Jump to content



Dothan 730+P4C800+X800XL


GoriLLakoS

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από hipro5 [13-07-2005 20:11]

Εεεεεπππππ..........Μη με πιάνεις εμένα στο στόμα σου.......!.....Εμένα δουλεύει ο Dothan......... :D:p

....εμμμμμ....με παραπληροφορησαν ....μαλλον....:p :p ......:D :D

@Βασιλη ωραιος....αντε...αντε λιιιγο θελεις ακομα....δωστου με προσοχη ρεε.....:p:D

....καποιος ειπε για "μαξιλαρακια".......:)

post-73-1416072080,9078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω guys.....με ξηρο παγο εγινε.......αλλα δυστηχως η μητρικη απεβιωσε.......πηγα σημερα στην μεταμορφωση στο πλαισιο για μητρικη....τιποτα!Μονο p4p800 ειχε στις οποιες δεν χωραει και 2 dimm και booster...:(.....στην Στουρναρη παλι πουθενα δεν ειχε p4c800..¨(

Link to comment
Share on other sites

@ Hipro

Γιώργο προσοχη με το καπακι που εβαλες γιατι το βαθος της πατουρας που εχει ειναι μικροτερο απο το υψος του επεξεργαστη

0,62mm ειναι το βαθος της πατουρας ενω το υψος του πυρηνα ειναι 0.82mm

Στην φωτο φαινεται η διαφορα στο υψος Μετα το φρεζαρισμα παντως το καπακι εκατσε αψογα και ι αποτι μου ειπε ο Χρητος επεσε και η θερμοκρασια του επεξεργαστη

post-62-1416072080,9901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 04:49]

Ευχαριστω guys.....με ξηρο παγο εγινε.......αλλα δυστηχως η μητρικη απεβιωσε.......πηγα σημερα στην μεταμορφωση στο πλαισιο για μητρικη....τιποτα!Μονο p4p800 ειχε στις οποιες δεν χωραει και 2 dimm και booster...:(.....στην Στουρναρη παλι πουθενα δεν ειχε p4c800..¨(

γιατί απεβίωσε .....από υγροποίηση.......?:(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λύστε μου μιαν απορία που με τυραννάει, έχουμε τρείς επεξεργαστές έναν P4 στα 3.0ghz, έναν AMD στα 3.0 ghz και έναν mobile pentium ή amd? επίσης στα 3 ghz. Πώς ο mobile καταφέρνει να χτυπάει τα 24 προς 23 secs στο spi και οι άλλοι να βρίσκονται άρκετά έως πολύ πίσω (πάντα στα 3ghz)?

Και ακόμη αν πρόσεξα καλά ο mobile στα 1,6 ghz έδωσε 46secs spi? Με 133 fsb! Και ο P4 στα 3Ghz γιατί δίνει 43(ή πόσο τεσπά)secs με 200fsb? Με default timings και των 2 οι μνήμες.

Με λίγα λόγια ποιά είναι η διαφορά στη συχνότητα του ρεύματος και στην αρχιτεκτονική κατασκευής που κάνει την διαφορά? ΑΝ ΕΙΝΑΙ TOO BASIC ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΜΗΝ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ. Αλλά παρακολουθώ εδώ και καιρό τα forums με benches σε spi & Pcmark & Sandra και ειληκρινά έχω ακόμη απορείες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από H.A.Balafoutre

Ρε παιδιά λύστε μου μιαν απορία που με τυραννάει, έχουμε τρείς επεξεργαστές έναν P4 στα 3.0ghz, έναν AMD στα 3.0 ghz και έναν mobile pentium ή amd? επίσης στα 3 ghz. Πώς ο mobile καταφέρνει να χτυπάει τα 24 προς 23 secs στο spi και οι άλλοι να βρίσκονται άρκετά έως πολύ πίσω (πάντα στα 3ghz)?

Διαφορετική αρχιτεκτονική σχεδίαση. Ο κάθε επεξεργαστής έχει τα υπέρ και τα κατά του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

Βασίλη από εδώ πήρα εγώ την p4c800Ε .http://www.zeppelin-computer.gr

Για κάνε μια ερώτηση αν έχει και άλλες. Βέβαια η τιμή είναι λιγο τσιμπιμένη αλλά δεν έβρισκα και εγώ τίποτα.

Βρηκα απλη να παρω...:D

Αρχική απάντηση από doctor

γιατί απεβίωσε .....από υγροποίηση.......?:(

μαλλον......και τα πολλα volts....:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven [Σήμερα, στις 09:41]

@ Hipro

Γιώργο προσοχη με το καπακι που εβαλες γιατι το βαθος της πατουρας που εχει ειναι μικροτερο απο το υψος του επεξεργαστη

0,62mm ειναι το βαθος της πατουρας ενω το υψος του πυρηνα ειναι 0.82mm

Στην φωτο φαινεται η διαφορα στο υψος Μετα το φρεζαρισμα παντως το καπακι εκατσε αψογα και ι αποτι μου ειπε ο Χρητος επεσε και η θερμοκρασια του επεξεργαστη

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ με έχεις καταλάβει καλά Μιχάλη!........ :D

Με το "καπάκια" των Intel παίζω από τότε πού πρωτοβγήκανε.........Βάλε-βγάλε.......ΟΥΤΕ στον P4 εφάπτεται τελείως......Έχει κι εκεί κενό μεταξύ του και με το PCB του P4........Αυτό λοιπόν το κενό το συμπληρώνει αυτή η μαύρη λαστιχόκολλα που είναι κολλημένο το καπάκι πάνω στον P4........Αυτή είναι ελαστική για να μπορεί να συμπιέζεται ή όχι γιατί και το PCB ενός P4 άν το δείς χωρίς το καπάκι του, ΔΕΝ είναι τελείως ίσιο...... ;)

Τι έκανε λοιπόν ο hipro5?.........Απλά έβαλε στην πατούρα του καπακιού (heat spreader), σιλικόνη που κολλάνε τα τζάμια - τη διάφανη - και αυτό γιά ΔΥΟ λόγους........1. Για να έχει αυτήν την ελαστικότητα που λέγαμε πρίν και 2. Για να ΜΗΝ "γδαρθεί" το PCB(το πράσσινο) του Dothan και αύριο μεθαύριο δεν περνάει RMA......... ;):)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Χθες, στις 21:32]

lowest.jpg

στα 3031 μου εδινε 24.406....κοντα ειναι το 23 δηλαδη.....:p

Μπράβο βρε Bill..........αλλά αν και χαμηλά οι μνήμες σου, ΔΕΝ τις είχες "τσιτώσει" full από το Βιος.....!....... ;)

Dothan_875_3000_Super-Pi_mod_23.906_png.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.