Jump to content



Stress test Intel vs AMD Dual Cores


Wizard!

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Μεχρι να σου απαντησω εκανες edit ρε Frost... :D

P.S. Ποιος ασχολειται με βλακειες??? pentium 840EΕ και Χ2... πιφ!

Εδω ηρθαν οι Pentium -Μ ρεεεεεεεε

@nos... Εγω παλι πιστευω οτι φταiνε τα watt.... AN ειναι τοσα οσα λενε (700 κλπ).

Αν αυτη ΔΕΝ ειναι η καταναλωση του συστηματος αλλα ειναι κατι αλλο, τοτε πιστευω οτι εχουνε κανει καμμια μλκ και γιυτο τους κρασαρει. Αν για το μεγαλυτερο μερος των Watt ευθυνεται ο επεξεργαστης ομως.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη φταίει ο επεξεργαστής...? Στο κάτω κάτω η Intel απλά ένωσε 2 επεξεργαστές μαζί προκειμένου να προλάβει να βγει πρώτη, αντί να επανασχεδιάσει το διπλό chip όπως έκανε η AMD. Φυσικά την έκραξαν, αλλά επειδή είναι η Intel κανείς δεν έδωσε σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

P.S. Ποιος ασχολειται με βλακειες??? pentium 840EΕ και Χ2... πιφ!

Εδω ηρθαν οι Pentium -Μ ρεεεεεεεε

Kαλή φάση οι P-M αλλά για κάθημερηνή χρήση τι είναι καλήτερο M ή DualCore?

Link to comment
Share on other sites

Οι επεξεργαστες ελεγχονται πριν βγουν στην αγορα σε συνθηκες πολυ χειροτερες απο αυτες του ΤΟΜ για αυτο και παιρνεις και 3 χρονια εγγυηση.Δεν ειναι σαν τα χαπακια που μπαινουν κατευθειαν απο το μηχανημα στα κουτακια τους.Προσωπικα ειτε ειναι ΑΜΔ ειτε ΙΝΤΕΛ(στην συγκεκριμενη περιπτωση ο δευτερος) αποκλειω το γεγονος να φταιει ο επεξεργαστης...

Μπορει να μην κανουν μαζι απλα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 10:34]

η καταναλωση που δινουνε νομιζω ειναι και των 2 συστηματων μαζι

Χμμμ δηλαδη καμμια 400-450 για τον Ιντελ??

Πολυ χλωμο να φταινει τα Watt τοτε! Το... throttling ειναι ενεργοποιημενο εφοσον τρεχει σε default???

@Frost... Πλακα εκανα... Εννοειται το dual core. Αλλα θα προτιμησω τον Χ2 απο τον P-D.... Και τον ... Υοnah απο τον Χ2 αν ειναι καλυτερη φαση ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

@Frost... Πλακα εκανα... Εννοειται το dual core. Αλλα θα προτιμησω τον Χ2 απο τον P-D.... Και τον ... Υοnah απο τον Χ2 αν ειναι καλυτερη φαση ;)

Εννοείτε ότι θα πάρουμε αυτό μου μας συμφέρει περσότερο είτε αυτό είναι AMD είτε Intel ή μομπιλι που το βαζω πάνω με αντάπτορα ;)

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο site μπορει να λεει ενα ματσο σαχλαμαρες για να διαφημιση την AMD και να δυσφημισει την Intel

θα περιμενω πρωτα να βγαυν στην αγορα και να δω και αλλα συγκριτικα τεστ πριν αποφασισω τι θα παρω

Παντως και εγω για την ωρα τινω για κανενα Dual ΑΜD 4400+ η 4600+. χωρις σιγουρια βεβαια μπορει να αλλαξω γνωμη

Παντως μου την σπαει οτι η Intel εχει κολλησει στην αρχιτεκτονικη του Pentium4

Μιλαμε για παλια αρχιτεκτονικη πλεον η οποια εχει περασει καποιες αλλαγες (απο Νοrthwood σε Prescot etc) αλλα παραμενει στην πραγματικοτητα αρχιτεκτονικη επεξεργαστη Pentium4

Ουτε καν Pentium5

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόσα reboots εχει κανει ο 840?Εγω τον αφησα στα 3 χθες το βραδι με 5 ωρες λειτουργίας και σημερα ειναι παλι στα 3 με 1 ωρα όμως...

Και τα διαγράμματα του intel ειναι πολύ περιεργα...Φαινεται σα να μη δουλευει full load συνεχεια[throttling??]

Λετε να εστειλε η intel χαλια επεξεργαστή στο θωμα??Δε νομίζω...Συνηθως στα reviews στελνουν διαλεγμενα κομμάτια!Εκτός κι αν τελικά η συνεργασία intel/nVidia μας βγήκε μπανανα!!

Υ.Γ Αρχισαν οι δικαιολογίες...:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 13:23]

Μην ανησυχείτε όπου νάναι θα γίνουν οι αντικειμενικές εξισορροπήσεις . Δύσκολο το βλέπω να μένει έτσι η κατάσταση

:devil: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αφου ο AMD βρίσκεται κάτω από τους 60c βαθμούς κελσίου συνέχεια και ο άλλος κοντά στους 70c βαθμούς κελσίου, ε τι περιμένετε, να το περάσει το stress test καθαρό? Με τίποτα.

Είναι και 800mhz πιο πάνω και τελικά κάνει την ίδια, άντε λιγότερη, δουλειά.

Πολύ κακό για το τίποτα τελικά οι intel.

Μόνο όσοι γουστάρουν video encoding & divx έχουν ένα καλό λόγο να πάρουν intel.

Αλλά πάλι, εκεί που έχεις αφήσει το εργαλείο να δουλεύει και πας για καφέ ή για ύπνο, γυρνάς ή ξυπνάς και πάπαλα, άντε πάλι από την αρχή.

Για ένα μέσο χρήστη σαν εμένα η λύση AMD σε κάθε κατηγορία, για κάθε δουλειά, είναι μονόδρομος. Σ'αυτό το συμπέρασμα καταλήγω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άλλο forum διάβαζα οτι πέρα από τα πολλά reboot , κάποιοι είδαν στα screenshots από την οθόνη του Pentium να εμφανίζονται (πολύ συχνά) τα κλασσικά μυνήματα λάθους των windows.

Δηλαδή κάθε τρεις και λίγο κολλάει από μια εφαρμογή και περίπου 1 το 24ώρο κολλάει για τα καλά;

Και κάηκε ως τώρα και 1 motherboard;

Υπερβολικό μοιάζει.

Κατάχλωμο μου φαίνεται το να φταίει ο επεξεργαστής γι'αυτό.

EDIT : αλλάζουν ΠΑΛΙ motherboard στον Pentium , αυτή την φορά με ένα ASUS :...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.