Jump to content



Χρήση ηχείων στερεοφωνικού στο PC?


Seeker

Recommended Posts

Έχω ένα παλιό στερεοφωνικό sony του οποίου οι κεφαλές ανάγνωσης CD πρέπει να έχουν χαλάσει γιατί δεν αναγνωρίζει τα CD σε καμία απο τις 3 θήκες. Εφόσον δεν συμφέρει να το φτιάξω σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα ηχεία του στο PC.

Γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και εγώ που το έχω δοκιμάσει σστο στερεοφονικό μου (που παίζει τα cd μια χαρά) απογοητεύτικα διότι οι απώλειες είναι τρομερές.... Το έιχα στο full και ακοθγόταν σαν να έιχα cd στο μισό!:tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Αν συνδέσω ηχεία ή ακουστικά στην κάρτα ακούγεται κανονικά άρα λογικά δεν φταίει αυτό...

Στο line-out έτσι; Τότε δες μήπως έχει πρόβλημα το καλώδιο που τα συνδέεις. Επίσης παίξε λίγο με την ένταση του ήχου σε line-out, master και στεροφωνικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Myralis

Βασικά και εγώ που το έχω δοκιμάσει σστο στερεοφονικό μου (που παίζει τα cd μια χαρά) απογοητεύτικα διότι οι απώλειες είναι τρομερές.... Το έιχα στο full και ακοθγόταν σαν να έιχα cd στο μισό!:tomato: :tomato:

βάλε winamp και δώσε db απ'το equalizer αν είναι αυτό το πρόβλημα.

γενικά με τα στερεοφωνικά, έχουν ψιλομέτριες εισόδους, οπότε δεν ξέρω πόσο καλά ακούγονται.

το δικό μου πάντως ακούγεται ψιλοχάλια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω ένα καλώδιο απο minijack σε RCA που βγάζει 2 RCA. Κανένα απο τα δύο όμως δεν δουλεύει με το στερεοφωνικό... Το στερεοφωνικό πάλι έχει ένα σωρό RCA απο πίσω εκτός απο το aux in και αναρωτιέμαι αν φταίει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Βασικά έχω ένα καλώδιο απο minijack σε RCA που βγάζει 2 RCA. Κανένα απο τα δύο όμως δεν δουλεύει με το στερεοφωνικό... Το στερεοφωνικό πάλι έχει ένα σωρό RCA απο πίσω εκτός απο το aux in και αναρωτιέμαι αν φταίει αυτό...

στο στερεοφωνικό πρέπει να διαλέξεις την αντίστοιχη είσοδο που το βάζεις από το μενού του;)

αλλιώς δεν παίζει!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να συνδεσεις ολο το υχοσυστημα.δηλ.συνδεσε τα ηχεια στο συστημα και απο κει στον υπολογιστη.εγω ετσι το εχω και εγω,και το καλωδιο το βαζω στο πρασινο βυσμα τησ καρτας ηχου(δεν ξερω πως λεγεται)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thrasher

δοκιμασε να συνδεσεις ολο το υχοσυστημα.δηλ.συνδεσε τα ηχεια στο συστημα και απο κει στον υπολογιστη.εγω ετσι το εχω και εγω,και το καλωδιο το βαζω στο πρασινο βυσμα τησ καρτας ηχου(δεν ξερω πως λεγεται)

Μπροστινών ηχείων ή ακουστικών λέγεται.

Αρχική απάντηση από sotiris

γενικά με τα στερεοφωνικά, έχουν ψιλομέτριες εισόδους, οπότε δεν ξέρω πόσο καλά ακούγονται.

το δικό μου πάντως ακούγεται ψιλοχάλια.

Δε νομίζω ότι φταίει η είσοδος. Πάντως φύσα την καλού κακού. Αν φταίει κάτι πιθανολογώ περισσότερο να φταίει κανένα καλώδιο ή κακοί ενισχυτές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Δε νομίζω ότι φταίει η είσοδος. Πάντως φύσα την καλού κακού. Αν φταίει κάτι πιθανολογώ περισσότερο να φταίει κανένα καλώδιο ή κακοί ενισχυτές.

είναι ένα yamaha, που έχει πατεντιάρικη είσοδο για το δικό του cd player (μια μακρόστενη με pin).

ε, το δικό του cd player ακούγεται κρύσταλλο, τα υπόλοιπα χάνουν πολύ (τα 2 pc και ένα dvd player που έχω συνδέσει).

οι είσοδοί του δεν είναι καν επιχρυσωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 22:26]

στο στερεοφωνικό πρέπει να διαλέξεις την αντίστοιχη είσοδο που το βάζεις από το μενού του;)

αλλιώς δεν παίζει!

Θεωρητικά είμαστε καλά... Πρακτικά δεν έχω το manual για να ξέρω πως να το ρυθμίσω... :p

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι παίζει έντονα να είναι κομμένο κανένα καλώδιο, καθ'ότι συνήθως είναι πολύ λεπτά!

Πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και ζήτα ένα καλώδιο καρφί σε 2πλο RCA.

Βάλε το στην έξοδο της κάρτας σου (πράσινο) και τα RCA στο στερεοφωνικό σου.

Πρόσεχε μην τυχόν έχει και line-out το στερ/κο και το βάλεις εκεί.

Βαλε το μετά στην κατάλληλη λειτουργία, aux., dvd, ext., ή όπως αλλιώς το λέει και πες μας :T:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι για κάποιο παράξενο λόγο ο ενισχυτής (20+ετών) παίζει μια χαρά ότι του βάζω σε όλες τις εισόδους του εκτός από την είσοδο που έχει για πικ-απ (βινύλιο θυμάστε?)... (όπου και κάνει και γαμώ τις ενισχύσεις...->παραμόρφωση) Μπας και έχει και το δικό σου καμιά αντίσταση για να ρίχνει την ένταση στην είσοδο ή κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Τα πικαπ δεν είχαν δική τους ενίσχυση, οπότε είναι λογικό να το δυναμώνει κάπως παραπάνω από τα άλλα. Επίσης πρέπει να έχει και μία γείωση για τα πικαπ. Οι υπόλοιπες συσκευές συνήθως διέθεταν κάποιου είδους προενίσχυση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.