Jump to content



Τι anti-virus χρησιμοποιειτε?


xrist

Recommended Posts

Πέστε τι anti-virus χρησιμοποιείτε και αν το θεωρείτε αποτελεσματικο.

Αρχίζοντας... χρησιμοποιώ το AVG 7 free edition.. τελευταία όμως σταμάτησε να κάνει updates.

Ήθελα να περάσω στο AVG 8 αλλά με φόβισε ο Άγγελος o orion για κάτι προβλήματα που είχε μ'αυτό.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply
Kaspersky Anitvirus 8(kav).

Οπως λεει και ο μουσατος news poster δεν περναει τιποτα:)

το αυτο ^

φυσικα στην αρχη ως ασχετος με το θεμα δοκιμασα διαφορα, αλλα τα απεκλεισα γιατι δεν εκαναν σωστη δουλεια με αποκορυφωμα το antivir που μου κατεστρεψε μια εγκατασταση windows

Link to comment
Share on other sites

AntiVir εδω και 3-4 χρονια χωρις κανενα προβλημα σε οποιον και το εβαλα...εκτος του ειναι το πιο ελαφρυ(στα Vista κατω απο 10ΜΒ τρωει) ειναι και το πιο γρηγορο στο σκαναρισμα με διαφορα. Παλιοτερα ειχε καποια προβληματα με false positive detections αλλα τωρα εχει στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Avg 8.0 και απο'δω.Ενα πραμα που μου εχει σπασει τα νευρα μ΄αυτη την εκδοση ειναι οτι οποτε θελω να δω καποια serials σε συγκεκριμενο site δε με αφηνει,ουτε με ρισκο δικο μου,οτι και καλα εχει ιους κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

AVG free 8.0.

Αντιμετωπιζω κατι κουλα ομως τωρα τελευταια και θα το ξηλωσω το πιο πιθανο.

Ψηνομαι να παω να παρω 2 αδειες KASPERSKY με 35€ και να τα χωσω πανω στο πισι και το λαπτοπ.

Ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...με ενα Spybot Search and Destroy εισαι μια χαρα..

Σοβαρα τωρα ειχα το pc μου χωρις antivirus σχεδον για 6 μηνες χωρις προβλημα...

Αν δε χωνεις ξενα CD και USB δυσκολο να "πιασεις" κατι η εννοια του virus οπως την ξεραμε πεθανε..Trojans, javascripts και γενικα οτι πεζει μεσω web ή email εκει ειναι το προβλημα..

Αν δεν εχεις pop/imap based email αλλα μονο gmail/hotmail τοτε ενας πονοκεφαλος λιγοτερος..

Αν επιμενεις για antivirus τοτε ειται το Avira ή το ClamWin που ειναι πραγματικα free, open και παναλαφρο...

To Kaspersky καλο αλλα βαρυ..

Το Nod32 ειναι καλυτερο πιστευω.

Ριξε μια ματια εδω..

http://www.av-comparatives.org/

και εδω

http://www.virusbtn.com

Για συγκριτικα..

και μακρυα απο AVG 8...ειδικα αν εχεις thunderbird...μεγαλη αλητεια αυτο που ειχαν κανει...

Link to comment
Share on other sites

AVG free 8.0.

Αντιμετωπιζω κατι κουλα ομως τωρα τελευταια και θα το ξηλωσω το πιο πιθανο.

Ειδωμεν.

Το ίδιο και εδω .Μεχρι στιγμής καλό φαινότανε αλλα εδώ και μια βδομαδα άρχισε τα παράξενα

Ψάχνομαι για κάτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

παιδια το nod 32 δηλαδη μπορει να μην ανιχνευσει καποιο ιο?γιατι εχω ακουσει και αο αλλους κατι παραξενα αλλα ποτε κανεις δεν μου ειπε για πιο λογο το λεει αυτο.επισησ ποσταρω κατι που διαβασα πριν λιγο καιρο και μου φανηκε ενδιαφερον

Λοιπόν αυτός είναι ένας ψεύτικος ιός που θα φτιάξετε μονοι σας με σκοπό να δείτε αν δουλεύει σωστά το antivirus σας.

Τονίζω είναι fake και δεν διατρέχεται κανένα κίνδυνο!!!

Ανοίξτε το σημειωματάριο (notepad) και γράψτε το έξης:

X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

Πατήστε αποθήκευση ως και ονομάστε το eicar.com

Αυτής της μορφής θα ήταν ένας κακόβουλος ιός.

Αν το antivirus σας τον εντοπίσει σαν ιο τότε είστε προστατευμένοι.

Αν πάλι όχι,καλύτερα να αλλάξετε antivirus άμεσα !!!

Ξανά λέω ότι δεν είναι πραγματικός ιός και δεν διατρέχεται κανένα κίνδυνο, είναι απλως ενα test για το AntiVirus σας!

http://oktabit.foracamp.gr/content/%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-antivirus-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-%CF%83%CE%B1%CF%82

Link to comment
Share on other sites

παιδια το nod 32 δηλαδη μπορει να μην ανιχνευσει καποιο ιο?γιατι εχω ακουσει και αο αλλους κατι παραξενα αλλα ποτε κανεις δεν μου ειπε για πιο λογο το λεει αυτο

Χαλαρα..και οχι μονο το NOD..

Tα χοντρα τα ποιανουν ολα...τα ψιλα δεν δημιουργουν και ιδιαίτερο προβλημα..οποτε..

Αλλα οπως ειπε και ο Αγγελος αν ξερεις που κλικαρεις,απο που κατεβαζεις δεν εχεις ιδιετερο προβλημα...λιγη προσοχη στα φλασακια θελει.

Το εκανα αυτο με το eicar..το εντοπισε αμεσως σαν eicar test file

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρα..

Αλλα οπως ειπε και ο Αγγελος αν ξερεις που κλικαρεις,απο που κατεβαζεις δεν εχεις ιδιετερο προβλημα...λιγη προσοχη στα φλασακια θελει.

και εγω τοσο καιρο που το εχω αρχισα να παραξενευομαι γιατι ποτε δεν χτυπησε για τυχον ιο και μπηκα σε σκεψεις μηπως αυτο που ακουγεται οτι δεν ανιχνευει καποιους ιους δε ισχυει.και εκανα αυτο που ποσταρα πιο πανω και λειτουργησε ητανε η 1η φορα που ειδα να χτυπαει συναγερμος ιου.εικαζω πως ειναι καλο antivirus καθως σε κατι φιλους που εχουν αλλα antivirus δεν χτυπησε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.