Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 19:12]

Το ίδιο μου έβγαζε και εμένα όταν έβαλα (για λίγο) την μητρική στην παλιά εγκατάσταση (nf4 sli).

Στο νέο setup παίζει κανονικά.

Εχω κάνει καινούργιο setup αλλά πάλι τα ίδια μου βγάζει.

Αμα κάνω κανένα boot cd θα δουλέψει για το bios update;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 17:03]

Φίλε Geo_K

Sorry που μπαίνω στη μέση αλλά με ενδιαφέρει το θέμα. Η δική μου μητρική είναι 1.01. Μπορείς να μου πεις η δική σου τι γράφει?

Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, άλλωστε όλοι μια παρέα είμαστε. :)

Το rev. είναι 1.01

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Εχω κάνει καινούργιο setup αλλά πάλι τα ίδια μου βγάζει.

Χμμμμμμ......Γενικά κάτι δεν πάει καλά......Πολλά, εκ πρώτης διαφορετικά αλλά με ένα κοινό παρονομαστή γενικής αβεβαιότητας, προβλήματα.

Έχω την εντύπωση ότι ένα νέο BIOS θα δώσει την λύση (μου θυμίζει εποχή Asus με εκείνο το sis και την τραγική υποστήριξη ddr 400 που δεν είχε βρεθεί ποτέ λύση αλλά δεν το περίμενα αυτό από Nvidia chipset....ίδωμεν....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K [Σήμερα, στις 16:54]

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η συνεχής επανεκκίνηση του συστήματος μου, λίγο πριν την εισαγωγική οθόνη των Windows.Το πρόβλημα λύθηκε με καινούργια εγκατάσταση των Windows.

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 17:12]

Κάτι δεν πάει καλά γενικά.....

Nομίζω ότι είναι λογικό να χρειάζεται format ο σκληρός δίσκος πριν την εγκατάσταση καινούργιας μητρικής ή μια αναβάθμιση στο bios (στην περίπτωση του mariosalice) ώστε να εμφανιστούν σωστά κάποιες επιλογές στο bios.

Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει πρόβλημα η μητρική.

Αντιθέτως με τα παραπάνω, η μπλε οθόνη που εμφανίζεται στο δικό σου σύστημα είναι σημαντικό πρόβλημα και δεν ξέρω από που προέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 21:13]

Δλδ εν ολιγοις όσοι έχετε πάρει αυτο το mobo έχετε πρόβλημα? Τωρα εγώ με τι ψυχολογια να πας να το αγοράσω μου λέτε?:upside: :upside:

Κοίτα όσο αφορά εμένα δεν παρουσιάζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα σε σχέση με αυτά που παρουσίαζε η Asus A8N SLI Deluxe με τα πρώτα bios.

Αν μπορείς περίμενε λίγο να βγούν κανα δυο ακόμη bios και να αποφανθούμε εμείς οι beta testers.:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Δλδ εν ολιγοις όσοι έχετε πάρει αυτο το mobo έχετε πρόβλημα?

Κοίτα, με αυτά που διάβασα, ο μόνος που - ίσως - έχει πρόβλημα είμαι εγώ.

Ακόμα όμως και στην περίπτωσή μου, τα συμπτώματα είναι περίεργα (πχ ούτε κολλήματα, ούτε μπλε οθόνες).

Θα δοκιμάσω σήμερα πάλι κάποια πραγματάκια (aka ram, αφαίρεση xfi κλπ) και θα δω....

Link to comment
Share on other sites

Ωχχ και εγω δεν την εχω εγκαταστησει επειδη δεν εχω ακομα καρτα γραφικων PCi express

αλλα απο αυτα που διαβασα εδω μεσα ως τωρα δεν μου αρεσε κατι καθολου για την συγκεκριμενη μητρικη...

Καλα με format και επανεγκατασταση των Windows και των καταλληλων Driver και σας παρουσιαζει ακομα προβληματα (σε μερικους) ??

Aμαν αυτη η ASUS :whip:

Καλα που το ειπατε

Θα κατεβασω το τελευταιο BIOS απο τωρα (σε Bootable Disk με afudos, οσο και αρχαια μεθοδος και αν ειναι ειναι λειτουργικη) γιατι δεν θα εχω 2ο υπολογιστη οταν ερθει η ωρα να κανω την αλλαγη και συμβει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 21:40]

Ωχχ και εγω δεν την εχω εγκαταστησει επειδη δεν εχω ακομα καρτα γραφικων PCi express

αλλα απο αυτα που διαβασα εδω μεσα ως τωρα δεν μου αρεσε κατι καθολου για την συγκεκριμενη μητρικη...

Καλα με format και επανεγκατασταση των Windows και των καταλληλων Driver και σας παρουσιαζει ακομα προβληματα (σε μερικους) ??

Aμαν αυτη η ASUS :whip:

Καλα που το ειπατε

Θα κατεβασω το τελευταιο BIOS απο τωρα (σε Bootable Disk με afudos, οσο και αρχαια μεθοδος και αν ειναι ειναι λειτουργικη) γιατι δεν θα εχω 2ο υπολογιστη οταν ερθει η ωρα να κανω την αλλαγη και συμβει κατι...

Στην περίπτωση μου το μαμίσιο BIOS ήταν corrupted.

Προσπάθησα να κάνω bootable disk σε floppy 1.44 και δεν χώραγε το νέο BIOS με το Afudos.exe. Γι αυτό το έγραψα σε USB όπως και τα περιεχόμενα του bootable floppy και έκανα boot από το USB key.

Δεν έκανα ακόμα εγκατάσταση Windows (ήμουν δουλειά και τώρα γύρισα). Θα κάνω όμως και θα δω.

Πάντως από πρώτη άποψη δεν μου φαίνεται οτι θα με δυσκολέψει.

EDIT

Δεν είναι ανάγκη να φτιάξουμε bootable δισκέτα.

Αρκεί να γράψουμε το BIOS (1Mb) σε απλή δισκέτα και με ALT - F2 κατά την εκκίνηση θα γίνει η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 22:35]

Δλδ μαριος επεσες σε ελατωματικο μοντελο ή κάτι τέτοιο ?;)

Όχι. Μια χαρά είναι η μητρική. Το BIOS ήταν corrupted. Μόλις έβαλα το νέο BIOS όλα εντάξει ... προς το παρόν, γιατί ακόμα δεν άρχισα την εγκατάσταση των Windows. Μόνο memtest έτρεξα και μια προσπάθεια έκανα μήπως και μπει με τα Windows που είχα εγκαταστήσει στην Premium, αλλά δεν ...
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 20:51]

Μόνο memtest έτρεξα και μια προσπάθεια έκανα μήπως και μπει με τα Windows που είχα εγκαταστήσει στην Premium, αλλά δεν ...

Δεν είναι τίποτα το σοβαρό, απλά θα χρειαστεί να κάνεις format στο σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K [Σήμερα, στις 23:15]

Δεν είναι τίποτα το σοβαρό, απλά θα χρειαστεί να κάνεις format στο σκληρό.

Ξεκίνησα την εγκατάσταση πριν από 10 λεπτά. ’υτή τη στιγμή τέλειωσε και όλα ΟΚ. :clap:

Χωρίς ούτε ένα κόλλημα, χωρίς κανένα πρόβλημα. :clap:

Πρώτη φορά βλέπω τόσο γρήγορη εγκατάσταση. !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Ξεκίνησα την εγκατάσταση πριν από 10 λεπτά. ’υτή τη στιγμή τέλειωσε και όλα ΟΚ. :clap:

Χωρίς ούτε ένα κόλλημα, χωρίς κανένα πρόβλημα. :clap:

Πρώτη φορά βλέπω τόσο γρήγορη εγκατάσταση. !!!!!

με 0703 είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι την τελευταία επίσημη 0703.

Εγκατέστησα και όλους τους τελευταίους οδηγούς για τα πάντα και τώρα κατεβάζει τα updates της M$

Σας λέω πετάει το μηχανάκι.

Δεν περιγράφεται η αίσθηση που μου έδωσε.

Εϊναι απίθανο ... ταχύτατο. Μπαίνω Windows σε 10 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα πατήσω το κουμπί.

Μόνο που το έχω σκόρπιο ακόμα χωρίς ανεμιστήρες.

Περιμένω πως και πως να έρθει ένα κουτι να το στεγάσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

αι όλους τους τελευταίους οδηγούς για τα πάντα και τώρα κατεβάζει τα updates της M$

Σας λέω πετάει το μηχανάκι.

Δεν περιγράφεται η αίσθηση που μου έδωσε.

Εϊναι απίθανο ... ταχύτατο.

Ωραία αρχίζω να μην κρατιέμαι ως το ΣΚ που λέω να το χτυπήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Το manual έχει ένα λάθος. Γράφει οτι το πάνω ethernet port είναι το LAN1 και το κάτω το LAN2. Στο BIOS δεν τα ξεχωρίζει ονομαστικά να ξέρουμε τι είναι το καθένα. Τα ονομάζει 1 και 2. Στο manual το 1 το λέει Nvidia και το 2 το λέει MAC LAN. Στην παραγματικότητα το πάνω είναι το LAN2 που για να δουλέψει χρειάζεται να εγκατασταθεί ο Marvell driver και το κάτω είναι το LAN1 της Nvidia από το chipset και οι οδηγοί υπάρχουν στο σετ 6.82 της Nvidia (5.09 ή κάτι τέτοιο). Προτίμησα το Marvell για να αποφύγω τα NAM και τα offload πιθανά προβλήματα.

Αρχική απάντηση από mitsosoft [Σήμερα, στις 00:46]

Ωραία αρχίζω να μην κρατιέμαι ως το ΣΚ που λέω να το χτυπήσω :)

και καλά θα κάνεις. Τα ελάχιστα προβλήματα που βρήκα τα έγραψα όλα εδώ. Αυτά ήταν.

Τώρα στήσιμο τα προγράμματα και μετά παίξιμο με το απίστευτο BIOS.

Έχει τόσες δυνατότητες υπερχρονισμού ...

Κάποιοι διαμαρτύρονται που το vdimm φτάνει "μόνο" στα 3.2v.

Μια χαρά είναι. :worship:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.