Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 21:58]

Κατά τη γνώμη μου ζήτα από αυτόν που σου έστησε το PC να βάλει πάνω τη μαμίσια ψύκτρα μαζί με το ανεμιστηράκι της ASUS.

Μια άλλη λύση είναι να αυξήσει τις στροφές του ανεμιστήρα, να τον βάλει ανάποδα να φυσάει προς τα πάνω και να προσθέσει και το ανεμιστηράκι της ASUS για τα heatpipes.

Είναι απαράδεκτο ο ανεμιστήρας να διώχνει τον ζεστό αέρα πάνω στην κάρτα γραφικών και μάλιστα προς τα κάτω.

Δώσε τα χαιρετίσματά μου στο φίλο σου και πες του οτι είναι άσχετος.

Ο ζεστός αέρας πρέπει να φεύγει προς τα πάνω.

Πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη φορά του αέρα μέσα στο κουτί που δεν μπορείς να την παρα-βιάζεις.

Η ροή πρέπει να είναι από εμπρός και κάτω προς τα πίσω και πάνω χωρίς εμπόδια από καλώδια.

Γι αυτό τα συμμαζεύουμε τα καλώδια μέσα στο κουτί.

Όσο για τον plextor όπως σου είπα έχω δει δεκάδες παράπονα για προβλήματα.

Πάντως δοκίμασε χωρίς floppy plextor και PCI κάρτες, αν και απ΄ότι φαίνεται η αυξημένη θερμοκρασία στην περίπτωσή σου εξηγείται μια χαρά από την λάθος εγκατάσταση της ψύκτρας της CPU.

Μάλλον δεν σε πάει η Α8Ν32 γιατί σε κανένα από τα ξένα forum δεν έχω δει κάποιο ποστ που να λέει για καμμένη μητρική.

Keep on Walking. :giveup:

εγω παντως προσεξα οτι η θερμοκρασιες μου ανεβαινουν με την χ-φι .τωρα πω γινετε αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

Φίλε def

Με γειά η Α8Ν32 SLI Deluxe.

Είναι απίθανη.

Έχει τα πάντα όσα θα μπορούσες να επιθυμίσεις και ακόμα περισσότερα.

Τι rev είναι? 1.01?

Οι καινούργιες κάρτες άκουσα οτι έρχονται με το 1103 BIOS.

’μα τη στήσεις με το καλό δες το.

Αν είναι έτσι θάθελα να ξέρω το CRC αυτού του BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Όπου και να τις βάλεις δουλεύουν dual μια χαρά.

Έχω δοκιμάσει και τα μαύρα και τα μπλε slots.

(Δεν θυμάμαι την αρίθμιση των slot γι' αυτό σου τα λέω με χρώματα).

Θα το δεις και στα πρώτα ποστ, όταν είχα την XP120 για κάποιους μήνες δούλευα με τις μνήμες στα μαύρα slot.

Μετά που έβαλα την υδρόψυξη τις έχω κανονικά στα μπλε όπου συστείνει η ASUS.

Διαφορά στις επιδόσεις στη σταθερότητα ή στον υπερχρονισμό δεν είδα, οπότε όπου σου αρέσει βάλτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Όπου και να τις βάλεις δουλεύουν dual μια χαρά.

Έχω δοκιμάσει και τα μαύρα και τα μπλε slots.

(Δεν θυμάμαι την αρίθμιση των slot γι' αυτό σου τα λέω με χρώματα).

Θα το δεις και στα πρώτα ποστ, όταν είχα την XP120 για κάποιους μήνες δούλευα με τις μνήμες στα μαύρα slot.

Μετά που έβαλα την υδρόψυξη τις έχω κανονικά στα μπλε όπου συστείνει η ASUS.

Διαφορά στις επιδόσεις στη σταθερότητα ή στον υπερχρονισμό δεν είδα, οπότε όπου σου αρέσει βάλτες.

ευχαριστω Μαριε

:)

Link to comment
Share on other sites

Tελικα με την αλλαγη θεσης της ψυκτρας ολα πηγαν καλα.Πλεον ειμαι στους 40 c για την μητρικη απο τα 52 c που ειμουνα.Το fan βλεπει στις μνημες οπως στις παραπανω φωτο απο τον mitsosoft.Εβαλα και το ανεμιστηρακι με μια μικρη επιβαρυνση στον θορυβο.Με το bios τελικα δεν εκανα τιποτα μια και το asus live update δεν δουλευει.Το αφηνω ετσι και βλεπουμε.Ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Μια ερωτηση marie αν θελω να κανω αργοτερα ενα μικρο overclocking(να παω στα 2,4), θα το κανω με το Ai booster?Αν ναι πως?(μνημες εχω τις OCZ PC-3200 EL DUAL CHANNEL DDR PLATINUM 2048MB).

Link to comment
Share on other sites

Στο JumperFree Configuration βάλε AINOS 10% και το DDR vcore στα 1.75.

Μην πειράξεις τίποτα άλλο στο BIOS που να έχει σχέση με overclocking.

’σε τα όλα όπως έιναι.

Με αυτό τον τρόπο θα πετύχεις υπερχρονισμό 10% μόνο όταν τον χρειάζεσαι.

Δηλαδή ένας επεξεργαστής που είναι στα 2000 MHz θα δουλεύει στα 2000 και δεν θα ζεσταίνεται και μόνο όταν θα παίζεις παιχνίδια ή θα κάνεις κάτι που θέλει επεξεργαστική ισχύ θα ανεβαίνει στα 2200.

Προϋπόθεση είναι να εγκαταστήσεις τον οδηγό AMD CPU της AMD και το dual core fix στα Windows.

Κατά τη γνώμη μου μην εγκαταστήσεις τίποτα από το CD της ASUS.

Βάλε το όμως μια φορά να το δουν τα Windows γιατί θα εγκατασταθεί αυτόματα ένας οδηγός.

Το Ai Booster δεν το χρειάζεσαι. Μάλιστα είναι προβληματικό και δεν προσφέρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 21:43]

Μην πειράξεις τίποτα στο BIOS που να έχει σχέση με overclocking.

’σε τα όλα όπως έιναι.

Στο JumperFree Configuration βάλε AINOS 10% και το DDR vcore στα 1.75.

Με αυτό τον τρόπο θα πετύχεις υπερχρονισμό 10% μόνο όταν τον χρειάζεσαι.

Δηλαδή ένας επεξεργαστής που είναι στα 2000 MHz θα δουλεύει στα 2000 και δεν θα ζεσταίνεται και μόνο όταν θα παίζεις παιχνίδια ή θα κάνεις κάτι που θέλει επεξεργαστική ισχύ θα ανεβαίνει στα 2200.

Προϋπόθεση είναι να εγκαταστήσεις τον οδηγό AMD CPU της AMD και το dual core fix στα Windows.

Οκ.Τα εχω βαλει φυσικα τα παραπανω.Σε διαβαζω προσεχτικα παντα οταν γραφεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα δυο φορές οτι με το BIOS 1103 είχα προβλήματα αλλά έκανα λάθος.

Χθες το εγκατέστησα ξανά και αυτή τη φορά δεν έχω προβλήματα.

Στο παρελθόν μου είχε τύχει ξανά το ίδιο σκηνικό να έχω προβλήματα από σφάλμα κατά την εγγραφή του BIOS στην ASUS A8N-SLI dlx.

Αυτή τη φορά εγκατέστησα την νέα έκδοση του ASUS update 7.04.01 και έκανα την αλλαγή μέσα από τα Windows.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έρχεται και η δικιά μου άυριο θέλω να ρωτήσω κατι σχετικα με την ψύξη της cpu και του chipset (μεσω των heatpipes). Εχω μια XP-90C και θέλω να μαθω εαν παιζει καποιο ρολο η τοποθετηση της. Πιο συγκεκριμενα εαν παιζει ρολο απο που θα ειναι τα heatpipes της; αριστερα (προς την ψυχτρα που καταλείγουν τα heatpipes του chipset) ή δεξιά (απο εκει που είναι οι μνήμες).

Πιο πολύ ρωταω επειδη εαν μπούνε απο αριστερα τοτε θα χωραει να μπει και το blower που δίνει η Asus για το chipset, αλλιως εαν είναι απο την άλλη η XP-90C καλύπτει τελειως απο πανω την ψυχτρα του chipset και δεν μπορεις να βαλεις το blower της Asus (αν και λογικά μπορει να περνει λίγο αερα απο τον ανεμιστηρα που θα εχει η XP-90C.

Link to comment
Share on other sites

H XP-90C είναι μικρή ψύκτρα και νομίζω οτι αν βάλεις τα heatpipes προς τα δεξιά δεν θα έχεις πρόβλημα με τη μνήμη στην πρώτη μπλε υποδοχή.

Το ανεμιστηράκι της ASUS βάλε το γιατί και αθόρυβο είναι και δεν εμποδίζει τη ροή του αέρα στο κουτί και έχεις ανεξαρτησία στην ψύξη της CPU.

Έτσι θα μπορείς να χαμηλώσεις τις στροφές του ανεμιστήρα της CPU χωρίς να υπερθερμαίνονται τα δυο chip του Nforce4.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάριε το θέμα ειναι εάν πάνε τα heatpipes της ΧΡ90 απο δεξια (απο εκει που ειναι οι μνημες) τοτε τα φινς της ψυχτρας καλυπτουν τελειως απο πανω την ψυχτρα που καταλειγουν τα heatpipes της μητρικης. Ετσι λογικα θα περνει απο τον ανεμιστηρα της ΧΡ αφου θα ειναι πανω απο την ψυχτρα της μητρικης, αλλα δεν ξερω κατα το ποσο θα φτανει ο αερας που θα περνει. Και φυσικα δεν μπορει να μπει το ανεμιστηρακι της μητρικης.

Εγω σκευτομαι εαν μπορω να το βαλω απο την αντιθετη πλευρα δηλαδη τα heatpipes της ΧΡ90 να ειναι απο αριστερα (εκει που ειναι η ψυχτρα που καταλειγουν τα heatpipes της μητρικης) και λογικα τα φινς της ΧΡ90 θα ειναι πανω απο την μια μνημη αλλα σιγουρα θα χωραει για και τωρα ετσι ειναι στην μητρικη που εχω. Ετσι θα χωρεσει το ανεμιστηρακι που εχει η μητρικη αλλά δεν ξερω εαν παιζει καποιο ρολο η τοποθετηση της ΧΡ90 κατα αυτον τον τροπο οσο αφορα την λειτουργια της και την αποτελεσματικοτητα της ψηξης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω αυτή την ψύκτρα αλλά προσπάθησε να βάλεις και το ανεμιστηράκι της ASUS.

Δεν έχει σημασία αν θα τον βάλεις δεξιά ή αριστερά γιατί ο ανεμιστήρας φυσάει προς τα κάτω.

Αν χωράει έτσι όπως λες να φυσάει πάνω στις μνήμες είναι ιδανικό. Τέλειο.

Το chipset θα ψύχεται από το ανεμιστηράκι της ASUS, οι μνήμες και τα heatpipes από τον ανεμιστήρα της XP90 και το μόνο που θα χρειαστείς επιπλέον είναι δυο ανεμιστήρες για το κουτί. Ένας 120 μπρος κάτω βάζει αέρα και ένας πίσω πάνω να βγάζει.

Έτσι θα μπoρείς να κατεβάσεις τις στροφές του ανεμιστήρα της CPU χωρίς να θερμαίνεται το chipset και θα έχεις πολύ αθόρυβο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.