Jump to content


DOTHAN 2.13GHz Πρώτες παρατηρήσεις...


hipro5

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από unseen

Εμενα το ο προηγουμενος με αυτον που εχω τωρα με default vcore ειχαν διαφορα ~250mhz. Και αυτος που εχω τωρα ακουει και στο ρευμα. George ξαναδοκιμασε. Η Enet ειναι ο εισαγωγεας.

Ενα πραμα σαν το " Η καλη μερα απο το πρωι φαινεται" ή "Το καλο στεππινκ απο το τσαμπι φαινεται"

Πρεπει να κανουμε ευχελαιο για τις μπανανες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 17:22]

Aυτο που δεν μου αρεσει σε τετοιες καταστασεις οπου ολοι οι "εξω" τα πανε ολα χαλαρα 3500 ειναι οτι τελικα εχουν τα διαλεγμενα κομματια.Ειναι μια μοδα που ξεκινησε με τους winchister οπου ολοι ξεκινουσαν απο τα 2800 , και εδω παλευαμε για τα 2800, και συνεχιζει με τους dothan & venice.Οποτε οπου ακουμε πολλα μηζ καλυτερα να κραταμε και πολλα σεκ στο πι.....

P.S. Οταν το πυριτιο σου συμπεριφερεται ετσι ανανδρα ,θρασυδειλα δεν σου βγαινει απο μεσα το ελληνικο το βρωμικο το στυλ του RMA da fakin παραλια?

:D

Link to comment
Share on other sites

.......και μερικές φωτό του συστήματος και της στερέωσης ενός prommie πάνω στο socket του Dothan.....

Για αρχή η μόνωση μέσα σε ΟΛΟ το κέλυφος του socket με seal string.....

Seal_string.jpg

........καλή φάση το heatspreader ενός P4 για να μην σπάνε οι γωνίες του πυρήνα του Dothan που είναι "γυμνός"...... ;)

Αυτή η λύση με αέρα μου έδωσε 50MHz παραπάνω........Βέβαια δεν χώραγε και αυτό για να πιαστεί το Prommie με τα κλιψάκια της default ψύκτρας του, οπότε και δεν μπήκε.......Θα μπεί όμως αργότερα........ ;)

P4_heat_spreader.jpg

Στερέωση του Prommie πάνω στο κέλυφος-βάση του socket.....

Prommie_mount.jpg

......και εδώ όλο το σύστημα μαζί......

full_system.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε τρελε...........................

οπου δεις θεση για ανεμιστιρακη πας και κολας εναν delta απο πανο???

στο MCX-159P για τη τον εβαλες εχει τοση αναγγη??(και μην μου πεις οτι ειναι αυτο με τις 15.000 στροφες γιατι θα εχεις κουφαθη απο το τσιριγμα του 4αρι)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 4άρη πάνω στην ψύκτρα του Northbridge, είναι κι αυτό ένα Delta με 10000 στροφές......Επίσης ο ανεμηστήρας πάνω στις μνήμες είναι κι αυτός ένας Delta 6 x 6 cm με 7500 στροφές.........ΚΑΙ πάνω απ'όλα αυτά έβαλα κι έναν Delta 12 x 12 cm 190 cfm......έτσι για να έχουμε λίγο αέρα παραπάνω βρε αδερφέ...... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

γιωργο καπνιζεις?

για εξαεροση μια χαρα ειναι ολα τα deltonia.

Αρχική απάντηση από hipro5

Ναι το 4άρη πάνω στην ψύκτρα του Northbridge, είναι κι αυτό ένα Delta με 10000 στροφές......Επίσης ο ανεμηστήρας πάνω στις μνήμες είναι κι αυτός ένας Delta 6 x 6 cm με 7500 στροφές.........ΚΑΙ πάνω απ'όλα αυτά έβαλα κι έναν Delta 12 x 12 cm 190 cfm......έτσι για να έχουμε λίγο αέρα παραπάνω βρε αδερφέ...... ;):D

ρε στο τελος θα κουφαθεις................

επισεις μηπος ξερεις η συρα τον delta <<TFBxxxx-xxx>> ποτε θα ερθει ελλαδα???

και το meeting στα hiprolabs ποτε τελικα θα γινει???

Link to comment
Share on other sites

........και ένα φρέσκο Super-Pi 32M.......Δυστυχώς πιό κάτω από τα 3GHz γιατί οι μνήμες δεν πάνε πάνω από τους 271MHz για πολύ ώρα....... :)

Χε,χε,χε.........φανταστείτε τι θα κάνει γύρω στους 3400MHz........ :D

Dothan_2980_Super-Pi_32M_23.34_png.png

Link to comment
Share on other sites

Ηipro5 τελη Αυγουστου παω Σουηδια ερχεσαι μαζι μου να τους δειξεις ορισμενα πραγματα σε καποιο σεμηναριο αρχηγε μου εχεις ξεφυγει παρα πολυ,θα τους δειξω το site του thelab τρομερη δουλεια κανεις μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 15:34]

Χε,χε,χε.........φανταστείτε τι θα κάνει γύρω στους 3400MHz........ :D

LOL

αυτο μου θυμιζει το επιχειρημα... το ταδε "γιαπωνεζο" πηγε 4000 με τον 730 οποτε φανταστειτε τι θα κανει ο 770....

Νο οφενς...

Χωρις πλακα.... δεν χρειαζεται αν φανταστεις. Υπαρχουνε τυποι που τον εχουνε παει 3400...αρα κοιτας να δεις που βγαζουνε pi αυτοι! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 15:46]

LOL

αυτο μου θυμιζει το επιχειρημα... το ταδε "γιαπωνεζο" πηγε 4000 με τον 730 οποτε φανταστειτε τι θα κανει ο 770....

Νο οφενς...

Χωρις πλακα.... δεν χρειαζεται αν φανταστεις. Υπαρχουνε τυποι που τον εχουνε παει 3400...αρα κοιτας να δεις που βγαζουνε pi αυτοι! :p

......και τι με νοιάζει τι κάνουνε αυτοί ωρέ?........Εγώ τι κάνω!..... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 15:38]

Ηipro5 τελη Αυγουστου παω Σουηδια ερχεσαι μαζι μου να τους δειξεις ορισμενα πραγματα σε καποιο σεμηναριο αρχηγε μου εχεις ξεφυγει παρα πολυ,θα τους δειξω το site του thelab τρομερη δουλεια κανεις μπραβο

Σ'ευχαριστώ def.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

ΑΝ δεν έχει το "cold boot bug" ίσως και ναι....... ;)

οταν υπαρχουν ατομα σαν και σε σενα μεσα στο φορουμ που ξερουν να ανεβαζουν το επεξεργαστη στα ορια του χαιρεσε να βλεπεις τα ποστ τους.τα λογια ειναι περιτα καλη συνεχεια...........

:flower: :flower: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Hipro μια παρατηση, καλη μονωση προσφερει η τσιχλα του prommie αλλα στα πολλα '-' ισως σου δημιουργησει προβλημα. Δεν ξερω τις προδιαγραφες της αλλα σε πολλες τσιχλες που εχω δει λεει μεχρι -50. απο εκει και μετα τι?\

Βασικα ειχα παρατησει (απο τοτε στο dry ice party) αλλα και σε αρκετα no load δοκιμαστικα μου οτι η τσιχλα γινοταν σκληρη σαν στοκος οταν παγωνε υπερβολικα και φανταζομαι οτι χανει τα μονωτικα τις χαρακτηριστικα

στη θεση σου θα επερνα ενα μικρο κομματι armaflex και θα το εβαζα νμα καλυπτει την τσιχλα ετσι ωστε να μην υπαρξει προβλημα,

Θα σου φερω παντως ενα κομματι να και αν θες το δοκιμαζεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.