Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice

Εξαρτάται από τον επεξεργαστή (τα τελευταία revision είχαν ψιλο-διορθώσει αυτό το bug) και όχι από τη μητρική.

Πάντως δεν νομίζω οτι πρακτικά παίζουν σωστά πουθενά.

Δηλαδή αυτό μπορεί να ισχύει και για άλλα Mobo's? Η όχι?Δλδ το έχεις δοκιμάσει στην Asus?Το πρακτικά θα το δούμε με τα τέστ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχα δοκιμάσει με το 4400+ 4Χ512 Corsair VS αλλά σε άλλη μητρική.

Είχα κάποιο πρόβλημα....

Δυστυχώς μόνο τα 3dimm λειτουργούν αυτή τη στιγμή και δεν μπορώ να τα βάλω πάνω να σου πω.

Τυπικά πάντως οι AMD θέλουν one sided dims για να παίξουν τα 4 dimm με 1Τ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Σε μένα δεν δούλεψε η παλιά εγκατάσταση των Windows πάντως και έκανα νέα εγκατάσσταση από την αρχή.

Μια επεξήγηση,δλδ δεν εμπαινε καθόλου στα Windows?Εμπαινε στο Safe mode?Και από εκεί ξαναέκανες νέα εγκατάσταση?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα πολλά προβλήματα στην αρχή με το BIOS και με τις μνήμες που τις έβλεπε DDR500 και έδινε 2.6v στα default, οπότε νόμιζα οτι τα restarts ήταν θέμα ασυμβατότητας με τους οδηγούς και έκανα νέα εγκατάσταση.

Πάντως μετά κατά λάθος έβαλα τους οδηγούς για Nforce4 αντί για Nforve4X16 και δούλεψε μια χαρά.

Επίσης ο raid controller είναι ακριβώς ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω την DFI ultra-d αλλά επειδή τις περισσότερες απαντήσεις σε ότι εχω αντιμετωπίσει τις έχω βρει εδώ (κυρίως από το Μάριο) θα ήθελα να απευθυνθώ σε σας και να ρωτήσω:

Προσπαθώ να εγκαταστήσω τα vista 32bit RC1 (του RAM) στο σύστημα της υπογραφής (sata raid0) και παρότι έκανα όλα τα προβλεπόμενα ΔΕΝ μου βλέπει το raid. Πέρασα σε δισκέτα τους drivers που βρήκα, χρησιμοποίησα και την original δισκετα με τους drivers αλλά τίποτα. Βλέπει μόνο ένα δίσκο ολόκληρο και τίποτα άλλο!!!

Θέλει κάποιο άλλο τέχνασμα ή μήπως τα RC1 είναι πατάτα;

Κάπου διάβασα ότι με RC2 δεν υπήρχε πρόβλημα αλλά δεν τα βρίσκω να τα κατεβάσω...

Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω 64bit version;

Link to comment
Share on other sites

Η το συστημα μου δεν συνεργαζεται η εγω δεν ξερω τι μου γινεται.τον Χ2 4200 τον θελω μεχρι 1.4 αντε 1.425 ρευμα.εχει μπουταρει και 2.7 με τοσο ρευμα.247χ11.καλα μεχρι εδω.4χ δεν πρεπει να ειναι για να βγαινει 1000 περιπου το ΗΤΤ?μαλλον...αλλα με τις μνημες?το να δουλευουν 2-2-2-5 1τ με 216 το ξεχναω?(οπως ειναι με στοκ fsb)Καμια ιδεα ρε παιδια?κυριως games kai internet ασχολουμαι.αλλα τωρα που σερνεται και το dsl και χειμωνιασε λιγο ειπα να επανελθουμε στα overclockia.Α!στα υποψιν το συστημα κλεινει πολυ σπανια.γιαυτο θελω λιγο ρευμα στο vcore.44c max μετα απο απειρες ωρες λιωσιματος πιστευω ειναι μια χαρα.55 δεν ειναι το οριο?η να του ριξω κιαλλο ρευμα?κατι δεν εχω καταλαβει καλα μαλλον ε?καμια βοηθεια ρε παιδια?με τις μνημες μπερδευομαι κυριως σε σχεση με fsb kai htt.αφου εχουμε ιδια μητρικη πιστευω το κατεχετε το αθλημα περισσοτερο απο μενα.ΗΕLP

Link to comment
Share on other sites

2-2-2-5 είναι υπερβολικό.

Βάλε 240 Χ 4 και τα δύο (ΝΒ & SB) με 2.4vcore και 2.8vdimm 1T και limit 200 και άσε τα υπόλοιπα της μνήμης στο auto.

’ρχισε από 235 Χ11 και ανέβαινε με restart χωρίς να μπεις Windows.

Όταν φτάσεις 240Χ11 τρέξε ένα μεμτεστ Νο5 δύο φορές.

Αν είσαι εντάξει μπες Windows και δες αν είσαι σταθερός.

Κοίτα να έχεις κάποιο ανεμιστήρα να φυσάει τις μνήμες και το ανεμιστηράκι της ASUS πάνω στην ψύκτρα των mosfets εγκατεστημένο.

Link to comment
Share on other sites

200 limit οι μνημες 1Τ και τα αλλα auto.Στο chipset 4x και τα δυο και 16-16.Με ρευμα 1.4 και 240 fsb χ11 και τα αλλα auto κολλαει απο bios.Εφτασα μεχρι 1.5 vcore και 3.2 στις μνημες και 230χ10 και παλι τιποτα.Λογικα δεν φταιει το ρευμα.240 χ11 στα 1.4 με 2.8 μνημες ολα auto μπηκα τωρα.τα αλλα δεν τα αλλαξα.μαλλον με τις μνημες φταιει κατι αλλα τι?τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και 2Τ με limit 200.

Δεν χάνεις πολλά και η σταθερότητα είναι πολύ καλύτερη.

Αν οι μνήμες σου δεν ανεβαίνουν, βάλε διαιρέτη (limit <200) με 1Τ.

Το σημαντικότερο για την ταχύτητα είναι να ανέβει η συχνότητα του επεξεργαστή.

Η ταχύτητα της μνήμης δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

Αντίθετα όλα τα προβλήματα σταθερότητας και διάφορα κουλά, προέρχονται από τη μνήμη, οπότε κοίτα να μη τη ζορίσεις.

Δεν σε συμφέρει.

Πήγαινε σταδιακά όπως σου είπα και όχι αμέσως.

Έχει σημασία.

Επίσης βάλε το CD της ASUS να διαβάσει ένα οδηγό (το κάνει αυτόματα).

Δοκίμασα κάποιες OCZ platinum και δεν μου άρεσαν.

Δεν ανέβαιναν πάνω από 230.

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω τις Super Talent 2Χ1GB kit (200) και περιμένω RMA τις ballistix.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δοκίμασες με τους τελευταίους οδηγούς από www.nvidia.com ;

δεν βλέπω raid...

Εβαλα και έναν εξτρα δίσκο sata με 4 partitions. Τα βλέπει αυτα στην εγκατάσταση αλλά γράφει ότι δεν ειναι κατάλληλα για vista!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

δεν βλέπω raid...

1. Κατεβάζεις όλο το πακέτο (το πρόβλημα βέβαια είναι ότι δεν βλέπω να έχουν drivers για NF4 για VISTA αλλά ίσως πάλι τα έχει παίζει ο ΙΕ μου και έχει μείνει σε παλιά version του site:p).

2. Τους κάνεις extract κάπου (πχ με winzip)

3. Πας στο dir IDE-VISTA (υποθέτοντας ότι υπάρχει) SATA RAID και αντιγράφεις όλα τα αρχεία σε μία δισκέτα την οποία και χρησιμοποιείς στο F6 του setup.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.