Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 14:30]

Aστο με το Αsus Q-fan ενεργοποιημενο

Ειναι η πιο ασφαλη\αθορυβη λυση και ρυθμιζει το συστημα αυτοματα

Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση απο το να παιζει εσυ χειροκινητα με τις στροφες του ανεμιστηρα

Μα αυτό λέω τόση ώρα. Για το Q-Fan μίλαγα. Δεν έχω άλλο σύστημα αυτή τη στιγμή για να ρυθμίζω τις στροφές του ανεμιστήρα. Χύμα είμαι, χωρίς κουτί.

Το πρόβλημα είναι οτι το Q-Fan δεν είναι ασφαλές για το North και South bridge (το Nforce4-SLIX16 chipset). Είτε έχω ενεργοποιημένο το Q-Fan είτε όχι, ο επεξεργαστής ίδια θερμοκρασία έχει για καθημερινή εργασία. Όταν όμως, ο ανεμιστήρας της CPU λειτουργεί σε χαμηλές στροφές (επειδή είναι ενεργοποιημένο το Q-Fan), το chipset ζεματάει και δημιουργεί τα προβλήματα που ανέφερα. Όταν απενεργοποιώ το Q-Fan, τότε ο ανεμιστήρας δουλεύει στο full και το chipset κρυώνει.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και με την Premium. Λύθηκε με αυτοκόλλητα ψυκτράκια αλουμινίου πάνω στο South Bridge (το χαμηλό επίπεδο chipset που βρίσκεται κάτω δεξιά απ' όπου αρχίζει το heatpipe) και ένα ανεμιστήρα κάτω μπροστά, που φέρνει κρύο αέρα απ' έξω.

Μια επίσης καλή λύση θα ήταν ένας πολύ δυνατός ανεμιστήρας, με αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στην ψύκτρα όπου καταλήγουν τα heatpipes.

Με αυτό τον τρόπο και με ενεργοποιημένο το Q-Fan, πετυχαίνουμε αθόρυβη λειτουργία και αύξηση των στροφών όταν ζεσταίνεται το chipset, ενώ όταν ζεσταίνεται ο επεξεργαστής, ο ανεμιστήρας θα ανεβάζει στροφές, λόγω αύξησης της τάσης από τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

Αυτές οι ανεβασμένες θερμοκρασίες στο chipset ειναι σε default χρονισμούς ή με o/c; Αρχίζω να το σκευτομαι αν θα την πάρω τελικά εάν έχει προβλημα με τις θερμοκρασιες επειδή ένας απο τους λογους που την θέλω ειναι ότι ειναι αθόρυβη.

Link to comment
Share on other sites

Default είναι. Αλλά μη ξεγιελιέσαι. Η μητρική αυτή είναι ότι καλύτερο έχω δει. Απίστευτα κρύα.

Χωρίς κανένα ανεμιστήρα (μόνο της CPU σε ελάχιστες στροφές), χύμα (ανοικτή χωρίς κουτί) και δίπλα στο καλοριφέρ τι περίμενες? Το μόνο που χρειάζεται για κανονική λειτουργία είναι ένας και μοναδικός ανεμιστήρας, της CPU και αυτός σε λίγες σχετικά στροφές, αλλά όχι υπερβολικά. Για εντελώς αθόρυβο ανεμιστήρα CPU (εννοώ να μην ακούγεται καθόλου με ανοικτό κουτί), χρειάζεται ενίσχυση το chipset (όχι η XPU) με ψυκτράκια. H CPU δεν έχει ανάγκη, ποτέ δεν ζεστάθηκε. Ποιά άλλη μητρική μπορεί να το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με ενδιαφέρει να ειναι αθόρυβη αλλά παράλληλα να μην έχει προβλήματα σταθερότητας λόγο παθητικής ψήξης. Απο κυκλοφορία αέρα τα παω αρκετα καλά με το stacker αφου η θερμοκρασία του κουτιού ειναι κοντα στους 27-28 (μετρημένη απο το Gatewatch). Για την cpu σκοπέυω να βάλω μια XP-90 με αθόρυβο 9αρι (έχω ήδη έναν zalman).

Δοκίμασε κανένας το ανεμιστηράκι που δίνεται μαζί με την μητρική εαν κάνει θόρυβο και εαν μπορει να μπει παραλληλα με το cpu cooler;

Link to comment
Share on other sites

Η "παθητική" ψύξη είναι καλύτερη όχι επειδή είναι αθόρυβη αλλά επειδή είναι πιο αποτελεσματική. Το παθητική το βάζω σε εισαγωγικά γιατί όπως είπα προηγουμένως δεν είναι παθητική. Χρειάζεται ανεμιστήρα. Απλά δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε ροή αέρα οπότε παίρνει αέρα από τον ανεμιστήρα της CPU.

Αν βάλουμε υδρόψυξη στον επεξεργαστή, επειδή δεν υπάρχει ανεμιστήρας στη CPU, η ASUS δίνει μαζί ένα ειδικό ανεμιστήρα για την ψύκτρα των moffset που συγχρόνως ψύχει και τα heatpipes.

Με υδρόψυξη και το εξτρα ανεμιστηράκι για τα moffset - heatpipes - Nforce4 SLI X16 ξεχωρίζει η ψύξη των δύο συστημάτων.

Για τους παραπάνω λόγους προτίμησε 120άρη ανεμιστήρα στη CPU. Η Big typhoon που έχει η Totalet1 είναι κατά τη γνώμη μου αυτή τη στιγμή πολύ καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες μου μπήκαν πάνω οι νέες VGA και ξαναστήθηκε το σύστημα, όλα είναι μια χαρά (so far anyway - βασικά win + norton + updates + vga/nf4 deivers μπήκαν).

BIOS 0703.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω ότι έφταιγε πριν (για την μπλε οθόνη με το acpi) ήταν ότι είχα ξεχάσει το pnp system στο bios στο yes (αν και παλιότερα εκεί ήταν και με τις προηγούμενες μητρικές) καθώς και ότι πριν δεν είχα κάνει ''reset to defaults'' στο bios, μετά το οποίο πράγματι εμφανίζονται χαμένες ρυθμίσεις στο "'power settings''

edit

Τελικά το θέμα με τις dual slot vga και τις σχεδιάσεις μητρικών σε σχέση με τα pci-ex και τα pci έχει καντήσει αηδία.

Στην a8n32 με 2 dual slot vga μένει μόνο μία ελεύθερη pci (bye bye pci tv tuner - welcome usb tuner) στην οποία μπήκε η κάρτα ήχου. Αποτέλεσμα: +10 C η θερμοκρασία της πάνω vga (αυτή της οποίας το fan αναρροφά κολλητά από την κάρτα ήχου - παρόλο που έχω βάλει την τελευταία όσο πιο στραβά γίνεται για να μην ''κολλάει'' στην vga).

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη την XP-120 αλλά εαν ειναι να μπλοκαρει το ενα dimm τοτε θα βαλω αλλη ψυχτρα (μαλλον XP-90) επειδή σκοπευω να παρω αλλα 2 dimm στο μελλον.

Εχει μετρησει κανενας την θερμοκρασια με κανεναν αισθητηρα στο chipset;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 10:59]

Τελικά χθες μου μπήκαν πάνω οι νέες VGA και ξαναστήθηκε το σύστημα, όλα είναι μια χαρά (so far anyway - βασικά win + norton + updates + vga/nf4 deivers μπήκαν).

BIOS 0703.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω ότι έφταιγε πριν (για την μπλε οθόνη με το acpi) ήταν ότι είχα ξεχάσει το pnp system στο bios στο yes (αν και παλιότερα εκεί ήταν και με τις προηγούμενες μητρικές) καθώς και ότι πριν δεν είχα κάνει ''reset to defaults'' στο bios, μετά το οποίο πράγματι εμφανίζονται χαμένες ρυθμίσεις στο "'power settings''

edit

Τελικά το θέμα με τις dual slot vga και τις σχεδιάσεις μητρικών σε σχέση με τα pci-ex και τα pci έχει καντήσει αηδία.

Στην a8n32 με 2 dual slot vga μένει μόνο μία ελεύθερη pci (bye bye pci tv tuner - welcome usb tuner) στην οποία μπήκε η κάρτα ήχου. Αποτέλεσμα: +10 C η θερμοκρασία της πάνω vga (αυτή της οποίας το fan αναρροφά κολλητά από την κάρτα ήχου - παρόλο που έχω βάλει την τελευταία όσο πιο στραβά γίνεται για να μην ''κολλάει'' στην vga).

Οι χαμένες ρυθμίσεις στο "'power settings'' μετά την αναβάθμιση του BIOS δεν είναι πια πρόβλημα για μένα. Εσένα συνεχίζει να μην σου εμφανίζει τα περιεχόμενα και μετά την αναβάθμιση?

Συμφωνώ οτι από τα τρία PCI slot μόνο το ένα μπορεί να χρησιμοποιηθεί πρακτικά, χωρίς θερμικό πρόβλημα, όταν υλοποιούμε το SLI.

Γιατί δεν χρησιμοποιείς όμως το slot που βρίσκεται πάνω από τη δεύτερη κάρτα γραφικών?

Εκεί δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αύξησης θερμοκρασίας της κάρτας.

Εξάλλου δεν είναι όλες οι κάρτες full size. Υπάρχουν και κοντύτερες, που στην ανάγκη μπορούν να μπουν και σε δεύτερο PCI slot.

Αρχική απάντηση από mitsosoft [Σήμερα, στις 12:21]

Έχω ήδη την XP-120 αλλά εαν ειναι να μπλοκαρει το ενα dimm τοτε θα βαλω αλλη ψυχτρα (μαλλον XP-90) επειδή σκοπευω να παρω αλλα 2 dimm στο μελλον.

Εχει μετρησει κανενας την θερμοκρασια με κανεναν αισθητηρα στο chipset;

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις πάνω 4 Dimm ούτε θα υπάρξει μελλοντικά. Αν έχεις την XP120 βάλτη πάνω και θάσαι μια χαρά.

Αφού είδα οτι με τον Panaflo στις χαμηλές στροφές (με ενεργοποιημένο το CnQ) ζεσταίνεται το chipset και επειδή δεν έχει μέτρηση στροφών, έκανα τα παρακάτω.

’λλαξα τον ανεμιστήρα της CPU και έβαλα έναν Thermaltake Smart case fan Blue LED 120. Απενεργοποίησα το Q-fan. Σύνδεσα στον ανεμιστήρα το θερμόμετρο ρύθμισης ταχύτητας και το έβαλα στην ψύκτρα των Heatpipes.

Έβαλα θερμόμετρο πάνω στο SB (south bridge), αυτό που έχει τη χαμηλή ψύκτρα ανάμεσα στις SLI και είδα 43.6 βαθμούς.

Από το Probe II βλέπω οτι ο ανεμιστήρας της CPU είναι στις 1350 στροφές η θερμοκρασία της CPU στους 39 βαθμούς και της μητρικής 41.

Τρέχοντας διπλό super pi στα 16Mb και μετά από 16 λεπτά, η θερμοκρασία του chipset παρέμεινε στους 43.6 βαθμούς, του επεξεργαστή πήγε στους 44 βαθμούς και της μητρικής στους 41 βαθμούς. Ο ανεμιστήρας επίσης παρέμεινε στις 1350 στροφές. Το καλοριφέρ είναι κλειστό και η θερμοκρασία στο περιβάλλον 24 βαθμοί.

Ο υπολογιστής δεν είναι υπερχρονισμένος πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Οι χαμένες ρυθμίσεις στο "'power settings'' μετά την αναβάθμιση του BIOS δεν είναι πια πρόβλημα για μένα. Εσένα συνεχίζει να μην σου εμφανίζει τα περιεχόμενα και μετά την αναβάθμιση?

Μόνο μετά από ''restore defaults'' εμφανίστηκαν οι ρυθμίσεις (παρόλο που είχε γίνει update το bios).

Αρχική απάντηση από mariosalice

Συμφωνώ οτι από τα τρία PCI slot μόνο το ένα μπορεί να χρησιμοποιηθεί πρακτικά, χωρίς θερμικό πρόβλημα, όταν υλοποιούμε το SLI.

Γιατί δεν χρησιμοποιείς όμως το slot που βρίσκεται πάνω από τη δεύτερη κάρτα γραφικών?

Εκεί δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αύξησης θερμοκρασίας της κάρτας.

Εξάλλου δεν είναι όλες οι κάρτες full size. Υπάρχουν και κοντύτερες, που στην ανάγκη μπορούν να μπουν και σε δεύτερο PCI slot.

Όπως περιέγραψα (φωτό το βράδυ), με 2 VGA Dual Slot (ATI X1800XT, 7800 GTX 512 κλπ) μόνο ένα PCI μένει ελεύθερο και αυτό δημιουργεί θερμικό πρόβλημα στην πάνω VGA.

Από αυτή την άποψη, η A8N SLI ήταν καλύτερη αφού έδινε +1 απολύτως ''ελεύθερο'' PCI slot.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα η premium είχε παραπάνω χώρο για PCI. Αλλά για ποιό Slot μιλάς ότι έχει θερμικό πρόβλημα?

Αυτό που είναι πάνω από τη δεύτερη κάρτα γραφικών είναι εντάξει.

Έτσι από περιέργεια γιατί έβαλες άλλη κάρτα ήχου? Τι παραπάνω σου προσφέρει?

Χρησιμοποιώ την οπτική έξοδο σε συνδυασμό με εξωτερικό αποκωδικοποιητή 5.1 και είμαι νομίζω μια χαρά.

Η ενσωματωμένη κάρτα ήχου είναι μεν παλιά αλλά κάνει τη δουλειά της για παιχνίδια.

Θα μπορούσε όμως να είναι πιο σύγχρονη σ' αυτή τη μητρική, μια και δεν υπάρχει αρκετός χώρος. Εδώ μάλλον φταίει η Nvidia που στο νέο της chipset δεν έβαλε κάτι καλύτερο. :TD:

Νομίζω οτι αναλύσαμε όλα τα προβλήματα που έχει αυτή η μητρική και με το παραπάνω.

Όπως κι εσύ είχες πει στην αρχή, έτσι κι εγώ, δεν την πήρα για να έχω ταχύτερο SLI. Μια κάρτα γραφικών έχω και δεν σκοπεύω να πάρω δεύτερη μια και έχω δυο οθόνες.

Την πήρα επειδή:

1. H κάρτα γραφικών με το raid και το Ethernet χρησιμοποιούν τις ίδιες 16 γραμμές (PCI-e) στο απλό Nforce4-SLI. Εδώ έχουμε 32 γραμμές.

2. Έχει στρώμα μεταφοράς θερμότητας ενσωματωμένο στη μητρική πλακέτα

3. Δϊνει σαφώς καλύτερη τάση στον επεξεργαστή

4. Έχει αθόρυβο και αποτελεσματικό σύστημα ψύξης των chipset NB SB.

5. Οι θύρες USB είναι ενισχυμένης ταχύτητας.

6. Έχει τα πάντα πάνω της οπότε δεν χρειάζονται έξτρα PCI κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Ναι σίγουρα η premium είχε παραπάνω χώρο για PCI. Αλλά για ποιό Slot μιλάς ότι έχει θερμικό πρόβλημα?

Αυτό που είναι πάνω από τη δεύτερη κάρτα γραφικών είναι εντάξει.

Δεν είναι εντάξει αν η 1η κάρτα είναι dual slot.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν μου είπες όμως για την κάρτα ήχου.

Ε, όπως και να το κάνουμε, δεν έχει σχέση η XFi (μην σου πω και A2) με την onboard.

Και σε ποιότητα ήχου και σε υποστήριξη σε παιχνίδια.

Ένα διάστημα ήμουν με την onboard, περιμένοντας την XFi και όταν ήρθε η τελευταία ήταν σαν να ξεβούλωσαν τα αυτιά μου.

Το θέμα της ποιότητας το έχουμε συζητήσει και παλιά, μην το ανοίξουμε πάλι εδώ. Σε καλώ σε μία ακρόαση για πεισθείς ;)

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται...

Αλλη ποιοτητα ηχου βγαζει μια ενσωματωμενη καρτα ηχου και αλλη η ξεχωριστη καρτα ηχου ακομα και στα παιχνιδια

βεβαια εχοντας και τα αναλογα ηχεια...

Μαλιστα η καινουργια σειρα της Creative η Χ-Fi ειναι αρκετα ανωτερη της φτηνης ενσωματωμενης λυσης της Nvidia

Προσωπικα αποκλειεται να μην βαλω και την X-FI Fatality με την A8N32 και να αφησω την ψιλοαθλια Realtek onboard soundcard

Ενταξει καποιος αλλος ισως η ενσωματωμενη καρτα ηχου να των ευχαριστη και να ειναι ευχαριστημενος με οτι λιγα και φτωχα προσφερει, ενταξει δικαιωμα του

- Μου αρεσει στην καινουργια X-Fi το συστημα με τα 3 modes (Gaming, Audio creation, entertaiment mode) οπου η καρτα της Creative μπορει να ρυθμισει τους πορους του συστηματος σου οσο το καλυτερο γινεται για να κερδιζεις και ταχυτητα

Στο Gaming mode δεν χρειαζεται να πω οτι αφηνει αρκετα πισω στο performance (αναλογος και το παιχνιδι) ολες τις ενσωματωμενες motherboard λυσεις (πχ Realtek ALC) η αλλα και τις μη ενσωματωμενες (πχ αudigy2)

Hδη υπαρχουν αρκετα reviews ακομα και συγκριτικα στο internet που δειχνουν διαφορες

Μακαρι να αξιοποιηθει και η X-Ram στο μελλον

Αρχική απάντηση από mariosalice [01-12-2005 12:47]

Μα αυτό λέω τόση ώρα. Για το Q-Fan μίλαγα. Δεν έχω άλλο σύστημα αυτή τη στιγμή για να ρυθμίζω τις στροφές του ανεμιστήρα. Χύμα είμαι, χωρίς κουτί.

Το πρόβλημα είναι οτι το Q-Fan δεν είναι ασφαλές για το North και South bridge (το Nforce4-SLIX16 chipset). Είτε έχω ενεργοποιημένο το Q-Fan είτε όχι, ο επεξεργαστής ίδια θερμοκρασία έχει για καθημερινή εργασία. Όταν όμως, ο ανεμιστήρας της CPU λειτουργεί σε χαμηλές στροφές (επειδή είναι ενεργοποιημένο το Q-Fan), το chipset ζεματάει και δημιουργεί τα προβλήματα που ανέφερα. Όταν απενεργοποιώ το Q-Fan, τότε ο ανεμιστήρας δουλεύει στο full και το chipset κρυώνει.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και με την Premium. Λύθηκε με αυτοκόλλητα ψυκτράκια αλουμινίου πάνω στο South Bridge (το χαμηλό επίπεδο chipset που βρίσκεται κάτω δεξιά απ' όπου αρχίζει το heatpipe) και ένα ανεμιστήρα κάτω μπροστά, που φέρνει κρύο αέρα απ' έξω.

Μια επίσης καλή λύση θα ήταν ένας πολύ δυνατός ανεμιστήρας, με αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στην ψύκτρα όπου καταλήγουν τα heatpipes.

Με αυτό τον τρόπο και με ενεργοποιημένο το Q-Fan, πετυχαίνουμε αθόρυβη λειτουργία και αύξηση των στροφών όταν ζεσταίνεται το chipset, ενώ όταν ζεσταίνεται ο επεξεργαστής, ο ανεμιστήρας θα ανεβάζει στροφές, λόγω αύξησης της τάσης από τη μητρική.

Mια ερωτησουλα

το λεγομενο AMD cool and quiet κανει τιποτα ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μειώνει τη συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή, ώστε να μην καταναλώνει ενέργεια και θερμαίνεται ο επεξεργαστής και κατά συνέπεια το κουτί και όταν χρειαστεί ανεβαίνει στο μέγιστο. Έτσι δεν παρατηρείται κάποια απώλεια επιδόσεων, ενώ και η θερμοκρασία στο περιβάλλον μειώνεται σημαντικά και ο θόρυβος μια και χρειάζονται λιγότεροι ανεμιστήρες στο κουτί.

Με τις άλλες μητρικές της ASUS (A8N-SLI & Premium) μπορούσα να έχω συγχρόνως ενεργοποιημένο το CnQ και να έχω υπερχρονισμένο τον επεξεργαστή και να κλειδώνω το PCI bus στα 33MHz.

Εδώ σ' αυτή τη μητρική ψάχνομαι.

Ακόμα δεν μπόρεσα να τα βρώ αυτά. :confused:

Πολύ φοβάμαι οτι το BIOS αυτής της μητρικής είναι για κλάμματα. :cry:

Μου την έχει δώσει χοντρά. :mad:

Καμμιά ιδέα βρε παιδιά? :help:

Βλέπω τόσα και τόσα reviews που υπερχρονίζουν στα 300 και βάλε το FSB και τον επεξεργαστή πάνω από 3000 και λέω, "αυτοί με κάποιο τρόπο το πετυχαίνουν"

Αλλά πώς??

Δεν φοβούνται που δεν λοκάρει το PCI bus? :boxed:

Τελικά νομίζω οτι η καλύτερη λύση για όσους έχουν διπλοπύρηνο επεξεργαστή με Α8Ν32-SLI Dlx είναι να χρησιμοποιήσουν τον original ανεμιστήρα με την ψύκτρα της AMD (με χάλκινη βάση και heatpipes), σε συνδυασμό με το ανεμιστηράκι που δίνει η ASUS για την ψύκτρα που έχει τα moffsets (εκεί που καταλλήγουν τα heatpipes των SB & NB). Χωράνε μια χαρά και τα δυο.

http://hothardware.com/viewarticle.aspx?page=2&articleid=739

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.