Jump to content



Solaris 10 με το PC Magazine


saxon_747

Recommended Posts

Aγορασα το Pc Magazine Σεπτεμβριου και στο συνοδευτικο DVD εχει ενα iso με το συγκεκριμενο λειτουργικο συστημα. Το εχει δοκιμασει κανεις? Αξιζει να εγκατασταθει για δοκιμη? Ειναι απλο στη χρηση οσο πχ το Suse η καποια αλλη διανομη linux? Ειναι τοσο ασφαλες οσο διαφημιζεται?

Link to comment
Share on other sites

είχα δοκιμάσει να το εγκαταστήσω στο laptop, αλλά δε μου παιζε (δεν έβλεπε καν δίσκο).

θα το ξαναδοκιμάσω πάντως;)

είναι σαν να έχεις linux, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να τρέχεις solaris αντί για linux (στην normal οικιακή χρήση).

όση διαφορά έχει και το bsd περίπου. ουσιαστικά το μόνο που θα καταλάβεις είναι λίγο διαφορετικές εντολές;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu

ειναι full εκδοση η demo, κομμενη, κλπ?

Δεν αναφερει πουθενα οτι ειναι demo. Μαλλον προκειτε για full

Αρχική απάντηση από sotiris

είχα δοκιμάσει να το εγκαταστήσω στο laptop, αλλά δε μου παιζε (δεν έβλεπε καν δίσκο).

θα το ξαναδοκιμάσω πάντως;)

είναι σαν να έχεις linux, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να τρέχεις solaris αντί για linux (στην normal οικιακή χρήση).

όση διαφορά έχει και το bsd περίπου. ουσιαστικά το μόνο που θα καταλάβεις είναι λίγο διαφορετικές εντολές;)

Aυτη τη στιγμη εχω το suse 9.3 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Απλα ελεγα αν αξιζει τον κοπο να βαλω το solaris για να ικανοποιησω την περιεργεια μου. Καπου αναφερεται οτι παρεχει ασφαλεια επιπεδου στρατιωτικων απαιτησεων χωρις ιους τα τελευταια 20 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Βασικά σε i386 το λένε και slowaris. Τουλάχιστον στα μηχανήματα που έχουμε στη σχολή και τρέχουν το 8 ή το 9 επιβεβαιώνουν τον τίτλο...

Σε αυτο μαλλον φταινε οι sparc και οχι το λειτουργικο, το solaris 10 μπορεις να το κατεβαζεις δωρεαν παντως απο τοτε που βγηκε.

Link to comment
Share on other sites

H Sun έκανε το Solaris 10 open source και freeware. Μπορείς να το κατεβάσεις απο τη σελίδα της. Είναι full εκδοση (αν και δεν έχω δει αυτο στο περιοδικό, το υποθέτω γιατι δεν υπάρχει demo version).

Κατα τα άλλα είναι παρόμοιο με το linux στη χρήση αλλα σε πολλά σημεία είναι χειρότερο. Γενικά δεν είναι και οτι καλύτερο, αλλα αξίζει να το δεις και να πειραματιστείς αν έχεις ελεύθερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Σε αυτο μαλλον φταινε οι sparc και οχι το λειτουργικο, το solaris 10 μπορεις να το κατεβαζεις δωρεαν παντως απο τοτε που βγηκε.

Όχι το έχουμε τόσο σε sparc όσο και σε intel. Αλλά τα sparc είναι τόσο παλιά που δε συγκρίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στο RAM, στο PCMagazine είναι. Απλώς ο Yannis λέει ότι αν μας περισσέψουν λεφτά, μιας και όλοι θα πάρουμε αυτό το μήνα το RAM με την τρίμηνη HOL, να το πάρουμε και αυτό. Τώρα είναι μεν ελεύθερο να το κατεβάσεις αλλά μπορεί να μην έχουν όλοι την όρεξη και το bandwidth ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο trenty τα είπε όλα. Ούτε να του τα υπαγόρευα. :)

Για όσους δεν έχουν DSL τα περιοδικά και τα CD/DVD τους είναι μερικές φορές ο καλύτερος τρόπος απόκτησης κάποιων προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Σήμερα, στις 09:59]

Αξιζει να εγκατασταθει για δοκιμη? Ειναι απλο στη χρηση οσο πχ το Suse η καποια αλλη διανομη linux? Ειναι τοσο ασφαλες οσο διαφημιζεται?

Δεν συνίσται dual-boot με Windows!

Με το Linux δεν συγκρίνεται σίγουρα, το Solaris είναι αρκετά πίσω σε πάρα πολλούς τομείς.

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Σήμερα, στις 10:28]

Καπου αναφερεται οτι παρεχει ασφαλεια επιπεδου στρατιωτικων απαιτησεων χωρις ιους τα τελευταια 20 χρονια...

Αυτά είναι suniές (aka=κολπάκια της sun), στην πραγματικότητα είναι το ίδιο ευάλωτο όσο ένα οποιοδήποτε unixοειδές λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.