Jump to content



Συμβουλές για uTorrent


kallileo

Recommended Posts

Εδω και λιγο καιρο χρησιμοποιω torrent για να κατεβαζω. Αλλα το προβλημα ειναι οτι εχω πολυ χαμηλες ταχυτητες.....Ποιες ρυθμισεις μπορω να κανω για να βελτιωσω λιγο την ταχυτητα?????

Ποσους seeders και ποσους Leechers πρεπει να εχω?????

utorrent7ia.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει τιποτα το ιδιαιτερο, ενα port να του ανοιξεις μονο και ενα εχεις ενα καλο router βαλε να συνδεετε σε καμια 100 peers, για ταχυτητα και με 5 seeders αν ειναι γρηγοροι πιανεις full speed, αλλα μιλαμε για p2p που τιποτα δεν ειναι εγγυημενο.

Παντως 2 μηνες που χρησιμοποιω το μtorrent ειναι με διαφορα ο καλυτερος torrent client.

Link to comment
Share on other sites

Ti Router ρε Unsto με το Crypto της Forthnet!!!!!

για πες στις ρυθμισεις Global Number of Connections και Μaximum number of connected peers τι βαζουμε?????

Και μια ακομα ερωτηση.........

Πολυ συχνα με πεταει απο το Ιντερνετ και για να ξαναμπω χρειαζεται να κανω επανεκκινηση. Νομιζω αυτο συμβαινει μονο με την Forthnet γιατι με την HOL δεν το εχω παρατηρησει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amgamer

ο καλυτερος με βαση τι???

την ταχυτητα?..

Ταχυτητα ολοι πανω κατω τα ιδια ειναι, αλλα απο καταναλωση πορων και interface(υποκειμενικο) ειναι πολυ καλυτερος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Ti Router ρε Unsto με το Crypto της Forthnet!!!!!

για πες στις ρυθμισεις Global Number of Connections και Μaximum number of connected peers τι βαζουμε?????......

250 και 150 εχω εγω αντιστοιχα με το usr9106 με το crypto δεν ξερω αν μπορει να σηκωσει τοσα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε τα connections στα περίπου ~40.

Κάνε δοκιμές.

Όχι πάνω από 50 πάντως, δύσκολα θα σου ανέβει η ταχύτητα.

Εξαρτάται από τη γραμμή, αν έχεις adsl οτε 384, βάλε 40.

Αλλιώς ανέβα, για 512 π.χ. θα έβαζα 60, για 1024 100-150.

Αν έχεις vivodi, θα σε περιορίζει το modem σου και τα πόσα connections μπορεί να διαχειριστεί, και όχι η γραμμή σου ;)

Α, βάλε και limit στο upload, κάτι μεταξύ 5-8 (με 8 μου πιασε την πιο γρήγορη ταχύτητα εμένα).

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος απο ολους.

δλδ τι παιζει με αυτα τα πορτ ρε παιδια..

εγω εχω βλεπω συχνα πικνα 4mb download και δεν εχω ρυρμισει τπτ φυσικα ειναι και κοντα το μεγιστο που πιανει η συνδεση μου...

αλλα πρεπει να υπαρχουν και seeders για να πιασω αυτα, οριστε εδω υπυρχαν 55 απο τους 55 και φενετε ηταν ολοι καλα παιδια, δλδ μπορουμε να το ρυθμισουμε να πιανει παραπανω?

ποσο παραπανω να πιασω.

torrent1fg.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι σωστα ρυθμισμενο στα 40 τωρα??

τους αποστολεις στα ποσο να τους βαλω???ειναι αυτοματα απο οτι βλεπω.

πως καταλαβαινεις οτι δν παει αλλο το μοντεμ??

δν κανει συνδεση?ή δν κατεβαζει καθολου?

post-568-1416072394,2287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=3912

στο παραπανω link εχει ενα mini-guide σε pdf με οδηγιες

για το πως να ρυθμιστουν ολοι οι παραμετροι του μtorrent

με σκοπο optimise network performance ειναι απο τα forums

toy utorrent και ειναι πολυ αναλυτικος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Συμφωνώ με τον unsto. Με διαφορά ο καλύτερος.

Α.

Ευχαριστώ τον Αρίστο που με άνοιξε τα μάτια.

Β.

Ο vadergr θα θάψει το μtorrent.

oχι θα το αφηνα.Ο καλυτερος ειναι ο αζορεος αλλα ερχεται πακετο μαζι με τα προβληματα του.Η αληθεια ειναι παντως πως το utorrent (ειναι αλλο το μtorrent?) δεν το εψαξα πολυ με τις ρυθμισεις.Στην αρχη κατεβαζε καλα,και μετα ξαφνικα χωρις να αλλαξω καμμια ρυθμιση κατεβαζε με 10κβ/ς.Καπακι φευγει και μπαινει ο αζορεος ΣΤΟ ΙΔΙΟ τορρεντ και μου κατεβαζει full speed.

Dual Core εχω,2gb ram εχω, οποτε δεν καιγομαι και πολυ για τα στραβα του αζορεου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas

http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=3912

στο παραπανω link εχει ενα mini-guide σε pdf με οδηγιες

για το πως να ρυθμιστουν ολοι οι παραμετροι του μtorrent

με σκοπο optimise network performance ειναι απο τα forums

toy utorrent και ειναι πολυ αναλυτικος

προφανώς όμως για ελλάδα δεν ισχύει για όσους δεν έχουν μεγάλο αριθμό πακέτων.

από τη στιγμή που γίνεται packet shaping και όχι traffic shaping (τέλος πάντων, δεν ξέρω ακριβώς γιατί, πάντως όταν "πιτώσει" το dslam δεν στέλνει ως προς το μέγεθος τα πακέτα αλλά ως προς τον αριθμό τους) στο ελλάντα στο δίκτυο του ΟΤΕ (ΑΡΥΣ dslam που λέμε) πρέπει τα ταυτόχρονα connections να μην είναι πάρα πολλά.

Π.χ. σε κορυφαία torrent, ρυθμίζοντας 100+ connections που το έβαζα παλιά (πρώτο εξάμηνο 2004) σέρνεται (max 15kB/sec). με ρύθμιση 40 connections max πετάει (32+ KB/sec).

Το μtorrent εγώ που το έχω δει λίγο το θεωρώ κορυφαίο πρόγραμμα και ρουφάει πολύ λιγότερη μνήμη από το azureus (το οποίο το χρησιμοποιώ από το τέλος του 2003).

Το azureus βέβαια είναι crossplatform, αλλά για winpc το μtorrent είναι πολύ πιο ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

sotiris δεν εχεις και αδικο αλλα το λινκ που εδωσα αναλυει πολυ καλα σχεδον ολες τις παραμετρους που εχουν επιπτωσεις στην αποδοση και μπορει ο καθενας να βρει την δικια του χρυση τομη π.χ. στη δικη μου περιπτωση με qos απο τον ρουτερ κατεβαζω τωρα ενω κανω σερφ με 30κβ (10 τορρεντς 2 download 8 upload kai οριο 120 connections οπου αφηνω το πολυ 20 σε καθε τορρεντ) οταν χρησιμοποιησα το μινι guide an θυμαμαι καλα επρεπε να εχω 8 τορρεντ (συνολο upload/download) 80 connections kai 16 το πολυ σε καθε τορρεντ.

απο την αλλη στο dsl toy γραφειου εχω παλι 10 τορρεντ συνολο αλλα 60 connections kai 16 to πολυ σε καθε τορρεντ επισης εκει με αλλο μοντεμ που εχει ομως qos δεν πιανω πανω απο 20κβ αν κανω και surf

(τελος και στα δυο εχω ως οριο upload 12kb)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και εγώ azureus για κατέβασμα, μια χαρά κατεβάζω, ωραιότατο faq που ήμουν αρχάριος, ρυθμίσεις, θύρες και συναφή όλα οκ, αλλά όντως τώρα που γράφω, έχω 30mb ram ελεύθερα, η java μόνη της τρώει 65mb συν ότι άλλα tasks ανοίγει το azureus.

o φορητός απλά σέρνεται...

όταν λέτε οτι το μtorrent, που δεν το είχα ξανακούσει ομολογώ, είναι ελαφρύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.