Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 20:12]

Στην περίπτωση μου το μαμίσιο BIOS ήταν corrupted.

Προσπάθησα να κάνω bootable disk σε floppy 1.44 και δεν χώραγε το νέο BIOS με το Afudos.exe. Γι αυτό το έγραψα σε USB όπως και τα περιεχόμενα του bootable floppy και έκανα boot από το USB key.

Δεν έκανα ακόμα εγκατάσταση Windows (ήμουν δουλειά και τώρα γύρισα). Θα κάνω όμως και θα δω.

Πάντως από πρώτη άποψη δεν μου φαίνεται οτι θα με δυσκολέψει.

EDIT

Δεν είναι ανάγκη να φτιάξουμε bootable δισκέτα.

Αρκεί να γράψουμε το BIOS (1Mb) σε απλή δισκέτα και με ALT - F2 κατά την εκκίνηση θα γίνει η αναβάθμιση.

Nαι μπραβο το παρατηρησα και εγω αυτο

Το Βιος της A8N32 δεν μπορει να χωρεσει σε MS Dos startup disk

Kαλα τοσο μαμακες ειναι εκει στην ASUS :tomato:

Φτιαχνουν ενα Bios το οποιο δεν μπορει να χωρεσει σε Bootable disk παροτι τα οσα ισχυριζεται το εγχειριδιο τους....

Μολις διαβαζα και εγω στο εγχειριδιο και γραφει για την μεθοδο του EZ Flash οπως ακριβως το περιεγραψες

(Αlt+F2 στην διαρκεια που κανει post το συστημα κλπ)

Ειναι πολλη πιο βολικο απο το να κανεις Βοοtable dos δισκετες για Βιος update

Στο μεταξυ το EZ flash υπαρχει σε ολες σχεδον τις Asus μητρικες ακομα και στην Asus P4P800 που εχω για την ωρα

Και εγω ο βλακας μου αρεσει οτι χρησιμοποιουσα τοσο καιρο το Afudos και την μεθοδο του MS DOS startup disk και επρεπε να περασω τα 40 κυματα για να κανω update στο Bios :slap:

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 21:35]

Ναι την τελευταία επίσημη 0703.

Εγκατέστησα και όλους τους τελευταίους οδηγούς για τα πάντα και τώρα κατεβάζει τα updates της M$

Σας λέω πετάει το μηχανάκι.

Δεν περιγράφεται η αίσθηση που μου έδωσε.

Εϊναι απίθανο ... ταχύτατο. Μπαίνω Windows σε 10 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα πατήσω το κουμπί.

Μόνο που το έχω σκόρπιο ακόμα χωρίς ανεμιστήρες.

Περιμένω πως και πως να έρθει ένα κουτι να το στεγάσω.

Σε σχεση με την A8N-Premium που ειχες τρεχει πιο γρηγορα τωρα με την Α8N32 :)

Βλεπεις δηλαδη αρκετη διαφορα ταχυτητας μεταξυ της καινουργια και της προηγουμενη μητρικης σου ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

Καμμιά σχέση. Μέρα με τη νύχτα διαφορά. Τα έχω και τα δύο αυτή τη στιγμή να δουλεύουν. Στο ένα έχω την Premium με 2X250Gb Seagate 1.5Gb/s XXX.8 NCQ RAID 0 και στο άλλο έχω την Α8Ν32 με 2X250Gb Hitachi NCQ 3Gb/s RAID 0. Όλα τα άλλα είναι ίδια. Μνήμη 1Gbx2 Crucial Ballistix Z503 kit και στα δύο.

EDIT

Αυτό είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω από τον υπολογιστή με το A8N32-SLI Deluxe. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 23:40]

Κάποιοι διαμαρτύρονται που το vdimm φτάνει "μόνο" στα 3.2v.

Μια χαρά είναι. :worship:

Ας μη συγκρίνουμε τα 3.2v της Asus με τα 4v της DFI.

Διαμαρτύρονται όσοι έχουν UTT,BH5,CH5 και γενικά όσο τσιπάκια χρειάζονται επιπλέον ρεύμα για να φτάσουν υψηλές ταχύτητες(260Mhz,270Mhz,280Mhz) σε χαμηλά timings 2-2-2-5 1T.

Εσύ απ ότι βλέπω στην υπογραφή σου, δεν έχεις πρόβλημα,λόγω του ότι έχεις TCCD και δεν πρόκειται να αναβάσεις το ρεύμα πάνω από 2.9v

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Καμμιά σχέση. Μέρα με τη νύχτα διαφορά. Τα έχω και τα δύο αυτή τη στιγμή να δουλεύουν. Στο ένα έχω την Premium με 2X250Gb Seagate 1.5Gb/s XXX.8 NCQ RAID 0 και στο άλλο έχω την Α8Ν32 με 2X250Gb Hitachi NCQ 3Gb/s RAID 0. Όλα τα άλλα είναι ίδια.

Εντάξει οι Hitachi είναι λίγο πιο γρήγοροι αλλά σεν δικαιολογείται πάντως τόσο μεγάλη διαφορά (Μέρα με τη νύχτα)....

Μάλλον ψυχολογικό είναι :p

Αρχική απάντηση από mariosalice

EDIT

Αυτό είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω από τον υπολογιστή με το A8N32-SLI Deluxe. :)

με γειες - με γειες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 04:50]

Ε, ας δώσει και ο HIPPRO κανένα maximizer ...

Θα προτιμούσα (για ευνόητους λόγους) να μου παρείχε αυτή τη δυνατότητα η μητρική.

O hipro5 έχει δώσει μια compatibility list για το Maximizer.

Αντίστοιχη λίστα υπάρχει και από την Ocz για το δικό της προϊόν το Ocz DDR Booster

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 12:39]

Εντάξει οι Hitachi είναι λίγο πιο γρήγοροι αλλά σεν δικαιολογείται πάντως τόσο μεγάλη διαφορά (Μέρα με τη νύχτα)....

Μάλλον ψυχολογικό είναι :p

με γειες - με γειες ;)

Ευχαριστώ, επίσης .. :bigsmile:

Δικαιολογείται γιατί δεν είχα εγκαταστήσει κανένα πρόγραμμα. Clean install...

Ε καινούργιο πράγμα που δούλεψε μάλιστα με την πρώτη, οπότε όλα φαίνονται πιο ωραία.

Στη συνέχεια με όλα τα updates και τα προγράμματα που μπήκαν βάρυνε.

Και ακόμα αργότερα ίσως εμφανιστούν προβλήματα .. :computer:

αλλά προς το παρόν όλα καλά. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστώ κι εγώ τη δική μου εμπειρία....

Είχα τη Α8Ν-SLI Deluxe και μετά θάνατον του fan της, παρήγγειλα την A8N32-SLI Deluxe.

Την έβαλα λοιπόν στα υφιστάμενα windows, στην αρχή ψιλοσερνόταν αλλά αφού πέρασα όλους τους drivers πέταγε... (ούτε μπλέ οθόνες ούτε reboots, ούτε τίποτα... λες και την έβαλε τεχνικός ένα πράμα!!) :whistling

Δεν μ'έχει πιάσει ακόμα ο ιός του Ο/C οπότε δεν έκανα τίποτα απ'αυτά στο bios...

Πήρα και τον CPU ανεμιστήρα της Zalman CNPS7000B-AlCu και τον έβαλα στον FX55 μου χωρίς το backplate του... Αν βγεί το μαμίσιο μαύρο πλαίσιο γύρω από το cpu, τα βιδάκια του zalman βιδώνονονται μιά χαρά στη mobo με υποστήριξη το μαμίσιο backplate. Μετά από συμβουλές σας "έστρωσα" το cpu μου με την arctic (την silver5 όμως γιατί δεν έβρισκα την ceramique) και όλα μια χαρά... Θέλω όμως τη συμβουλή σας :help: σχετικά με τις θερμοκρασίες αν όλα τα'χω κάνει Ο.Κ. γιατί δεν ξέρω και πολλά σχετικά...

Tο pc probe μου βγάζει θερμοκρασίες cpu από 45 έως και 75 (!!) όταν δουλεύει και το scanner... (άσχετο ίσως αλλά τότε ανεβάζει γκάζια...). Κατά βάση είναι στους 55-60...

Η μητρική αυτή τη στιγμή είναι στους 46...

Το κουτί μου είναι το Thermaltake Tsunami που έχει αρκετούς ανεμιστήρες νομίζω...

Ερώτηση: ποιές θεωρούνται normal θερμοκρασίες τελικά και μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι να κατέβουν (ειδικά το cpu)?

Ασε που άρχισα να σκέφτομαι να πετάξω τον zalman (μόλις που τον πήρα :toomuchne ) και να πάρω τον thermaltake blue orbit2 αν και διπλάσιος σε βάρος...

:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυγχάνει να έχουμε την ίδια ψήκτρα θα ήταν προτιμότερο να τοποθετήσεις το backplate που υπάρχει στη συσκευασία της Zalman.Δεν ξέρω πως κατάφερες να την τοποθετήσεις με το backplate της Αsus, σίγουρα δεν εφάπτεται σωστά η ψήκτρα στον επεξεργαστή.Οι θερμοκρασίες είναι αρκετά υψηλές και στη CPU(55°C-66°C) αλλά και στο chipset (46°C ).

Εάν σκέφτεσαι να αλλάξεις την ψήκτρα και θέλεις κάτι καλύτερο από αυτό που έχεις θα αγοράσεις την Thermaltake Big Typhoon.

Η συγκεκριμένη ψήκτρα ενδείκνυται για υπερχρονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K

Επειδή τυγχάνει να έχουμε την ίδια ψήκτρα θα ήταν προτιμότερο να τοποθετήσεις το backplate που υπάρχει στη συσκευασία της Zalman.Δεν ξέρω πως κατάφερες να την τοποθετήσεις με το backplate της Αsus, σίγουρα δεν εφάπτεται σωστά η ψήκτρα στον επεξεργαστή.

Επειδή δεν κάνω ούτως ή άλλως μαγκιές, θα ήθελα κι εγώ πολύ να βάλω τη backplate που παρέχεται με τον ανεμιστήρα της zalman, αλλά το backplate της motherboard φαίνετε νά'ναι κολλημένο και δεν ήθελα να ρισκάρω να την καταστρέψω. Εστειλα ερώτηση στην asus για το πως βγαίνει ανώδυνα και θα δούμε τι και αν θα μου απαντήσουν...

Υπάρχει στην ελληνική αγορά κάποιος cpu fan παρόμοιος με τον amd μαμίσιο που απλά να κάθεται στην mobo χωρίς extra backplates και τα ρέστα??? Βρήκα στο internet έναν της thermaltake (CL-P0075) αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει εδώ...

Τώρα πάντως κατέβηκα στα 53-cpu και 39-mobo... μήπως επειδή άνοιξα το παράθυρο???:jump:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τοποθετείς λάθος την ψήκτρα χωρίς το σωστό backplate, κάνεις κακό στον επεξεργαστή.Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις την ψήκτρα που βρίσκεται στην retail συσκευασία(δες την εικόνα).Η συγκεκριμένη ψήκτρα θα σε καλύψει απόλυτα εφόσον δεν σκέφτεσαι να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή.

big_cooler2.JPG

Οι ενδεδειγμένες θερμοκρασίες για τον επεξεργαστή σου πρέπει να είναι γύρω στους 41°C - 43°C σε idle mode.

Όσον αφορά το chipset περίπου στους 36°C - 38°C

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σκέφτεσαι να βάλεις 4 DIMM (μείνε με 2 DIMM), μπορείς να εκγαταστήσεις και την XP120. Δεν θέλει αλλαγή του backplate (μη βγάλεις το μαμίσιο), είναι πανάλαφρη, έχει βάση από χαλκό, heatpipes και είναι αποτελεσματική. Η μητρική δέχεται μια χαρά τα δύο DIMM στα μαύρα slot. Με ενεργοποιημένο το Q-fan, ο ανεμιστήρας της CPU δεν ακούγεται καθόλου και η θερμοκρασία που έχω με την XP120, είναι 38 βαθμοί. Επειδή δεν έχω άλλους ανεμιστήρες, ειλικρινά δεν ξέρω αν δουλεύει ο υπολογιστής. Αυτή η μητρική είναι πραγματικά κρύα.

Link to comment
Share on other sites

mariosalice thanx για το info της XP120!

Αλλά πρέπει ν'αγοράσω και έναν extra fan να της βάλω της XP120, έτσι δεν είναι;;;

Ποιόν να είναι συμβατός;;; Φαντάζομαι τόσα που έχω κάνει μόνη μου θα μου είναι εύκολο και αυτό να το φέρω σε επιτυχές πέρας....(;;;) Και μήπως ξέρεις κανένα μαγαζί να τα πουλάει να πεταχτώ να τα πάρω ωστε να μην περιμένω e-παραγγελίες;;; Στείλε PM σχετικά με το μαγαζί αν ξέρεις για να μην μας κατηγορήσουν για διαφήμιση...

Και με τα 2 dimms γιατί;;; Εχω 4*512Mb, γιατί να μείνω στο 1Gb, ή γιατί να μπω σε έξοδα πάλι μόλις που τ'αγόρασα ρε γμτ... :drool:

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Για την XP-120 θες εναν 120αρη ανεμιστηρι.. Οσο για τα dimms αμα βαλεις την XP-120 η A8N32-SLI Deluxe δεν σου επιτρεπει να βαλεις μια στο ακριανο dimmaki διοτι η XP-120 έχει μεγάλο όγκο.;)

Αρα το ενα dimmaki σου παει στραφει. Εκτος και αν αγορασεις ενα του 1ος GB για να θες οποσδηποτε τα 2 GB.:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ άπαντες :hug: για τα info (και τα PMs)...:T:

Τρέχω αυτή τη στιγμή με cpu στους 37 kai mobo στους 39... :happy2:

Είμαι queen, έτσι???

Πάντως θα περιμένω της asus να μου απαντήσει και για το backplate, έτσι από περιέργεια και για μελλοντική χρήση... (έχω στεναχώρια μεγάλη :weep: που δεν πήρα τον blue orbit2, για το μπλέ led του δηλαδή...)

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε η Asus (από Πεκίνο!!! :-O ) για την αφαίρεση του backplate... :jump:

Για χρήση του οποιουδήποτε, κάνω quote την απάντηση τους και μαζί την ερώτηση μου...

********************************************************************

Dear Friend :

Thank you for contacting ASUS Customer Service.

My name is ZYC, and I would be assisting you today.

Sir, the CPU black plastic retention bracket and the board reverse metal plate are fixed by 2 screws, you need remove the 2 screws first, and there is a rubber layer between the PCB reverse side and the metal plate, you need use a hair drier to heat it up, then the metal plate can be removed easily!

Βut sir, Ι don't recommend you do this, because that may damage the board.

Thank you for using ASUS products and services!

********************************************************************

[Problem Description]

I need to change my CPU's fan (AMD64-FX55). Most of the market's fans (thermaltake, zalman) supporting socket939, require to change the backplate of the motherboard with their own which is provided with their products. It seems rather difficult to take off my ASUS motherboard's cpu's backplate (the backplate seems stuck and I don't want to risk destroing my motherboard, but I know from forums it can be done. Therefore, kindly please provide me with guidelines on how to perform this necessary task. Thank you in advance,

********************************************************************

Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημα που έβαλα στην ASUS αν μπορεί να μπει η μητρική τους ανάποδα,

[Problem Description]

Can I install A8N32-SLI Dlx upside down?

This is the case with many new enclosures (i.e. Lian Li).

μου απάντησαν πως πιστεύουν οτι δεν είναι καλό για τα heatpipes, εξαιτίας της βαρύτητας, αλλά ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα .... :...:

Dear Friend :

Thank you for contacting ASUS Customer Service.

My name is Maggie and I would be assisting you today.

Maybe it is ok .But we think maybe it is not good for the vards on the MB because of the gravity.So please make sure of it :)

If having any problems, please don't hesitate to let me know. Let's discuss this issue together.

Sorry for your any inconvenience.

Welcome to refer FAQ for ASUS products in ASUS website:

http://support.asus.com/faq/faq.aspx?SLanguage=en-us

Thank you for using ASUS products and enjoying ASUS services!

Maggie_qian

ASUS Customer Service Center (Shanghai , China)

ΤΕΣΠΑ

Αυτό που ξέρω είναι οτι ακόμα και χωρίς να έχω ανάποδα τη μητρική, το chipset ζεματάει όταν χαμηλώνω τις στροφές του ανεμιστήρα της CPU και είναι αιτία να μη λειτουργεί σωστά ο Marvell Yukon ethernet controller. Αυτό εκδηλώνεται με κόλλημα στη σύνδεση του Internet. Ο ίδιος ο επεξεργαστής έχει σταθερή θερμοκρασία (39-40 βαθμούς), είτε με χαμηλές είτε με ψηλές στροφές του ανεμιστήρα.

Όταν θα έρθει το κουτί που παρήγγειλα, θα βάλω ένα ανεμιστήρα εξόδου πίσω, κοντά στη CPU και θα κολλήσω ή αλουμινένια ή χάλκινα ψυκτράκια πάνω στο South Bridge. Τα αλουμινένια είναι ελαφριά και πιο ασφαλή. Έχουν και μεγαλύτερη επιφάνεια, οπότε μάλλον θα τα προτιμήσω.

Η θερμοκρασία των North & South bridge (τα δυο chip που έχουν πάνω τα heatpipes) δεν μετριέται με κανένα πρόγραμμα. Πρέπει να μπει πάνω θερμόμετρο ή να ελέγχουμε τη θερμοκρασία με το χέρι. Αυτά, ώστε να μη παρασυρόμαστε από τις χαμηλές θερμοκρασίες που μας δείχνει το PC Probe II και αναρωτιόμαστε γιατί κολλάει το άτιμο ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 04:38]

Αυτό που ξέρω είναι οτι ακόμα και χωρίς να έχω ανάποδα τη μητρική, το chipset ζεματάει όταν χαμηλώνω τις στροφές του ανεμιστήρα της CPU και είναι αιτία να μη λειτουργεί σωστά ο Marvell Yukon ethernet controller. Αυτό εκδηλώνεται με κόλλημα στη σύνδεση του Internet. Ο ίδιος ο επεξεργαστής έχει σταθερή θερμοκρασία (39-40 βαθμούς), είτε με χαμηλές είτε με ψηλές στροφές του ανεμιστήρα.

Aστο με το Αsus Q-fan ενεργοποιημενο

Ειναι η πιο ασφαλη\αθορυβη λυση και ρυθμιζει το συστημα αυτοματα

Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση απο το να παιζει εσυ χειροκινητα με τις στροφες του ανεμιστηρα

Εχεις παντως βαλει αρκετο πραγμα στο υπολογιστη σου οποτε φυσικο ειναι και να βαραινει το συστημα απο οσες πλευρες και να το δεις (θερμοκρασια, ταχυτητα, καταναλωση κλπ)

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 04:38]

Στο ερώτημα που έβαλα στην ASUS αν μπορεί να μπει η μητρική τους ανάποδα,

μου απάντησαν πως πιστεύουν οτι δεν είναι καλό για τα heatpipes, εξαιτίας της βαρύτητας, αλλά ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα .... :...:

Δηλαδη ουτε και οι ιδιοι ειναι σιγουροι και κρατανε τις επιφυλαξεις τους

Παντως για να παει μια χαρα στο συστημα του Geo_K προς το παρον δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα :D

{Γκαντεμης}Αλλα δεν τον βλεπω να πολλη μιλαει εδω τελευταια μηπως του καηκε :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.