Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από nickthegreek

Με το να τοποθετηθεί ανάποδα η συγκεκριμένη μητρική αυξάνονται κάπως οι θερμοκρασίες ή δημιουργείται πρόβλημα στην μητρική? Δηλ. τι θα πάθει η μητρική αν την τοποθετήσω ανάποδα εκτός απο το ανάβει η θερμοκρασία στο chipset? Πόσο μπορεί να είναι αυτή η διαφορά?

Ναι, προφανώς αυτό γίνεται.

Τώρα το πόσο και το τι ακριβώς θα συμβεί, μόνο με μία δοκιμή θα το δεις :p

Link to comment
Share on other sites

Παντως, στο manual της Asus δεν υπαρχει καποιο υπομνημα η προτροπη για ορθια εγκατασταση. Παραξενο αυτο...αν θεωρουσαν οτι μπορει να υπαρξει προβλημα, δεν θα το ανεφεραν??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

Παντως, στο manual της Asus δεν υπαρχει καποιο υπομνημα η προτροπη για ορθια εγκατασταση. Παραξενο αυτο...αν θεωρουσαν οτι μπορει να υπαρξει προβλημα, δεν θα το ανεφεραν??

Δεν θα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση πάντως αν τους διέφυγε να το αναφέρουν....Έχουμε δει και χειρότερα.....

Link to comment
Share on other sites

Ισως λίγο άσχετο αλλά το Crossfire θα δουλεύει και πάνω σε Nforce 4 μητρικές.

Με την εισαγωγή των δύο 16X PCIE θυρών υπάρχει και το ενδεχόμενο να καταργηθεί και η εξωτερική σύνδεση των καρτών με το καλώδιο οπότε η Asus A8N32 Deluxe είναι καλή επιλογή.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:31]

ενδεχOμενο

(sorry, αλλά το boldάρισες κιόλας :p)

Εντάξει κύριε Μπαμπινιώτη!:p:tomato:

Θα στην φιλάω στη γωνία από εδώ και πέρα! :D :devil:

Link to comment
Share on other sites

@ Πριονέτο

Φύλαγε τα ρούχα σου νάχεις τα μισά.... μια και εμείς δεν φιλάμε τα δικά μας ρούχα....

Εντάξει. Σιγά μη σκεφτόμαστε αν θα κάνουμε ορθογραφικά λάθη όταν γράφουμε, αλλά καλό είναι να μην ξεχνάμε και τη γλώσσα μας.

@Stratos

Πράγματι το manual της ASUS Premium δεν λέει ξεκάθαρα οτι δεν μπορεί να μπει ανάποδα. Οι προδιαγραφές ATX όμως είναι καθορισμένες. Στη σελίδα 2-2 του manual λέει να εγκαταστήσουμε τη μητρική με το σωστό προσανατολισμό, με τις εξωτερικές συνδέσεις να βλέπουν το πίσω μέρος του κουτιού, όπως φαίνεται στη φωτογραφία και δείχνει ένα σχέδιο της μητρικής με σωστό προσανατολισμό. Δεν μας δίνει τη δυνατότητα να τη βάλουμε ανάποδα.

Πάντως το ψάχνω το θέμα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 15:43]

@ Πριονέτο

Φύλαγε τα ρούχα σου νάχεις τα μισά.... μια και εμείς δεν φιλάμε τα δικά μας ρούχα....

Εντάξει. Σιγά μη σκεφτόμαστε αν θα κάνουμε ορθογραφικά λάθη όταν γράφουμε, αλλά καλό είναι να μην ξεχνάμε και τη γλώσσα μας.

Σεινίθος δεν κάνο ωρθωγραφεικά λάθοι!:o

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι οτι το thread αυτό δεν το ξεκίνησα εγώ, δεν έγραψα οτι έχω την Α8Ν32-SLI Deluxe, ούτε οι φωτογραφίες είναι δικές μου. Ο SPC το ξεκίνησε αυτό το thread, δικές του είναι οι φωτογραφίες, αλλά έγραψε το όνομα μου. Προφητικό ίσως, γιατί τελικά αυτή τη στιγμή που γράφω, την έχω τη μητρική και τη στήνω σήμερα.

Όσο για την ανάποδη τοποθέτηση, τα περισσότερα καινούργια κουτιά που φτιάχτηκαν με πρόβλεψη και για BTX, όπως τα καινούργια μοντέλα της Lian Li, έχουν τη μητρική στην αριστερή πλάτη και οι ΑΤΧ στήνονται ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K [Σήμερα, στις 16:58]

Κανένα απολύτως πρόβλημα.Οι θερμοκρασίες είναι στα φυσιολογικά τους επίπεδα. :)

Ε τότε όλα τα παραπάνω περι μη τοποθέτηση της μητρικής ανάποδα κτλ θεωρούνται άκυρα ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K [Σήμερα, στις 16:58]

Κανένα απολύτως πρόβλημα.Οι θερμοκρασίες είναι στα φυσιολογικά τους επίπεδα. :)

500 post φοβιας με την τοποθετηση της Α8Ν32 ηταν μαλλον μπουρδιτσες

Τους αφησες ολους αφωνους αρχηγε ;)

Εκτος και αμα σου προκυψει κατι στην πορεια :devil:

οποτε μην πεταξεις την προηγουμενη σου DFI ΝF4 Lanparty-SLI γιατι που ξερεις μπορει να σου ξαναχρειαστει :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.