Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nickthegreek [Χθες, στις 19:54]

Ε τότε όλα τα παραπάνω περι μη τοποθέτηση της μητρικής ανάποδα κτλ θεωρούνται άκυρα ε?

Κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολές.Εάν έχει κάποιος link που να επιβεβαιώνει τα περί υπερθέρμανσης της μητρικής σε BTX case ας το αναφέρει.

Μέχρι στιγμής όλα είναι ok :T:

Αρχική απάντηση από Vasot [Χθες, στις 23:37]

Εκτος και αμα σου προκυψει κατι στην πορεια :devil:

οποτε μην πεταξεις την προηγουμενη σου DFI ΝF4 Lanparty-SLI γιατι που ξερεις μπορει να σου ξαναχρειαστει :p

Χτύπα ξύλο άνθρωπε μου, τι είναι αυτά που λες;!! :p

Βλέπω σιγά-σιγά το φτιάχνεις το σύστημα σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Geo_K [Χθες, στις 18:58]

Κανένα απολύτως πρόβλημα.Οι θερμοκρασίες είναι στα φυσιολογικά τους επίπεδα. :)

Με ποιό τρόπο μετράς τη θερμοκρασία;

Πόσο καιρό το λειτουργείς έτσι ανάποδα;

Υπερχρονίζει η μητρική ανάποδα? Ανεβαίνει ή είναι ασταθής?

Τις έψαξες τις ρυθμίσεις στο BIOS?

Έχεις να μας πεις εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 08:49]

Με ποιό τρόπο μετράς τη θερμοκρασία;

Πόσο καιρό το λειτουργείς έτσι ανάποδα;

Υπερχρονίζει η μητρική ανάποδα? Ανεβαίνει ή είναι ασταθής?

Τις έψαξες τις ρυθμίσεις στο BIOS?

Έχεις να μας πεις εντυπώσεις?

Καλά εντάξει θα ομολογήσω!!(λες και μου κάνεις ανάκριση, καταιγισμός ερωτήσεων)

1.Από το cd της μητρικής εγκατέστησα το πρόγραμμα PcProbe II.Σαν εναλλακτική λύση μπορείς να εγκαταστήσεις και το Speedfan καθώς σου δίνει περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα σου.Γενικά και τα δύο προγράμματα θεωρούνται αξιόπιστα.

Η θερμοκρασία του Mb είναι στους 33-36 βαθμούς.Τοποθετώντας το δάχτυλο μου στο heat pipe της μητρικής διαπίστωσα ότι είναι αρκετά χλιαρό οπότε δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας για τις θερμοκρασίες της μητρικής σε ΒΤΧ case(αρκεί να υπάρχει σωστή ροή του αέρα στο σύστημα).

2. Περίπου τέσσερις μέρες( η μητρική λειτουργεί γύρω στις πέντε ώρες την ημέρα)

3. Υπερχρονίζει «ανάποδα» χωρίς να παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα αστάθειας.Με το σύστημα της υπογραφής μου δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα.Μνήμη στα 250Μhz 3.2V, 2-2-2-6.Μέχρι εκεί διότι υπάρχει περιορισμός του Vdimm της μητρικής στη μνήμη, λόγω του ότι είναι Winbond UTT.Εάν είμαι τυχερός θα δοκιμάσω τσιπάκια TCCD.

4.Κάποιος που ασχολείται με το overclocking δεν θα απογοητευτεί, καθώς οι δυνατότητες της μητρικής είναι Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ε-Σ. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η πληθώρα επιλογών στη μνήμη του συστήματος(κανένα άλλο mobo δεν προσφέρει τόσες πολλές ρυθμίσεις στη μνήμη).

5.Συνοπτικά:

+

Πληθώρα επιλογών στο bios

Heat pipe= αθόρυβο σύστημα ψύξης

8 phase power design

Δυνατότητες Overclocking

Corsair certified (αστειεύομαι φυσικά)

-

Vdimm:3.2v μέγιστο.

Όχι και το καλύτερο lay out που έχω δει.(εάν θελήσει κάποιος να εγκαταστήσει 2x 7800gtx 512 θα δυσκολευτεί, διότι ανάμεσα και στα δύο pci-express slots υπάρχουν pci slots με αποτέλεσμα να αχρηστεύονται οι διαθέσιμες θέσεις των pci-slots καθώς και να δυσχεραίνεται η σωστή ροή του αέρα)

Προσοχή στο backplate της μητρικής.Είναι κολλημένο και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή για να αποσπαστεί από την μητρική.Το παραμικρό λάθος μπορεί να αποβεί μοιραίο και να καταστρέψει τη μητρική.

Αυτά τα λίγα για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K [Χθες, στις 15:58]

Προσοχή στο backplate της μητρικής.Είναι κολλημένο και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή για να αποσπαστεί από την μητρική.Το παραμικρό λάθος μπορεί να αποβεί μοιραίο και να καταστρέψει τη μητρική.

Mα για ποιο λογο να αφαιρεσεις το Backplate της??

Δεν ειναι και αυτο μερος του λεγομενου Asus Stack Cooling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Ψάχνω το συγκεκριμένο mobo εδω και μερικές μέρες και δεν το έχω βρει πουθενά ! Θα μου κάνατε μεγάλη ευκολία αν μου λέγατε απο που το αγοράσατε και πόσο:)

Το έχει σίγουρα το Hac (χθες που πήγα είχε τουλάχιστον 4-5 στο ράφι) και η τιμή του είναι κοντά στα 240-245 . Λογικά, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να κάνει αποστολές σε όλη την Ελλάδα. Εγώ μάλλον θα το χτύπησω στις επόμενες 2 ευδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 07:49]

Εχει κανείς πρόβλημα με την εγκατάσταση του asus update;

Tι μηνυμα σου πεταει??

Εχεις κατεβαση την καινουργια εκδοση Asus update 6.10.02

Bios update προσπαθεις να κανεις ??

Γιατι δεν κανεις με Boot disk μεσο του afudos δεν εχεις Floppy ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Εχει κανείς πρόβλημα με την εγκατάσταση του asus update;

Αρχική απάντηση από Vasot

Tι μηνυμα σου πεταει??

Εχεις κατεβαση την καινουργια εκδοση Asus update 6.10.02

Bios update προσπαθεις να κανεις ??

Γιατι δεν κανεις με Boot disk μεσο του afudos δεν εχεις Floppy ??

Τελικά εμένα με ταλαιπώρησε αρκετά....(και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη....).

Καταρχήν, το βασικότερο: Με το τελευταίο official bios (0703) στο πρώτο restart των win (μετά το copy file στην dosαδικη οθόνη) πέταξε μπλε οθόνη που έλεγε ότι το bios δεν είναι ACPI συμβατό κλπ κλπ. Με το beta 0805 τελείωσε κανονικά την εγκατάσταση αλλά μου κάνει κάτι ψιλοπερίεργα (όχι μπλε οθόνες - ούτε κολλήματα) τα οποία ακόμη ψάχνω.

Σας έβγαλε εσάς το BS και αν ναι ή όχι με ποιο BIOS κάνατε την εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Χθες, στις 18:27]

Εχω πια απορια.. πανω στην A8N32-SLI χωραει ενας XP-120??;) ;)

ΠΡΟΣΟΧΗ

Ενώ την είχα βάλει την XP120 και μπήκε μια χαρά, τώρα που πήγα να τη στήσω διαπίστωσα οτι δεν μπαίνει το ακριανό DIMM με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατόν να λειτουργήσει με δύο (στα μπλε) ή 4 DIMM. Τελικά όμως λειτουργεί με δυο DIMM στο μαύρα slots. Ελπίζω να πρόλαβα τη διόρθωση.

Εγώ προσωπικά νομίζω οτι έχω πρόβλημα με αυτή τη μητρική. Δεν μου βγάζει τίποτα στο APM (advanced Power Managment).

Πήγα σήμερα να την εγκαταστήσω και ενώ πατάω το κουμπί να ξεκινήσει, δεν σβύνει. παρά μόνο αν το έχω πολύ ώρα πατημένο. Δεν έχω μισή ώρα όμως που το ψάχνω. Μήπως έχει κάποια ρύθμιση το BIOS? Δεν τη βρίσκω.

και ακόμα δεν ξεκίνησα την εγκατάσταση των Windows ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

δεν σβύνει. παρά μόνο αν το έχω πολύ ώρα πατημένο. Δεν έχω μισή ώρα όμως που το ψάχνω. Μήπως έχει κάποια ρύθμιση το BIOS?

Έλα βρε, αυτό είναι κλασικό.

4-sec delay για shut-down (αν και δεν θυμάμαι να την είδα την επιλογή στην συγκεκριμένη μητρική)

με αυτό που ήρθε (το first release) έκλεινε αμέσως με το πάτημα

με τα 0703 και 0805 ήθελε κλασικά 4-sec αλλά χωρίς να έχω αλλάξει καμία ρύθμιση στο BIOS...

Link to comment
Share on other sites

Η δισκέτα έχει βγεί εδώ και καιρό γιατί μου θυμίζει μεσαίωνα.:p

Εχω κατεβάσει την τελευταία έκδοση asus update αλλά τίποτα.Μου βγάζει ένα μήνυμα σχετικά με λάθος στον NT service error και μετά λέει ότι δεν βρήσκει asus μητρική για να κάνει εγκατάσταση.

Νο BS από εμένα και όλα καλά με το 0703.Ενα παράξενο που μου έβγαλε ήταν ότι μου έβγαζε error στην εγκατάσταση του PowerDVD 6 Deluxe.Στα ****** μου όμως γιατί πήγα στο "σούπερ μάρκετ" της γειτονιάς και έβαλα το WinDVD 7 Platinum.:p

Μου αρέσει το καινούργιο Pc Probe II και φαίνεται πιο καλοδουλεμένο και ακριβές.Θερμοκρασίες σε idle έχω 32c cpu & 36c mb.

Εχετε βάλει τους καινούργιους οδηγούς από nvidia για nforce Χ16 (6.82);

Γενικά δεν ανησυχώ μιας και κάθε καινούργιο chipset έχει της "παιδικές" του αρρώστιες.

Link to comment
Share on other sites

Το BIOS με το οποίο μου ήρθε η μητρική είχε πρόβλημα γιατί δεν μου έβγαζε τίποτα στο APM και δεν έκλεινε ο υπολογιστής. Έκανα Update στο 703 και το πρόβλημα διορθώθηκε.

Ευτυχώς που έχω άλλο υπολογιστή. Ουσιαστικά τα κομμάτια τα έχω σκόρπια και όχι μέσα σε κουτί, χωρίς floppy CD κλπ. Ίσα ίσα για να τη στήσω δηλάδή και να τη δω.

Πάμε παρακάτω λοιπόν. Την παλιά εγκατάσταση των Windows δεν τη βλέπει. Νέα εγκατάσταση λοιπόν.

Πάντως φαίνεται εντάξει η μητρική.

Μόνο που διαπίστωσα οτι το BIOS μου ενεργοποιεί το ECC στη μνήμη ενώ ξέρω οτι δεν υποστηρίζει ECC. Το απενεργοποίησα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 14:57]

Σας έβγαλε εσάς το BS και αν ναι ή όχι με ποιο BIOS κάνατε την εγκατάσταση;

Καμία μπλε οθόνη.

Η εγκατάσταση έγινε με το αρχικό bios της μητρικής.

Bios: 0703

Build Date: 27/10/05

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η συνεχής επανεκκίνηση του συστήματος μου, λίγο πριν την εισαγωγική οθόνη των Windows.Το πρόβλημα λύθηκε με καινούργια εγκατάσταση των Windows.

Ποιο revision έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K [Σήμερα, στις 18:54]

Καμία μπλε οθόνη.

Η εγκατάσταση έγινε με το αρχικό bios της μητρικής.

Bios: 0703

Build Date: 27/10/05

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η συνεχής επανεκκίνηση του συστήματος μου, λίγο πριν την εισαγωγική οθόνη των Windows.Το πρόβλημα λύθηκε με καινούργια εγκατάσταση των Windows.

Ποιο revision έχεις;

Φίλε Geo_K

Sorry που μπαίνω στη μέση αλλά με ενδιαφέρει το θέμα. Η δική μου μητρική είναι 1.01. Μπορείς να μου πεις η δική σου τι γράφει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Η δισκέτα έχει βγεί εδώ και καιρό γιατί μου θυμίζει μεσαίωνα.:p

Ναι, αλλά είναι απαραίτητη ανά διαστήματα, όπως διαπίστωσες και μόνος σου:

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Εχω κατεβάσει την τελευταία έκδοση asus update αλλά τίποτα.Μου βγάζει ένα μήνυμα σχετικά με λάθος στον NT service error και μετά λέει ότι δεν βρήσκει asus μητρική για να κάνει εγκατάσταση.

Το ίδιο μου έβγαζε και εμένα όταν έβαλα (για λίγο) την μητρική στην παλιά εγκατάσταση (nf4 sli).

Στο νέο setup παίζει κανονικά.

Αρχική απάντηση από mariosalice

Το BIOS με το οποίο μου ήρθε η μητρική είχε πρόβλημα γιατί δεν μου έβγαζε τίποτα στο APM και δεν έκλεινε ο υπολογιστής. Έκανα Update στο 703 και το πρόβλημα διορθώθηκε.

Αρχική απάντηση από Geo_K

συνεχής επανεκκίνηση του συστήματος μου, λίγο πριν την εισαγωγική οθόνη των Windows

Κάτι δεν πάει καλά γενικά.....

Αρχική απάντηση από Geo_K

Ποιο revision έχεις;

1.01

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.