Jump to content



Poll: Η αγαπημένη σας διανομή


Prowler

Ψηφίστε την αγαπημένη σας Διανομή  

59 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Aν και γενικα μου αρεσει το Fedora (το suse παλαιοτερα δεν με ικανοποιησε με τη ταχυτητα του και γενικα ειναι αρκετα "φορτωμενο" για τα γουστα μου) σημερα το βραδυ θα δοκιμασω να βαλω το Gentoo για πρωτη φορα, ελπιζω οσα διαβαζω για την ταχυτητα του να επιβεβαιωθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από wrong method [Χθες, στις 23:55]

...χάνοντας ώρες που θα μπορούσα να τις ξοδέψω αλλού;...

το αυτο.

δε λεω, real man do it with keyboard only, οταν πριν απο 15+ χρονια ηρθα για πρωτη φορα σε επαφη με υπολογιστη δεν υπηρχαν ποντικια, τοτε ομως ειχα και την ορεξη και το χρονο να ειμαι με το βιβλιο απο διπλα.

μετα η ανθρωποτητα ανακαλυψε τα ποντικια, τα ballon help και τα pdf, και δε βλεπω το λογο γιατι να μεινουμε εκει.

ας κοιταξουν να συμμαζεψουν τις δεκαδες διαφορετικες διανομες, να βαλουν ανθρωπινη εγκατασταση και ευκολη βοηθεια, να αρχισει ο κοσμος να αλλαζει τις χαζομαρες τις Μ$, να δουνε φως μια μερα τα πισια μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 17:35]

οι ubuntιδες που πανυγυριζαν οταν βγηκε, πηγαν παρεα για διακοπες;:p

Το να αναγνωρίζεις την αξία μιας διανομής, δεν σημαίνει ότι αυτόματα θα γίνει η αγαπημένη σου.

Αν ο καθένας μας είχε από 2 ή 3 ψήφους είμαι σίγουρος ότι στην πλειοψηφία μας οι περισσότεροι θα δίναν και μια ψήφο στην Ubuntu.

Σκοπός του συγκεκριμένου Poll δεν ήταν να αποτυπωθεί η παραγματικότητα του Distrowatch ,

αλλά να υποδείξει ο κάθε χρήστης το τι ξεχωριστό θεωρεί ότι έχει μια διανομή που κάνει τον ίδιο να την ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες...

Έχω δίκιο παιδιά???

Link to comment
Share on other sites

μωρε ναι, δε λεω, αλλα ουτε μια ψηφος τελικα;

οταν παρουσιαστηκε, φανηκε πως αρεσε. τελικα δεν ξερουμε τι εγινε.

μπορει να ειναι κι ο χρονος που εγινε το poll τετοιος..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

μωρε ναι, δε λεω, αλλα ουτε μια ψηφος τελικα;

οταν παρουσιαστηκε, φανηκε πως αρεσε. τελικα δεν ξερουμε τι εγινε.

μπορει να ειναι κι ο χρονος που εγινε το poll τετοιος..

εντάξει, ούτος ή άλλως το poll είναι ελλιπές.

π.χ. εγώ χρησιμοποιώ τις εξής διανομές:

suse 9.1 στο pc, μαζί με fc3 (δεν το χρησιμοποιώ, απλά για δοκιμές).

debian unstable στο router (2.6.8 kernel).

kanotix @debian unstable στο laptop.

τι ψηφίζω λοιπόν? πιο πολύ μου αρέσει το kanotix, είναι και πανέμορφο (λόγω kde 3.4), και γρήγορο, και debian (apt-get install the_universe), imlemented με πολλά βοηθητικά tools:D α, είναι και live cd:P

το suse και τα τοιαύτα παύουν να είναι εύχρηστα όταν μπλέξεις με τα dependencies. απλά δε βγάζεις άκρη με τα rpm's και είτε κατεβάζεις τα sources είτε βάζεις κάποιο apt tool, που βέβαια αν βάλεις κάτι "περίεργο" (π.χ. update το kde) μπορεί να το πάρεις στο χέρι ( aka init 3:P )

τεσπα, όπως ξαναείπα, τελικά ψήφισα debian :p

( και το ubuntu debian είναι;) )

κανονικά θα έβαζα 2 ψήφους στο debian και 1 στο SuSE :D

Link to comment
Share on other sites

Μια ψηφος στο Suse....:inlove:

Aυτα της ubuntu δεν με κερδισαν απο την πρωτη στιγμη οσο το Suse....:p Ειναι πολυ απλα:D

Ουτε στο internet δεν ειχα καταφερει να συνδεθω οταν υπηρχε προβλημα με τα win....:o

(Μπορει και να εκανα και μαμακιες :o:tomato: )

Link to comment
Share on other sites

Το FC μετά την 3η διανομή του και τώρα με την 4η δείχνει πολύ καλό. Με το SuSE δεν τα πήγα καλά γιατί μου την έσπαγε το KDE :p

Gnome 2.10 έχω τώρα αλλά παρουσιάζει στοιχεία αστάθειας. Βέβαια το KDE 3.4 είναι κουκλί από εμφάνιση

Link to comment
Share on other sites

Αν και με εμένα δε μου αρέσουν τα πολλά bling bling όπως και του esdee ;) στο linux και έχοντας περάσει από mandrake,suse,red hat,slack,debian, θεωρούσα πιο επαγγελματικό το red hat από τα άλλα. Για αυτό και δίνω στο κοκκινοκαπελάκη τη ψήφο μου :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas

παντως σε κομπιουτεραδικο φορουμ με ψηφοφορια που τρεχει σχεδον 10 μερες και με 3310 ατομα μονο 38 ατομα απαντησαν για τον πιγκουινο?

Χωρίς να πιστεύω ότι το 3310 είναι αντιπροσωπευτικό για κάτι (διπλές εγγραφές, εγκαταλελημένα accounts), αλλά βλέποντας το πόσοι γράφουν καθημερινά εδώ, το μ.ό ηλικίας τους και το σκοπό που χρησιμοποιούν τον υπολογιστή, νομίζω ότι τα 38 άτομα είναι αρκετά καλά δεδομένου ότι το poll μπήκε παραμονές 15αύγουστου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.