή τους, κατανοώντας απόλυτα ότι είναι δύσκολο να δεχτείς να χάσεις την Κυριακή σου όταν δεν πρόκειται να πληρωθείς.

Τι έκανα; Ελάτε, σας παρακαλώ, για 2-3 ώρες και μετά θα σας αποδεσμεύσω. Εάν μπορείτε, βέβαια, να έρθετε και κατά τη διάρκεια της καταμέτρησης, θα σας είμαι ευγνώμων. Voila, problem solved. Έρχονταν, λοιπόν, 2 μέλη και με βοηθούσαν, μαζί με την/τον γραμματέα μου εννοείται, έρχονταν 2 άλλα μέλη (ή και 1) κατά τη διάρκεια της καταμέτρησης και χωρίς φωνές κι εντάσεις ολοκληρώναμε τη διαδικασία. Οι εκλογές της 25ης Ιουνίου είναι εύκολες, καθώς δεν υπάρχει σταυρός προτίμησης στους αγαπημένους μας βολευτές, άρα θα τελειώσετε νωρίς (καλώς εχόντων των πραγμάτων). Επισημαίνω ότι ουδέποτε μπήκα στη διαδικασία ν' απαιτήσω την παρουσία των μελών της εφορευτικής επιτροπής στο εκλογικό τμήμα στο οποίο είχα διοριστεί. Αν έβλεπα ότι το χ/ψ μέλος δεν ήθελε/μπορούσε να έρθει, προχωρούσα στο επόμενο (μέλος). Στο τέλος, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, την έκανα τη δουλειά μου. Η ευγένεια ανοίγει πόρτες και σώζει ζωές.

Όσον αφορά το κέρασμα, ε, δεν είμαι ο Λάτσης (mild shock), αλλά η προσφορά ενός καφέ/χυμού/νερού/τοστ/sandwich είναι μέσα στις οικονομικές μου δυνατότητες. Οι Έλληνες είμαστε, εξάλλου, φιλότιμοι κι ανταποδίδουμε το κέρασμα.

-Θέλετε καφέ, νερό, κάτι να φάτε;

-Α, ευχαριστούμε πολύ, είστε πολύ ευγενικός. Θα τα μοιράσουμε, εσείς τους καφέδες, εμείς τα φαγητά (ή εσείς τα φαγητά, εμείς τους καφέδες και τα νερά).

Αυτά, ελπίζω να σας βοήθησα.

 

Μα το θέμα μας δεν είναι οτι πληρώνονται οι δικηγόροι, καλά κάνουν και πληρώνονται, το θέμα  είναι ότι χρηματα  παίρνουν όλοι όσοι με τον ένα η τον άλλο  τρόπο λαμβάνουν μέρος στην εκλογική διαδικασία, οποί εκτός της εφορευτικής επιτροπής, δεν θα χαλούσε ο κόσμος αν δίνανε ένα συμβολικό ποσό και στα μέλη της εφορευτικής, το θέμα είναι ότι δεν αντιμετωπίζονται ισόνομα τα μέλη της εφορευτικής.
Πολυ σωστά και καλά είναι όλα όσα γράφεις, αλλά πάντα υπάρχει περίπτωση να πέσεις σε μυστήριο δικαστικό και να το τράβηξει στα άκρα εφόσον ο ίδιος ο νόμος του δίνει αυτό το δικαίωμα.Το χαρτί που έχω στα χέρια μου γράφει  οτι πρεπει να παρουσιαστώ στο εκλογικό στις 6 το πρωι(!), βάση νόμου είμαι υποχρεωμένος να κάτσω εκεί όλη μέρα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ( άλλο  αν κάμει  διευκολύνσεις στο ωράριο  ο δικαστικός εάν θελήσει , λέμε ο νόμος τι λέει) και αν αρνηθώ να πάω η αστυνομία έχει δικαίωμα να με πάει στο εκλογικό τμήμα ακόμη και με την βια(!) ενώ μπορεί να αντιμετωπίσω ποινή φυλακισης από 6 μήνες έως 2 χρόνια(!).

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

πάντα υπάρχει περίπτωση να πέσεις σε μυστήριο δικαστικό και να το τράβηξει στα άκρα εφόσον ο ίδιος ο νόμος του δίνει αυτό το δικαίωμα.Το χαρτί που έχω στα χέρια μου γράφει  οτι πρεπει να παρουσιαστώ στο εκλογικό στις 6 το πρωι(!), βάση νόμου είμαι υποχρεωμένος να κάτσω εκεί όλη μέρα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ( άλλο  αν κάμει  διευκολύνσεις στο ωράριο  ο δικαστικός εάν θελήσει , λέμε ο νόμος τι λέει) και αν αρνηθώ να πάω η αστυνομία έχει δικαίωμα να με πάει στο εκλογικό τμήμα ακόμη και με την βια(!) ενώ μπορεί να αντιμετωπίσω ποινή από 6 μήνες έως 2 χρόνια(!).

 

Μου θυμίζεις σκηνικά στο στρατό, ίσως δεν έχεις πάει ακόμα βέβαια. Δηλαδή αν κάτσεις 5 ώρες και μετά τους πεις ότι έχεις αδιαθεσία, θα σε κρατήσουν με αλυσίδες; Η αστυνομία δεν έχει δικαίωμα να εισέλθει στο σπίτι σου για αυτό το λόγο οπότε χαλάρωσε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Μου θυμίζεις σκηνικά στο στρατό, ίσως δεν έχεις πάει ακόμα βέβαια. Δηλαδή αν κάτσεις 5 ώρες και μετά τους πεις ότι έχεις αδιαθεσία, θα σε κρατήσουν με αλυσίδες; Η αστυνομία δεν έχει δικαίωμα να εισέλθει στο σπίτι σου για αυτό το λόγο οπότε χαλάρωσε λίγο.

Απο τον στρατό έχω απολυθεί εδώ και 12 χρόνια, χαλαρός είμαι κουβέντα κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

το δέντρο της Δημοκρατίας πρέπει να ποτίζεται κάθε 4 χρόνια με το αίμα των μελών της εφορευτικής επιτροπής.

Μαζί σου πάω εφορευτική και πέμπτη φορά. 😋

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Κανενας δικηγόρος δε χανει μεροκαματα, πληρωνεται με την υποθεση, η γραμματεας ειναι δικος του ανθρωπος και οι Δ/Υ ειναι Δ/Υ. Τους στελνει οπου θελει το δημοσιο, αρα και στα εκλογικα τμηματα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Κανενας δικηγόρος δε χανει μεροκαματα, πληρωνεται με την υποθεση, η γραμματεας ειναι δικος του ανθρωπος και οι Δ/Υ ειναι Δ/Υ. Τους στελνει οπου θελει το δημοσιο, αρα και στα εκλογικα τμηματα

Επιμένεις να γράφεις για πράγματα τα οποία δεν γνωρίζεις. Όσοι έχουν δικαστήρια τα οποία αναβάλλονται επειδή "έπεσαν" μέσα στο διάστημα της αναστολής χάνουν μερομάκατα. Plain and simple. Επίσης, τα δικαστήρια κλείνουν ουσιαστικά, επομένως περιορίζεσαι στα εξωδικαστικά (όσα έχεις, τέλος πάντων).

 

1 ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

πληρωνεται με την υποθεση

Απίστευτο, δεν το περίμενα. Λαμόγια οι δικηγόροι, τι να πεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Επιμένεις να γράφεις για πράγματα τα οποία δεν γνωρίζεις. Όσοι έχουν δικαστήρια τα οποία αναβάλλονται επειδή "έπεσαν" μέσα στο διάστημα της αναστολής χάνουν μερομάκατα. Plain and simple. Επίσης, τα δικαστήρια κλείνουν ουσιαστικά, επομένως περιορίζεσαι στα εξωδικαστικά (όσα έχεις, τέλος πάντων).

 

Συμφωνώ και με τα παραπάνω που λες, αλλα το βλεπεις λιγο μονοπλευρα και σε παρακαλω να το δεις και απο την όψη του μελους της εφορευτικής:

 

Εγω που ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και βαραω 13ωρα καθε μερα: 

 

1ον Αντίστοιχα, γιατι να χάσω το μεροκάματο μου Κυριακή, αφού η εργασία μου εξαρτάτε ακόμα και από το αν βρέχει, έχει καύσωνα, αν είναι online συστήματα κτλ. (και πίστεψε με η Κυριακή είναι η πιο παραγωγική μερα για εναν μηχανικό γιατι εχει ΗΣΥΧΙΑ)

 

2ον Γιατι να μην εχω την επιλογή να ξεκουραστώ την Κυριακή μου? 

 

3ον Γιατι να εργαστώ χωρίς να αμειφθώ?

 

4ον Γιατι να κρυφτω και να χασω την δυνατοτητα να ψηφισω,

 

5ον Γιατι να "λερωσω" το ποινικο μου μητρωο επειδη καποιος κομπλεξικος οπως λες μπορει να με τρεξει? Ξερεις οτι αν λερωσω το ποινικο μου μητρωο δεν μπορω να κατεβω σε δημοπρασια ετσι??Χανω λεφτα for life και οχι για μια βδομαδα...

 

 

Ολα αυτα γιατι καποιοι νομοι εχουν λιγο χουντα ακομα μεσα τους?

 

Δημοκρατια δεν εχουμε ρε παιδια?

 

Το ιδιο και και με την ψηφο. Αμα γουσταρω να παω να ψηφισω θα παω να ψηφισω. Αν δεν υπαρχει κατάλληλος να ψηφισω γιατι να παω?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Επιμένεις να γράφεις για πράγματα τα οποία δεν γνωρίζεις. Όσοι έχουν δικαστήρια τα οποία αναβάλλονται επειδή "έπεσαν" μέσα στο διάστημα της αναστολής χάνουν μερομάκατα. Plain and simple. Επίσης, τα δικαστήρια κλείνουν ουσιαστικά, επομένως περιορίζεσαι στα εξωδικαστικά (όσα έχεις, τέλος πάντων).

 

Απίστευτο, δεν το περίμενα. Λαμόγια οι δικηγόροι, τι να πεις.

Ελ. Επ. δεν εισαι? Ο πελατης δε σε πληρωνει?

Link to comment
Share on other sites

@GeorgeVasil

Μα, δεν είπα ότι είναι δίκαιο να μην πληρώνονται τα μέλη της εφορευτικής. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα, δυστυχώς. 

 

9 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Ελ. Επ. δεν εισαι? Ο πελατης δε σε πληρωνει?

Έχεις δίκιο, είμαι η pretty woman και περιμένω τον Richard Gere για να πληρωθώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Αρχαία Αθήνα είχαμε και άμεση Δημοκρατία, οστρακισμό, δήμευση περιουσίας των διεφθαρμένων πολιτικών. Είναι λίγο περίεργο να υιοθετούμε μόνο τα στοιχεία που περιστέλλουν την ισχύ των πολιτών, αλλά όχι εκείνα που περιορίζουν την ασυδοσία των εκλεγμένων εκρποσώπων τους. 🤷‍♂️

 

Α, είχαμε και δούλους. Πολλούς δούλους. 😉

 

Καλημέρα!

  • Like 5
  • meow 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:


IMG_5837.jpeg

 

IMG_5838.jpeg

 

Ναι, δεν εχουμε αρχαια αθηνα σημερα ομως. Κριμα.

 

  

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

@GeorgeVasil

Μα, δεν είπα ότι είναι δίκαιο να μην πληρώνονται τα μέλη της εφορευτικής. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα, δυστυχώς. 

 

Να αλλάξουν. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.