Jump to content



Αναζητηση «εξαερισμού» για κολλητηρι


Recommended Posts

Παίδες θέλω τη βοήθεια σας!

Επειδη τελευταία εγώ κ το κολλητήρι έχουμε γίνει κολλητάρια, θα ήθελα κάτι για να ρουφάει την καπνά του και να είναι καλό και αποδοτικό. 
Δε θα βαλω ταβανι στο κόστος καθώς μιλαμε για την υγεία Οποτε ακούω προτάσεις. 
Ιδανικά θα ήθελα κάτι από Ελλάδα αλλά οκ βλέπω κ το από εξω

 

 

Ευχαριστω!!!!

 

ΥΓ @Seafalco αν έχεις καμία ιδέα ή τι να προσέξω :) 

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη δεν έχω κάτι συγκεκριμένο υπόψη μου, αλλά θα δω και θα σου πω.
Στη δουλειά είχαμε ένα απλό ανεμιστηράκι που ρούφαγε τον αέρα από το σημείο της συγκόλλησης και τον έριχνε απλά προς τα πίσω στο χώρο.
Αυτός όπως θυμάσαι ήταν αρκετά μεγάλος, οπότε παίζαμε με την αραίωση των βλαβερών αναθυμιάσεων και τίποτε παραπέρα.
Φαντάζομαι και σίγουρα θα το έχεις σκεφτεί και εσύ, κάτι σαν ένας ιδιότυπος απορροφητήρας με κάποια φίλτρα συγκράτησης των βλαπτικών θα κάνει δουλειά.
Π.χ.

ELESHOP.EU

Eleshop is the webshop to go for oscilloscopes, multimeters, power supplies and more electronic equipment for the...
EUR.VEVOR.COM

Ανακαλύψτε τα VEVOR Solder Fume Extractor, 80W 106 CFM Smoke Absorber, φίλτρα 3 σταδίων 3 ταχυτήτων με...


Οψόμεθα . . . !  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν το κολλητηρι εχει υποδοχη καλο ειναι να βαλεις το αντιστοιχο ωστε να ανοιγοκλεινει κατα την χρηση. Εαν οχι και θες φτηνο κυκλοφορουν κατι best τα οποια για τα λεφτα τους ειναι αξιοπρεπη ( best bst-495 κοντα στα 350€ , bst-493 ~30€) . Εχω το δευτερο , το μειονεκτημα ειναι οτι δεν ξερω ποσο καλα φιλτραρει τον αερα ή απλα τον διωχνει και οτι πρεπει να ειναι κοντα εκει που κανεις δουλεια.Επισης να υπολογισεις και τον θορυβο που βγαζουν.Ακομη και ο weller κανει θορυβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι αφορά θέμα υγείας και δεν παίζουμε με αυτά!

Από προσωπική εμπειρία θα σου πρότεινα τον FA-430 της Hakko! 

Ότι έχω πάρει από Hakko είναι αθάνατο και για καλές τιμές τα παίρνω από το batterfly.com.

Μπορείς αν έχεις και επαγγελματικό ΑΦΜ ως ευρωπαϊκό (νομίζω έτσι το λένε οι λογιστές) το αγοράζεις και άμεσα χωρίς ΦΠΑ.

 

WWW.BATTERFLY.COM

HAKKO FA-430 Air-purifying fume extractor realizing powerful suction with quiet operationFreestanding flexible ducts facilitate production changeoversThree airflow levels are selectable...

 

Υπάρχει και αντιπρόσωπος εδώ στην Ελλάδα αλλά μετά από τις 3 φορές που αποτάνθηκα σε αυτόν και μου είπε τιμές τα παραγγέλνω όλα από το site που προανέφερα.

Βέβαια κάνε μια ερώτηση μιας και μπορεί από την τελευταία φορά που μίλησα μαζί τους τα πράγματα να έχουν αλλάξει.

www.superchip.gr

 

Μία άλλη λύση οικονομική είναι να πάρεις φυσούνα με το κλασικό fume extractor που έχει ένα φίλτρο άνθρακα επάνω και ο αέρας να βγαίνει απευθείας έξω. Αλλά σε αυτην την λύση παίζει μεγάλο ρόλο η διαμόρφωση του χώρου σου!

 

Έγινε επεξεργασία από gkatsogr
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη που εκανα κατι δοκιμαστικα, ειχα παρει εναν σωληνα 2μ απο αυτα που βαζουν στους αποροφητηρες κουζινας και στην ακρη που ηταν κοντα στο παραθυρο ειχα εναν ανεμηστηρα μπανιου με 240V. Μια χαρα ρουφαγε τα ντουμανια απο τις κολησεις κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Καποια στιγμη που εκανα κατι δοκιμαστικα, ειχα παρει εναν σωληνα 2μ απο αυτα που βαζουν στους αποροφητηρες κουζινας και στην ακρη που ηταν κοντα στο παραθυρο ειχα εναν ανεμηστηρα μπανιου με 240V. Μια χαρα ρουφαγε τα ντουμανια απο τις κολησεις κλπ

Καλησπέρα,
Ψαχνω και εγω κατι να κανω και σκεφτηκα αυτο ακριβως που λες δεν το εχω κανει ακομα.Αν αξιωθω αυτες τις μερες θα ανεβασω ενημερωση.
Μια αλλη ιδεα που ειχα για να μην ανοιγω παραθυρα αν εχει κρυο η βρεχει να φτιαξω ενα φιλτρο κουτι και αντι για ανεμιστηρα μπανιου να βαλω ανεμιστηρα αεραγωγου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,με αφορμη το ποστ της Καρμεν αποφασισα και εγω να φτιαξω κατι για τις αναθυμιασεις απο το κολλητηρι γιατι το αμελώ πολυ καιρο μαλλον χρονια.
Θα βαλω εναν ανεμιστηρα μπανιου με ευκαμπτο σωληνα εξαερισμου οπως ειπε ο YDinopoulos.Δεν ξερω να διαλεξω 100mm η 120mm διαμετρο αγωγου.Οι 100μμ ανεμιστηρες εχουν ροη αερα περιπου 100m3/h ενω οι 120mm 130-150m3/h.Ο σωληνας μεχρι το παραθυρο θα ειναι περιπου 2.5 μετρα(εχω υπολογισει και πιθανες καμπυλες για να μην πεφτει).Εσεις τι προτεινεται;

Έγινε επεξεργασία από sdouze
Link to comment
Share on other sites

^^^^The bigger the better λέω εγώ.

 

εχω διαβάσει τα post σας και σας ευχαριστω. Δυστυχώς ο χώρος που κανω τις κολλήσεις είναι εσωτερικός, χωρίς κάποιο σημείο εξόδου, συγκεκριμένα είναι server room. Όποτε περιορίζονται κ οι επιλογές μου.  Επίσης δεν υπάρχει πολυτέλεια χώρου Οποτε θέλω κάτι compact. Θα το σκεφτώ τις επόμενες μέρες κ θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

^^^^The bigger the better λέω εγώ.

 

εχω διαβάσει τα post σας και σας ευχαριστω. Δυστυχώς ο χώρος που κανω τις κολλήσεις είναι εσωτερικός, χωρίς κάποιο σημείο εξόδου, συγκεκριμένα είναι server room. Όποτε περιορίζονται κ οι επιλογές μου.  Επίσης δεν υπάρχει πολυτέλεια χώρου Οποτε θέλω κάτι compact. Θα το σκεφτώ τις επόμενες μέρες κ θα ενημερώσω!

Με έπεισες😂.
Καποια κατασκευη με ενα μικρο φιλτροκουτι ισως και ενα μοτερ αεραγωγου;Δες και αυτο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

^^^^The bigger the better λέω εγώ.

 

εχω διαβάσει τα post σας και σας ευχαριστω. Δυστυχώς ο χώρος που κανω τις κολλήσεις είναι εσωτερικός, χωρίς κάποιο σημείο εξόδου, συγκεκριμένα είναι server room. Όποτε περιορίζονται κ οι επιλογές μου.  Επίσης δεν υπάρχει πολυτέλεια χώρου Οποτε θέλω κάτι compact. Θα το σκεφτώ τις επόμενες μέρες κ θα ενημερώσω!

Φανταζομαι θα κολλας ωρες , αλλα μηπως να κανεις δουλιτσα με μια μασκουλα και διπλά φιλτρα ανθρακα;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
έστησα τον εξαρισμό για το κολλητηρι με εναν ευκαμπτο σωληνα εξαρισμου και με ανεμιστηρα μπανιου.Δουλευει πολυ καλα αν συμπεριλάβουμε οτι κοστισε κατω απο 25€.Ειναι λιγο αβολο στο πως θα καταληξει στο παραθυρο αν και ειμαι σχεδο απο κατω αλλα θα βρεθει καποια μονιμη λυση για να μην μαζευεται καθε φορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.