Jump to content



Εξωτερικός Δίσκος προσβάσιμος στο οικιακό δίκτυο, πως γίνεται;


topmarios

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω εάν παλιό εξωτερικό δίσκο 3,5" 2ΤΒ, στον οποίο έχω φωτογραφίες πολλών ετών πίσω.

 

Αυτόν τον δίσκο τον έχω μέσα σε μια θήκη 3,5" ORICO ( με κουμπί On-Off) και τον έχω μόνιμα συνδεδεμένο σε ένα εκ των 2 desktop που έχω, τον οποίο δίσκο ανοίγω όταν θέλω να δω παλιές φωτογραφίες που είναι μέσα.

 

Τα προβλήματα έτσι, είναι:

 

1) Είναι μη βολικό το να δεσμεύομαι σε 1 Η/Υ για την παραπάνω θέαση.

2) Πρέπει να σηκώνω το παιδί από τον Η/Υ για να μπαίνω και να βλέπω τις φωτογραφίες.

3) Δεν έχει όλη η οικογένεια πρόσβαση για θέαση στις φώτο, όταν και όποτε θέλουν.

4) Πρέπει να ανοίγω Η/Υ γι΄αυτό.

 

Θέλω λοιπόν, με κάποιο τρόπο, να αποκτήσω έναν δικτυακό εξωτερικό σκληρό δίσκο (τουλάχιστον 2ΤΒ), τον οποίο να συνδέσω στο μόντεμ του σπιτιού και με κάποιο τρόπο να μπορώ να περιηγούμαι στα αρχεία του, από το κινητό ή το λάπτοπ μου στο σπίτι, μέσω του WIFI του σπιτιού.

 

Να αναφέρω επίσης, εάν έχει σημασία, ότι έχω επίσης τραβήξει και καλώδια ethernet στα 3 υπνοδωμάτια του σπιτιού, στα οποία έχω βάλει από 1 TP-LINK 5port Switch και με τα οποία δίνω ενσύρματο δίκτυο στους 2 Desktop Η/Υ, για καλύτερο ίντερνετ.

 

Στο σπίτι υπάρχει και WIFI Repeater και έχω παντού δίκτυο WIFI, και σε 2.4GHz αλλά και σε 5GHz.

 

Τι μπορώ να κάνω παιδιά;

 

ΥΓ: Επισυνάπτω φώτο από τον εξοπλισμό μου.

IMG_20230902_211003.jpg

PXL_20230902_205953920.jpg

PXL_20230902_210611839.jpg

PXL_20230902_210619610.jpg

PXL_20230902_212238968.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τον δισκο ετσι οπως ειναι δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Θελεις συσκευη NAS

Μπορει να γινεται να συνδεθεις στο pc αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Το H288A πρέπει να έχει και μία USB 2.0 port στο πλαϊνό του, αλλά νομίζω με το firmware της Nova δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για file sharing.

Ούτως ή άλλως, η ταχύτητα δεν θα ήταν ιδιαίτερα καλή.

Κατά τα άλλα, μπορείς να συνδέσεις τον δίσκο σε κάποιο PC και να τον κάνεις κοινόχρηστο για τους άλλους υπολογιστές που είναι στο ίδιο δίκτυο (Δεξί κλικ στο δίσκο/φάκελο που θέλεις > Properties > Sharing).

 

Επειδή μιλάμε για φωτογραφίες: Backup έχεις, ε; ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτό με την σύνδεση σε άλλο Η/Υ, προϋποθέτει την μόνιμη λειτουργία του όμως, για πρόσβαση και μόνο μέσω ethernet σύνδεσης άλλων υπολογιστών, σωστά; 

 

Εγώ θέλω ασύρματη πρόσβαση στο δίσκο από όλες τις συσκευές στο σπίτι. 

 

Αυτός ο δίσκος είναι το backup των desktop, θέλει και backup του backup αυτού δίσκου, σε άλλον τώρα; 😜

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής που θα τον συνδέσεις θα πρέπει να είναι ανοιχτός όταν θα θέλεις να δεις τον δίσκο, όχι συνέχεια.

Επίσης δεν παίζει ρόλο εάν το δίκτυο είναι ενσύρματο ή ασύρματο, εφόσον είναι το ίδιο τοπικό δίκτυο. Για πιο ιδιαίτερες συσκευές (πχ κάποιο κινητό) ίσως χρειαστεί και τρίτη εφαρμογή για να δεις τον κοινόχρηστο φάκελο (όπως κάποιο file explorer που να ανοίγει SMB shares).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω με κλειστά desktop να έχω πρόσβαση συνέχεια στο δίσκο, μέσω WiFi, από κινητά, λαπτοπ, tablet, κλπ. 

 

Γιαυτό σκέφτηκα ότι μόνο μέσω του router μπορεί να γίνει αυτό, κάπως. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, σε ευχαριστώ πολύ, πολύ χρήσιμο βίντεο, μόλις σύνδεσα το δίσκο έτσι και στο δικό μου μόντεμ και δουλεύει!

 

Βέβαια, έχω πρόσβαση σε όλο το περιεχόμενο του δίσκου αλλά όχι για απευθείας ανάγνωση (δεν ανοίγουν οι φώτο του δίσκου δηλαδή), μπορώ όμως να προσθέσω στο δίσκο περιεχόμενο από laptop (μέσω wifi) και να κατεβάσω φώτο στο laptop.

 

Συν ότι μερικοί φάκελοι του δίσκου δεν ανοίγουν (ανοίγουν όταν συνδεθεί με usb σε Η/Υ), παράξενο κι αυτό. 

 

  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

ΑΝ εχεις ορεξη, παρε ενα raspberry 3B, στησε καποια ελαφρια διανομη LInux, βαλε τον σκληρο επανω και κανε τον διαθεσιμο στο δικτυο σου. 

 

Δεν το κατέχω το αντικείμενο αυτό... 

 

2 ώρες πριν, το μέλος trendy έγραψε:

Το dietpi θα ήταν ιδανικό για τέτοια χρήση πάνω στο RPi3/4

 

Ομοίως ότι έγραψα πιο πάνω... 

 

1 ώρα πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Δεν εχει USB πανω αυτο?

 

 

 

Έχει το δικό μου Η288Α και σύνδεσα το δίσκο ήδη... Δες πιο πάνω τι προβλήματα αντιμετωπίζω όμως... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος topmarios έγραψε:

 

Δεν το κατέχω το αντικείμενο αυτό... 

 

 

Ομοίως ότι έγραψα πιο πάνω... 

 

 

Έχει το δικό μου Η288Α και σύνδεσα το δίσκο ήδη... Δες πιο πάνω τι προβλήματα αντιμετωπίζω όμως... 

 

Αν προσπαθείς να δεις τα αρχεια μεσω πρωτοκόλλου FTP στον explorer (οπως δειχνει το video απο 3:02 και μετα) λογικο ειναι να κανει τετοια πραγματα με τις προεπισκοπήσεις κτλ.

 

Πρεπει να ψαχτεις με το samba service και οχι με FTP...και αφου το κανεις αυτο να κανεις map network drive απο τα windows.

 

https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+map+network+drive

 

 

 

  • Like 1
  • meow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.