Jump to content



μας αφησε χρονους η dfi?


.38-.45

Recommended Posts

κανω shut down χθες το βραδυ, και δεν αναψε ξανα (και φυσικα, μονο μετά τα μεσανυχτα μπορουσε να το παθει, που ειναι κλειστα τα μαγαζια και ολος ο κοσμος κοιμαται). μετρησα τα ρευματα στο molex και δειχνουν ok, εβγαλα μπαταρια, εβγαλα ρευματα, εβγαλα μνημες κι εβαλα αλλες, καθαρισα bios, ξεκινησα με το insert πατημενο, αλλαξα επεξεργαστη, την αφησα ολο το βραδυ χωρις καλωδια και μπαταρια, καμια αντιδραση: σβηνει το πρωτο λαμπακι (CPU) και αρχιζει και σφυριζει.

καμια ιδεα μηπως και αναστηθει;

Link to comment
Share on other sites

Moυ το ειχε κανει την 2ρη μερα που την ειχα αγοράσει ειχα δοκιμάσει ολα αυτα που είπες . Τι μνημες εχεις ? Εμενα ξεκόλησε με ενα pc2700 που ειχα και απο τοτε το κράτησα backup για τετοιες περιπτώσεις μόνο με αυτο το στικ ξεκολούσε -> επειτα απο κανα μισαωρο boots δοκιμάζοντας ολα τα σλοτ .

Link to comment
Share on other sites

αχα, για κανε το εξης. Βαλε το ενα στικ επανω (αν αναβει με το ενα) και πανε στο ΒΙΟΣ και βαλε 3.2 βολτ στις μνημες, σωσε τη ρυθμισης βγες και κλεισε το πισι. μετα παρε και το αλλο (αν εχεις 2ο ντιμακι) βαλτο επανω και αναψε την . Σε εμενα αυτο επιανε παντα.

Link to comment
Share on other sites

LOL:D Sorry για το spam αλλα δεν κρατηθηκα.Καθε φορα που μουλαρωνει μια DFI,αυτα που ακουγονται ειναι απιστευτα παρολο που ειναι πραγματικα.Μονο για τελετουργικα voodoo δεν εχω διαβασει ακομα:hehe:

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι αφου: μουλαρωνει και μονο με ακατανοητα επανερχεται.

για το απογευμα εχω καβατζωσει ακομα ενα ζευγαρι μνημες (3 συνολο, ολα διαφορετικα, χώρια τα utt που ειχε επανω), μια καρτα γραφικων κι ακομα ενα τροφοδοτικο, μπας και αποφασισει να δουλεψει. θα δοκιμαστει το ξορκι "βγαλε τα sata απο πανω" κι αν παλι τιποτα δε γινει, θα βγει η αλλη καβατζωμενη dfi απο το κουτι γιατι εχουμε πασχαλιατικες δουλειες να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από την δική μου εμπειρία:

1. Βγάζουμε τα πάντα από πάνω (όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα από εξαρτήματα και καλώδια - και την CPU (το βασικότερο)!).

2. Βγάζουμε μπαταρία

3. Clear CMOS

4 .Βάζουμε μπαταρία

5. Βάζουμε μόνο ρεύμα

6. Βάζουμε cpu + vga που να ξέρουμε ότι παίζουν

7. Βάζουμε 1 στικάκι ram που να ξέρουμε ότι παίζει

8. Δοκιμή ram σε 1 slot

9. Αν δεν παίξει: Βήματα 1-7 και αλλαγή ram slot

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 14:59]

Από την δική μου εμπειρία:

1. Βγάζουμε τα πάντα από πάνω (όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα από εξαρτήματα και καλώδια - και την CPU (το βασικότερο)!).

2. Βγάζουμε μπαταρία

3. Clear CMOS

4 .Βάζουμε μπαταρία

5. Βάζουμε μόνο ρεύμα

6. Βάζουμε cpu + vga που να ξέρουμε ότι παίζουν

7. Βάζουμε 1 στικάκι ram που να ξέρουμε ότι παίζει

8. Δοκιμή ram σε 1 slot

9. Αν δεν παίξει: Βήματα 1-7 και αλλαγή ram slot

:D . Κάπου είχα δει και μια καλή προσέγγιση του Ζάχου με σταύρωμα, "white magic" κ.λ.π. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 14:57]

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=299507#post299507

δεν φτανει καν στο bios, παιρνει ρευμα σβηνει το 1ο ledακι και κανει ενα σπαραχτικο beep καθε τοσο.

η διαδικασια του spc και της dfi ειναι παρομοια. θα δειξει. αν εμφανιστω το πρωι ξανα, πρεπει να ληφθουν δραστικα μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κάνουν μόνον οι dfi αυτά.

Και η δικιά μου Gigabyte τα ίδια κάνει.

Αν κλείσει για κάποιο λόγο το pc, για να ανοίξει πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 7-8ώρες χωρίς να πειράξω τίποτα μέσα από το pc, μετά όλα ο.κ. ’σε που δεν κάνει restart από το κουμπάκι.

Αυτό τώρα είναι φυσιολογικό, ή μήπως είναι άκυρο για το εν λόγω thread.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gabriel [Σήμερα, στις 15:49]

Δοκίμασε να αλλάξεις θέση και στο jp1 που είναι για το Safe boot μπάς και.

χαρηκα οταν το ειδα (ξανα) στο manual αυτο. μετα χαλαστηκα, μιας και ηταν ηδη στο Safe boot απο την τελευταια φορα που παλαβωσε.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω τη συγκεκριμένη μητρική μια γνώμη.

Βγάλε τη μητρική στο αέρα.

Πάρε την οθόνη, το τροφοδοτικό μια κάρτα γραφικών, μνήμη, επεξεργαστή, πληκτρολόγιο και ένα νέο πολύμπριζο και σύνδεσε τα σε άλλο δωμάτιο (σε άλλη μπρίζα), χωρίς UPS.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη Τετάρτη είναι, μύρωσε τη μπας και δουλέψει :)

Πέραν της πλάκας, δεν μπορώ να προτείνω εδώ μέσα λύσεις γιατί είναι άπειρες πραγματικά. Έχω διαβάσει ΤΑ απίστευτα κατά καιρούς, ακόμα και ότι μετά από όλες τις δοκιμές, αφού μπήκε σε νέο κουτί, δούλεψε ή ότι σε άλλο σπίτι δούλευε μια χαρά. Θυμάμαι και την αλλεργία που είχαν οι μνήμες του Dagalidis στην στοκ ψύκτρα της AMD, τι να πω... Καλή επιτυχία σε ό,τι προσπαθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 17:05]

Χωρίς να ξέρω τη συγκεκριμένη μητρική μια γνώμη.

Βγάλε τη μητρική στο αέρα.

Πάρε την οθόνη, το τροφοδοτικό μια κάρτα γραφικών, μνήμη, επεξεργαστή, πληκτρολόγιο και ένα νέο πολύμπριζο και σύνδεσε τα σε άλλο δωμάτιο (σε άλλη μπρίζα), χωρίς UPS.

Λες να ντρέπεται σ' αυτό το δωμάτιο? :p:cool: :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.