Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice

Πρέπει να είναι η καλύτερη μητρική που υπάρχει αυτή τη στιγμή και με διαφορά από όλες τις άλλες.

ναι οντως στις 10 σελιδες το βλεπουμε και εχουμε μεινει αφωνοι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ναι οντως στις 10 σελιδες το βλεπουμε και εχουμε μεινει αφωνοι

Δεν θα έλεγα ότι το thread είναι ιδιαιτέρως κατατοπιστικό καθώς ο Μάριος έχει επικεντρωθεί με ιδιαίτερη λεπτομέρεια στα προβλήματα τα οποία με τον τρόπο αυτό μεγαλοποιούνται κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 14:22]

ναι οντως στις 10 σελιδες το βλεπουμε και εχουμε μεινει αφωνοι

Φέρε μου τη μητρική σου και σου γράφω 50 σελίδες με προβλήματα και μάλιστα χοντρά.

Τα περισσότερα προβλήματα που γράφτηκαν εδώ τα έχουν όλες οι μητρικές και μάλιστα σε υπερθετικό βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

παιδες , δεν λεω οτι ειναι για τα μπαζα αλλα καλο ειναι να μην χαρακτηριζετε μια μητρικη καλυτερη απο ΟΛΕΣ τις αλλες. εμενα μπορει να μου γραψεις 50 σελιδες για τη μητρικη μου αλλα ουτε με corrupt bios ηρθε και ουτε κολλησε στο πρωτο win installation , νομιζω οτι το απο ΟΛΕΣ τις αλλες ειναι περιτο. καλη ειναι αλλα οχι και ετσι

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου κόλλησε στο πρώτο installation και μάλιστα με RAID SATA 3Gb/s.

Όσο για το corrupted BIOS, μικρό το κακό μια και ποτέ δεν εγκαθιστώ τα Windows πριν αναβαθμίσω το BIOS στην τελευταία επίσημη έκδοση. Μη μου πεις οτι είναι η πρώτη φορά που βλέπεις corrupted BIOS.

Όσο για το καλύτερη απ' όλες, έτσι έχουν τα πράγματα. Αν νομίζεις οτι υπάρχει κάποια καλύτερη πρότεινε την.

Link to comment
Share on other sites

Mάριε ο Μεγάλος εντυπωσιασμός σου οφείλεται ίσως γιατί οι προηγούμενες μητρικές της asus ήταν τελειως !#@$!!@#$!@#$!@#$@# , πώς λέει ο λαός στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος ;) .

Τα παραπάνω με επιφύλαξη γιατί δεν το έχω το μομπο και ίσως να είναι όντως το καλύτερο , απλά απο ότι διαβάζω απο εδώ και απο κει αντιμετωπίζει εφηβικά προβλήματα για μια πλατφόρμα ενήλικη πλέον .

Link to comment
Share on other sites

Όλα κι όλα τα "προβλήματα" είναι αυτά που βλέπετε.

Είναι ελάχιστα και υπάρχει λύση σε όλα.

Κάθε τι καινούργιο αρχικά φοβίζει και αυτό είναι φυσικό.

Αλλά πρέπει να παίξτε κάποιο παιχνίδι και να προσπαθήσετε να την υπερχρονίσετε για να καταλάβετε πόσο καλή είναι.

Πράγματι δεν έχω εμπειρία από τις DFI που ήταν στον υπερχρονισμό το Νο 1, αλλά στην ίδια πλατφόρμα παίζω και ξέρω τι θα πει ζέστη, θόρυβος και στρίμωγμα των καρτών.

Τέρμα αυτά λοιπόν, ενώ και στον υπερχρονισμό η Α8Ν32 δεν πιάνεται.

Μπορεί να κοστίζει 240 αλλά τα αξίζει και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

240?:eek::blink: :blink:

μικρο το κακο , ενταξει μαριε μπορει να ειναι η καλυτερη που υπαρχει αλλα νομιζω οτι αφου δεν εχεις δοκιμασει μια DFI και εγω αυτηνα δε μπορουμε να βγαλουμε αντικειμενικα συμπερασματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις δοκιμάσαμε μεν αλλά λίγο πολύ τις ξέρουμε.

Από που ήξερα και την υπερχρόνισα αυτή εδώ νομίζεις?

Από τις εμπειρίες όσων είχαν DFI, όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο.

Όσο για την τιμή κοστίζει 228.66 η φθηνότερη.

Link to comment
Share on other sites

AMD64 X2 στα 2700 με αερα

Υummiieeee :D

Hθελα να ηξερα γιατι η ASUS εχει τοση προτιμηση στα σιχαμενα AMI bios (Αmerican Megatrends :sick: ) :(

Η AWARD δεν τους κανει

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 11:05]

Επειδή ίσως φαντάζουν κάπως οι ιδιαιτερότητες της ASUS A8N32-SLI Deluxe,

πρέπει να πω οτι είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή, σε όλους τους τομείς και με διαφορά.

Eκτος ισως των ΑSUS BIOS που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη και που εχουν καποια παιδικα προβληματα προς το παρον

κατα τα αλλα συμφωνω και επαυξανω :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3 [Χθες, στις 21:31]

Απο οτι βλεπω οι μνημες ειναι στα 300 ή μου φαινεται?Ετσι εξηγειται και το καλο σκορ.

Κι απο οτι φαινεται στη sig ειναι και 2 γιγα? :eek:

Oυτε καν ρε Βαγγελη. Τα 166 διαιρετη τον δειχνει το Α64tweaker! Μνημες 3-3-3 με διαιρετη...

Ποσο "σφαγμενος" ειμαι και βγαζω 31 και κατι ψιλα στα 2700 με 240@2-2-2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με γιεςςςς στους κατοχους της ASUS A8N32-SLI deluxe.

Ομως θα ηθελα να ρωτησω κατι λιγο ασχετο και αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο γραφω αυτες τις γραμμες.... υπαρχει mobo ASUS A8N32-SLI PREMIUM????

Δειτε και αυτο το λινκ. http://www.vr-zone.com/?i=2952 και κοιταξτε εκει αναμεσα απο τις 2 πρωτες φωτογραφιες τι λεει...

Συγκεκριμενα για mobo ASUS A8N32-SLI PREMIUM μου μιλησε και καποιος τεχνικος της HAUPPAUGE.

Στον συγκεκριμενο τεχνικο εστειλα ενα email προ λιγων ημερων και μου συνεστησε να παρω την PREMIUM εκδοση.

Η ερωτηση που εκανα στο τεχνικο τμημα της Hauppauge αναφερετε σε προβλημα που παιζει με διαφορα mobo οσον αφορα τις θυρες PCI και ορισμενες PCI καρτες DVB (δορυφορικες καρτες οπως η Nexus-S της Hauppauge...η οποια ειναι PCI v2.1 οπως και οι περισσοτερες δορυφορικες καρτες)

Με τις εν λογω καρτες (και εννοω αρκετες δορυφορικες οχι μονο καρτες τις Hauppauge) εχει παρατηρηθει οτι καιγονται αρκετες μητρικες...μιας και για να τροφοδοτηθει το LNB χρειαζεται λιγο παραπανω ρευμα...το οποιο μπορει να αποβει μοιραιο για την μητρικη.

Παιζει παντα το ενδεχομενο ο τεχνικος που απαντησε στο email μου να εκανε λαθος και να μην υπαρχει ASUS A8N32-SLI PREMIUM....και απλα να ηθελε να αναφερθει στην ASUS A8N-SLI PREMIUM...του εστειλα και παλι email σχετικα με το που εχει δει ASUS A8N32-SLI PREMIUM...και περιμενω σχετικη απαντηση.

Παντως αν εχει δει καποιος ASUS A8N32-SLI PREMIUM....ας μας δωσει σχετικο λινκ η πληροφοριες σχετικα με αυτη την μητρικη (φαντασμα να την πω??)....

Link to comment
Share on other sites

@Vasot

Η συγκεκριμενη μητρικη που αναφερω στο παραπανω ποστ....φαινεται να εχει bios της AWARD.

Δες και αυτο το λινκ....( κι αν θες αγορασε την κιολας?? τι να πω...εγω εχω μπερδευτει σχετικα με το αν υπαρχει αυτο το Mobo...)

http://www.genitechcomputers.com/products/description/asus_a8n32_sli_premium_nvidia_nforce4_sli_16x_motherboard/

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ θα παραθεσω αλλη μια ερωτηση....και συγχωρεστε με για τα απανωτα ποστ.

Ειναι ευκολο να παιξουν οι μνημες OCZ PC4000 (500Mhz) Platinum 3-3-2-8 1T (2x1GB) σε ενα συστημα με μητρικη ASUS A8N32-SLI Deluxe (η Premium αν τελικα υπαρχει...) ?? η θα υπαρχουν προβληματα ασταθειας με το hypertransport...μιας και απο 1000 θα ανεβει στα 1250...(250χ5 δηλαδη) ?

Παραλληλα δεν θα αυξηθει και η συχνοτητα του επεξεργαστη?? (μιας και απο 200Mhz bus.. θα παμε στα 250Μhz), οποτε μιλαμε οτι ενας Athlon 64 X2 4400+ που ειναι στην ουσια 11χ200 (2,2 Ghz) θα παει στα 11χ250=2,75Ghz....οποτε μαλλον παμε για ψυξη με νερακι?? κι αν το κομματι του AMD που θα πεσει στα χερια μας...θα ειναι σταθερο στα 2,75Ghz....

Οποτε παμε σε ΟCZ platinum pc3200 με 2-3-2-5 1Τ και παιζουμε λιγο μαζι τους?? η παιρνουμε OCZ platinum pc4000 με 3-3-2-8 1Τ και ο θεος βοηθος???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.