Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Μόλις παρέλαβα το νέο μου παιχνίδι (sorry Μάριε :p ).

Σκοπός της αγοράς του δεν είναι φυσικά τα 16αρια PCI-EX σε SLI αλλά βασικά η ψύξη του.

Περισσότερες φωτό το βράδυ ή όταν μπορέσω να το στήσω τεσπα (aka κατά τα Χριστούγεννα :p )

Προς το παρόν μία φωτό από το κιουτέκι:

post-1061-1416072294,6895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από FrOsT

Αν δεν προλαβαίνεις όλο και κάποιος θα βρεθεί να σε βοηθήσει :whistling

’σε δεν θέλω. Τελευταία φορά που ήρθε σπίτι του πλήρωσα την πίτσα και τον άκουσα να ροχαλίζει. Δεν θέμε λέμε! :p

Αρχική απάντηση από ea6gka

το σηματακι της Corsair τι ειναι ?

http://www.asus.com/products4.aspx?l1=3&l2=15&l3=0&model=744&modelmenu=1

edit

Τον Μάριο δεν βλέπω να ποστάρει και ανησυχώ. Λέτε να μου έπαθε τίποτα; :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 16:16]

Μόλις παρέλαβα το νέο μου παιχνίδι (sorry Μάριε :p ).

Σκοπός της αγοράς του δεν είναι φυσικά τα 16αρια PCI-EX σε SLI αλλά βασικά η ψύξη του.

Περισσότερες φωτό το βράδυ ή όταν μπορέσω να το στήσω τεσπα (aka κατά τα Χριστούγεννα :p )

Προς το παρόν μία φωτό από το κιουτέκι:

Ουάου. Μεγειές .. Θα τη χαρείς όσο δεν φαντάζεσαι. Υπέροχη τεχνολογία. Έτη φωτός μπροστά. Και δεν θα φοβάσαι μήπως κάψεις τον επεξεργαστή σου όπως με κάποιες άλλες .... DFI (φαντάζομαι θα δες το ποστ με το χοντρό πρόβλημα που έχει το καινούργιο μοντέλο).

Κι ένα τιπ από μένα.

Κόλλησε πάνω στα heatpipe του chipset αυτοκόλλητα μικρά ψυκτράκια όπως αυτά (τα μπλε) που δίνει η Zalman για τις μνήμες στις κάρτες γραφικών. Μάλιστα της Zalman χωράνε ακριβώς 6 και καλύπτουν όλη την επιφάνεια. Αυτό θα βοηθήσει στο υπερχρονισμό και στη σταθερότητα πάρα πολύ.

Δοκίμασα και τις νέες τάσεις που έχουν αυτές οι μητρικές (premium και A8N32-SLI DELUXE) για το chipset και το HT. Αυξάνουν τη σταθερότητα και δίνουν φτερά στις μνήμες (κυρίως το ΗΤ), αλλά η ψύξη χρειάζεται ενίσχυση (στο δικό μου, γιατί εσένα έχει διπλό heatpipe)

Υπέροχη επιλογή, αλλά μη βιαστείς να την υπερχρονίσεις. Μάθε την πρώτα.

Όριο πάντως δεν πρέπει να υπάρχει στη μητρική αυτή. ’ντε να δούμε και φωτό.

Πέτα φίλε SPC :T:

EDIT

Δεν πόσταρα γιατί είχα ξηλώσει όλα το εξωτεριικό καλωδιομάνι και το τακτοποιούσα ώστε να μπορεί να σκουπίσει κανείς στο δωμάτιο.:rolleyes:

Με την ευκαιρία έβαλα πάνω και ένα APC Back UPS RS 1000v. Εκπληκτικό. Με USB καλώδιο, δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω κανένα οδηγό. Τόδαν τα Windows μια χαρά.

Τώρα πάντως με αυτή τη σύνθεση που έχω (μου κατσαν πολύ καλός επεξεργαστής - μνήμη κλπ) και με το δικό σου υπερμηχάνημα θα δούμε ωραία πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το TM στον τίτλο. Δηλαδή το κατοχύρωσα αυτό το tips and tricks? :)

EDIT

Και σταμάτα να χαζεύεις στο Internet. Έχεις δουλειά απόψε. Περιμένουμε φωτο και σχόλια.

Ακου εκεί Χριστούγεννα ... Τότε θα τόχει και η κουτσή Μαρία (σορρυ Μαρία)

Link to comment
Share on other sites

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=79312&page=2&pp=25

μαλλον μετα την saphire και την rdx200 και η asus σκοτωσε cpu.....!!!

SPC εχει να βραχυκυκλωσεις πινακια οπω η dfi για να δωσεις 3.2 στις μνημες η οχι???

Ακουγεται πως οι μητικες αυτες καινε τα cpu επειδη οταν τα εχεις στο auto τις μνημες,κανει μεγαλες αυξομειωσεις και boooom!!!Ενω οι παλιες dfi ειχαν jumperακι και αμα απο auto το εβαζες στο manual τα ρευματα δεν παιζαν τοσο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος καμμένος επεξεργαστής από κακό υπερχρονισμό, ανεπαρκή ψύξη.

Αυτό δεν είναι θέμα τάσης ούτε κακής κατασκευής μιας μητρικής. Νομίζεις οτι η αυξομείωση της τάσης σκοτώνει τους επεξεργαστές? Παλιά ήταν αυτά. Τώρα οι νέοι επεξεργαστές είναι φτιαγμένοι να δουλεύουν έτσι. Υπάρχει μάλιστα και ειδική αναβάθμιση της M$ που υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα στους διπύρηνους. Το ίδιο κάνει και το Cool n quiet. Με την Α8Ν-SLI και για ένα χρόνο δούλευα τον επεξεργαστή μου υπερχρονισμένο στα 2500 με ενεργοποιημένο το CnQ. Εκεί να δεις αυξομειώσεις η τάση. Τερατώδεις. Ούτε ο επεξεργαστής κάηκε ούτε τίποτα άλλο. Αυτό που είπα για τις καινούργιες DFI φαίνεται να είναι διαφορετικό. Δεν μιλάμε για υπερχρονισμό αλλά για ελαττωματικό board που καίει τους επεξεργαστές για πλάκα.΄

Για τις μνήμες ποτέ δεν τις αφήνω στο auto γιατί αυτό σημαίνει 2.6v που είναι ανεπαρκή και έξω από τις επίσημες προδιαγραφές των μνημών μου. Τα 3.2v σιγά σιγά θα πρέπει να αρχίσουμε να τα ξεχνάμε. Όχι μόνο δεν χρειάζονται, όχι μονο δεν ανεβάζουν τον υπερχρονισμό αλλά αντίθετα τον μειώνουν στις περισσότερες μνήμες. Σε πολύ ελάχιστες περιπτώσεις θα υπάρξει ένα οριακό κέρδος από τα 3 στα 3.2 και αυτό μόνο με συγκεκριμένες μνήμες. Οι περισσότερες αποδίδουν τα μέγιστα στα 2.7-2.8v.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Συριε....

α) Ποσο δινει max στις μνημες ?

β) Στοκ εχεις :whistling

κανεις 10 ατοκες? :p

Καλημέρες,

Όπως καταλάβατε δεν πρόλαβα να την βγάλω (την μητρική καλέ :p) καν από το κουτί της.

Τουτέστιν:

α) ντεν ξέρει καρντιά μου

β) αμί

γ) μην προσπαθείς να οικειοποιηθείς Φραγμοπρονόμια :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.