Jump to content



μας αφησε χρονους η dfi?


.38-.45

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice

Χωρίς να ξέρω τη συγκεκριμένη μητρική μια γνώμη.

Βγάλε τη μητρική στο αέρα.

Πάρε την οθόνη, το τροφοδοτικό μια κάρτα γραφικών, μνήμη, επεξεργαστή, πληκτρολόγιο και ένα νέο πολύμπριζο και σύνδεσε τα σε άλλο δωμάτιο (σε άλλη μπρίζα), χωρίς UPS.

η εμπειρια σου με ασους βλεπω σε εχει κανει μεγα troubleshooter:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l [Σήμερα, στις 19:22]

Λες να ντρέπεται σ' αυτό το δωμάτιο? :p:cool: :giveup:

LOL :jump:

Με όσα διάβασα στα προηγούμενα ποστ το αποκλείεις να πέσαμε σε ντροπαλή DFI ?

Κάτσε και θα το δεις κι αυτό.

Δεν γουστάρει τη συγκεκριμένη μπρίζα σου λέω. :p

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 19:24]

η εμπειρια σου με ασους βλεπω σε εχει κανει μεγα troubleshooter:)

Μη μου κατηγορείς τις ασους :inlove:

Στις παλιές DFI έμαθα. :devil:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που διακόπτω, αλλά όλα αυτά τα χρόνια ενασχόλησής μου 1 μου χει μείνει:

Η ΟΘΟΝΗ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΗ ΜΕΚΚΑ!!!!!

Καλά, στοχεύεται τις οθόνες όπου νά ναι και περιμένετε να παίξει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 15:32]

ισως να μην εχει το συνδρομο UTT (στο xtreme τα βρηκα αυτα που γραφω στο ποστ που σου εδωσα)

εκτος των αλλων, εχει και αυτο.

παμε απο την αρχη: διαδικασια παρομοια με τα fora της dfi. βγηκαν ολα απο πανω (καλωδια, καρτες, μνημες, επεξεργαστης, μπαταρια κλπ κλπ) και μετρουσα τασεις μεχρι να δειξει το πολυμετρο 0. οταν εφτασε εκεινη η ωρα, μπηκε επεξεργαστης, ενα παλιο dimm στη θεση 2, ρευματα, πατημενο Insert, αναμα τροφοδοτικο, αναμα απο το κουμπι, οταν εκανε το beep πατημα delete και αναψε κανονικα.

δοκιμες με τα utt, ουτε κατα διανοια, ξανα τα παλια dimm επανω, ταση στα 3.2, επαιξε με τα utt, clear cmos, κι ολα μια χαρα. διαλλειμα για τσιγαρο και δε μπουταρει με τα utt.

ξανα τα παλια dimm, εχω παρει αποφαση πως κατι παιζει με το bios, αλλα θα μεινει για μετα αυτο, να δουμε ΧΡ και βλεπουμε. συνδεση το raid, αγνωστο πραγμα τα ΧΡ, restart στο restart απο μονο του μολις ξεκιναγε να μπει, ουτε καν safe mode. δισκετα και floppy απο το παταρι, ετοιμος για format, βεβαιος πως εχει καταστραφει το raid.

τελευταια ελπιδα: ΒΗ5. ολα μελι - γαλα.

ενα μεγαλο "ευχαριστω" σε ολους σας για τη συνδρομη σας.

Αρχική απάντηση από iem36 [Σήμερα, στις 19:05]

Τι έκανες με το PC πριν κάνεις shutdown?

burn in τον ενα απο τους 2 πυρηνες
Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 20:26]

Να ρωτήσω αν είναι στην εγγύηση; Αν ναι, απλά επέστρεψέ την και σταμάτα να ταλαιπωρείσαι.

Υ.Γ. Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς 24pin τροφοδοτικό, σωστά;

εχει ληξει προ πολλου. ναι, με 24pinο τροφοδοτικο.
Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 20:37]

Να ρωτήσω αν κοιταξες τα ρεύματα του τροφοδοτικού ή θα με γιουχάρετε;

απο τα πρωτα πραγματα που κοιταξα, δεν το εχω και για πολυ σοβαρο το tagan.
Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 22:47]

Υπάρχει τρόπος να μπει νέο BIOS σε περίπτωση που έχει καταστραφεί το υπάρχον?

οταν bootαρει, να ξεκιναει κατευθειαν απο δισκεττα και να φορτωσει απο κει bios. εκτος αν μιλας για hot flash.
Link to comment
Share on other sites

Μπα. Αν αρχίσει κανει ΧΟΝΤΡΑ κουλά φλάσαρε εσυ απο οπου θές [εκτος απο χοτφλασ ,<--δεν εχω κανει δεν ξερω τι παιζει. ] εγώ αυτό κατάλαβα με την δική μου οταν τελικα τα επαιξε τελειως. Δεν εβλεπε τα sata καθολου και δεν ηταν hardware το πρόβλημα [o controller sata η τα sata slot η οι δίσκοι...] ηταν απλα που μαμακιζότανε το μπιος . Πάμπολα φλας απο win - dos , με - και χωρις ovclock. Απλα δεν ελεγε να ισιώσει . Και με το μπιος μου εκανε και αλλα κουλα με τα ρευματα [ το ειχα αναφέρει παλαιοτερα , ] μερικες φορες δεν πανα δινες 3.8vdimm πανω απο 3.25 δεν ...

Να μην κουράζω που θέλω να καταλήξω. Οτι αρπάζει το bios τους μάλλον και μερικές φορές δεν επανέρχεται .

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει να επιμείνω?

Δοκίμασες το άλλο τροφοδοτικό?

Μήπως έχεις UPS ή παλιό πολύμπριζο? Μήπως τάφτυσαν?

Βγάλε το UPS αν έχεις και έλεγξε και την τάση της ΔΕΗ στην μπρίζα του δωματίου σου.

Τα μηχανάκια αυτά τραβάνε ΠΟΛΥ ρεύμα.

Μπορεί να λοιώσαν τα εντοιχισμένα καλώδια, οπότε όταν τραβάς πολύ ρεύμα έχεις προβλήματα.

Δοκίμασε σε άλλο δωμάτιο.

Βάλε ξανά BIOS και κάνε load default settings.

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι; :)

με το αλλο τροφοδοτικο δε το δοκιμασα.

το πολυμπριζο ειναι ενα mge cl5, Surge Suppressor που σηκωνει 2.5kw.

ups δεν εχω.

το σπιτι εχει 3φασικο ρευμα.

bios θα ξαναμπει, απο δισκετα αυτη τη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από H.A.Balafoutre [Χθες, στις 15:33]

Δεν τα κάνουν μόνον οι dfi αυτά.

Και η δικιά μου Gigabyte τα ίδια κάνει.

Αν κλείσει για κάποιο λόγο το pc, για να ανοίξει πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 7-8ώρες χωρίς να πειράξω τίποτα μέσα από το pc, μετά όλα ο.κ. ’σε που δεν κάνει restart από το κουμπάκι.

Αυτό τώρα είναι φυσιολογικό, ή μήπως είναι άκυρο για το εν λόγω thread.

Μάλλον ψιλοάκυρο για το συγκεκριμένο θέμα αλλά κι εγώ με την msi k8neo2 platinum το έχω αυτό. Όπως και αν το κλείσω θέλω 5ωρο εκτός ρεύματος. Ακόμη και αν έχει κολλήσει το σύμπαν αν κάνω reset όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτά

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=1393234&postcount=1526

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=376423#post376423

Δεν αρκεί που έχεις τριφασικό ρεύμα.

Πρέπει και η γραμμή που έχεις για τον υπολογιστή να είναι χοντρή, για σούκου μπρίζα, με την ανάλογη ασφάλεια.

Όταν για παράδειγμα βάζουμε ένα air condition αλλάζουμε και τη γραμμή.

Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και για τους σύγχρονους υπολογιστές.

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα που έχεις τώρα είναι οτι δεν παίζουν τα UTT ενώ με BH5 δουλεύει ο υπολογιστής και μπαίνεις και Windows?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μέχρι το Μ.Σάββατο το βράδυ μήπως και αναστηθεί :hehe: Πέρα από την πλάκα, εγώ ως τώρα ήμουν τυχερός και δεν χρειάστηκα βουντού για να την κάνω να λειτουργήσει, οπότες δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω από τους προλαλήσαντες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 07:57]

Δες και αυτά

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=1393234&postcount=1526

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=376423#post376423

Δεν αρκεί που έχεις τριφασικό ρεύμα.

Πρέπει και η γραμμή που έχεις για τον υπολογιστή να είναι χοντρή, για σούκου μπρίζα, με την ανάλογη ασφάλεια.

Όταν για παράδειγμα βάζουμε ένα air condition αλλάζουμε και τη γραμμή.

Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και για τους σύγχρονους υπολογιστές.

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα που έχεις τώρα είναι οτι δεν παίζουν τα UTT ενώ με BH5 δουλεύει ο υπολογιστής και μπαίνεις και Windows?

η γραμμη του υπολογιστη ακολουθει ολα τα "πρεπει" που εχεις θεσει. :)

ακομα δεν εχω κοιταξει το θεμα utt, το συστημα δουλεψε αργα το βραδυ και δεν ειχα χρονο για να κοιταξω τις λεπτομερειες. αυτο μαλλον θα λυθει με καινουργιο bios.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [19-04-2006 09:52]

αχα, για κανε το εξης. Βαλε το ενα στικ επανω (αν αναβει με το ενα) και πανε στο ΒΙΟΣ και βαλε 3.2 βολτ στις μνημες, σωσε τη ρυθμισης βγες και κλεισε το πισι. μετα παρε και το αλλο (αν εχεις 2ο ντιμακι) βαλτο επανω και αναψε την . Σε εμενα αυτο επιανε παντα.

no go.

καταπως φαινεται, το ενα utt μας αφησε χρονους. το αλλο bootαρει κανονικα. αν βαλω την ταση στα 3.2, θα μπουταρει και το 2ο, μπορω να κανω οσα restart θελω, αλλα δεν μπορω να κανω shut down. στο επομενο boot θα αρχισει να φωναζει, και δεν ξεκιναει μετα ουτε με το ενα utt που δειχνει ok. πρεπει να μπει το bh5 επανω, οποτε μετα ξεκιναει κανονικα με το utt που δειχνει να δουλευει ακομα και με 2.6, με το οποιο μπορει και να κλεισει το πισι και να ξεκινησει παλι κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.