Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Μαλον εχεις δικιο για το μεμτεστ...καλητερο αυτο που μου ειπες...αλλα να κανω και τα 11 τεστ η μονο τα 6 φτανουν?Ωσο για τισ μνημες φιλε μαριε πιστευω οτι πανε και λιγο καλητερα αλλα αλλη στιγμη θα το πσακσω..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

Και τα 11 καλύτερα.

Αν υπάρχει πρόβλημα θα το πιάσουν και τα 6 αλλά δεν χάνεις τίποτα έτσι κι αλλοιώς.

Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις για high score στη μνήμη αλλά στην πράξη δεν θα δεις διαφορά.

Μόνο για μετροπρογράμματα είναι χρήσιμες οι ρυθμίσεις αυτές.

Πάντως αν ασχοληθείς αργότερα και ανακαλύψεις κάποια καλή ρύθμιση, γράψε μας τα συμπεράσματα σου.

Να θυμάσαι οτι αυτά που μετράνε πολύ για ταχύτητα είναι η συχνότητα της μνήμης, ο χρονισμός 1Τ, το tcl και το TRTW.

Για σταθερότητα θα παίξεις με το skew, το Max Async το Read Preamble και το Tref.

Η ψύξη είναι πολύ σημαντική τόσο για τις μνήμες όσο και για τον επεξεργαστή.

Για να ελέγξεις τόσο το hardware όσο και την εγκατάσταση των Windows το καλύτερο πρόγραμα είναι το δικτυακό παιχνίδι Day Of Defeat Source που κάνει 20 (χρειάζεσαι ADSL για να το παίξεις).

Link to comment
Share on other sites

Παιδία είμαι έτοιμος να παω να πάρω την συγκεκριμενη μητρική άλλα θέλω να ρωτήσω κατι για να πάρω την τελική απόφαση και να την αγοράσω.

Αυτή την στιγμή το σύστημα μου αποτελείτε απο τα παρακάτω:

DFI LP Ultra-D

A64 X2 3800+ & ThermalRight XP-90c με έναν Papst στις 1300rpm για ψύξη

G.Skill HZ PC4000 2 x 1gb

VGA 7800GT

Enermax Liberty 500w

X-Fi

2 Seagate Sata σκληρούς (όχι σε raid), DVD & DVD-RW

Θέλω να κάνω την αλλαγή επειδή καταρχήν φαίνεται να ειναι πιο καλή μητρική, δεν έχει ανεμιστήρα στο chipset (ώρες ώρες κάνει θόρυβο του DFI και δεν μου αρέσει καθόλου γενικά ο θόρυβος στο pc) και στο προσεχές μέλλον θέλω να πάρω άλλη μία 7800GT, οπότε το SLI X16 μου φαίνεται ότι υπερτερεί λίγο.

Εδώ και καιρό έχω την CPU @2250 (9 x 250) με default vcore και με τις μνήμες 1:1 @250 χωρίς κανένα πρόβλημα σταθερότητας ή θερμοκρασίας.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν μπορώ να κάνω ακριβώς το ίδιο και στο A8N32 (9x250, 1:1 με τις μνήμες), για καθημερινή χρήση επειδή το pc μένει 24/7 ανοιχτό λόγο download αλλά και για παιχνίδια (όταν είμαι σπίτι).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Κατά τη γνώμη μου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να πας τη CPU στα 10Χ250 με default vcore.

Δεν θέλω καν να φτάσω τόσο πάνω. Θέλω να είμαι στα ίδια όπως και τώρα 9χ250 για καθημερινή λειτουργία και 1:1 με τις μνήμες, δεν με ενδιαφέρει να το πάω πιο πάνω. Απλά θα ήθελα να έχω και default vcore για λόγους θερμοκρασίας της cpu (αφού εκεί πάει μια χαρά με default vcore) και ελπίζω να μην έχει μεγάλη επίπτωση και στις θερμοκρασίας της μητρικής στα 250.

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Eγώ πιστεύω πως μια χαρά είναι η μητρική που έχεις τώρα... Δεν χρειαζεται να την αλάξεις κατά την γνώμη μου.. ;)

Την μητρική θέλω να την αλλάξω κυρίως λόγο θορύβου του chipset fan και του sli που θέλω να κάνω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε θα ετοιμασω μερικες φοτο σε λιγο που θα ειμαι ετοιμος.....

μια αλλη ερωτηση ο επεξεργαστης στα 2500 παιζει μονο με 1.44βολτ μπορει να πεξει και με μαμα βολτ?σε εμενα δεν παιζει παντος θα το ξαναδω παντος...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα δει οτι υπαρχει θεμα για την συγκεκριμενη μητρικη.λοιπον ας ρωτησω και εσας μηπως και.συναντω ενα προβλημα με το που κανω install τους drivers της x fi. συγκεκριμενα μπλοκαρει το asus update kai δεν μου ετρεχε και το powerdvd και γενικα τρωει καπια κολληματα με τα dll απο οτι καταλαβα.εψαξα λιγο και ειδα οτι αρκετοι εχουν προβλημα με x-fi kai nf4 mobos και ειδικα με την συγκεκριμενη.απο οτι ειδα κανει share to irq με onboard raid controller kai me 7800gt.απενεργοποιησα το raid controller και τουλαχιστον μου παιζει το powerdvd.γενικα βλεπω οτι δεν μπορω να του δωσω exclusive irq οτι και αν κανω.καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με τις μητρικές Nforce4 είχαν οι παλιές x fi αν θυμάμαι καλά.

Μετά η Creative το διόρθωσε το πρόβλημα, (έστειλες e-mail στην Creative?).

Δεν είναι θέμα IRQ ούτε υπάρχει ασυμβατότητα με το raid.

Πρέπει όμως να απενεργοποιήσεις την κάρτα ήχου της μητρικής όπως και τα Onboard game port και το onboard midi.

Όσο για το ASUS UPDATE υπάρχει νεότερη έκδοση στο Internet.

Την κατέβασες?

Χωρίς την κάρτα x-fi δεν έχεις κολλήματα?

Γιατί οι αιτίες είναι άπειρες.

Από τις ρυθμίσεις στο BIOS, το hardware (έχει καλό PSU? - έλεγξες τη μνήμη?), τις εκδόσεις των οδηγών, τα Windows SP2 updates, τα προγράμματα και πάει λέγοντας.

Είναι καινούργια και σωστή η εγκατάσταση των Windows?

Ισως ο SPC που έχει αυτό το συνδυασμό να μπορεί να σου πει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι χωρις την καρτα δεν εχω ουτε κολληματα ουτε τιποτα.το psu ειναι enermax liberty 620 και οι μνημες corsair xms pro δεν υπαρχει προβλημα.ναι εστειλα μαιλ στην creative και μου ειπαν να περιμενω καποιο bios update απο την asus.to midi kai to game port δεν τα εχω απενεργοποιησει θα το δοκιμασω.οσο για το raid που μου αναφερεις οτι δεν δημιουργει προβλημα το οτι παιζει το powerdvd μολις το απενεργοποιω εμενα μου δειχνει conflict και μαλιστα τρελο και μαλιστα μου το προτεινε ενα παιδι με x-fi και την προηγουμενη asus.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σου γραφω και το μηνυμα που μου βγαζει και νομιζω αν ειδα καλα το εβγαζε και σε ενα αλλο παιδι. unable to create nt driver service for bs_def.dll και μετα setup cannot detect asus motherboard.και αν ειδα καλα τα παιδι ειχε και αυτο x-fi οποτε μονο τυχαιο δεν ειναι.τα παντα διορθονονται μολις βγαλω την χ-fi και κανω restore ακριβως πριν εγκαταστησω τους drivers της x-fi.και κατι αλλο ρε παιδια γιατι γραφετε οτι δεν κανει να βιδωνεις την thermaltake big typhoon πανω στο backplate που εχει η motherboard τι προβλημα υπαρχει?????αφου μεσα στο manual της ψυκτρας λεει οτι εσυ διαλεγεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάνω στο backplate έχω βιδώσει τη βάση του δικού μου block.

Αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα ήταν αν μπορούμε να βγάλουμε τη βάση γιατί είναι κολλημένη.

Η ASUS απάντησε οτι μπορούμε, αν χρησιμοποιήσουμε ένα σεσουάρ μαλλιών για να τη ζεστάνουμε λίγο.

Το δοκίμασα αλλά δεν ξεκολλάει εύκολα.

BIOS updates έχει βγάλει πολλά η ASUS από τότε που αναφέρθηκε το πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν δοκίμασες την x fi σε άλλη μητρική όπως σε DFI αλλά το πρόβλημα απ΄ότι θυμάμαι υπήρχε με τις πρώτες x fi, σε όλες τις μητρικές nforce4, πριν από ένα χρόνο.

Μετά όμως είδα πάρα πολλά ποστ να λένε οτι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την x-fi ούτε σε ASUS A8N32-SLI, ούτε σε άλλες μητρικές.

Έτσι σταμάτησα να συστείνω σε όσους έχουν Nforce4 να αποφεύγουν αυτή την κάρτα ήχου.

Την Creative την έχω διαγράψει από το μυαλό μου.

Ούτε να ακούω δεν θέλω για την εταιρία αυτή και φυσικά δεν βοηθάω κανένα που έχει κάρτα της Creative.

Αρκετά προβλήματα μου είχε δημιουργήσει στο παρελθόν.

Σε κοροιδεύουν για το update.

Αυτό ήταν σωστό πριν από ένα χρόνο.

Καλή τύχη λοιπόν με την Creative.

Καλή τύχη και με το Liberty.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=366978#post366978

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στον εναν απο τους υπολογιστές μου έχω το συγκεκριμένο Asus, μια X-fi και το Liberty 500w απο τις αρχές του χρόνου. Ουδεποτε έχω αντιμετοπίσει κάποιο προβλημα με τον συγκεκριμένο συνδιασμό σε κανένα τομέα και όλα λειτουργούν άψογα.

Επίσης περίπου τον ίδιο συνδιασμό έχω και στον δέυτερο υπολογιστή μόνο αντί της Asus υπαρχει μια DFI Ultra-D πάλι με Liberty και X-Fi όπου και εκεί δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.