Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Τακας [Χθες, στις 18:49]

Επιτελους!!!Αυτα ειναι τα τελικα αποτελεσματα..στα 250FSB 1:1 (500Mhz) και CPU στα 2500..με 1.45Volt Και μνημες μαμα Volt 2.8.....χωρις κανενα error...!!

Τα ρέστα μου.

Πολύ λίγοι μπορούν να το πετύχουν αυτό το 2.5-3-2-5 στα 250 και μόνο με εξωπραγματικές τάσεις.

Αρχική απάντηση από devil_will_cry [Χθες, στις 20:50]

mariosalice δεν σου φταιω εγω αν ειχες προβληματα με τις συγκεκριμενες μαρκες.ολοι συναντουμε προβληματα εγω τι να πω δηλαδη.

Την απάντηση σου την έδωσε ο mitsosoft

Από την στιγμή που ο συγκεκριμένος συνδυασμός δουλεύει στο δικό του μηχάνημα ψάξε μήπως φταίει η εγκατάσταση των Windows SP2 που έχεις.

Παίζει όμως να έχετε διαφορετικές εκδόσεις της X-Fi.

Νομίζω οτι καλύτερα να ρωτήσεις τον mitsosoft να σου λύσει το πρόβλημα.

Φίλε devil_will_cry

I am not the Devil and I didn't mean to make you cry :)

Wellcome to our A8N32 club.

Link to comment
Share on other sites

τελοςπαντων λυση δεν προκειτε να βρω απλα ειχα δει οτι καποιος οταν διαβαζα τις πρωτες σελιδες ανεφερε ακριβως το ιδιο προβλημα.τωρα αυτος ο καποιος η δεν το εχει δει η δεν τον ενδιαφερει να απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [28-11-2005 17:41]

Η δισκέτα έχει βγεί εδώ και καιρό γιατί μου θυμίζει μεσαίωνα.:p

Εχω κατεβάσει την τελευταία έκδοση asus update αλλά τίποτα.Μου βγάζει ένα μήνυμα σχετικά με λάθος στον NT service error και μετά λέει ότι δεν βρήσκει asus μητρική για να κάνει εγκατάσταση.

Νο BS από εμένα και όλα καλά με το 0703.Ενα παράξενο που μου έβγαλε ήταν ότι μου έβγαζε error στην εγκατάσταση του PowerDVD 6 Deluxe.Στα ****** μου όμως γιατί πήγα στο "σούπερ μάρκετ" της γειτονιάς και έβαλα το WinDVD 7 Platinum.:p

Μου αρέσει το καινούργιο Pc Probe II και φαίνεται πιο καλοδουλεμένο και ακριβές.Θερμοκρασίες σε idle έχω 32c cpu & 36c mb.

Εχετε βάλει τους καινούργιους οδηγούς από nvidia για nforce Χ16 (6.82);

Γενικά δεν ανησυχώ μιας και κάθε καινούργιο chipset έχει της "παιδικές" του αρρώστιες.

ακριβως αυτα τα δυο προβληματα εχω.το ενα λυνετε αν απενεργοποιησεις τον raid controller.το αλλο δεν.....γενικα κατι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από devil_will_cry [Σήμερα, στις 19:28]

ακριβως αυτα τα δυο προβληματα εχω.το ενα λυνετε αν απενεργοποιησεις τον raid controller.το αλλο δεν.....γενικα κατι παιζει.

Για ποιά προβλήματα μιλάς?

Θέλεις να μας πεις αναλυτικά?

Είναι εντάξει η εγκατάσταση σου?

Έβαλες τα updates της Μ$?

’λλαξες το BIOS σε 1009?

Έκανες load default settings μετά την αναβάθμιση?

Ρύθμισες σωστά το BIOS?

Έλεγξες τη μνήμη σου με το memtest ή το mtinst.exe της M$?

Κατέβασες το UPHClean-Setup.msi από την M$?

Εγκατέστησες την αναβάθμιση για dual core από το siter της AMD?

Εϊναι το αρχείο WinXPdualcorehotfix.exe και είναι ακριβώς το ίδιο με το WindowsXP-KB896256-v3-x86-ENU.exe που δίνει η M$.

Εγκατέστησες τον οδηγό για AMD CPU? Tον κατεβάζεις από το site της AMD.

Διάβασα πολύ καλές κριτικές για το τροφοδοτικό σου.

Οδηγούς έχω τους 6.85.

Πρέπει να απεγκατασταθούν οι προηγούμενοι οδηγοί επιλέγοντας τα πάντα (και την κάρτα γραφικών) και στη συνέχεια να χρησιμοποιηθεί και το Driver cleaner pro για τα γραφικά.

Μετά θα εγκατασταθούν οι νέοι πλήρως χωρίς τον οδηγό ήχου και χωρίς το NAM.

Δεν έχω εγκαταστήσει τα DRM updates για το Media player 10.

Για να βλέπω ταινίες MPEG4-10 HDTV με hardware acceleration έχω εγκαταστήσει το Nero 7 Premium και τους νέους οδηγούς για την κάρτα γραφικών.

Επίσης έχω εγκαταστήσει το pure video decoder της Nvidia.

Στο BIOS έχω απενεργοποιήσει ότι δεν χρειάζομαι εκτός από την παράλληλη θύρα που είναι απαραίτητη και έμεινα στην έκδοση 1009.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 19:04]

Για ποιά προβλήματα μιλάς?

Θέλεις να μας πεις αναλυτικά?

Είναι εντάξει η εγκατάσταση σου?

Έβαλες τα updates της Μ$?

’λλαξες το BIOS σε 1009?

Έκανες load default settings μετά την αναβάθμιση?

Ρύθμισες σωστά το BIOS?

Έλεγξες τη μνήμη σου με το memtest ή το mtinst.exe της M$?

Κατέβασες το UPHClean-Setup.msi από την M$?

Εγκατέστησες την αναβάθμιση για dual core από το siter της AMD?

Εϊναι το αρχείο WinXPdualcorehotfix.exe και είναι ακριβώς το ίδιο με το WindowsXP-KB896256-v3-x86-ENU.exe που δίνει η M$.

Εγκατέστησες τον οδηγό για AMD CPU? Tον κατεβάζεις από το site της AMD.

Διάβασα πολύ καλές κριτικές για το τροφοδοτικό σου.

Οδηγούς έχω τους 6.85.

Πρέπει να απεγκατασταθούν οι προηγούμενοι οδηγοί επιλέγοντας τα πάντα (και την κάρτα γραφικών) και στη συνέχεια να χρησιμοποιηθεί και το Driver cleaner pro για τα γραφικά.

Μετά θα εγκατασταθούν οι νέοι πλήρως χωρίς τον οδηγό ήχου και χωρίς το NAM.

Δεν έχω εγκαταστήσει τα DRM updates για το Media player 10.

Για να βλέπω ταινίες MPEG4-10 HDTV με hardware acceleration έχω εγκαταστήσει το Nero 7 Premium και τους νέους οδηγούς για την κάρτα γραφικών.

Επίσης έχω εγκαταστήσει το pure video decoder της Nvidia.

Στο BIOS έχω απενεργοποιήσει ότι δεν χρειάζομαι εκτός από την παράλληλη θύρα που είναι απαραίτητη και έμεινα στην έκδοση 1009.

οπα μαριε σιγα σιγα γιατι εχασα το τοπι.καταρχας εχω βαλει μονο το sp2 και τους drivers apo to cd asus και οτι αλλο χρειαζετε.updates απο ms δεν εχω αλλα δεν νομιζω να κανουν τιποτα.και τωρα εχω πανω εναν μονοπυρηνο τον διπυρηνο τον εχω στειλει για ελενχο.η πλακα ειναι οτι την εχω αλλαξει τρεις φορες την μητρικη για διαφορα προβληματα που ειχαν οι αλλες αλλα αυτο το συναντουσα παντα.νομιζω οτι τα εχω ρυθμισει σωστα στο βιος. το 1009.τι memtest ετρεξα ti super pi 32 m τι sm τιποτα δεν βρισκει καποιο προβλημα.και η πλακα ειναι οτι καμια φορα κολλαει το mouse οποτε για καλο κακο εδωσα 1.75 volt στις corsair xms pro.δεν ξερω τι παιζει αλλα ειμαι σιγουρος γιατι εχω κανει 3 με 4 φορες εγκατασταση οτι τα προβληματα τα δημιουργει η x fi να οτι κανει και στο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

Διάβασε όμως αυτά που γράφω και δοκίμασε τα.

Δεν χάνεις τίποτα.

Ανάμεσα στα updates της Microsoft είναι ένα πολύ σημαντικό

Το KB887742.

Το update διορθώνει το πρόβλημα των Windows XP SP2 στο Http.sys που προκαλεί μπλέ οθόνη και αυτόματη επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα σας.Εχω διαβασει ολο το post πριν ακομη παρω στην κατοχη μου την Α8Ν32.Λοιπον εφτιαξα ενα καινουργιο μηχανημα με βαση την παραπανω μητρικη.Εχω λοιπον μετα απο τρεις μερες χρησης τις εξης αποριες:

Α)Σε idle κατασταση εχω θερμοκασιες μητρικης και cpu 47- 44 αντιστοιχα.Μαλλον δεν ειμαι καλα?Αυτες μεσα απο το Αsus Pc Prove.Γιατι απο το THERMALTAKE HARDCANO 13 MULTIFAN DISPLAY μου δειχνει την μητρικη στους 50???Μητρικη και cpu στεγαζονται σε ενα Kandalf με 4 fan μεσα.

Β)Εχω πανω απο τον 4400 Χ2 την ZALMAN CNPS 9500 LED με τον fan να βλεπει προς τα κατω.Μηπως δεν ειναι σωστος ο προσανατολισμος?

Γ)Το ανεμηστηρακι της μητρικης να το βαλω ή δεν χρειαζεται?

Δ)Η cpu δουλευει στην ταση 1.39.Πηγα να την αλλαξω απο το bios με βαση τις οδηγιες σας αλλα δεν βλεπω ενεργη την εντολη το Fid/Vid.Bios εχω την τελευταια εκδοση(ναι ξερω....), αλλα το μηχανακι δεν το εστησα εγω.

Πληροφοριακα εχω τροφοδοτικο τo Liberty 620 και για καρτα ηχου την X-Fi χωρις προς το παρον να εχω καμια ασυμβατοτητα η καποιο αλλο προβλημα.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Φιλικα Γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο THELAB.

Μεγειά η καινούργια σου μητρική.

Κατά τη γνώμη μου είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Υπάρχει κάποιο ανοικτό ίσως θέμα με την liberty αλλά μόνο για τις DFI.

Κατά τη γνώμη μου όμως αποκλείεται το πρόβλημα να είναι το PSU.

Οι θερμοκρασίες που γράφεις είναι υπερβολικά ψηλές.

Κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάσταση της ψύκτρας της CPU σίγουρα.

Αυτές τις θερμοκρασίες τις βλέπω μόνο όταν είμαι υπερχρονισμένος σε full load και μετά από πολύ ώρα.

Το ανεμιστηράκι που δίνει η ASUS κανονικά δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσεις αφού ψύχονται 4 από τα 8 mosfets και τα pipelines που καταλήγουν εκεί από τον ανεμιστήρα της CPU.

Αν όμως δεν φυσάει επαρκής αέρας πάνω στην ψύκτρα των heatpipes και εφόσον χωράει το ανεμιστηράκι της ASUS βάλε το κι ας λέει η ASUS οτι δεν πρέπει να εγκατασταθεί.

Μέχρι στιγμής διαπίστωσα οτι η θερμοκρασία στη μητρική ανεβαίνει για τέσσερις λόγους.

1. Ο ένας είναι κάποια λάθος σύνδεση ή κάποια προβληματική συσκευή.

Συχνότερα το βλέπουμε όταν είναι λάθος το καλώδιο του floppy.

Δοκίμασε αυτό που ήρθε με τη μητρική σου και μη βάλεις κάποιο στρογγυλό καλώδιο.

Έλεγξε και το floppy αν ανάβει μόνιμα το λαμπάκι και αν λειτουργεί μήπως το σύνδεσες λάθος.

Πρόσεξε τα master - slave jumpers στις IDE συσκευές (δίσκους - CD - DVD) και τα primary - secondary IDE αν είναι σωστά.

Οι προβληματικές συσκευές προκαλούν αύξηση της θερμοκρασίας.

Αν έχεις Plextor DVD βγάλε το.

Έχω δει άπειρα ποστ με προβλήματα από αυτά τα DVD.

Επίσης βγάλε όλες τις PCI κάρτες (και την X-Fi) και τα USB καλώδια.

Έλεγξε τη θερμοκρασία ξανά.

Μετά βάζεις μια μια τις κάρτες τις συσκευές και τα καλώδια ώστε να εντοπίσεις ποιο σου δημιουργεί το πρόβλημα.

2. Η δεύτερη αιτία είναι ο προσανατολισμός της μητρικής.

Αν την έχεις εγκαταστήσει ανάποδα δεν λειτουργούν τα pipelines.

3. Ο τρίτος λόγος είναι να έχεις ελαττωματική μητρική (απίθανο μια και δεν είδα ποτέ ποστ να έχει πουληθεί ελαττωματική μητρική) ή να τη χάλασες, αν προσπάθησες να αφαιρέσεις βίαια το backplate για να εγκαταστήσεις την ψύκτρα της CPU.

4. ’λλη μια αιτία αυξημένης θερμοκρασίας είναι η λάθος εγκατάσταση της ψύκτρας της CPU.

Η ψύκτρα που έρχεται με τον 4400+ είναι μια χαρά. Έχει και pipelines και ανεμιστήρα που αυξομειώνει τις στροφές με βάση τη θερμοκρασία της CPU και είναι και μικρή σχετικά ώστε να μην εμποδίζει την κυκλοφορία του αέρα στο κουτί.

Επιπλέον χωράει να μπει και το ανεμιστηράκι της ASUS.

Γιατί πάτε και πληρώνετε extra λεφτά δεν το καταλαβαίνω.

Για το θέμα του overclocking και για αλλαγή της τάσης vcore καλύτερα άσε τα πράγματα όπως είναι.

Μπορείς να υπερχρονίσεις μια χαρά με το AINOS.

Βάλε το στο 10% και θα είσαι βασιλιάς με απόλυτη συμβατότητα και σταθερότητα με όλα τα παιχνίδια. Μόνο αύξησε το vdimm σε 2.8v.

Αν όμως επιμένεις, τότε βάλε manual την επιλογή overclocking.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το BIOS 1103 έχει σοβαρά προβλήματα.

Το είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ αλλά το επαναλαμβάνω μια και απ' ότι φαίνεται πληθαίνουν γεωμετρικά οι αναφορές και τα παράπονα για το BIOS αυτό στο internet.

Link to comment
Share on other sites

Οπως παντα αναλυτικοτατος με καυστικα σχολια...

Αρχικα δεν το εστησα εγω το μαχανημα αν και ειμουν παρον καθολη την διαρκεια...

Λοιπον ας τα δουμε ενα ενα.

1)Ολα οκ με floppy και αλλες συσκευες, εκτος απο του οτι εχω dvd Plextor.Τι προβληματα δλδ δημιουργει?

2)Ειναι τοποθετημενη σωστα η μητρικη, εχω δει και αντιστοιχες φωτο με το πως μπορει ναναι αναποδα.

3)Δεν νομιζω ναμαι τοσο γκαντεμης και να επεσα σε ελατωματικη μητρικη.Η εγκατασταση της ψυκτρας εγινε ευκολα χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Απλα με εκανε εντυπωση πως την τοποθετησε με το fan να κοιταει προς τα κατω.

4)"Γιατί πάτε και πληρώνετε extra λεφτά δεν το καταλαβαίνω...".Ναι τελικα εδω φανηκε πως εδειξα μια ταση νεοπλουτου.Τελικα οταν ειδα την μαμα ψυκτρα ειπα σιωπηρα μεσα μου."Γιαννη εισαι μαλ@κ@ς.."

5)Δεν σκοπευω τωρα να κανω overclocking αλλα καπου εδω μεσα εχει ειπωθει οτι η ταση του 4400 Χ2 ειναι στα 1.35 και εγω την βλεπω στα 1.39.Ακολουθησα της οδηγιες σου...

Τωρα που σου απαντω εχω 42 cpu και 44 mb χωρις φυσικα να τρεχει τιποτα απο κατω.Πολυ ειναι που να παρει...

Ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια Marie

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sudiakos [Σήμερα, στις 13:21]

Οπως παντα αναλυτικοτατος με καυστικα σχολια...

Αρχικα δεν το εστησα εγω το μαχανημα αν και ειμουν παρον καθολη την διαρκεια...

Λοιπον ας τα δουμε ενα ενα.

1)Ολα οκ με floppy και αλλες συσκευες, εκτος απο του οτι εχω dvd Plextor.Τι προβληματα δλδ δημιουργει?

2)Ειναι τοποθετημενη σωστα η μητρικη, εχω δει και αντιστοιχες φωτο με το πως μπορει ναναι αναποδα.

3)Δεν νομιζω ναμαι τοσο γκαντεμης και να επεσα σε ελατωματικη μητρικη.Η εγκατασταση της ψυκτρας εγινε ευκολα χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Απλα με εκανε εντυπωση πως την τοποθετησε με το fan να κοιταει προς τα κατω.

4)"Γιατί πάτε και πληρώνετε extra λεφτά δεν το καταλαβαίνω...".Ναι τελικα εδω φανηκε πως εδειξα μια ταση νεοπλουτου.Τελικα οταν ειδα την μαμα ψυκτρα ειπα σιωπηρα μεσα μου."Γιαννη εισαι μαλ@κ@ς.."

5)Δεν σκοπευω τωρα να κανω overclocking αλλα καπου εδω μεσα εχει ειπωθει οτι η ταση του 4400 Χ2 ειναι στα 1.35 και εγω την βλεπω στα 1.39.Ακολουθησα της οδηγιες σου...

Τωρα που σου απαντω εχω 42 cpu και 44 mb χωρις φυσικα να τρεχει τιποτα απο κατω.Πολυ ειναι που να παρει...

Ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια Marie

εχω και εγω προβλημα με τις θερμοκρασιες και ειδικα τωρα τελευταια που ανεβηκε η θερμοκρασια. εχω 35 στον επεξεργαστη και 43 στην μητρικη σε idle.αμα αρχιζω να παιζω καληνυχτα.η μητρικη θα παει 50 52 και φοβαμαι μην την παρω στο χερι. και μαριε εμενα μου ειχε τυχει ελλατωματικη τετια μητρικη συν αλλη μια που μου καηκε.συνολικα ειναι το τριτο κομματι που μου δινουν. γενικα αναθεμα την ωρα που την πηρα αυτην την μητρικη με εχει ταλαιπωρησει αφανταστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sudiakos [Σήμερα, στις 15:21]

Οπως παντα αναλυτικοτατος με καυστικα σχολια...

Αρχικα δεν το εστησα εγω το μαχανημα αν και ειμουν παρον καθολη την διαρκεια...

Λοιπον ας τα δουμε ενα ενα.

1)Ολα οκ με floppy και αλλες συσκευες, εκτος απο του οτι εχω dvd Plextor.Τι προβληματα δλδ δημιουργει?

2)Ειναι τοποθετημενη σωστα η μητρικη, εχω δει και αντιστοιχες φωτο με το πως μπορει ναναι αναποδα.

3)Δεν νομιζω ναμαι τοσο γκαντεμης και να επεσα σε ελατωματικη μητρικη.Η εγκατασταση της ψυκτρας εγινε ευκολα χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Απλα με εκανε εντυπωση πως την τοποθετησε με το fan να κοιταει προς τα κατω.

4)"Γιατί πάτε και πληρώνετε extra λεφτά δεν το καταλαβαίνω...".Ναι τελικα εδω φανηκε πως εδειξα μια ταση νεοπλουτου.Τελικα οταν ειδα την μαμα ψυκτρα ειπα σιωπηρα μεσα μου."Γιαννη εισαι μαλ@κ@ς.."

5)Δεν σκοπευω τωρα να κανω overclocking αλλα καπου εδω μεσα εχει ειπωθει οτι η ταση του 4400 Χ2 ειναι στα 1.35 και εγω την βλεπω στα 1.39.Ακολουθησα της οδηγιες σου...

Τωρα που σου απαντω εχω 42 cpu και 44 mb χωρις φυσικα να τρεχει τιποτα απο κατω.Πολυ ειναι που να παρει...

Ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια Marie

Κατά τη γνώμη μου ζήτα από αυτόν που σου έστησε το PC να βάλει πάνω τη μαμίσια ψύκτρα μαζί με το ανεμιστηράκι της ASUS.

Μια άλλη λύση είναι να αυξήσει τις στροφές του ανεμιστήρα, να τον βάλει ανάποδα να φυσάει προς τα πάνω και να προσθέσει και το ανεμιστηράκι της ASUS για τα heatpipes.

Είναι απαράδεκτο ο ανεμιστήρας να διώχνει τον ζεστό αέρα πάνω στην κάρτα γραφικών και μάλιστα προς τα κάτω.

Δώσε τα χαιρετίσματά μου στο φίλο σου και πες του οτι είναι άσχετος.

Ο ζεστός αέρας πρέπει να φεύγει προς τα πάνω.

Πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη φορά του αέρα μέσα στο κουτί που δεν μπορείς να την παρα-βιάζεις.

Η ροή πρέπει να είναι από εμπρός και κάτω προς τα πίσω και πάνω χωρίς εμπόδια από καλώδια.

Γι αυτό τα συμμαζεύουμε τα καλώδια μέσα στο κουτί.

Όσο για τον plextor όπως σου είπα έχω δει δεκάδες παράπονα για προβλήματα.

Πάντως δοκίμασε χωρίς floppy plextor και PCI κάρτες, αν και απ΄ότι φαίνεται η αυξημένη θερμοκρασία στην περίπτωσή σου εξηγείται μια χαρά από την λάθος εγκατάσταση της ψύκτρας της CPU.

Αρχική απάντηση από devil_will_cry [Σήμερα, στις 15:46]

εχω και εγω προβλημα με τις θερμοκρασιες και ειδικα τωρα τελευταια που ανεβηκε η θερμοκρασια. εχω 35 στον επεξεργαστη και 43 στην μητρικη σε idle.αμα αρχιζω να παιζω καληνυχτα.η μητρικη θα παει 50 52 και φοβαμαι μην την παρω στο χερι. και μαριε εμενα μου ειχε τυχει ελλατωματικη τετια μητρικη συν αλλη μια που μου καηκε.συνολικα ειναι το τριτο κομματι που μου δινουν. γενικα αναθεμα την ωρα που την πηρα αυτην την μητρικη με εχει ταλαιπωρησει αφανταστα.

Μάλλον δεν σε πάει η Α8Ν32 γιατί σε κανένα από τα ξένα forum δεν έχω δει κάποιο ποστ που να λέει για καμμένη μητρική.

Keep on Walking. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

@Sudiakos

Τώρα έχεις βάλει κάτι να ρίχνει αέρα στην ψύχτρα δίπλα στην cpu όπου φτάνουν τα heatpipes; Εάν όχι τότε είναι λίγο λογικό να ανέβει η θερμοκρασία του chipset επειδή η συγκεκριμένη Zalman δεν ρίχνει καθόλου αερά πάνω εκεί σε αντίθεση με κάποια άλλα cooler (πχ XP90) όπου είναι ακριβως απο πάνω και πέρνει απο εκεί αέρα.

Δοκίμασε να βάλεις την Zalman όπως φαίνεται στις φωτογραφίες και βάλε και το ανεμιστηράκι που δίνει η Asus πάνω στην ψύχτρα όπου φτάνουν τα heatpipes. Χωράει μια χαρά. Στις πόσες στροφές έχεις το Zalman;

fan13ti0hy.th.jpg

fan29xo3cc.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αυτός είναι ένας σωστός τρόπος εγκατάστασης.

Μόνο πρόσεξε στην περίπτωση αυτή και οι δυο ανεμιστήρες να φυσάνε προς τα πίσω.

Η μπρος πίσω λύση με ροή προς τα πίσω έχει ένα μικρό μειονέκτημα.

Μπορεί να αυξήσει κάπως το θόρυβο επειδή θα μπλοκάρεται η ροή από το ανεμιστηράκι της ASUS.

Η άλλη λύση, πανω κάτω, με τον ανεμιστήρα να φυσάει προς τα πάνω, μου φαίνεται καλύτερη, ιδίως αν δεν έχεις ανεμιστήρα εξόδου στο κουτί σου ακριβώς πίσω από τη CPU.

Έχει το πλεονέκτημα να τραβάει το ζεστό αέρα από την κάρτα γραφικών.

Προϋπόθεση όμως είναι να χωράει το ανεμιστηράκι της ASUS.

Αν δεν χωράει θα πρέπει αναγκαστικά να εφαρμόσεις την μπρος πίσω λύση.

Πάντως ο σχεδιασμός της συγκεκριμένης ψύκτρας δεν μου αρέσει.

Είναι ογκώδης, βαρειά και στηρίζεται αποκλειστικά στα heatpipes.

Η βάση δεν έχει καμμιά άλλη επαφή με τα fins για μεταφορά της θερμότητας.

Αν η μητρική ήταν οριζόντια τότε τα heatpipes θα λειτουργούσαν μια χαρά.

Οι μητρικές όμως στέκονται κάθετα οπότε τα heatpipes αδυνατούν να λειτουργήσουν.

Αν θέλεις βάλε το κουτί σου οριζόντια και δες τις θερμοκρασίες της CPU.

Πιστεύω οτι θα εκπλαγείς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft [Σήμερα, στις 22:21]

@Sudiakos

Τώρα έχεις βάλει κάτι να ρίχνει αέρα στην ψύχτρα δίπλα στην cpu όπου φτάνουν τα heatpipes; Εάν όχι τότε είναι λίγο λογικό να ανέβει η θερμοκρασία του chipset επειδή η συγκεκριμένη Zalman δεν ρίχνει καθόλου αερά πάνω εκεί σε αντίθεση με κάποια άλλα cooler (πχ XP90) όπου είναι ακριβως απο πάνω και πέρνει απο εκεί αέρα.

Δοκίμασε να βάλεις την Zalman όπως φαίνεται στις φωτογραφίες και βάλε και το ανεμιστηράκι που δίνει η Asus πάνω στην ψύχτρα όπου φτάνουν τα heatpipes. Χωράει μια χαρά. Στις πόσες στροφές έχεις το Zalman;

fan13ti0hy.th.jpg

fan29xo3cc.th.jpg

Καλα δεν μου καθησε η τοποθετηση ετσι της ψυκτρας απο την αρχη.Τεσπα εχετε δικιο και οι δυο σας.Αυριο παω κιολας να την βαλουμε σωστα και μετα να ελεξω marie και για τα αλλα που λες.

Η Ζalman τρεχει στα 1600.Η θερμοκασια της μητρικης ειναι παντως υπερβολικη.Το multifan που εχω δειχνει την cpu στους 32 και την μητρικη 52 (Idle ολα αυτα).Πισω απο το κουτακι ειναι ενας δωδεκαρης.Συνολικα ειναι 4, ο μπροστινος βαζει αερα(ειναι τοποθετημενος μπροστα απο τους δισκους), ενω οι αλλοι 3 βγαζουν αερα.Το Kandalf εχω.

Να βαλω το παλιοτερο bios?

Ευχαριστω πολυ mitsosoft me τις φωτο, με βοηθησες ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΑΝΙΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ PC ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΟΡΘΟΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΖΑΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΑ

ΤHERMALTAKE VA7000BWA SHARK WINDOW BLACK

AMD ATHLON 64 X2 4200+ DUAL CORE BOX

GIGABYTE 3D GALAXY WATER COOLING KIT

GEIL GLX1GB3200DC ULTRA X 1024MB PC3200 400MHz DUAL CHANNEL KIT

ASUS A8N32-SLI DELUXE

SAPPHIRE ATI X800GTO2 256MB PCI-E TV-OUT DVI LITE RETAIL

SEAGATE BARRACUDA 7200.8 ST3400832AS 400GB SATA NCQ

NEC DVD+/-R/RW ND-4571 LABELFLASH 16X BULK DOUBLE LAYER BLACK

LOGITECH 967555 DESKTOP S510 MEDIA REMOTE

LG 19'' LCD L1917S-BN BLACK

TAGAN TG480-U01 480W DUAL FAN BLACK + 2 x PCI-E

ΠΩΣ ΜΕ ΚΟΒΕΤΕ?ΜΙΑ ΔΙΠΛΗ ΠΑΕΙ ΤΟ STUFF.ΑΜΑ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΚΑΝΑ ΑΚΥΡΟ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΤΟ ΧΑΡΤΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΞΗΓΗΘΕΙΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.