Jump to content


Linux distro chooser


trendy

Recommended Posts

Φοβερές distros:

SimplyMEPIS και το μικρό της αδερφάκι για τα πιο αδύναμα μηχανήματα antiX.

Το antiX δυστυχώς δεν έχει 64bit version. Και τα δύο πάντως αξίζουν ένα μάτι, έμεινα άφωνος δουλεύοντας και στα δύο για κάποιο λόγο :red:.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μπορεις να βαλεις και καποιο debian sid οπως το sidux ειναι μια κανονικη debian διανομη απλα εχει καποια extra script που κανουν τη ζωη σου πολλη πιο ευκολη!

Αν ψαξεις λιγο στο forum θα δεις και καποια how to που εχω γραψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

100% fedora

100% mandriva

100% linux mint

100% opensuse

100% ubuntu

95% kubuntu

95% debian

Χρησιμοποιώ ubuntu αρκετό καίρο και έχω αρχίσει να τα βαριέμαι.. To εψησα με το τεστ να δοκιμάσω κατι αλλο.. fedora καλη επιλογή είναι?

Link to comment
Share on other sites

Aν έχει μάθεις κονσόλα,τότε καλύτερα δοκίμασε arch ή debian.Και η fedora καλή είναι,ο τρόπος packaging αλλάζει στις διανομές.H κονσόλα λίγο ή πολυ είναι δεδομένη,σε άλλες περισσότερο σε άλλες λιγότερο.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Κονσόλα δεν μπορω να πω οτι την ξέρω και τέλεια, αλλα νιώθω πλεον. Λιγο που τα κοίταξα λέω να παω σε arch linux τελικα με KDE να έχει και κάποιο νόημα η αλλαγή.. Ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σου προτεινα να πας σε arch ειναι πολυ buged εγω που τα εβαλα τα εβγαλα σε 1 μερα

και πιστεψε με εχω ασχοληθει και ποιο "δυσκολες" διανομες, καλυτερα να βαλεις debian αμα θες να ασχολιθεις ποιο σοβαρα επισης θα σε βολεψει λογο του package manager οποιος ειναι ιδιος με του ubuntu

Φιλικα Ακης :)

Link to comment
Share on other sites

Το debian ομως δεν εχει ουσιαστικες διαφορες απο το ubuntu. Μοιαζουν παρα πολυ. Εγω κανα opensuse παιζει να ψηνομουν να βαλω...

Mε το τελευταιο ubuntu οι διαφορες ειναι πολλες.....

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που μαθαίνει μια διανομή και τον βολεύει σε όλα , να προσπαθεί να κάνει τη ζωή του πιο δύσκολη ...:hehe:

Έχει απλά περισσότερο ενδιαφέρον να δοκιμάζεις πράγματα :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

100% OpenSuSE (Το ήξερα... όντως έπαισε μέσα!)

100% Kubuntu

100% Mandriva

100% Fedora

Αλλά για την ώρα είμαι με το 95% Linux Mint (αρκετά ικανοποιημένος, εκτός απο κάποιες εξαιρέσεις Gnome και άλλα)

Πάντως ως επαγγελματίας αν έχετε να πάτε σε μία δουλειά και να προτείνετε ένα λειτουργικό linux να προτιμήσετε το openSUSE γιατί πραγματικά ο χρήστης δεν θα σας ζαλίζει κάθε λίγο και λιγάκι για το πως δουλεύει το ένα και το άλλο. Είναι πολύ εύχρηστο, αρκετά ολοκληρωμένο και με καλή υποστήρηξη στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

100% Kubuntu Linux Mint Debian OpenSuse Ubuntu Fedora

90% Slackware Arch Gentoo !

Αλλα τωρα χρησιμοποιω Arch δηλαδη ειμαι στα βαθεια νερα !

Δεν εχω ουτε 1 χρονο στο linux αλλα ντακς μωρε μια χαρα ειμαι :yes4:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πολυ ενδιαφερον!! Πριν απο μια εβδομαδα εκανα install το Ubuntu και πραγματικα αλλαξε ο τροπος που βλεπω το laptop μου, (σαν να το αγορασα απο τη Nasa!) Τον τελευταιο καιρο ειχα φρικαρει με τα windows..κολληματα..scan να δεις αν ειναι κανας Ιος που σε βγαζει προβληματα..αλλα τελικα τα windows ηταν το προβλημα! Εκανα το LiveUSB (που το συνηστω γιατι δεν χρειασεται να εχεις CD) με το Unetbootin που ειναι πανευκολο και απο τοτε ειναι σαν να διαλεξα το κοκκινο χαπι στο Matrix!:neo:

Το μοναδικο προβλημα που βρηκα ειναι οτι δεν με αφηνει να ειμαι δημιουργικος!

Οταν δεν δουλευω, παιζω μπασο (..μα8αινω και drums!:tomato:) με τη μπαντα και γιατι "αποφασισαμε" να γινουνουμε γνωστοι..μοιραζουμε αυτοκολλητα στα LIVE! (κοστιζει αλλα ειναι καλο promotion trick, το συνηστω!) Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει και γινεται να χρησιμοποιησω καποιο προγραμμα σαν το photoshop για επεξεργασια φωτογραφιας..Και επισης αν κανεις ξερει προγραμματα για music production που να λειτουργουνε στο Ubuntu..οπως to Cubase και το Abledon Live για παραδειγμα! (για Ubuntu..)

Χαιρετισματα!

Ν-Ισχιτης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.