Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice

Όταν θα διαπιστώσεις οτι κάτι δεν πάει καλά βάλε τους οδηγούς από εδώ.

http://www.realtek.com.tw/downloads/dlac97-2.aspx?lineid=5&famid=12&series=8&Software=True

οκ, εβαλα τους Α 3.86 της Realtek, δεν βλέπω καμμιά διαφορά προς το παρόν. Τώρα βλέπω στο site ανέβασαν τους Α 3.87

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από paxman [03-05-2006 11:11]

Καλημέρα και από εμένα. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας μιας και από ότι βλέπω την έχετε ψάξει αρκετά την μητρική αυτή.

Μετά από αρκετό καιρό σε default είπα και εγώ να δω τι ψαρια πιάνει το σύστημα μου.

Οι μνήμες μου είναι σταθερές (3 ώρες memtest86+ test5, θα δοκιμάσω σε παραπάνω χρόνο μόλις μπορέσω) max στα 270@2.8v@2.5-3-3-6. Στα 280 βγάζουν errors ακόμα και με 2.9v στο 5λεπτο του memtest86+ test5. Μέχρι 218 είναι error free στα 2.8v@2-3-3-6.

Ο επεξεργαστής τώρα είναι Prime & S&M stable (12ωρο test1 & 2 και long αντίστοιχα) στα 2550 (255x10) @1.425v με max temp 48c.

Δεν έχω ενεργοποιήσει overvoltage σε NB/SB/HT/CPU.

Εδώ αρχίζουν τα περίεργα και οι απορίες.

Στα 2600 (260x10), με ή χωρίς διαιρέτη στις μνήμες με CAS 2@218 ή 2.5@260, με vcore έως 1.5 χτυπάει το Prime στα 5 λεπτά.

Έχω βρεί τοίχο, ή παίζει κάτι άλλο που μας οδηγεί σε...

Απορία #1 : Η τάση που δίνει η μητρική τον επεξεργαστή είναι αυτή που δηλώνουμε στο Processor voltage, ή πρέπει να έχουμε ενεργοποιημένο και το Processor overvoltage option; Το CPUz και το Asus Probe δείχνουν από 1,42-1,44 ότι και να βάλω στο bios.

Απορία #2 : Έχει κάπου επιλογή για απενεργοποίηση του Κάτι δεν πάει καλά εδώ που υποψιάζομαι ότι είναι ενεργοποιημένο, γιατί βλέπω την συχνότητα της CPU να παίζει στην γειτονιά του 1MHZ και απ'ότι καταλαβαίνω δεν είναι και ότι καλύτερο για σταθερό OC.

Απορία #3 : Το καλύτερο Spi που είδα είναι 34,... στα 2550 με μνήμη 212.5@2-3-3-6. Στα 2550 με μνήμη 1:1 @ 2.5-3-3-6 έχω 36,...+!!!! Σημειωτέον πάντα είμαι με 1Τ. Κάτι δεν πάει καλά εδώ, ειδικά αν συγκρίνω τα νούμερα μου με αυτά του χρήστη Hellhammer σελίδα 18 ποστ 353 που είναι στα 2500@mem208@2.5-3-2-7 και βγάζει 30,...

Κάθε συμβουλή - βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ. Bios 1009

Το ΗΤΤ το έχεις Χ3, Χ4 ή Χ5 (δες στο BIOS - chipset)?

Ο επεξεργαστής σου θα έπρεπε να ανέβει πολύ παραπάνω λογικά.

Μήπως έπεσες σε μπανάνα?

H τάση vcore όταν ενεργοποιείς το overvoltage είναι +0.165v από αυτό που σου δείχνουν τα προγράμματα που ανέφερες. (υπαρχουν προγράμματα που το δείχνουν σωστά).

Βάλε 2Τ για σταθερότητα 100% στα προβληματικά παιχνίδια.

Το spread spectrum δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί σε αυτή τη μητρική.

Παλιά το είχαν τα BIOS για τις κάρτες γραφικών.

Σήμερα αναφέρεται στις προδιαγραφές SATA για σκληρούς δίσκους (μεταφορά δεδομένων) και υποστηρίζεται αυτόματα από τη μητρική όταν το ζητήσει ο σκληρός.

Είναι επιθυμητό χαρακτηριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε νέο BIOS, version 1205.

Συμφωνα με την Asus οι αλλαγές είναι οι παρακάτω:

1. Enhance PCI / PCIE compatibility

2. Support 7900 Series VGA cards

3. Enhance SATA RAID compatibility

Το έχει εγκαταστήσει κανένας να μας πει εντυπώσεις;

Download Link Download Link #2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα σήμερα αυτό το νέο BIOS 1205 (που να μην έσωζα να το βάλω) και μου χάλασε το RAID που είχα και αναγκαστικά να έκανα format το C (που είχα το RAID 0). Τελοσπάντων, ας πούμε πως το ήθελα το format. Το κουφό είναι ότι ξαναγύρισα στο 1009 (που είχα εδώ και πολύ καιρό, χωρίς προβλήματα) και τώρα πλέον κάθε φορα που παω να συνδέσω τους άλλους 2 300GB σκληρούς που έχω, δεν με βάζει στα Windows. Μόλις τους κάνω disable (είναι στο SATA 3 & 4, το RAID 0 είναι στο 1&2) όλα OK, μπαίνω κανονικά. Καμια βοήθεια, γιατί είμαι εδώ και 6-7 ώρες που παιδεύομαι και δεν βγάζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το διόρθωσες μέχρι τώρα το πρόβλημα.

Σε περίπτωση που ακόμα παιδεύεσαι ίσως βοηθήσουν τα παρακάτω.

Σε μένα όταν μου τα έκανε αυτά διαπίστωσα ότι ήταν χαλασμένο το UPS.

Επίσης μην ξεχνάς μετά από κάθε αναβάθμιση BIOS (καλύτερα με την τελευταία έκδοση ASUS Update μέσα από Windows), να φορτώνει και να σώζεις τις default ρυθμίσεις.

SUSE LINUX 64bit ;)

Link to comment
Share on other sites

Sorry μάγκες λίγο άκυρο αυτό που θα ρωτήσω αλλά έχει κανείς βάλει κάποια δορυφορική κάρτα πάνω στο συγκεκριμενο mobo?Ίσχυει ότι δεν είναι συμβατή η SKYSTAR 2 ?Αν ναι ποιά είναι συμβατη αν έχει δοκιμάσει κάποιος...

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mariosalice ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλα πλέον, έκανα recovery τα αρχεία με το EasyRecovery Professional. Πάντως με απογοήτευσε πολύ η ASUS, τι *****!!! μας δουλεύει κιόλας, λέει ότι με το 1205 θα δουλεύει καλύτερα το RAID και στο site της όσοι το βάλανε έχουν πρόβλημα με το RAID. Δεν ξέρω με απογοήτευσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που μας ενημέρωσες.

Τώρα ασχολούμαι με Linux και δεν το είδα αυτό το update.

Αυτή τη φορά θα περιμένω και δεν θα αναβαθμίσω άμεσα το BIOS.

Πάντως Raid έχω κι εγώ και με την προηγούμενη έκδοση BIOS δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ganastasiou [Σήμερα, στις 01:06]

Sorry μάγκες λίγο άκυρο αυτό που θα ρωτήσω αλλά έχει κανείς βάλει κάποια δορυφορική κάρτα πάνω στο συγκεκριμενο mobo?Ίσχυει ότι δεν είναι συμβατή η SKYSTAR 2 ?Αν ναι ποιά είναι συμβατη αν έχει δοκιμάσει κάποιος...

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Έχω δει αρκετά ποστ που λένε για κάποιες δορυφορικές κάρτες ότι χρησιμοποιούν παλιά έκδοση PCI και είναι ασύμβατες με κάθε καινούργιο mobo (της τελευταίας διετίας).

Υπάρχουν όμως πολλές άλλες που ακολουθούν τις σύγχρονες προδιαγραφές για τα PCI slots.

Δεν έχεις παρά να δεις ποια έκδοση PCI υποστηρίζει η κάθε δορυφορική κάρτα και να διαλέξεις την καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια, εδώ και μέρες μετά το 1205 BIOS update δεν μπορώ να καταφέρω να κάνω το PC μου να δουλέψει σωστά. Αφού έκανα downgrade σε 1103, έχω πρόβλημα με το RAID0 που έκανα για τους Maxtor. Ενώ του βλέπει στο Device Manager και στο Safety Remove Hardware, δεν τους βλέπει στο My Computer. Δοκίμασα PartitionMagic, DiskManager και το Maxblast της Maxtor αλλα τίποτα. Ακούω ιδέες, γιατί έχω απελπιστεί. Τα Windows τα έχω περάσει κάνα 3-4 φορες με format από την αρχή. Έλεος δεν ξέρω τι να κάνω πλέον. Help!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε σωστά την εγκατάσταση των οδηγών της Nvidia.

Μήπως έβαλες το softtware Raid της M$ στους Maxtor?

Τους δύο δίσκους που έχεις για boot τους έβαλες με κάποιους hardware οδηγούς.

Μάλλον θα έκανες το λάθος να τους στήσεις με τους οδηγούς από το CD.

Μετά έβαλες και τους οδηγούς της Nvidia.

Ε δεν παίζει έτσι.

Μπορείς να κάνεις update όλα αλλά είναι λίγο δύσκολο.

Κάπου στο dir Windows γράφονται οι οδηγοί Raid όπως και στο C:\Nvidia.

Ψάξε και θα τους βρεις.

Αντέγραψε τα ίδια αρχεία από το C:\Nvidia\Nforce\IDE\raid ... κάπου εκεί στο c:\Windows\... δεν θυμάμαι πως το λένε μια και έχω Linux.

μετά κάνε απεγκατάσταση όλους τους οδηγούς Nvidia (και την κάρτα γραφικών) αφήνοντας μόνο τους Raid. Μη βάλεις ΝΑΜ και να μην έχεις ενεργοποιημένο το anti-virus.

Κάνε και δεύτερη φορά το ίδιο.

Mετά βάλε τους οδηγούς της κάρτας γραφικών.

Πρόσεξε όλα να τα κάνεις με ένα στικ μνήμης καλού κακού μήπως έχεις πρόβλημα μνήμης.

Αν δεν έχεις αρχεία στους δίσκους πρέπει να τους χωρίσεις και να σβύσεις τα partitions και στους δύο και μετά να τους βάλεις και να ξαναστήσεις το Raid.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είπα να δοκιμάσω το εξής μπας και δουλέψει. Έβαλα έναν έναν τους Maxtors στο Silicon Image (το οποιο το έθεσα σαν SATA2 μέσα από το BIOS) και αφού τους έκανα format ως Primary Partition ( μήπως πρέπει να τους κάνω Logical?) και τους χώρισα κιόλας με το PartitionMagic (στο SI παίζουν κανονικά), τους έβαλα στο NVDIA RAID (το έβαλα από το BIOS σαν disabled τα SATA3&4). Αλλα πάπαλα... Ενώ δείχνει το σήμα των Windows XP, το περνάει και πάει να μπει, μένει στην μαύρη οθόνη πριν από το Welcome. Το ίδιο ακριβός μου κάνει και αν τους βάλω ως enabled το SATA3&4, ώστε να τους δει σαν JBOD.

Έπειτα είπα να δοκιμάσω να τους συνδέσω ενώ έχω μπει στα Windows. Αλλα και εδώ... πάπαλα. Όταν το έχω disabled το SATA3&4 μου τους βρίσκει σαν Disk drives στο Device manager και όχι με τα ονόματα τους και όταν κάνω restart δεν με βάζει στα ΧΡ, αλλα κολλάει στην μαύρη οθόνη που ανάφερα. Ενώ όταν τους έχω enabled , ώστε να τους βρει σαν JBOD, ενώ τους βλέπει στο MediaShield, δεν τους βλέπει αλλου και κολλάει το PC. Ειλικρινά είμαι εδώ και 5 μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω, αφού σκέφτομαι να βάλω ξανά το νέο BIOS 1205 που λέει ότι έχει και βελτιώσει στο RAID.

Έχω μπουχτίσει και να φανταστείτε ότι ακόμα δεν έχω περάσει τίποτα από τον σκληρό που έκανα backup τα recovered files, όπως επίσης και δεν έχω περάσει τίποτα από τα προγράμματα που θέλω. HELP!!!!

Δεν ξέρω, να βάλω το νέο BIOS?

Να ξανακάνω format?

Να τον πετάξω από το παράθυρο? :unsure:

Φιλε mariosalice πες μου την γνώμη σου και αν είναι να μου προτείνεις να ξανακάνω format, πως ακριβώς πρέπει να τα κάνω τα βήματα, αν βεβαια είναι ο μοναδικός τρόπος, που ελπίζω να μην είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τι τους θέλετε τους Maxtor?

Τόσο καιρό φωνάζω για τους δίσκους αυτούς οτι έχουν πρόβλημα.

Κατέβασε τουλάχιστον το firmware update μήπως και δουλέψουν.

Εγώ προσωπικά βολεύτηκα με τους SATA Hitachi T7K250.

100 κοστίζουν τα 250GB. Έχω αγοράσει 5 τέτοιους και δεν έχει κανείς τους πρόβλημα.

Το Raid παίζει όπως και να το βάλω.

Τώρα ακριβώς δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις.

Μάλλον θέλεις να βάλεις το λειτουργικό στους δύο ράπτορες σε Raid0 στα SATA 1&2 και τους δύο δίσκους Maxtor στα SATA 3&4 πάλι σε RAID0.

Για να το κάνεις αυτό πρέπει να στήσεις πρώτα το RAID0 με τους δύο ράπτορες και να βάλεις πάνω το λειτουργικό.

Από όλους τους δίσκους θα σβύσεις όλα τα partitions.

Θα βάλεις τους δύο δίσκους στις 2 πάνω υποδοχές (η 1 είναι δεξιά η δύο αριστερά).

Στο BIOS θα ενεργοποιήσεις μόνο τα SATA1&2 (είναι ο πρώτος controller) και το Raid για τα 1&2.

Θα κάνεις restart και θα πατήσεις F4 για να μπεις στο RAID BIOS.

Θα συνδυάσεις τους δύο δίσκους σε RAID0 και στο κανονικό BIOS θα επιλέξεις να κάνεις boot από το RAID.

Θα έχεις έτοιμα τα Windows XP SP2 και μια δισκέτα με τους τελευταίους οδηγούς RAID της NVIDIA.

Θα ξεκινήσεις την εγκατάσταση των Windows.

Με το ξεκίνημα θα σου δείξει κάτω να πατήσει F6 αν έχεις οδηγούς.

Πάτα το και ακολούθα μετά τις οδηγίες.

Αφού τελειώσει η εγκατάσταση των Windows εγκατέστησε την ίδια έκδοση Νvidia Nforce4, χωρίς υποστήριξη ήχου και χωρίς ΝΑΜ.

Σβύσε τον υπολογιστή, βγάλε την μπρίζα και σύνδεσε τους άλλους δύο σκληρούς δίσκους στα SATA 3&4 (είναι το κάτω αριστερά και το κάτω δεξιά αντίστοιχα).

Μπες στο BIOS και ενεργοποίησε τον δεύτερο SATA controller. Επίσης ενεργοποίησε και το RAID (enabled) για τα SATA 3&4.

Κάνε restart και με F4 βάλε τους δύο νέους δίσκους σε δεύτερο RAID0 (με δύο δίσκους).

Μπες Windows.

Πάτα δεξί κλικ πάνω στο my Computer.

Πήγαινε εκεί που διαχειρίζεσαι τους δίσκους.

Θα δεις οτι τώρα έχεις δύο δίσκους (τα δύο RAID).

Το δεύτερο RAID φυσικά δεν φαίνεται στο My Computer αφού δεν έχεις κανένα partition.

Φτιάξε ένα partition ή δύο ή ακόμα και τέσσερα αν θέλεις στο δεύτερο RAID.

Φορμάρισε τα με το quick format σε ότι θέλεις.

Είσαι έτοιμος.

Με αυτό τον τρόπο έχεις hardware RAID και στους τέσσερις δισκους, που είναι ταχύτατο και δεν επιβαρύνει τον επεξεργαστή σου.

Επίσης αν θέλεις μπορείς να εγκαταστήσεις και άλλο λειτουργικό ή ξανά Windows στο δεύτερο RAID.

ΓΙα να το κάνεις αυτό, βγάλε τα δυο SATA καλώδια από τα SATA 1 και SATA 2 και αφού τελειώσεις την εγκατάσταση στο δεύτερο RAID, σύνδεσε τα ξανά.

Απλά διαλέγεις μέσα από το BIOS από πιο RAID θέλεις να μπουτάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mariosalice δεν θέλω να κάνω RAID0 τους Maxtor, απλά να τους βάλω σαν JBOD (οι Raptors είναι σε RAID0 χωρίς πρόβλημα). Το ζήτημα είναι ότι μετά από το αποτυχημένο BIOS 1205 update που έκανα, που μου χάλασε τα RAID0, δεν κατάφερα να κάνω να τους δουν τα ΧΡ και τους 2 Maxtor.

Τελοσπάντων κουφή η όλη φάση, γιατί εδώ και κάποιους μήνες που έχω το mobo, όλα λειτουργούσαν μια χαρά, μετά από ένα σημείο.

Έπειτα από επικοινωνία που είχα με Maxtor και E-Shop, οι πρώτοι μου είπα κάποιους τρόπους που τελικά δεν απόδωσαν και απλά παραδέχτηκαν ότι όντως παίζει πρόβλημα με nForce4, ενώ από E-Shop μου το είπαν ευθέως ότι δεν πρόκειται να λειτουργήσουν με nForce4, αλλά δεν μπορούν να μου τους αλλάξουν πλέον γιατί τους έχω κάποιους μήνες, δεχτώ.

Τώρα πλέον είμαι με τους Raptors σε RAID0, που είναι το C μου και τον έναν από τους 2 Maxtors, συνδεδεμένο στο Silicon Image, ο άλλος είναι εκτός, grrrrrrr....

Κουφή η όλη φάση αλλά τι να κάνουμε.

Λοιπόν το ερώτημα είναι το εξής, ποιους σκληρούς προτείνεται 300GB και πάνω (φίλε mariosalice θέλω μεγαλύτερο), τελευταίας φουρνιάς (SATA2, NCQ,16MB) που να παίζουν σίγουρα με το ρημάδι το nForce4, σε λογική τιμή φυσικά αν είναι δυνατόν.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή η συγκεκριμένη μητρική έχει δυο Ethernet Ports (Nvidia και Marvell), μπορεί να μου πει κάποιος ποια απο τις 2 είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ, διότι τόσο καιρό είχα USB μοντεμ για την aDSL και δεν χρειαζόταν να χρησιμοποιήσω κάποια απο τις 2 ενώ τώρα πήρα ένα ρουτεράκι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Αν και απαντάω αργά ας μείνει για την ιστορία....

Δεν βρήκα καμμιά διαφορά.

Μόνο η εικόνα άλλαξε και λένε οτι υποστηρίζει καλύτερα τις εξωτερικές SATA συσκευές.

Το εξωτερικό SATA port είναι σημαντικό αν θέλουμε να έχουμε ταχύτατη συστοιχία εξωτερικών SATA σκληρών δίσκων.

Εδώ έρχεται η τελευταία έκδοση του BIOS να διορθώσει κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.