Jump to content



DDR2 modules Full Specs


GoriLLakoS

Recommended Posts

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tifozif1

Aνάποδα ?

Oχι σωστα..:p Γιατι ανάποδα?

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

χμμμ...ενδιαφερον....δεν ηξερα οτι πανε τοσο πανω....

Δοκιμασε με ιδιο ρευμα 1000 αλλα 4-4-4-12 1Τ

είμαι στα παράθυρα στα

1100@2,25 5-6-6-15-2Τ

ιντελ 965

θα τις ξεσκίσω :)

Link to comment
Share on other sites

για το record

με clockgen τις έφτασα έως 584 με το winrar να benchάρει απο πίσω στις ίδιες ρυθμίσεις!!!

κατενθουσιάστηκα!

δε ξέρω αν ανεβαίνουν και άλλο (που το πολύ να είναι 10-20 mhz) αλλά μπορεί να έφαγαν κόλλημα επειδή ζεστάθηκαν (δεν έβαλα ανεμιστήρα)

ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας παιδια.. εδω και 2 βδομαδες οταν δουλευω τις μνημες μου g.skill 800mhz (F2-6400CL4D-2GBHK) στα 925mhz με 2.25volt ξεκιναει κανονικα το μηχανημα αλλα μετα απο 15 λεπτα παγωνει το συστημα.. ξερετε τι μπορει να φταιει;;; τι chips εχουν αυτες οι μνημες;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vassilis_X [Σήμερα, στις 13:21]

Γεια σας παιδια.. εδω και 2 βδομαδες οταν δουλευω τις μνημες μου g.skill 800mhz (F2-6400CL4D-2GBHK) στα 925mhz με 2.25volt ξεκιναει κανονικα το μηχανημα αλλα μετα απο 15 λεπτα παγωνει το συστημα.. ξερετε τι μπορει να φταιει;;; τι chips εχουν αυτες οι μνημες;;

Ρεύμα στο chipset δίνεις καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Στη μνημη εννοεις?? αν εννοεις στη μνημη ναι 2.25volt.. το θεμα ειναι οτι τον pc το εχω 2 μνημες και ολα δουλευαν σωστα με 2.25 και timings 4-4-3-5-2Τ αλλα εδω και 2 βδομαδες δε γινεται..

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 βδομαδες οι θερμοκρασιες ανεβηκαν καπως.......

ο xrist σε ρωτησε για ρευμα στο chipset ή αλλιως MCH voltage+ FSB >>>>VMCH VFSB αναλογα τη μητρικη και την ονομασια που δινει στις τιμες αυτες

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη μου ειναι η Abit IN9-32 max wifi.. που μπορω να ανεβασω αυτες τις τιμες;; πρωτη φορα την βλεπω αυτη την ονομασια.. Παιζει ρολο δηλαδη που επιασαν οι ζεστες;; στο κουτι μου δε βλεπω διαφορα στις θερμοκρασιες.. ο υπολογιστης μου εχει τα εξης

CPU: Intel Core 2 Duo 6700 | MOBO: Abit IN9-32X-MAX WiFi | COOLER: Zalman 9700NT | RAM: 2GB (2x1GB G.Skill 800MHz 2.0volt DDRII 4-4-3-5 2T)

VGA: Asus 8800GTX | HDD: Seagate Sata II 320GB | DISPLAY: LG 1900R-BF | PSU: Ocz 850W GameXStream | CASE: Thermaltake Armor 8000BWS

DVD-RW: Plextor 760 & Nec 7173 Labelflash | SPEAKERS: Logitech Z-5500 | SOUNDCARD: Sound Blaster X-Fi Fatality

Link to comment
Share on other sites

Πλεον οι μνημες μου G.Skill 800mhz δεν λειτουργουν με 4-4-3-5-2Τ με 2.1 volt.. μονο με 5-5-5-15 1.8volt .. ο κατασκευαστης τις δινει για 4-4-3-5.. οτι αλλες τιμες και να βαλω ξεκινανε κανονικα αλλα μετα απο λιγο παγωνει το συστημα.. οταν κανω restart για να τις βαλω παλι στα defaults και μπαινω στο bios, παγωνει το bios... μηπως πρεπει να τις αλλαξω και να παρω G.skill 1000 με 4-4-3-5 με d9 chipset;;; Ας μου απαντησει καποιος παρακαλω.. Θα το εκτιμουσα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

αυτο το "degradation" μου μυριζει ψοφο(μιας και ειμαι 99% σιγουρος οτι μιλας για micron τσιπακια) , σαν αυτον που περιγραφουν στο xs απο υπερβολικη ταση (με τη διαφορα βεβαια οτι για τους πρισσοτερους το 2.1 δε "θεωρειται" υπερβολικη...) .Απ την αλλη επειδη οι θερμοκρασιες εχουν ανεβει, κανα φουρφουρι εχεις να τις βαραει?

edit ναι promos λενε οι ddr lists οτι εχουν οι 800αρες ΗΚ, περιεργο παντως να την εχουν ακουσει οι συγκεκριμενες απο τα 2.1

Link to comment
Share on other sites

Απο κουτι εχω thelmatake 8000Bws.. κουτι ευρυχωρο με αρκετους ανεμιστηρες..

οι μνημες μου ειναι οι g.skill 800mhz (F2-6400CL4D-2GBHK).. Εχω απελπιστει τελειως.. Τι να κανω;; λεω να παρω βεβαια και πλαϊνο ανεμιστηρα 120mm..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το μεσημέρι πήρα τις Crucial Ram 2GB Kit DDR2 800 από το πλαίσιο...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=957070

Οι μνήμες είχαν συσκευασία ανάλογη τις τιμής τους. Χάρτινο κουτί κτλ... Aλλα αυτό είναι το τελευταίο. Φοράνε τα GKX και προς το παρόν τις έχω τεστάρει με το memtest όπου σας παραθέτω και την φωτό.

Όταν αρχίσει το overclock τα ξανά λέμε.

ramtests2wo8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.