Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 11:27]

Έχεις δίκιο.

Υποθέτω λοιπόν ότι εννοούσες ότι δοκίμασες νωρίτερα με τους αντίστοιχους XP;

Ναι. Είχαν βγάλει vista drivers (9.04) sata αλλά τους αφαίρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από fonzi

Ναι. Είχαν βγάλει vista drivers (9.04) sata αλλά τους αφαίρεσαν.

Μάλιστα.

Φαντάζομαι πόσο καλά θα έπαιζαν για να τους αφαιρέσουν (και δεδομένου ότι είναι μάλλον από τους βασικότερους οδηγούς καθώς χωρίς αυτούς δεν μπορείς να βάλεις raid σε vista).

lolen @ ωριμότητα κατάστασης - Μας θέλουν και τελική έκδοση εντός του μήνα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eίχε κανένας πρόβλημα με τα εγκατάσταση windows από το 0 σε ράπτορα με τη μητρική αυτή?Εμένα μου κολλάει λίγο πριν ξεκινήσει η εγκατάσταση, παρά το ότι τον βρίσκει στο bios. Έβαλα σε άλλο nf4 mobo ,o raptoras έκανε μια χαρά εγκατάσταση, πάω να τον βάλω πάλι στην Asus και μένει αμέσως μετά την εικόνα του bios, σα να μη μπορεί να τον διαβάσει,ενώ αν δε τον συνδέσω βγάζει το μήνυμα το κλασσικό no boot disk available Μπλα μπλα μπλα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Eίχε κανένας πρόβλημα με τα εγκατάσταση windows από το 0 σε ράπτορα με τη μητρική αυτή?Εμένα μου κολλάει λίγο πριν ξεκινήσει η εγκατάσταση, παρά το ότι τον βρίσκει στο bios. Έβαλα σε άλλο nf4 mobo ,o raptoras έκανε μια χαρά εγκατάσταση, πάω να τον βάλω πάλι στην Asus και μένει αμέσως μετά την εικόνα του bios, σα να μη μπορεί να τον διαβάσει,ενώ αν δε τον συνδέσω βγάζει το μήνυμα το κλασσικό no boot disk available Μπλα μπλα μπλα.....

και σε μενα αυτο εκανε πριν μια εβδομαδα και εβγαλα τον ενα δισκο bios 1303:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση, δλδ λες να βάλω άλλο bios?

τι να σου πω φιλε μου απο τοτε που εβγαλα το raid 0 δουλευει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από πολύ καιρό χαιρετώ και πάλι την κοινότητα του Lab εγγράφως μια και παρακολουθώ καθημερινά να τεκταίνομενα. Πάμε στο ζουμί τώρα.

Έχω διαβάσει όλο το θέμα για την μητρική μια και την έχω εδώ και ένα χρόνο. Ακολούθησα τις οδηγίες του mariosalice και έκανα ένα απλό over clocking από bios στα 10% μέσω nos. Παράλληλα διάβασα αρκετούς οδηγούς για το over clocking ώστε να έχω μια γενική εικόνα. Συνοπτικά έχω τα 2.400 μόνο όταν τα θέλω με τις μνήμες να τρέχουν στα 1:1(220 έκαστη).Μνήμες έχω τις OCZ EL DDR PC-3200 / 400MHz / Platinum / Dual Channel CL 2-3-2-5

Θέλω να ρωτήσω(ελπίζω ο marios να απαντήσει και ας πέρασε σε άλλο στρατόπεδο) τα εξής:

1.Εχω ανεβάσει την τάση στην μνήμη στα 2.8 καλώς ή κακώς, μια και στην παρούσα φάση δεν θα τον πουσάρω άλλο. Σε αυτήν την τάση οι μνήμες πόση ζωή έχουν?

2.Το ΗΤ πάει στα 1100 όταν τρέχει η cpu με 2400. Μήπως να το κατεβάσω στο *4 να μην έχω πρόβλημα.

3. Χωρίς διαιρετή οι μνήμες πάνε στα 220*2-440ΜΗΖ όταν τρέχει η cpu στα 2400 χωρίς να έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Είναι καλό ή κακό αυτό μια και είμαι στις προδιαγραφές για 400ΜΗΖ.

4. Έβαλα χειροκίνητα την μνήμη στο 1Τ. Ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα μια και ο marios είχε τονίσει να βάλω μέσα από το bios μόνο την επιλογή 10% over clocking χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο.

Σε κάθε περίπτωση το C&Q το έχω ενεργοποιημένο.

Για ψύξη έχω την Zalman 9500 Led.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πέρασα σε άλλο στρατόπεδο. ΛΟΛ

Την Α8Ν32-SLI την έχω σε ενεργό δράση με τον 4400.

Μάλιστα το Σ/Κ την έστησα σε άλλο κουτί, όπου της προσάρμοσα και μια υδρόψυξη.

Παιδεύτηκα αρκετά για να χωρέσω το διπλό ψυγείο αλλά αυτά σε άλλο ποστ.

1. Οι μνήμες έχουν εγγύηση αν δουλεύουν στα 2.8.

Κατά τη γνώμη μου είναι ευαίσθητες και αν είναι να χαλάσουν δεν τους φταίει η τάση στα 2.8v.

Είχα πολλά RMA με μνήμες. Περισότερα RMA είχα στο μηχάνημα όπου έβαζα 2.6v τάση.

2. Όχι, άσε το στα 2100, αλλά να έχεις καλή ψύξη και να βάλεις το ανεμιστηράκι της ASUS στο heatsink, εκτός και αν εμποδίζει το CPU cooler.

3. Ακόμα και πολλές μνήμες του κιλού πάνε τόσο με 2.8v, χαλαρά timing και καλή ψύξη.

4. Βάλε 2Τ κατά τη γνώμη μου. Από την εμπειρία μου μπορεί να σου δίνει ταχύτητα το 1Τ αλλά θα έχεις παράξενα restart και ότι άλλο περίεργο φαντάζεσαι στα καλά καθούμενα και θα ψάχνεσαι. Γενικός κανόνας, μη ζορίζεις πολύ τη μνήμη, μη σφίγγεις timing, ανέβασε υπερχρονισμό 1:1 όσο μπορείς περισσότερο, έχοντας ενεργοποιημένο το CnQ.

Βάλε υδρόψυξη.

Είναι μεγάλη η ταλαιπωρία και τα έξοδα σημαντικά, αλλά αξίζει φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σε παρακολουθώ παντα με ευλάβεια οταν γραφεις.

Λοιπον: Το ανεμιστηρακι της Asus το εχω βαλει απο την πρωτη στιγμη.Την μνημη την ειχα βαλει στο 1Τ αφου διαβασα προσεχτικα αυτα που εχεις γραψει και απο πληροφοριες στα fora για τις μνημες OCZ. Ειδα παντως μεγαλη διαφορα στο Santra απο1Τ σε 2Τ, γυρω στις 700+ μοναδες κατω. Τελος παντων το εβαλα auto και το βαζει σε 2Τ. Οσο για το παραπάνω overclocking κανω δοκιμες τωρα στο παλιο μου pc...εναν Αthlon64 στα 3000...να παρω το βάπτισμα. Μετα θα προσπαθήσω και σε αυτον εδω με αερα να παω μεχρι 2500/2600.

Την μητρικη την αγορασα εξαιτιας σου διαβαζοντας το εν λόγω post και δεν το μετάνιωσα...

Link to comment
Share on other sites

χμ.. με έβαλες σε προβληματισμό Μάριε.. Σχετικά με το 1Τ και 2Τ θα μπρούσες να μου εξηγήσεις τι ακριβώς είναι και πως επιδρά στην μνήμη? Εγώ έχω 1Τ με 2.5/3/3 Kingston μνήμες και πρόσφατα μου προέκυψε ένα πρόβλημα... Όταν κάνω restart το router μου (US Robotics 9107) μερικές φορές με κάνει restart ο υπολογιστής βγάζοντας μπλε οθόνη με σφάλμα στην μνήμη. Η μνήμη τρέχει στα 227 και το CPU 250x10 4400+ είναι. Νομίζω ότι έχει να κάνει με το o/c στην μνήμη... δεν αντέχουν αυτές οι Kingston καθόλου..:o

Link to comment
Share on other sites

Το 1Τ αντιστοιχεί στο χρόνο που περνάει από τη στιγμή που θα επιλεγεί ο controller μνήμης του επεξεργαστή, να δεχτεί εντολές από τη μνήμη, μέχρι να εκτελεστούν οι εντολές αυτές.

Αν ο controller εκτελεί τις εντολές της μνήμης σε 3ms και του ορίσουμε το CPC στα 2Τ, θα εκτελεί τις εντολές σε 6ms.

Δηλαδή είναι κυρίως θέμα δυνατότητας του controller και λιγότερο της μνήμης.

Οι A64 από τους Venice και μετά έχουν καλύτερο controller που δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα με το 1Τ.

Όσο περισσότερα chip έχει η μνήμη, και όσο μεγαλύτερα είναι τα dimm, τόσο δυσκολότερο είναι για τον controller να δουλέψει με CPC=1T.

Εκεί που πραγματικά δυσκολεύουν τα πράγματα είναι με τέσσερα dimm double sided, επειδή έχουν διπλάσια chips από single sided και μέγεθος 1GBΧ4=4GB.

Κατά τη γνώμη μου απαιτείται το 2Τ στην περίπτωση αυτή.

Αλλά και με δύο dimm double sided (chips και από τις δύο πλευρές) 1GBx2, βάλτε 2T για σταθερότητα 24/7.

Αντίθετα, με μνήμες μέχρι 512 και δύο dimm βάλτε 1Τ.

Πάντως αν ενεργοποιήσουμε το 2Τ χάνουμε αρκετά σε bandwidth, αλλά κερδίζουμε σε συχνότητα ρολογιού και σε σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 06:01]

χμ.. με έβαλες σε προβληματισμό Μάριε.. Σχετικά με το 1Τ και 2Τ θα μπρούσες να μου εξηγήσεις τι ακριβώς είναι και πως επιδρά στην μνήμη? Εγώ έχω 1Τ με 2.5/3/3 Kingston μνήμες και πρόσφατα μου προέκυψε ένα πρόβλημα... Όταν κάνω restart το router μου (US Robotics 9107) μερικές φορές με κάνει restart ο υπολογιστής βγάζοντας μπλε οθόνη με σφάλμα στην μνήμη. Η μνήμη τρέχει στα 227 και το CPU 250x10 4400+ είναι. Νομίζω ότι έχει να κάνει με το o/c στην μνήμη... δεν αντέχουν αυτές οι Kingston καθόλου..:o

Να ελέγξεις τις μνήμες σου για σφάλματα.
Link to comment
Share on other sites

SOrry που δεν απαντησα πιο πριν. Ναι το έχω δουλέψει ώρες μην σου πω μέρες ανοικτό χωρίς κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα εμφανιζέται μόνο όταν κανς restart το router μου.

Στα 2,80V έχω την μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.