Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από def

παρε εσυ Μαριε 4 καρτουλες και για γεφυρα για τις καρτες εγω εδω ειμαι;)

Nαι Μαριε..παρε και εγω εδω θα ειμαι...και ολοι στις θεσεις μας θα ειμαστε...:p

Def οι καρτες ειναι 2...οχι 4!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Nαι Μαριε..παρε και εγω εδω θα ειμαι...και ολοι στις θεσεις μας θα ειμαστε...:p

Def οι καρτες ειναι 2...οχι 4!

ενταξει Βασιλη το ξερω που ειναι 2 καρτες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Θα προτιμήσετε την MSI είπατε? :woot:

Για ποιά μιλάτε? Σιγά μη δουλέψει.

Έχει το απλό SLI που υποστηρίζει 8+8 lanes και μάλιστα με doughterboard!

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

LOL!Γιατι εισαι απολυτος οταν μιλας...?Ακουγεται οτι θα βγαλε μητρικη η MSI ...την diamond plus συγκεκριμενα με 32X lanes....που σαφως παταει κατω ολες τις ASUS μιας και πλησιαζει πολυ τις DFI σε επιδωσεις και χαρακτηριστικα...

Τι ''ακούγεται''; 'Εχει βγει εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Μια δεν εχει αυτη???:weird:

Τί μία;

2 16αρια έχει (σύνολο 38).

Δεν υπάρχει NF4 με περσσότερα lanes (για AMD - Τo NF4 x16 για Intel έχει 40 σύνολο αλλά πάλι 2 16αρια για VGA).

Link to comment
Share on other sites

Έχει το απλό Nforce4 και όχι το Nforce4X16.

Έχει μεν δυο 16άρια αλλά σε το ίδιο λένε και οι DFI και οι ASUS A8N-SLI.

Εννοούνε τα PCI slots.

Πρόσεξε καλά τη φωτο της μητρικής και δεν θα δεις παρά ένα μόνο chipset.

Φίλε Gorillako δεν είμαι οπαδός καμμιάς εταιρίας και νομίζω οτι το έχεις καταλάβει αλλά θες να μου τη βγαίνεις λίγο από τα πλάγια ... LOL :)

Ξέρω οτι η Nvidia έβγαλε για τις σημερινές Intel Nforce4x16 μια και είναι κοινοί οι οδηγοί για AMD Intel, αλλά επειδή η Intel θα βγάλει δικό της chipset που θα υποστηρίζει SLI για τους 65άρηδες επεξεργαστές της νομίζω οτι την Nvidia θα την κάνει πέρα.

Όχι οτι είναι και τίποτα φοβερό οι 4 κάρτες σε benches αλλά για παιχνίδια σε μεγάλη οθόνη κάτι λένε.

Φαίνεται οτι πρώτη θα πουλήσει η XFX τις GeForce 9750G2X σε κιτ με δύο τέτοιες (διπλές) κάρτες.

http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=320245

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Έχει το απλό Nforce4 και όχι το Nforce4X16.

Έχει μεν δυο 16άρια αλλά σε το ίδιο λένε και οι DFI και οι ASUS A8N-SLI.

Εννοούνε τα PCI slots.

Πρόσεξε καλά τη φωτο της μητρικής και δεν θα δεις παρά ένα μόνο chipset.

Φίλε Μάριε,

Καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν δηλώνουμε με τόση απολυτότητα τέτοια πράγματα και ειδικά όταν 2 άλλοι (εγώ και ο Bill) σου έχουμε υποδείξει ήδη το λάθος σου (διαψεύδοντάς μας έτσι ξερά).

Η MSI φοράει το NF4 x16 και (προφανώς) έχει NB και SB.

Αν διαβάσεις καλύτερα τα specs και προσέξεις των φωτό (όπως λες και εσύ) θα δεις.

http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=710

Chipset

NVIDIA

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Φαίνεται οτι πρώτη θα πουλήσει η XFX τις GeForce 9750G2X σε κιτ με δύο τέτοιες (διπλές) κάρτες.

http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=320245

Δεν βλεπω πουθενα κιτ 2 καρτων...ετοιμο συστημα βλεπω με quad sli....

Και επειδη δεν εισαι και μεσα στις εταιριες ή τουλαχιστον σε καμια εταιρια που στηνουμε quad...να σου πω οτι οι πρωτες καρτες που ειχαν βγει οι GX2 ηταν ολες nvidia oem...η nvidia τις πηρε ολες πισω και ο μαναδικος κατασκευαστης ηταν η XFX...ενας τις ειχε βγαλει για πωληση και καλα σαν gainward και κατευθειαν τις εβγαλε απο το site για αγνωστους λογους...

Επιπλεον...το komplet δεν θα τις πουλησει πρωτο...μιας και η διαθεσιμοτητα αργει..και παει σε ολον τον κοσμο ταυτοχρονα!

Η παρουσιαση θα γινει 10Μαη και οι πρωτες κυκλοφοριες 30...

@Spc...ειχα ακουσει για τα 32lanes..μπηκα στην MSI να βρω και εγω την ιδια αλλα την πατησα οπως ο Μαριος και δεν εδωσα λινκ....τωρα μου εφυγαν οι αποριες..:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

@Spc...ειχα ακουσει για τα 32lanes..μπηκα στην MSI να βρω και εγω την ιδια αλλα την πατησα οπως ο Μαριος και δεν εδωσα λινκ....τωρα μου εφυγαν οι αποριες..:T:

Δεν κατάλαβα πως ''την πατήσατε'' δλδ.

Το λέει ξεκάθαρα (specs και 2 chipset (NB+SB) με διαφορετικό όνομα και specs το καθένα (nForce4 SLI x16 SPP(C51D) Chipset + nForce4 SLI x16 MCP(nForce4 SLI) Chipset) και φαίνεται και στην φωτό (2 chipets με παρόμοιο σύστημα ψύξης με αυτό της Asus (που τόσο αγαπάει ο Μάριος :p))

EDIT

Αρχική απάντηση από mariosalice

Θα το χάρηκες που έκανα λάθος έ? :p

Σου δώθηκε και η ευκαιρία να εκτονωθείς.

Ε ναι, αφού ξέρεις (και αποδείχθηκε και από τα παραπάνω) πόσο ''κολλημένος'' και με ''κλισέ'' είμαι :devil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε το πρωί γι αυτό την πατήσαμε. :)

@ GoriLLakoS

Όχι μόνο δεν δουλεύω σε εταιρία που έχει σχέση με υπολογιστές, αλλά το επάγγελμα μου είναι εντλώς άσχετο με όλα αυτά.

Hobby είναι οι υπολογιστές, τα δίκτυα και ο προγραμματισμός ...

@ SPC

Έλα τώρα παραπονιάρη Εσπισούλη, αφού ξέρεις πόσο σε αγαπάμε. :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν υπήρχε το πρωί γι αυτό την πατήσαμε. :)

Τι δεν υπήρχε το πρωί;

Η μητρική στο site της MSI (που είναι εκεί κάμποσο καιρό - την έχω δει και παλιότερα) ή το link μου σε αυτή (το οποίο είναι 3 post πάνω από την απάντησή σου ότι κάνουμε λάθος) ;

:devil:^2

’ντε ας παει και το παλιάμπελο / EDIT

Αρχική απάντηση από mariosalice

Έλα τώρα παραπονιάρη Εσπισούλη, αφού ξέρεις πόσο σε αγαπάμε. :inlove:

Δεν ξέρω Μάριε....Τελευταία δείχνεις σημάδια σφόδρας αντιπάθειας και αφήνεις χώρο στην καρδιά μου μόνο για την (μοναδική; ) μου αγάπη.

:p

Link to comment
Share on other sites

Ρε Spc....λες ο Mαριος να μην εχει καταλαβει οτι ειμαι ο Bασιλης???:p

Λεει συνεχεια GoriLLakoS και GoriLLakoS και με μπερδευει...:hehe:

@Mrsalc...και εμενα hobby μου ειναι...δεν λεει κατι αυτο..:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και παλι, χρονια πολλα ελπιζω να περασατε καλα τις γιορτες.Με την μητρικη ολα οκ, πεταει θα ελεγα.Το μονο που δεν εχω καταφερει ειναι να εγκαταστησω το Asus Live update απο το cd (μου βγαζει μηνυμα λαθους), οπως και απο το ASUS update 7.04.01 που κατεβασα.Παλι τα ιδια με καποιο αρχειο dll(asus biosinfodll).Καμια βοηθεια παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησες τους τελευταίους οδηγούς της Nvidia?

nForce4_x16_6.85_winxp2k_english.exe

Επίσης από τους οδηγούς αυτούς δεν πρέπει να εγκαταστήσεις το NAM και τους οδηγούς ήχου.

Όταν κάνεις απεγκατάσταση των οδηγών της Nvidia βγάλε τα όλα και τους οδηγούς ήχου και απενεργοποίησε το πρόγραμμα κατά των ιών.

Σε μένα είχε εγκατασταθεί η έκδοση Asus Live update του CD και έκανα update μέσα από το πρόγραμμα στο 7.04.01.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας μιας και από ότι βλέπω την έχετε ψάξει αρκετά την μητρική αυτή.

Μετά από αρκετό καιρό σε default είπα και εγώ να δω τι ψαρια πιάνει το σύστημα μου.

Οι μνήμες μου είναι σταθερές (3 ώρες memtest86+ test5, θα δοκιμάσω σε παραπάνω χρόνο μόλις μπορέσω) max στα 270@2.8v@2.5-3-3-6. Στα 280 βγάζουν errors ακόμα και με 2.9v στο 5λεπτο του memtest86+ test5. Μέχρι 218 είναι error free στα 2.8v@2-3-3-6.

Ο επεξεργαστής τώρα είναι Prime & S&M stable (12ωρο test1 & 2 και long αντίστοιχα) στα 2550 (255x10) @1.425v με max temp 48c.

Δεν έχω ενεργοποιήσει overvoltage σε NB/SB/HT/CPU.

Εδώ αρχίζουν τα περίεργα και οι απορίες.

Στα 2600 (260x10), με ή χωρίς διαιρέτη στις μνήμες με CAS 2@218 ή 2.5@260, με vcore έως 1.5 χτυπάει το Prime στα 5 λεπτά.

Έχω βρεί τοίχο, ή παίζει κάτι άλλο που μας οδηγεί σε...

Απορία #1 : Η τάση που δίνει η μητρική τον επεξεργαστή είναι αυτή που δηλώνουμε στο Processor voltage, ή πρέπει να έχουμε ενεργοποιημένο και το Processor overvoltage option; Το CPUz και το Asus Probe δείχνουν από 1,42-1,44 ότι και να βάλω στο bios.

Απορία #2 : Έχει κάπου επιλογή για απενεργοποίηση του spread spectrum που υποψιάζομαι ότι είναι ενεργοποιημένο, γιατί βλέπω την συχνότητα της CPU να παίζει στην γειτονιά του 1MHZ και απ'ότι καταλαβαίνω δεν είναι και ότι καλύτερο για σταθερό OC.

Απορία #3 : Το καλύτερο Spi που είδα είναι 34,... στα 2550 με μνήμη 212.5@2-3-3-6. Στα 2550 με μνήμη 1:1 @ 2.5-3-3-6 έχω 36,...+!!!! Σημειωτέον πάντα είμαι με 1Τ. Κάτι δεν πάει καλά εδώ, ειδικά αν συγκρίνω τα νούμερα μου με αυτά του χρήστη Hellhammer σελίδα 18 ποστ 353 που είναι στα 2500@mem208@2.5-3-2-7 και βγάζει 30,...

Κάθε συμβουλή - βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ. Bios 1009

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.