Jump to content



DOTHAN 2.13GHz Πρώτες παρατηρήσεις...


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 18:27]

Σημερα μου ηρθε ο νεος 1,86 αφου ο αλλος απεβιωσε απο μ@λακια μου... Φαινετε πολυ καλυτερο κομματι. Εδω ειμαι με την box ψυκτρα και με 1000 23beta bios που αλλαζει multi μεσα απο το bios

@unseen για στρώσου ........στη δουλειά ....γιατί οι Ιάπωνες ...το ξεφτίλισαν πλέον........:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Χθες, στις 12:32]

Να ξαναρωτησω... Καμμια αποψη για το συστημα γενικοτερα σχηματισες ρε Γιωργο?? Πως σου φαινεται σαν συνολο σε σχεση με τον Ρ4?? Θα γουσταρες να το εχεις σαν κυριο pc (περα απο bench)

xvid/divx Encoding εκανε κανεις ετσι για την πλακα?? unseen/Βασιλης/Γιωργος???

Διαφορά δεν είδα και ιδιαίτερη.......Σα να είμαι με τον P4 3.8GHz @ 5GHz είμαι...... :D

Το ότι πάει σφαίρα δεν το συζητάμε.......αλλά και το λειτουργικό είναι άδειο τώρα από κάτι Norton και κάτι τέτοια......Σφεντόνα πάει αλλά δεν μπορώ να το συγκρίνω άμεσα με τα άλλα μηχανήματα που έχω, γιατί τα άλλα είναι και "φορτωμένα" με διάφορα προγράματα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Χθες, στις 14:21]

damn you... μονο αυτο :D

στα 2700 τι τερματισε? μνημες? CPU?

Με default VCore, φτάνει έτσι όπως είναι 2700ΜΗz ......Mε MAX 1.40VCore, φτάνει μέχρι ΜΑΧ 2750ΜΗz και μετά κάκαρο.....Από το 1.40VCore και πάνω, δεν κάνει τίποτα......Αυτός ο επεξεργαστής δεν ακούει και πολύ στο VCore με αέρα....Αυτό από τη μία είναι καλό γιατί από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, όσοι επεξεργαστές δεν ακούγαν με αέρα καλά στο VCore, πηγαίναν αρκετά ψηλά με phase change.......Μνήμες φτάνουν για Super-Pi , Pi-fast, rar, κτλ. μέχρι τους 273MHz MAX.........Γενικά νομίζω ότι τόσο ψηλά οι μνήμες έναν Dothan ΔΕΝ τον οφελούν και ιδιαίτερα.......ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ διαφορά με τις μνήμες 250 - 255MHz και μετά με 270MHz+.........Βασικά όποιος μπορεί να παίξει τις μνήμες μέχρι και τους 255MHz με Cas 2 - 2 - 2 - 5 , είναι ΜΙΑ χαρούλα......ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ έως και ψίχουλα διαφορές με τις μνήμες πιό ψηλά......Μάλλον του φτάνει και του περισσεύει του Dothan το Bandwidth μέχρι και τους 255MHz.....

Αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου εν' ολίγης..... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Χθες, στις 14:01]

και να προσθεσω κατι.Αν καποιος θελει να το εχει ως βασικο συστημα που θα βρει Ελλαδα τον ανταπτορα κυριως αλλα και καμια μητρικουλα..??:)

Μητρική βρίσκεις.......Αντάπτορα μόνο απ'έξω.....αλλά έχω κι εγώ άλλους ΔΥΟ........Ξέρεις.......για ώρα ανάγκης.....μην πάθουμε και καμμιά ζημιά πάνω στο πεδίο της μάχης και μείνουμε........ :D

Link to comment
Share on other sites

Βιαζεστε πολυ... ειναι εντελως νεα συμπεριφορα. Δεν θα πρεπει λιγο να παιξουμε πρωτα μαζι της για να την μαθουμε? Τα δικα σας τα περιμεναμε τοσο καιρο ;)

Εγω το βλεπω παντως να ερχετε συντομα.... :D

Λοιπον στο θεμα μας. Βαζω δυο φωτο με μετρησεις που εκανα για να δω κατα ποσο παιζει ρολο η μνημη.

Ενα με 12xmulti και 2225

post-60-1416072038,1647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ξενερα... 230@2-2-2-5 = 277@2.5-3-3

Να ρωτησω κατι....

Ο mem controller ειναι στο northbridge...σωστα? Αρα θεωρητικα οι μνημες ΔΕΝ θα επρεπε να συμπεριφερονται διαφορετικα στην ιδια μητρικη (αφου μενει σταθερος ο mem controller) ειτε εχεις dothan ειτε P4!

Απλα αλλαζει ο τροπος που εκμεταλλευεται/χρησιμοποιει ο επεξεργαστης το bandwidth??

Link to comment
Share on other sites

ωραιος unseen!Μπορεις να κανεις στα 12χ και 10χ με τα timmings που χρησιμοποιησες στο π καποιο αλλο benchmark????????????Πχ κανενα aquamark??!!Να δουμε απο πρωτο χερι τι παιζει!!Και τελος αν μπορεις να τρεξεις με διαιρετη στα 277 (οτι ειχες στα 10χ) με 5/4 ωστε οι μνημες να ειναι με 2-2-2-5?????????????Ε?Φανταστικε unseen???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.