Jump to content



υψηλες θερμοκρασιες σε 6600gt


louis_gas

Recommended Posts

λοιπον εχω την msi 6600gt 128mb.

αυτη τη στιγμη τρεχω μονο τον explorer και εχει 51c.

οταν επαιζα underground 2 επαιζε γυρω στους 68c καποια στιγμη το ειδα και 72c.

οι θερμοκρασιες ειναι απο τα windows.

στο underground καλλουσε συχνα για περιπου 10 δευτερολεπτα τη φορα. μετα του εβαλα τους forceware 71.89 και κολλουσε ποιο σπανια για 6-7 δευτερολεπτα.

αλλα ανησυχω για τις θερμοκρασιες... ειναι φυσιολογικοι 72c??

το συστημα ειναι καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια εφυγε ενα βαρος απο πανω μου.. :D :D

για τα κολληματα ομως τι μπορει να φταιει?? πριν λιγο που το ξαναεβαλα τα κολληματα ηταν πιο εντονα.. πιο συχνα..

Link to comment
Share on other sites

sry για το offtopic , αλλα εγω με 6800GT και 71C idle | 90C+ full μηπως πρεπει να παρω τα μετρα μου???

Τελευταια στο HL2 κανει κατι κολληματα και υποψιαζομαι οτι ψηνεται για τα καλα...

με 66.ΧΧ και 71.89 παλι τα ιδια ( 2-3 βαθμους παραπανω με 71.89 )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από louis_gas [Σήμερα, στις 22:41]

ωραια εφυγε ενα βαρος απο πανω μου.. :D :D

για τα κολληματα ομως τι μπορει να φταιει?? πριν λιγο που το ξαναεβαλα τα κολληματα ηταν πιο εντονα.. πιο συχνα..

Η καρτα ειναι AGP ή PCIe? Γιατι αν ειναι AGP μηπως δεν δινει πολυ ρευμα το τροφοδοτικο. Τι τροφοδοτικο εχεις?

Παντως οπως ειπαν και τα παιδια μια χαρα εισαι απο θερμοκρασιες και αρκετα χαμηλες μπορω να πω ειναι, σε σχεση με κατι αλλες. Η δικια μου πχ πριν βαλω την Zalman την ψυκτρα βαραγε 80αρια :devil:

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι pci express.. τροφοδοτικο εχω ενα tagan 480. μετρησα τις τασεις ενω ετρεχα το παιχνιδι και εκανε τα κολληματα και ηταν ενταξει (11,9-12,1 και 5,2).

ακομα παρατηρησα κατι παραξενες γραμμες και σχηματα ενω επαιζα. μερικες φορες μου τα πεταει σε ολη την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες σου είναι νορμάλ

’λλά για να πω την αλήθεια τα παράξενα σχήματα που περιγράφεις θυμίζουν artifacts που μπορεί να οφείλωναται είτε σε πράγματι υψηλή θερμοκρασία συστήματος είτε στους drivers και τη συνολική τους συνεργασία με το εκάστοτε παιχνίδι.

Δε ξέρω.. πρόσεξε λίγο αυτά τα παράξενα σχήματα που βλέπεις και να το ξανά αναφέρεις αν συνεχίζει

Τα κολλήματα σου κάθε λίγα δευτερόλεπτα μπορεί να οφείλονται στην έλλειψη μνήμης και κατά συνέπεια την εκτεταμένη χρήση της εικονικής μνήμης στο δίσκο.

Αυτό μπορεί να συμβαίνει ακόμα κι αν έχεις 512MB ram ειδικά αν έχεις αρκετά startup προγράμματα.

Για όλα τα σύγχρονα παιχνίδια η λύση είναι το 1GB ram.

Αν ούτε η μνήμη είναι αυτή που σου λείπει τότε δες ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο μπορεί περιοδικά να χρησιμοποιούν μεγαλύτερο ποσοστό επεξεργαστή από ότι θα έπρεπε

Link to comment
Share on other sites

χμμ ισως να χεις δικιο για τις μνημες.. 512 εχω.θα δοκιμασω να βγαλω κανα startup προγραμμα.

να ρωτησω και κατι αλλο που με προβληματιζει? 57c full load σε A64 3500+ ειναι φυσιολογικοι? σε idle ειναι περιπου 43c και η ψυκτρα μου εχει παρει τ αυτια

δεν εχω κανει overclocking. το συστημα μου: A8N-SLI, A64 3500+, 512mb Kingston value ram, msi 6600gt, tagan 480

Link to comment
Share on other sites

εβαλα αλλη 256mb ram που ειχα και για κανα 15λεπτο που επαιζα δε μου εκανε τιποτα κολληματα ουτε αλλα προβληματα με γραφικα απλα μου εκανε επανεκινηση..

γκρρ τα νευρα μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky [Σήμερα, στις 11:47]

Μηπως (κουφο βεβαια αλλα τσεκαρε το) δεν εχει πατησει καλα η καρτα? Εννοω για τα ρεσταρτ και τα αρτιφακτς οχι για θερμοκρασιες.

οχι μια χαρα παταει η καρτα..

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που εχω την msi εχω βαλει ενα fun να την φυσαει εξτρα για να παγωνουν και οι μνημες τι να παγωσουν που οταν παιζω batlefield 2 doom 3 και βαρια παιχνιδια η καρτα ακομα και με τον ανεμιστηρα ζεματαει ενοειται οτι το πλαινο καπακι ειναι ανοιχτο..

τωρα σε κουτι κλειστο και χωρις ανεμιστηρα εχω δει αρκετα pc να κρασαρουν απο αυτο το λογο

Link to comment
Share on other sites

Με την MSI 6600GT PCX η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει πάνω από 65 βαθμούς. Τους είδα με την 6800GT και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό (90 βαθμούς :jump: ). Τώρα με το Arctic Cooling NV Silencer 5 maximum είδα 74 βαθμούς. Δε νομίζω τα κολλήματά σου να είναι εξαιτίας της θερμοκρασίας (εκτός αν δεν έχει πιάσει καλά η πάστα στις μνήμες και θερμαίνονται αυτές).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.