Jump to content



Τέλος εποχής για τα πληκτρολόγια Κ95 της corsair.


Recommended Posts

Γεια σας . Χρησιμοποιώ πληκτρολόγια της corsair εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια από τότε που είχε γίνει το hype των μηχανικών διακοπτών .

Εδώ και πέντε χρόνια χρησιμοποιώ το κ95 rgb . τελευταία άρχισε να μου κάνει νερά . Δεν πάταγε το r ή to f και την τελευταία εβδομάδα δεν ανταποκρίνονταν τα έξτρα πλήκτρα . Στενοχωρήθηκα αλλά προχώρησα παρακάτω . Αγόρασα κάτι απλά πληκτρολόγια μεμβράνης του 10 ευρου . 

Να σας πω την αλήθεια στην πληκτρολόγηση δεν παρατήρησα χαώδεις διαφορές . Τα έξτρα πλήκτρα μου λείπουν αλλά στην πληκτρολόγηση δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα .

Διάβααα μια αναφορά της κορσαίρ που είπε ότι δεν βαλαμε πολλά έξτρα πλήκτρα στο κ100 γιατί δεν τα θέλουν οι αγοραστές και ότι τα θεωρούν πρόβλημα . Εγώ για αυτό το λόγο δεν αγόρασα το καινούργιο το κ100 . έχει μόνο 5 ή έξι έξτρα πλήκτρα και κάνει γύρω στα 300 ευρώ . 

Έκανα το κύκλο μου και ξαναγύρισα πάλι στην αρχή . Εαν η corsair ή h logitech ξαναβγάλουν πληκτρολόγιο με πολλά έξτρα πλήκτρα μπορώ να αγοράσω . Προς το παρόν αρκούμε με τα βασικά .

Καλές βουτιές . 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο σκοπος του thread ειναι απλα να γινει κουβεντα, ας γραψω κι εγω τις αραδες μου. Πιστευω οτι δεν εχει υπαρξει μεγαλυτερη marketing μαλκια απο τα μηχανικα gaming keyboards. Πραγματικα ομως. Νομιζω οτι ειναι χειροτερα σε ολα. Πρωτον και κυριοτερον, στο θεμα της αξιοπιστιας. Logitech G910 το πρωτο μου μηχανικο. ΠΟυ να μην εσωνα να το παρω. Στα δυο χρονια ακριβως με το που εληξε η εγγυηση τα παιξε. Missclicks και doubleclicks σωρηδον, κατα το δοκουν, σε ολα τα κουμπια. Και απο κατασκευη, χαλια. Μια πλαστικη αηδια και μιση. 200 ευρω πεταμενα. Δευτερο μηχανικο πληκτρολογιο το Corsair K70 mk.2. Το αγορασα αρχες του 2019 και ευτυχως δουλευει μεχρι και σημερα. Καπου καπου βλεπεις κανενα doubleclick, αλλα τοσο σπανια που λες, "οκ, μπορει να το εκανα εγω". Αυτο το αγορασα σε προσφορα 110 ευρω. Δευτερον. Θορυβος. Ασχολιαστο, παμε παρακατω. Τριτον η ανεση. Μια αηδια και μιση επισης. Ολοι οι μηχανικοι διακοπτες ειναι πιο σκληροι απο τους μεμβρανης. Απορω πως καποιοι μπορουν να γραφουν επι ωρες χωρις να τους πονανε τα χερια. Εγω παντως πλεον αν κατσω να παιξω κατι παραπανω απο διωρο, μια τενοντιτιδα την αρπαζω για πλακα. Επισης τα κουμπια που χρησιμοποιω υπερβολικα περισσοτερο (wasd, fps player γαρ) νιωθω οτι πλεον ειναι λιγακι πιο σκληρα στο πατημα απο τα υπολοιπα. Να 'ναι ιδεα μου; Τι να πω; Ισως. Τεταρτον το κοστος. Μπουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα, οι μαλακες εχουν ξεφυγει εντελως ρε. Βλεπω τις τιμες και γελαω. ΠΛηκτρολογια να κοστιζουν οσο μια vfm midrange οθονη. Ρε πατε καλα; Ποτε ξανα μηχανικο. Ποτε. Αν και οταν με το καλο ψοφισει αυτο, επιστροφη στα μεμβρανης, χαμηλομεσαιου κοστους πανηγυρικα. Ελπιζω να πεθανει η μοδα. Αυτα.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το G512 Carbon με μπλέ διακόπτες εδώ και 1,5 χρόνο, περίπου με βαριά χρήση.

Όσες φορές χρειάζεται να χρησιμοποιήσω πληκτρολόγιο μεμβράνης (dell, hp,ms,lenovo, razer, logi) εκτός του ότι δεν υπάρχει feedback για το αν πατήθηκε ή όχι το κουμπί, εκτός του ότι εχω αρκετά missclicks, αρκετά συχνά πονάνε τα δάχτυλά μου μετά από κάποια ώρα πληκτρολόγησης γιατί χρειάζεται να βάζω πολλή περισσότερη δύναμη σε σχέση με το μηχανικό.

Το μόνο που συνεχίζει να με βολεύει είναι το πληκτρολόγιο του macbook μου.

Από ανθεκτικότητα, έχει φάει μερικούς καφέδες και νερά, δεν έχει κάποιο θέμα. Επίσης έτυχε να φάει ξύλο και στράβωσε, πετάχτηκαν κουμπιά κλπ. Το ίσιωσα και είναι όπως πριν. 

Επίσης, σε 4-5 κουμπιά που συνηθίζω να τα πατάω στην ακμή τους, έχει φύγει το χρώμα. 

 

Το takeaway μου είναι, στο μηχανικό το σημαντικότερο είναι να βρείς τους διακόπτες που σου ταιριάζουν και ταιριάζουν και στη χρήση σου. Άλλο το να παίζεις παιχνίδια κάποιες ώρες και άλλο το να γράφεις μερικές χιλιάδες/δεκάδες χιλιάδες λέξεις μέσα στη μέρα.

Εγώ που γράφω άπειρα και δε κοπανάω τα δάχτυλά μου στο πληκτρολόγιο, το feedback που μου δίνουν οι μπλέ δεν μπορεί εξ ορισμού να υπάρξει σε πληκτρολόγιο μεμβράνης.

Άλλος που βαράει τα πλήκτρα σαν γραφομηχανή μπορεί να βολεύεται και με μεμβράνης. 🤷‍♀️

 

 

image.png

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ειναι η λυση στο προβλημα σας Custom mechanical keyboard (εννοειται με hot swap διακοπτες!! Για να βαλεις αυτους που γουσταρεις και να αλλαζεις μεσα σε ενα λεπτο αν χαλασει καποιος)

Κατα βαση κοιτατε για αλουμινένιο σωμα και να εχει διακοπτες της προκοπης (clicky-linear-silent κλπ κλπ αναλογα την χρηση του καθενος) . Πλεον εχει τοσα εκει εξω σε προσιτή τιμη που δεν δικαιολογειται να τα σκαμε σε logi - razer - corsair που τα μηχανικά τους ειναι απλα σκουπιδια μπροστα σε ενα custom

προσωπικη εμπειρια, μολις επιασα στα χερια μου το keychron επαθα σοκ απο την ποιοτητα σε ολους τους τομεις και φανταστειτε οτι θεωρείται απο τα φθηνα custom

και πριν παρω το keychron ειχα το Κ70. Η διαφορά? ΧΑΟΣ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Custom mechanical όντως είναι η ιδανική επιλογή. Είχα πάρει ένα gamakay lk67, με ασημένιους διακόπτες και xda profile keycaps.

Το πληκτρολόγιο είναι ο,τι καλύτερο για εμένα. Αλλά το άνοιξα για να το καθαρίσω τις προάλλες και του έσπασα το διακόπτη επιλογής mode και τώρα δε δουλεύει :(

Οι διακόπτες ήταν οκ, αν και προτιμώ τους καφέ (βασικά το άνοιγμα για καθάρισμα κλπ ήταν με αφορμή την αλλαγή που ετοιμαζόμουν να κάνω)

Τα XDA keycaps σε σχέση με OEM και PBT νομίζω cherry, είναι για εμένα τα ιδανικά

 

Τώρα έχω ένα Blitzwolf bw-kb0 που είναι πολύ μιεχ. Γενικά, από τη μικρή εμπειρία που έχω με τα μηχανικά, θέλει είτε τύχη (όπως είχα εγώ με το gamakay και ήταν τέλειο για εμένα, ακόμη και με τους ασημί διακόπτες) είτε χρόνο, υπομονή, ψάξιμο και λεφτά

Έγινε επεξεργασία από navaho7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

Custom mechanical όντως είναι η ιδανική επιλογή. Είχα πάρει ένα gamakay lk67, με ασημένιους διακόπτες και xda profile keycaps.

Το πληκτρολόγιο είναι ο,τι καλύτερο για εμένα. Αλλά το άνοιξα για να το καθαρίσω τις προάλλες και του έσπασα το διακόπτη επιλογής mode και τώρα δε δουλεύει :(

Οι διακόπτες ήταν οκ, αν και προτιμώ τους καφέ (βασικά το άνοιγμα για καθάρισμα κλπ ήταν με αφορμή την αλλαγή που ετοιμαζόμουν να κάνω)

Τα XDA keycaps σε σχέση με OEM και PBT νομίζω cherry, είναι για εμένα τα ιδανικά

 

Τώρα έχω ένα Blitzwolf bw-kb0 που είναι πολύ μιεχ. Γενικά, από τη μικρή εμπειρία που έχω με τα μηχανικά, θέλει είτε τύχη (όπως είχα εγώ με το gamakay και ήταν τέλειο για εμένα, ακόμη και με τους ασημί διακόπτες) είτε χρόνο, υπομονή, ψάξιμο και λεφτά

ελπιζω να μην το σουταρες γιατι ειναι παααρα πολυ απλο το fix. 

εγω προτιμω cherry προφιλ keycaps. Σε διακοπτες ημουν του clicky (blue+brown) αλλα πλεον θελω να παω σε linear, με κουρασε το clicky. (γεραματα)

εχουν πεσει παρα πολυ οι τιμες. 

Δεν υπαρχει θεμα τυχης οταν πας σε custom. παιρνεις αυτο που ακριβως θελεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ελπιζω να μην το σουταρες γιατι ειναι παααρα πολυ απλο το fix. 

 

δεν το σούταρα, απλά πρέπει να βρω κάποιον που να αναλάβει να το φτιάξει γιατί εγώ δεν το έχω με κολλήσεις κλπ

 

6 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Δεν υπαρχει θεμα τυχης οταν πας σε custom. παιρνεις αυτο που ακριβως θελεις

 

ουσιαστικά το είπα, γιατί εγώ δεν ήξερα ακόμη τι ήθελα όταν το πήρα και μου έκατσε μια χαρά. Απλά πήρα ένα που μου άρεσε, και το είχε στην αποθήκη στην Τσεχία το banggood :p

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

ουσιαστικά το είπα, γιατί εγώ δεν ήξερα ακόμη τι ήθελα όταν το πήρα και μου έκατσε μια χαρά. Απλά πήρα ένα που μου άρεσε, και το είχε στην αποθήκη στην Τσεχία το banggood :p

σε αυτο εχεις ενα δικιο. μακαρι να υπηρχε καποιο φυσικο καταστημα με διαθεσιμα προς δοκιμη διακοπτες ολων των ειδων. και δεν εννοω τυπου razer logi κλπ

βεβαια τα γουστα αλλαζουν κιολας. οπως και στην δικη μου περιπτωση αλλα οπως και σε πολλες αλλες. γιαυτο ειναι μονοδρομος το hot swap

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2023 at 11:28 ΠΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αν ο σκοπος του thread ειναι απλα να γινει κουβεντα, ας γραψω κι εγω τις αραδες μου. Πιστευω οτι δεν εχει υπαρξει μεγαλυτερη marketing μαλκια απο τα μηχανικα gaming keyboards. Πραγματικα ομως. Νομιζω οτι ειναι χειροτερα σε ολα. Πρωτον και κυριοτερον, στο θεμα της αξιοπιστιας. Logitech G910 το πρωτο μου μηχανικο. ΠΟυ να μην εσωνα να το παρω. Στα δυο χρονια ακριβως με το που εληξε η εγγυηση τα παιξε. Missclicks και doubleclicks σωρηδον, κατα το δοκουν, σε ολα τα κουμπια. Και απο κατασκευη, χαλια. Μια πλαστικη αηδια και μιση. 200 ευρω πεταμενα. Δευτερο μηχανικο πληκτρολογιο το Corsair K70 mk.2. Το αγορασα αρχες του 2019 και ευτυχως δουλευει μεχρι και σημερα. Καπου καπου βλεπεις κανενα doubleclick, αλλα τοσο σπανια που λες, "οκ, μπορει να το εκανα εγω". Αυτο το αγορασα σε προσφορα 110 ευρω. Δευτερον. Θορυβος. Ασχολιαστο, παμε παρακατω. Τριτον η ανεση. Μια αηδια και μιση επισης. Ολοι οι μηχανικοι διακοπτες ειναι πιο σκληροι απο τους μεμβρανης. Απορω πως καποιοι μπορουν να γραφουν επι ωρες χωρις να τους πονανε τα χερια. Εγω παντως πλεον αν κατσω να παιξω κατι παραπανω απο διωρο, μια τενοντιτιδα την αρπαζω για πλακα. Επισης τα κουμπια που χρησιμοποιω υπερβολικα περισσοτερο (wasd, fps player γαρ) νιωθω οτι πλεον ειναι λιγακι πιο σκληρα στο πατημα απο τα υπολοιπα. Να 'ναι ιδεα μου; Τι να πω; Ισως. Τεταρτον το κοστος. Μπουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα, οι μαλακες εχουν ξεφυγει εντελως ρε. Βλεπω τις τιμες και γελαω. ΠΛηκτρολογια να κοστιζουν οσο μια vfm midrange οθονη. Ρε πατε καλα; Ποτε ξανα μηχανικο. Ποτε. Αν και οταν με το καλο ψοφισει αυτο, επιστροφη στα μεμβρανης, χαμηλομεσαιου κοστους πανηγυρικα. Ελπιζω να πεθανει η μοδα. Αυτα.

 

Για το θέμα των "σκληρών" πλήκτρων που αναφέρεις + θόρυβος, προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει πληκτρολόγιο με cherry MX brown switches. Ένα τέτοιο έχω (Logitech G710+) και είνα θεϊκό από πλευράς ησυχίας (τηρουμένων των αναλογιών για μηχανικό) + άνεσης στην πληκτρολόγηση, καθώς λόγω δουλειάς κάνω βαριά χρήση.

 

Τώρα, για την αντοχή που λες, το εν λόγω το έχω 6-7 χρόνια, ίσως και παραπάνω δεν θυμάμαι. Σε αυτά τα χρόνια:

α) έχει χαλάσει το media button για το mute. Αυτά τα media buttons που έχει δεν είναι μηχανικά. Μικρό το κακό, γιατί ναι μεν το χρησιμοποιώ πολύ, αλλά το έκανα assign σέ ένα από 3x6 Gkeys που έχει το πλητρολόγιο, οπότε κανένα πρόβλημα.

β) ράγισε το keycap στο δεξί βελάκι (παίζω με βελάκια και όχι με wasd) από βαριά χρήση. Κανένα πρόβλημα, παρήγγειλα από aliexpress ανταλακτικά keycaps (πορτοκαλί από γκρι που είχε) και το αντικατέστησα.

 

Κατά τα άλλα, οι διακόπτες λειτουργούν τέλεια.

 

Βέβαια όλα αυτά με την παλιά καλή logitech. Αν αγόραζα σήμερα, οι αντοχή στον χρόνο δεν ξέρω ποια θα ήταν.

 

Φυσικά και συμφωνώ με τις ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΙΜΕΣ. Όταν αγόρασα μηχανικό ήταν πολύ πιο normal, σήμερα έχουν ξεφύγει εντελώς μα εντελώς.

 

Βεβαίως και δεν αξίζει να δώσεις 150-200 ευρώ για "επώνυμο" μηχανικό πλέον. Στον γιο μου που μου ζητούσε ένα 60%, αγόρασα με περίπου 40€ ένα RED DRAGON, του έχει βγάλει τα άντερα έναν χρόνο και παίζει κομπλέ. Το καλώδιο ξέκανε, αλλά ευτυχώς είναι αποσπώμενο και του αγόρασα ένα καλής ποιότητας Ugreen (usb-C το USB) και όλα καλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Βέβαια όλα αυτά με την παλιά καλή logitech

Το αυτο. Logitech G15, με τον ενιαιο μπλε φωτισμο, με την αναδιπλουμενη οθονιτσα υγρων κρυσταλλων που εδειχνε διαφορες πληροφοριες, αντεξε τα παντα. Μπουνιδια, κλωτσιδια, νερα, σκονες, ζεστες,κρυα, πληκτρολογηση (το ποσο γραφαμε τοτε στα msn.....)  και δεν ξεβαψε ουτε πληκτρο, δεν εσπασε ουτε ποδαρακι. Αν ηταν να βρω ενα τετοιο σημερα ας το πληρωνα και 150-200. Αλλα δεν υπαρχουν τετοια σημερα... Τεσπα, σιγουρα τα λεω λιγακι υπερβολικα, αλλα και παλι, σα τα παλια δεν εχει!

 

 

logitech_g15.jpg

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πατήσει εκατομμύρια φορές πλήκτρα όλων των ειδών, μπορώ να πω ότι εύκολα προτιμώ μηχανικά σε σχεση με άλλες τεχνολογίες.
Ίσως τα νούμερα που επικαλούνται για την ανθεκτικότητά τους να μην μεταφράζονται πάντα σε πραγματική αντοχή, αλλά η αίσθηση πληκτρολόγησης είναι σαφώς καλύτερη.

Ακόμη και με τις λίγες παλιές επιλογές από cherry switches ήταν εύκολο να βρεις κάτι στα μέτρα σου, τώρα είναι αδύνατο να ΜΗΝ βρεις - αν και η τεράστια ποικιλία το κάνει πιο χρονοβόρο και κοστοβόρο, ειδικά όταν δεν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις από πριν.

 

Από τις mainstream εταιρείες συμπαθώ την Coolermaster και μετά την Logitech, αν και έχει πέσει λίγο η ποιότητά τους σε σχέση με το απόγειό τους.

Από τις άλλες έχω μικρά παράπονα - και την Corsair που αυτή τη στιγμή γράφω σε ένα δικό της.

 

Στη θεωρία θα ήθελα ένα custom, αλλά το κόστος σε χρόνο και χρήμα για να φτιάξω ένα στα μέτρα μου είναι ένα σκαλοπάτι που δεν έχω ανέβει ακόμα, εφόσον έχω ήδη στα δάχτυλά μου αρκετά καλές εναλλακτικές...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Στη θεωρία θα ήθελα ένα custom, αλλά το κόστος σε χρόνο και χρήμα για να φτιάξω ένα στα μέτρα μου είναι ένα σκαλοπάτι που δεν έχω ανέβει ακόμα, εφόσον έχω ήδη στα δάχτυλά μου αρκετά καλές εναλλακτικές...

Αν ανεβεις το σκαλοπατι αυτο, δεν προκαιται να ξανακουμπησεις ολα τα αλλα

Αυτο το βιντεο και γενικα ο hipyo θα σε βοηθησει να κανεις το βημα αυτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.