Jump to content



Ερωτηση/απόψεις για αγορα gaming mouse


Recommended Posts

Καλημερα! Οπου ναναι ερχεται η ωρα να αλλαξω gaming ποντικι. Αυτη τη στιγμη εχω ενα Roccat Kone EMP.
Προσωπικα τα καλυτερο gaming mice που ειχα ποτε με βαση τα δικα μου κριτηρια ηταν το Roccat Kone XTD και το Logitech G9X.
Αυτη τη στιγμή ψαχνω για ενα gaming mouse [κατα προτιμηση χαμηλο προφιλ] με προγραμματιζόμενα tilt-wheel buttons και δυο ή τρια thumb buttons (οχι απ αυτα που εχουν ολοκληρο καντραν τηλεφωνου στο πλαι).

Eχω δοκιμασει τις λυσεις της gigabyte [M6980X] και της patriot [Viper V560] και δε με βολευει κανενα απ τα δυο.
To gigabyte ειναι πολυ jerky κατασκευη και το wheel ειναι «δυσκολο» και εχει χαλασει απο τη δυναμη που χρειαζεται το tiltwheel, ενω το patriot ειναι εξαιρετικα κουραστικο στο drag και να δε προσεξεις πατιουνται thumb buttons.

Ενα ποντικι που μου προκαλεσε το ενδιαφερον ηταν το Logitech G502 HERO αλλα μετα απο πολλαπλα αρνητικα σχολια στο σκρουτζ μαλλον δε με ψηνει καθως λενε οτι ειναι φθηνοκατασκευη και σπαει ευκολα.
Τελος περισσοτερο απ ολα με ψηνει το Razer Basilisk V3 RGB [οχι το pro] αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχει αυτη την πατουρα στο thumb area και φοβαμαι οτι θα δυσκολευει σε FPS στις αριστερες στροφες.

Τελος ψηνω και το Roccat kone AIMO Remastered αλλα απο προτερη εμπειρια χαλαει ευκολα το wheel και ενω κανεις scroll κανει στα 3-4 rolls down και ενα roll up.

 

Τι εχετε να προτεινετε σε λυσεις εως 60-70 ευρω;

Έγινε επεξεργασία από Korgull_x
Link to comment
Share on other sites

εφόσον το θέλεις για fps φαντάζομαι το θελεις και ελαφρυ !?!?!?

 

θα σου προτεινα το Logitech Pro X Superlight αλλα παιζει καπου 115ε ειναι εκτος του μπατζετ σου

 

το G502 HERO θα ηταν πολυ καλη επιλογη αλλα το προβλημα του ειναι οι διακοπτες, χαλανε για πλακα

 

για ριξε μια ματια σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πολλά χρόνια το G502 Proteus Core δεν θα το έλεγα φθηνοκατασκευή, ούτε ότι σπάει εύκολα. Βέβαια δεν το έχω πετάξει ακόμα σε τοίχο ;)

Επίσης για τα δικά μου γούστα οι επιλέξιμα ατέρμονες ροδέλες των Logitech είναι πολύ βολικές.

Link to comment
Share on other sites

G502 hero. Ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου. Η αίσθηση μαζί με mousepad g από logitech είναι τρομερή. Χρόνια χρήσης δεν έχει ακούσει τίποτα, βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα βγάλει πρόβλημα κάποιο άλλο. Τρεις που το πήραμε μαζί πάντως το έχουμε ακόμα. Και να χαλάσει πάλι το ίδιο θα πάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

εφόσον το θέλεις για fps φαντάζομαι το θελεις και ελαφρυ !?!?!?

οχι απαραιτητα. δεν ειναι μονο fps που παιζω

10 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

θα σου προτεινα το Logitech Pro X Superlight

αυτο δεν εχει tiltwheel οποτε ετσι κι αλλιως απορριπτεται

10 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

για ριξε μια ματια σε αυτο

κι αυτo δεν εχει tiltwheel

10 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

το G502 HERO θα ηταν πολυ καλη επιλογη αλλα το προβλημα του ειναι οι διακοπτες, χαλανε για πλακα

ποιοι διακοπτες χαλανε πιο γρηγορα;;

Link to comment
Share on other sites

Ας πω μερικές αραδες κι εγώ. 

1) Πρακτικά, το καλύτερο ποντίκι του κόσμου είναι αυτό που θα ταιριάξει τέλεια στο χέρι σου. Για αυτό προτείνω μια επίσκεψη σ ένα μαγαζί πχ public που έχει ανοιχτά διάφορα ποντίκια, όχι όλα δυστυχώς, τα οποία θα μπορείς να δοκιμάσεις αλλά και να πατήσεις τα κουμπάκια τους και να αντιληφθείς τι βάρος τους και την κύλιση τους. Απλά προσοχή γιατί οι κερατάδες έχουν ανοιχτό το G502X lightspeed το οποίο άμα το αγγίξεις το ρημαδι, θα θες να το παρεις. Μιλάμε για άκρως ερωτικό ποντίκι.

 

2) θεωρητικά τώρα, το καλύτερο ποντίκι που μπορείς να πάρεις στα χρήματα που ζητάς, αλλά και σε αρκετά παραπάνω, είναι αυτό 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Γιατί; Γιατί 8KHz polling rate. 8 kilo-fucking-hertz. 8000 hertz. Δηλαδή, μιλάμε για κίνηση βούτυρο, οκ; Δεν υπάρχει. 

 

3) Ναι, από logitech είμαι παθών. Επιβεβαιώνω όλους τους φόβους σου από προσωπική εμπειρία. Logitech G602, χάλασε το αριστερό κλικ. Όχι πολύ γρήγορα, αλλά ούτε και πολύ αργά. Καμία 4ετια πρέπει να έβγαλε. Αλλά χάλασε. Logitech G910 orion sparke, 200 euro πληκτρολόγιο χάλασε κάνα δυο μήνες μετά το πέρας της εγγύησης. Μιλάμε για double clicks και missclicks που πήγαιναν σύννεφο. Είπα logitech δεν ξαναπαίρνω!

 

4) Και αφού είπα logitech δεν ξαναπαίρνω, τελικά ξαναπήρα. Πήρα αυτό . Οκ, λίγους παράδες ζητάει, και πολλές καλές κριτικές έχει, και φαίνεται να αντέχει στο χρόνο. Αλλά και να μην αντέξει, είπαμε, λίγες παράδες ζητάει, λίγες θα κλαις. Πάντως εάν δεν χαλάσει, μιλάμε για το νούμερο ένα vfm mouse. Πολύ καλή απόκριση στα fps games, ελαφρύ, μικρουλι, και εδώ και κάνα δυο βδομάδες που το έχω η μπαταρία που είχε μέσα η συσκευασία είναι ακόμα στο φουλ.

WWW.SKROUTZ.GR

 

Α! Ξεχασα. Το να πάρεις ποντίκι με thumbrest, αυτή τη χαζοεπεκταση δλδ που ακουμπάει ο αντίχειρας, μη σε απασχολεί καθόλου. Είχα κάμποσα χρόνια ένα τέτοιο, ένα corsair nightsword , και δεν με ενόχλησε ποτέ. Μη σου πω ότι το προτιμώ κιόλας από το να ακουμπάει ο αντίχειρας μου το mousepad. Και μιας και ανέφερα το Corsair, απλά θα σε συμβούλευα να μην πάρεις ποντίκι γκουμουτσα. Δηλαδή ογκώδες και βαρύ. Καλό χρυσό το corsair μου, απίστευτος αισθητήρας και ακρίβεια, αλλά δε με βόλεψε ρε γμτ. Βασικά με ψιλοβολεψε, αλλά σε τπτ περιόδους διακοπών, αδειών η γενικά διαστημάτων που αφιέρωνα περισσότερο χρόνο στο παιχνίδι, με κούραζε τόσο που είχα πόνους στο χέρι. 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

2) θεωρητικά τώρα, το καλύτερο ποντίκι που μπορείς να πάρεις στα χρήματα που ζητάς, αλλά και σε αρκετά παραπάνω, είναι αυτό 

WWW.SKROUTZ.GR

Παιδια κανενα απο τα ποντικια που μου προτεινετε δεν εχει tiltwheel!

Ας ξεκαθαρισω μερικα πραγματα.
Ποντικια που δεν εχουν TILTWHEEL δε με ενδιαφερουν.
Αν εχει κουμπακια εκατερωθεν [δεξια κ αριστερα] της ροδας που θα μπορουσαν να χρησιμευσουν σαν tiltwheel, δεκτο κι αυτο.
Δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο αλλα δεν το αποκλειω να υπαρχει.

Ελαφρυ/βαρυ δε με νοιαζει και τοσο, τεινω προς το ελαφρυ αλλα περισσοτερο με νοιαζει να εχει το βαρος προς τα πισω.

Το grip μου ειναι κυριως fingertip (μηκος χεριου 18cm, πλατος 11cm) και προτιμω χαμηλου προφιλ οπως το G9X ή μετριο οπως το Roccat Kone XTD.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

4) Και αφού είπα logitech δεν ξαναπαίρνω, τελικά ξαναπήρα.

 

Latest Why Tho GIFs | Gfycat

 

G Pro mouse k G512 Carbon keyboard. Και τα δυο double clicks στη διετια περιπου.

Ποτε ξανα.

(η παραφωνια ειναι το ΜΧ Master που το εχω απο το 2016 περιπου, εχει συνδεθει σε καθε πιθανη και απιθανη συσκευη με ολους τους τροπους, το χρησιμοποιω συστηματικα, ιδιαιτερα τα τελευταια 3 χρονια και δεν εβγαλε το παραμικρο θεμα)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Public, Plaisio, Mediamarkt... Αν έχεις κοντά σου πας κ δοκιμάζεις για να δεις τι σε βολεύει σε shape..

Εγω εχω δοκιμάσει αρκετά κ από φίλους..

Το να σου προτείνω καποια απο αυτά που εχω πχ Deathadder V3,Viper Ultimate δεν εχει νόημα..

Επίσης μπορείς να δεις κ εδώ τα shapes μπας και καταλήξεις κάπου..

WWW.ELOSHAPES.COM

Reviews εδω :

 

WWW.RTINGS.COM

303 Mouse reviews. Start with our picks for the best mice below. These are the ones we recommend based on our testing and in-depth mouse reviews.

 

WWW.TECHPOWERUP.COM
WWW.ROCKETJUMPNINJA.COM

Over 100 mouse reviews based on over 21 years of Quake experience, all in one place along with details stats and a custom search to find the mouse for you

η ψάξε youtube : boardzy, randomfrankp, badseedtech, hardwarecanucks

 
Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Πάντως η πρώτη σύντομή επαφή με ένα ποντίκι δεν είναι απαραίτητα ακριβής.
Εγώ έκανα καμιά εβδομάδα να συνηθίσω το σχήμα του G502, αλλά από τότε το βρίσκω εξαιρετικά βολικό.

 

Ισχυει! Οταν εψαχνα και γω για ποντικι, το 502 ειχε κουμπωσει σαν γαντι στο χερι μου, αλλα δεν το ειχα παρει λογω διακοπτων που χαλαγανε αβερτα (τουλαχιστον ετσι ελεγαν ολοι 3 χρονια πριν που το εψαχνα εγω, ισως τωρα το εχουν φτιαξει)

Ετσι αναγκαστικα πηρα το Basilisk ultimate που ηταν το πιο κοντινο σε σχημα με το 502, το οποιο πλεον μου φαινεται αρκετα βαρυ (107g) κατα τα αλλα ειναι ποντικαρα

επισης το software της razer ειναι οτι χειροτερο υπαρχει

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τους άλλους που σου είπα το έχουμε 6 η 7 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα. Και στο Σκρουτζ ακόμα η βαθμολογία είναι στον Θεό. Υπάρχουν και κάποιοι που λένε τα δικά τους αλλά να σου πω την αλήθεια τα ακούω λίγο βερεσε. Αν δεν δω πως δουλεύεις το ποντίκι δεν πιστεύω τίποτα.

Το μου χάλασε ο διακόπτης πάλι δεν μου λέει κάτι, δεν σημαίνει ότι θα χαλάσει και στο επόμενο ούτε ότι αν θα το αγοράσω καινούργιο θα βγάλει και αυτό 6 χρόνια. Έτσι και αλλιώς θα έχει φθορά σε άλλα σημεία που να σε κάνει να θες να το αλλάξεις.

 

Ο άλλος λέει σε 1.5 χρόνια του κόβεται το καλώδιο και του έφυγαν τα pads. Φαντάσου τι έχει κάνει.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω, οταν επιασα αλλο ποντικι απο το G9X δε μπορουσα με τπτ να συνηθισω.
Ε με το που επιασα το Kone XTD μεσα σε 2 ωρες ηταν σα να το χρησιμοποιουσα δεκαετιες!

 

Link to comment
Share on other sites

Με βαση τις μεχρι στιγμης συμβουλες σας εχω καταληξει στα ακολουθα δυο:
- Razer Basilisk V3 RGB
- Logitech G502 X [οχι το hero]


Εχετε κατι να προσθεσετε επανω σε αυτα τα δυο;
Εχει κανεις εμπειρια απο το G502 X ? Εχει την ιδια παθογενεια με τους διακοπτες που εχει το hero?


Επισης πως ειναι το aftersales support της καθε εταιρειας;

Έγινε επεξεργασία από Korgull_x
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.