Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Πολύ ωραίος φίλε DEF στα 350.

Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος από τη μητρική αυτή.

Με τι μνήμη είσαι και τι διαιρέτη?

Νομίζω οτι για κάθε μέρα θα ήταν καλύτερα 250Χ11=2750.

Αν βάλεις το CPU to NB X4 θα έχεις 1000 το Hypertransport.

Νομίζω οτι και στα 250Χ12=3000 θα είσαι σταθερός με το θηρία που έχεις (FX60) αρκεί να παίξεις λίγο με τη μνήμη.

Πριν από τη μητρική αυτή ποιά είχες?

Βλέπεις διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

μνημη 2Χ512 TCCD XMS XPERT ταση ρευματος 2.7

μνημη 2.5-4-3-8 διαιρετης στα 133 αλλα και στα 166 που το δοκιμασα τα ιδια πηρα

η προηγουμενη μητρικη ηταν dfi sli-d,αλλα προσωπικη γνωμη παντα εκφερω η asus ειναι πολυ πιο σταθερη

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, που ασχολείται με την μητρική της Asus A8N 32 del.

Διαβάζω τα Posts με αρκετή προσοχή και θα ήθελα να έχω τις παρακάτω απαντήσεις:

1) Υπάρχει κάποιος που να έχει εγκαταστήσει τους

nForce4_x16_6.85_winxp2k_english Drivers της Nvidia και ποια η συμπεριφορά της μητρικής;

2) Ποιοι είναι τελικά οι σωστοί οδηγοί για την παραπάνω μητρική;

3) Ποια είναι η απολύτως ασφαλής διαδικασία αλλαγής τους;

Link to comment
Share on other sites

@ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ

Wellcome to the A8N32 club.

Wellcome to TheLab.

Tους 6.85 οδηγούς πρέπει να εγκαταστήσεις.

Δεν απαιτείται κάτι ιδιαίτερο στην περίπτωση σου μια και δεν έχεις RAID.

Η σειρά εγκατάστασης στην περίπτωση χωρίς RAID όταν έχουν εγκατασταθεί ήδη κάποιοι οδηγοί είναι η εξής:

Απενεργοποιείς το Αντιιικό.

Απεγκαθιστάς τους οδηγούς της κάρτας ήχου.

Αν δεν έχεις κάρτα γραφικών της Nvidia απεγκαθιστάς τους οδηγούς της κάρτας γραφικών.

Απεγκαθιστάς όλους τους οδηγούς της Nvidia πλήρως (τα πάντα συμπεριλαμβανομένης της κάρτας γραφικών).

Τρέχεις το driver cleaner pro για να φύγουν εντελώς οι παλιές εγγραφές.

Βάζεις το CD της ASUS. Θα εγκατασταθεί κρυφά και αυτόματα ένας οδηγός.

Μην εγκαταστήσεις τίποτα άλλο από το CD. Βγάλε το.

Εγκαθιστάς τους nForce4_x16_6.85_winxp2k_english Drivers της Nvidia χωρίς το ΝΑΜ και χωρίς τους οδηγούς για κάρτα ήχου.

Εγκαθιστάς τους τελευταίους οδηγούς για κάρτα γραφικών.

Εγκαθιστάς τους τελευταίους οδηγούς για κάρτα ήχου.

Αν έχεις την κάρτα ήχου της μητρικής θα κατεβάσεις τους τελευταίους οδηγούς από τη Realtek.

Link to comment
Share on other sites

Για υποστήριξη των μητρικών της ASUS Nforce4, δείτε και αυτό το νέο Forum.

http://mental18.phpbbweb.com/

Αν και δεν με εντυπωσίασαν οι απαντήσεις, σε γενικές γραμμές είναι σωστές.

Το forum έγινε από τεχνικό της ΑSUS.

Δείτε και τις απαντήσεις σε ένα ερώτημα από την επίσημη ASUS.

Προσέξτε οτι ναι μεν είναι ευγενικοί αλλά αναδιπλώνονται σταδιακά και ουσιαστικά αποφεύγουν να απαντήσουν.

---------- Original Message From: Marios ----------

My Crucial Ballistix Z503 2x1Gb dimms are non ECC.

My 4400+ AMD Athlon64 dual core CPU has 1Mb L2 cache ECC and 64K L1 cache ECC

What are the proper values to set in BIOS for L2 Cache BG Scrub and Data Cache BG Scrub?

---------- Original Message From: ASUS TSD ----------

Dear Customer,

Thank you for contacting ASUS Customer Service.

My name is Jackey. I would be assisting you today.

My friend, we suggest you set these volume as default, just 'Disabled', let CPU adjust

automatically. If you really want to set a volume, it maybe occur some problem so we suggest you not plz.

Best regards!

Jackey Zhao

---------- Original Message From : Marios ----------

Is there any way to learn more about L2 Cache BG Scrub and Data Cache BG Scrub?

Why is it there this option and how should we configure that?

By dissabling this do we dissable ECC for L1 and L2?

You suggest that by setting this option to "dissabled" the CPU auto configures those values.

Then we should have another option like "Auto", not "dissable"

I searched the internet and I found no info.

No one seams to know what is the best value for L1 and L2 ECC refresh timings for my AMD Athlon

64 4400+ CPU.

ECC memory is a lot more expensive than non-ECC.

Why should we disable ECC in L1 and L2 cache?

AMD made their Athlon64 CPUs with ECC cache, for some reason.

Despite the cost, AMD did not use non-ECC cache memory.

This is why I cannot accept the answer I got from you to dissable L1 and L2 ECC error checking.

---------- Original Message From: ASUS TSD ----------

Dear Customer,

Thank you for contacting ASUS Customer Service.

My name is Jackey. I would be assisting you today.

My friend, you set disabled in bios do not mean disabling ECC for L1 and L2, but do ECC by cpu

itself not by motherboard. If you really want to set in bios, you should do it according to your cpu

specification, so we sincerely suggesst you keep it default.

Best regards!

Jackey Zhao

---------- Original Message From : Marios ----------

Thank you very much for your quick reply.

I do not know the proper values for my 4400+ and this is why I asked you.

I understand AMD should answer this question.

I know ECC should be enabled in BIOS to work.

For normal memory there are boards that do not support ECC for simple memory.

http://cr.yp.to/hardware/ecc.html

The only suggestion for CPU cache I found is here.

http://cr.yp.to/hardware/build-20060107.html

L2 Cache BG Scrub to 640ns

Data Cache BG Scrub to 640ns.

Any suggestion from ASUS?

Please take your time to answer my question this time.

I think it is easier for ASUS to find the answer to this question.

Thank you.

---------- Original Message From: ASUS TSD ----------

Dear Customer,

Thank you for contacting ASUS Customer Service.

My name is Jackey. I would be assisting you today.

My friend, these two function allow you to change the length of time for the L1&L2 data Cache RAM to be corrceted while idle, if you CPU support this function you may change this volume, you can try to change one by one to test, and there's no standard volume . Also you may inquire the cpu vendor for a advised volume .But we still suggest you keep it default for avoiding some unwanted problem.

Best regards!

Jackey Zhao

Για να λειτουργήσει το ECC είναι απαραίτητο να υποστηρίζεται και από το BIOS της μητρικής.

Εϊναι γνωστό οτι αν απενεργοποιήσουμε το ECC στο BIOS, απενεργοποιείται εντελώς, έστω και αν υποστηρίζεται από την cache μνήμη του επεξεργαστή.

Προσωπικά έχω επιλέξει εδώ και πολύ καιρό τις παρακάτω τιμές για την cache μνήμη και δεν είχα πρόβλημα.

L2 Cache BG Scrub to 640ns

Data Cache BG Scrub to 640ns.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση καταρχάς. Όμως αναζητώ μια απάντηση για τα όποια προβλήματα δημιουργήθηκαν μετά την εγκατάσταση των παραπάνω οδηγών έτσι ώστε να είμαι προετοιμασμένος για το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί.

Δεν έχω διαβάσει για τα «προβλήματα» των οδηγών και αυτό είναι το σημαντικότερο. Εξάλλου αν δεν τα γνωρίζεις από πριν πώς θα βρουν την λύση τους ; Η τυχαιότητα δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος. Πιστεύω, μόνο μέσα από μια κοινότητα χρηστών της ίδιας μητρικής, ανταλλάσοντας κοινές παρατηρήσεις και συμπεράσματα, ανεξάρτητα από το τι ισχυρίζονται άλλοι χρήστες του εξωτερικού και αυτό γιατί τα δεδομένα είναι εντελώς διαφορετικά εδώ, από πάρα πολλές απόψεις. Τότε και λύσεις θα βρίσκονται αλλά και ο «κάθε τυφλός το φώς του.

Η τάση cpu είναι με το CPU z 1,392 και οι θερμοκρασίες με το PC Probe CPU 34 και ΜΒ30.

Επίσης σποραδικά μου έκανε δυο επανεκκινήσεις χωρίς ιδιαίτερο λόγω με όλες τις απαραίτητες αναβαθμίσεις.

Οι ρυθμίσεις Bios 1009 είναι default προς το παρόν.

Καλό πάσχα σε όλους, όσους διαβάζουν το Post.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν πρέπει να έχεις επανεκκινήσεις.

Βλέπω έχεις καλή μνήμη.

Την έλεγξες όμως?

Επίσης έδωσες 2.8v vdimm?

Αν έχεις limit auto η μνήμη θα δουλεύει στα 250 (DDR500).

Πρόσεξε οτι τα 250 είναι 25% υπερχρονισμός της μνήμης, όταν δεν υπερχρονίζεις τον επεξεργαστή.

Δοκίμασε λοιπόν με DDR400 (το limit στο BIOS).

Εκτός από τα updates, απαραίτητο είναι και το User Profile Hive Cleanup Service της M$.

Μια άλλη αιτία για επανεκκινήσεις είναι η κακή εγγραφή BIOS.

Δεν ξέρω γιατί αλλά καμμιά φορά χρειάζεται να ξαναγράψουμε το BIOS για να είναι σωστό.

Την τελευταία φορά που είχα πρόβλημα λύθηκε με αυτό τον τρόπο.

Την εγγραφή του BIOS την έκανα μέσα από τα Windows (έχω γράψει πρόσφατα με ποιο τρόπο).

Δεν ξέρω τι σκληρό έχεις.

Κάποιοι σκληροί δίσκοι (Μaxtor - Seagate) έχουν πρόβλημα.

Νομίζω οτι σε αυτές εδώ τις σελίδες έχουμε καλύψει ήδη όλα τα πιθανά προβλήματα και τις λύσεις.

Κατά περιόδους μου έτυχαν κι εμένα διάφορα παράλογα.

Τα έλυσα μεν, αλλά περιορίστηκα σε υπερχρονισμό, γιατί κουράστηκα να ψάχνομαι τι φταίει κάθε φορά.

Την τελευταία φορά που είχα πρόβλημα κόλλησε ένα δικτυακό παιχνίδι και δεν μπορούσα να μπω στο Internet.

Τελικά πήρα τηλέφωνο τη Forthnet να δω μήπως έφταιγε η σύνδεση.

Μου είπαν οτι η ADSL γραμμή είναι on line ενώ δεν ήταν.

Μάλιστα είχα κλειστό το modem.

Τελικά διαπιστώθηκε οτι είχε κλαπεί με κάποιο τρόπο ο κωδικός μου ....

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγοί δεν έχουν προβλήματα.

Δες τι οδηγούς έχω στην παρακάτω εικόνα.

Έχω άλλους οδηγούς για τους δύο σκληρούς δίσκους SATA II 250Gb σε Raid-0, άλλο οδηγό για τον ένα δίσκο SATA I 250Gb, και άλλους οδηγούς (της M$) για τις IDE συσκευές.

Μπορείς να ξεχωρίσεις ποιοί οδηγοί είναι για κάθε περίπτωση?

post-2226-1416072539,4021_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριε ποιο bios πρεπει να φλασαρο για να μου δωσει περισσοτερη ταση ρευματος.δλδ ειμαι με το 1009 και η ταση του ρευματος μεσα απο το bios ειναι μεχρι 1.560 νομιζω.Βγηκε κανενα καινουριο που να μου δινει περισσοτερη ταση ρευματος?

Link to comment
Share on other sites

Η ASUS δεν θα σε αφήσει να δώσεις παραπάνω ρεύμα γιατί ακολουθεί τις προδιαγραφές του επεξεργαστή που έχει αναγνωρίσει.

Αυτό είναι το όριο που έχει βάλει η AMD ως τη μέγιστη τάση που μπορεί να αντέξει η δική σου CPU.

Πολύ είναι το 1.56.

Αρκεί για να πιάσεις 3000 αρκεί να αυξήσεις την ψύξη και να πας σταδιακά στο BIOS χωρίς να μπαίνεις Windows αλλά με restart θα μπαίνεις ξανά στο BIOS και θα ανεβάζεις.

Ευχές για Καλό Πάσχα με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Η ASUS δεν θα σε αφήσει να δώσεις παραπάνω ρεύμα γιατί ακολουθεί τις προδιαγραφές του επεξεργαστή που έχει αναγνωρίσει.

Αυτό είναι το όριο που έχει βάλει η AMD ως τη μέγιστη τάση που μπορεί να αντέξει η δική σου CPU.

Πολύ είναι το 1.56.

Αρκεί για να πιάσεις 3000 αρκεί να αυξήσεις την ψύξη και να πας σταδιακά στο BIOS χωρίς να μπαίνεις Windows αλλά με restart θα μπαίνεις ξανά στο BIOS και θα ανεβάζεις.

Ευχές για Καλό Πάσχα με υγεία.

ευχαριστω για την αμμεση απαντηση Μαριε,καλο πασχα και σε σενα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω 32 επεξεργαστη λογω νερου αλλα 44 μητρικη.ρελαντι μιλαμε.με 1.14 vcore και cool n quiet κτλ.την μητρικη την κοβω πανω απο 50 και μαλλον εχει φτασει και 56 σε load,αν και δεν ξερω ποσο full ειναι το nfs most wanted τεζα αναλυσεις,αν λεει σωστα το ati tray tool.το ανεμηστηρακι του τσιπ κοιταει προς τα μεσα δηλαδη η μερια που γραφει asus.δεν μου φαινεται σωστο.και λογω θερμοκρασιας αλλα και απο που να παρει κρυο αερα.εχω και μια ati x800 gto2 που με 16 pipelines πια και στα 520-540 ανεβαζει μεχρι 68c.δεν ξερω αν ειναι πολλα αλλα σκεφτηκα μιας και απο κατω της δεν εχει τιποτα να βαλω το ανεμηστηρακι του επεξεργαστη που εδινε η asus πανω στην ψυχτρα και ετσι να βαραει απο κοντα την καρτα με αερα.οσο για τις ocz 2,5,3,3,5 τις εχει και λογικα 2τ. για 2,2,2,5 και 1τ τι να κανω?παιχνιδια παιζω κυριως αλλα η ocz λεει οτι μαμα τρεχουνε 2,2,2,5.ολα ειναι μαμα στο βιος 1103.

Link to comment
Share on other sites

Το ανεμιστηράκι της ASUS κουμπώνει πάνω στην ψύκτρα οπότε δεν γίνεται να το έβαλες λάθος.

Το μεταλλικό μέρος κοιτάζει προς τα πίσω και το ανεμιστηράκι φαίνεται από μπροστά.

Ο αέρας κατευθύνεται προς τη μεριά της μητρικής. Ούτε προς τα πίσω ούτε εμπρός.

Η θερμοκρασία που μετράει ο σένσορας είναι της μητρικής και όχι του chipset.

Είναι αυξημένη γιατί μάλλον δεν έχεις καλή ροή του αέρα.

Πόσταρε φωτό να δω το σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Νέα έκδοση της μητρικής Revision 1.01G.

:confused: E πες και τιποτα αλλο...μην πετας απλα κατι ξερο...:D

Τι διαφορες εχει απο την παλια....γνωριζεις???

Για το Xquad μην χαιρεσαι ατιμουλη..απλα δεν υπηρχε αλλη διαθεσιμη με 32 lanes τοτε που αρχισε το ολο project...το επομενο quad με καλυτερες καρτες θα προτεινω να μπει πανω σε K8N diamond Sli MSI...:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 03:27]

:confused: E πες και τιποτα αλλο...μην πετας απλα κατι ξερο...:D

Τι διαφορες εχει απο την παλια....γνωριζεις???

Για το Xquad μην χαιρεσαι ατιμουλη..απλα δεν υπηρχε αλλη διαθεσιμη με 32 lanes τοτε που αρχισε το ολο project...το επομενο quad με καλυτερες καρτες θα προτεινω να μπει πανω σε K8N diamond Sli MSI...:D

Μακάρι νάξερα.

Μια διαφορά που φαίνεται είναι πως άλλαξαν τη θέση του BIOS reset jumper.

Το κατέβασαν χαμηλότερα προς την μπαταρία ώστε να μην βγάζουμε τη δεύτερη κάρτα γραφικών για reset.

Επίσης βελτίωσαν την ποιότητα στα αυτάκια που συγκρατούν τις κάρτες γραφικών γιατί έσπαγαν εύκολα.

Μόνο αυτές τις πληροφορίες βρήκα.

’μα βρω κάτι παραπάνω θα το γράψω.

Θα προτιμήσετε την MSI είπατε? :woot:

Για ποιά μιλάτε? Σιγά μη δουλέψει.

Έχει το απλό SLI που υποστηρίζει 8+8 lanes και μάλιστα με doughterboard!

Με πήγες 2 χρόνια πίσω.

Ακόμα και αν με κάποια μαμουνιά το κάνετε να δουλέψει, μόνο τις δυο κάρτες θα βλέπει.

Όποιος προλάβει το πήρε το καλό πράμα δηλαδή?

Βέβαια για αργότερα σκεφτείτε και τους νέους Intel στα 65nm αν υποστηρίξει ποτέ το διπλό SLI η Nvidia (χλωμό όμως το βλέπω).

Η μητρική της ASUS είναι Θεός με τα 8 phase στη CPU, τα heat pipes, την αθόρυβη λειτουργία και τη φανταστική ποιότητα κατασκευής, αλλά είναι πολύ ακριβή και επι πλέον στο κουτί που τη βάζετε ανάποδα το chipset υποφέρει.

Για μένα δεν έχει σημασία με ποιά μητρική θα φτιάξετε το Xquad.

Σημασία έχει ότι σκοπεύω αυτό το PC που έχω να το κρατήσω σε Xquad μορφή αλλά με DirctX10 κάρτες γραφικών.

Το μόνο που θα είναι κάπως δύσκολο να βρω είναι ένα SLI Bridge της ASUS.

Έχω ένα από την Α8Ν32 και ένα από την προηγούμενη μητρική, αλλά δεν ξέρω αν το μήκος της είναι εντάξει.

Ξέρεις αν περιλαμβάνεται στη διπλή κάρτα γραφικών ή αν μπορώ να αγοράσω ένα ίδιο με αυτό που δίνει η Α8Ν32?

Link to comment
Share on other sites

Ενετελως fanboy μιλαμε εχεις γινει...ετσι..παροπιδες στα ματια και κοιταμε μονο μπροστα ASUS...!

Αρχική απάντηση από mariosalice

Μακάρι νάξερα.

Μια διαφορά που φαίνεται είναι πως άλλαξαν τη θέση του BIOS reset jumper.

Το κατέβασαν χαμηλότερα προς την μπαταρία ώστε να μην βγάζουμε τη δεύτερη κάρτα γραφικών για reset.

Επίσης βελτίωσαν την ποιότητα στα αυτάκια που συγκρατούν τις κάρτες γραφικών γιατί έσπαγαν εύκολα.

Μόνο αυτές τις πληροφορίες βρήκα.

’μα βρω κάτι παραπάνω θα το γράψω.

Αχα...δραματικες αλλαγες δηλαδη...ε??:hehe:

Αρχική απάντηση από mariosalice

Θα προτιμήσετε την MSI είπατε? :woot:

Για ποιά μιλάτε? Σιγά μη δουλέψει.

Έχει το απλό SLI που υποστηρίζει 8+8 lanes και μάλιστα με doughterboard!

Με πήγες 2 χρόνια πίσω.

Ακόμα και αν με κάποια μαμουνιά το κάνετε να δουλέψει, μόνο τις δυο κάρτες θα βλέπει.

Όποιος προλάβει το πήρε το καλό πράμα δηλαδή?

LOL!Γιατι εισαι απολυτος οταν μιλας...?Ακουγεται οτι θα βγαλε μητρικη η MSI ...την diamond plus συγκεκριμενα με 32X lanes....που σαφως παταει κατω ολες τις ASUS μιας και πλησιαζει πολυ τις DFI σε επιδωσεις και χαρακτηριστικα...

Αρχική απάντηση από mariosalice

Βέβαια για αργότερα σκεφτείτε και τους νέους Intel στα 65nm αν υποστηρίξει ποτέ το διπλό SLI η Nvidia (χλωμό όμως το βλέπω).

Mμμ...αδιαβαστο σε βλεπω...μαλλον απο τις παροπιδες το επαθες...!

Η ιντελ με το nf4 ειχε quad sli πολυ πριν της AMD...για 775 επεξεργστες εννοειται...αλλα η quad sli μητρικη εχει 4χ8lanes και οχι 2 χ 16...

Και εννοειται οτι θα βγουν τετοιες μητρικες και για conroe...

Αρχική απάντηση από mariosalice

Η μητρική της ASUS είναι Θεός με τα 8 phase στη CPU, τα heat pipes, την αθόρυβη λειτουργία και τη φανταστική ποιότητα κατασκευής, αλλά είναι πολύ ακριβή και επι πλέον στο κουτί που τη βάζετε ανάποδα το chipset υποφέρει.

Σχοινι κορδονι το εχουμε κανει το 8phase....μου θυμιζεις οπαδους του παναθηναικου που ακομα λενε για τον Ajax ΤΟΤΕ!Τα heatpipes για μενα ειναι στα αρνητικα καθε μητρικης και οχι στα +++ της...αμα θελει καποιος αθορυβη λειτοργεια ας βαλει νερο...και οχι heatpipes που ζεματανε μετα απο λιγο!

Επιπλεον το εχουμε πει και σε αλλο θεμα για το τσιπσετ!Αφου δεν το εχει δει ποτε απο κοντα..πως μπορεις να το λες αυτο..:D

Αρχική απάντηση από mariosalice

Για μένα δεν έχει σημασία με ποιά μητρική θα φτιάξετε το Xquad.

Σημασία έχει ότι σκοπεύω αυτό το PC που έχω να το κρατήσω σε Xquad μορφή αλλά με DirctX10 κάρτες γραφικών.

Το μόνο που θα είναι κάπως δύσκολο να βρω είναι ένα SLI Bridge της ASUS.

Έχω ένα από την Α8Ν32 και ένα από την προηγούμενη μητρική, αλλά δεν ξέρω αν το μήκος της είναι εντάξει.

Ξέρεις αν περιλαμβάνεται στη διπλή κάρτα γραφικών ή αν μπορώ να αγοράσω ένα ίδιο με αυτό που δίνει η Α8Ν32?

Aμα το προβλημα σου ειναι αυτο τοτε μπορω να σου βρω εγω sli bridges σαν της ASUS που λυγιζουν.....αλλα το προβλημα σου μαλλον ειναι αλλο...οι καρτες αυτες ΔΕΝ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ RETAIL...αλλα μονο σε Xquad συστηματα...και οι 7950 που θα μπουν στα επομενα wquad παλι με τον ιδιο τροπο θα πωλουνται....εκτος και αργοτερα αλλαξει κατι...

Ολα τα παραπανω βεβαια στα λεω φιλικα μιας και σε ξερω και προσωπικα..:D

Απλα προσπαθω να σου πω..να μην εισαι τοσο απολυτος με την ASUS...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Μακάρι νάξερα.

Μια διαφορά που φαίνεται είναι πως άλλαξαν τη θέση του BIOS reset jumper.

Το κατέβασαν χαμηλότερα προς την μπαταρία ώστε να μην βγάζουμε τη δεύτερη κάρτα γραφικών για reset.

Επίσης βελτίωσαν την ποιότητα στα αυτάκια που συγκρατούν τις κάρτες γραφικών γιατί έσπαγαν εύκολα.

Μόνο αυτές τις πληροφορίες βρήκα.

’μα βρω κάτι παραπάνω θα το γράψω.

Θα προτιμήσετε την MSI είπατε? :woot:

Για ποιά μιλάτε? Σιγά μη δουλέψει.

Έχει το απλό SLI που υποστηρίζει 8+8 lanes και μάλιστα με doughterboard!

Με πήγες 2 χρόνια πίσω.

Ακόμα και αν με κάποια μαμουνιά το κάνετε να δουλέψει, μόνο τις δυο κάρτες θα βλέπει.

Όποιος προλάβει το πήρε το καλό πράμα δηλαδή?

Βέβαια για αργότερα σκεφτείτε και τους νέους Intel στα 65nm αν υποστηρίξει ποτέ το διπλό SLI η Nvidia (χλωμό όμως το βλέπω).

Η μητρική της ASUS είναι Θεός με τα 8 phase στη CPU, τα heat pipes, την αθόρυβη λειτουργία και τη φανταστική ποιότητα κατασκευής, αλλά είναι πολύ ακριβή και επι πλέον στο κουτί που τη βάζετε ανάποδα το chipset υποφέρει.

Για μένα δεν έχει σημασία με ποιά μητρική θα φτιάξετε το Xquad.

Σημασία έχει ότι σκοπεύω αυτό το PC που έχω να το κρατήσω σε Xquad μορφή αλλά με DirctX10 κάρτες γραφικών.

Το μόνο που θα είναι κάπως δύσκολο να βρω είναι ένα SLI Bridge της ASUS.

Έχω ένα από την Α8Ν32 και ένα από την προηγούμενη μητρική, αλλά δεν ξέρω αν το μήκος της είναι εντάξει.

Ξέρεις αν περιλαμβάνεται στη διπλή κάρτα γραφικών ή αν μπορώ να αγοράσω ένα ίδιο με αυτό που δίνει η Α8Ν32?

παρε εσυ Μαριε 4 καρτουλες και για γεφυρα για τις καρτες εγω εδω ειμαι;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.