Jump to content



DDR2 modules Full Specs


GoriLLakoS

Recommended Posts

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από dellman

Γιατί δεν πέρνεις τις 800?d9xxx έχουν

Oi 2*1 giga 800 έχουν D9GMH ή D9GKX και τα 2 ζευγάρια που έχω δοκιμάσει πάνε εξίσου καλά πάντως

$$$..

Τις έχω αγοράσει μεταχειρισμένες προσωρινά μέχρι να πάρω 2gb,αλλά δεν έχω ακόμα cpu+mobo για να τις δοκιμάσω γι' αυτό ρώτησα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dellman

Λογικά και αυτές d9χχχ έχουν. Δεν έχω δει διαφορά από όσο φαίνονται από πάνω γιατί οι ψύκτρες δεν βγαίνουν καθόλου εύκολα

Ναι..Δοκίμασα κι εγώ να τις βγάλω αλλά μάταια παρόλο που τις ζέστανα κιόλας...

Ούτε logo να είχαν βάλει...:p

Link to comment
Share on other sites

Γεωργιε...το d9 ειναι η κωδικοποιηση της micron για DDR2...d9=ddr2...:D

Ολα τα τσιπακια που παραγει η micron και ειναι ddr2 αρχιζουν απο D9...οποτε κοιταμε τα υπολοιπα 3 γραμματα..:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mια χαρά οι ballistix 5300, μια χαρά και οι τάσεις της ds4 μέχρι στιγμής (μέχρι 2.325V)

(δώσε τάση ea6gkaaaa)

lol έπεσε και η τιμή τους... προσφορά μόνο στα 282

Το RightMark stability tester δε μου γεμίζει το μάτι. Πιο εύκολα καταλαβαίνω ότι δεν είναι σταθερές όταν κλείνει ο firefox. Καμμία δισκέττα δε μου δουλεύει για memtest :p

post-4012-1416072875,5651_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έχω τη δυνατότητα να φέρω ένα 2x1GB kit από αμέρικα.

σε αυτό το price range, και με δεδομένο ότι ούτε οι 800άρες SuperTalent φοράνε πλέον micron,

τί θα προτείνατε από τις παρακάτω?

Με τις OCZ παίζουν ακόμη ασυμβατότητες?

Στην αρχή ψηνόμουν για τις Crucial, αλλά και οι OCZ βλέπω ότι λένε...

Θα με ενδιέφερε να πάνε 430~450 χωρίς πολύ ρεύμα (2.2~2.3) και με 4άρια (αν γίνεται..)

Crucial Balistix BL2KIT12864AA804

OCZ Platinum Rev.2 OCZ2P800R22GK

Super Talent

τα elpida πόσο ψηλά πηγαίνουν περίπου? με τι timings?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία τα φώτα σας.....Λογω του ότι έχω βρεί ένα κιτακι 2* 1GB 800MHz. CL5 240PIN 64X8 PRINCETON http://www.princetonusa.com/html/products/ddr.asp ξέρει κανείς αν είναι μούφα ή μήπως είναι καλές? Τις έχει δοκιμάσει κανείς? Από συμβατότητες τι ακούγεται στην αγορά για αυτές?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να καταλαβω κι εγω κατι ρε παιδια.

Περνουμε μια καλη μνημη που ειναι 800αρα και κοιταμε ποσο καλα δουλευει στα 1000 η οσο παρα πανω θελουμε να την κανουμε να παει.

ΓΙΑΤΙ ?

Αν υποθεσουμε οτι ο διαιρετης δεν ειναι οτι καλυτερο και θελουμε 1.1 θα βαλουμε fsb 500?

Προσωπικα το θεωρω περιτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

είμαι στο ψάξιμο για μνήμες...σήμερα πέρασα μια βόλτα απο το multirama xtreme...ο πωλητής μου πρότεινε τις g.skill με τις μαύρες ψήκτρες.....είναι καλές???αξίζουν τα 340 ευρώ??? σε σχέση με τις GEIL με τα 4αρια???με τις πορτοκαλί ψύκτρες ενοοώ :)

έχω σκεφτεί για αρχή να πάρω 2Χ512 kingston HYPERX cas4....αυτές αξίζουν ή να κάνω την υπέρβαση???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Για να καταλαβω κι εγω κατι ρε παιδια.

Περνουμε μια καλη μνημη που ειναι 800αρα και κοιταμε ποσο καλα δουλευει στα 1000 η οσο παρα πανω θελουμε να την κανουμε να παει.

ΓΙΑΤΙ ?

Αν υποθεσουμε οτι ο διαιρετης δεν ειναι οτι καλυτερο και θελουμε 1.1 θα βαλουμε fsb 500?

Προσωπικα το θεωρω περιτο.

Aν και δεν καταλαβα πολυ την ερωτηση σου...

1:1 500fsbμπορεις να δουλεψεις μονο σε 965...το 975 δεν τα πιανει(εκτος ελαχιστων εξαιρετικων περιπτωσεων)...αμα η μητρικη πιανει 500fsb τοτε οι 1000αρες ή οι 800αρες που πιανουν 1000 μπορουν να παιξουν 1:1(500fsb,1000mhz)...

Aν οι μνημες πιανουν 1000mhz αλλα η μητρικη οχι 500fsb....μπορεις να παιξεις με 4:5 και να ειναι το fsb 400 και τα mhz 1000...

To πιο γρηγορο θεωρητικα και οπως εχει αποδειχθει ειναι το 1:1...εννοειται συγκρινομενο με τις μνημες στα ιδια mhz παντα και σε συγκριση με τον 2:3 και τον 4:5...

Aν σου ειναι ευκολο ξαναδιατυπωσε την ερωτηση σου...:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giannakis1984 [Σήμερα, στις 02:49]

είμαι στο ψάξιμο για μνήμες...σήμερα πέρασα μια βόλτα απο το multirama xtreme...ο πωλητής μου πρότεινε τις g.skill με τις μαύρες ψήκτρες.....είναι καλές???αξίζουν τα 340 ευρώ??? σε σχέση με τις GEIL με τα 4αρια???με τις πορτοκαλί ψύκτρες ενοοώ :)

έχω σκεφτεί για αρχή να πάρω 2Χ512 kingston HYPERX cas4....αυτές αξίζουν ή να κάνω την υπέρβαση???

Εξαρταται τι ζητας...τι επεξεργαστη εχεις...

Εγω ας πουμε πηρα αυτες με τα 290Ε κ τις εχω τρεξει στα 495 με 5-5-5-15

Αν δεν σε ενδιαφερει κ πολυ το o/c κοιτα κ πιο απλες μνημες..Εξαρταται κ ποσο θα τις τρεχεις...

Τι cpu εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.