Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ρε παιδια εγω με την προηγουμενη καρτα μου (4890) ειχα προβλημα, δεν μου επαιζαν με τα cut scenes στο resident evil 5..Τωρα με την 5850 που πηρα και με τους catalyst 9.11 εχω παλι το ιδιο προβλημα...Ας ελπισω οτι θα το διωρθωσουν στους 9.12 αν και δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος..Να τονισω οτι το λειτουργικο μου ειναι windows 7 64 bit..

Καποιος που εχει παοξει το Resident evil 5 ας μας πει αν αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα η αν το εχω μονο εγω....

Το πρόβλημα είναι στο directx10, επέλεξε το directx9 στο launch screen και λογικά θα εμφανίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στο directx10, επέλεξε το directx9 στο launch screen και λογικά θα εμφανίζονται.

Πωωωω να σε καλα ρε φιλε!! Το δοκιμασα τωρα στο dx9 και παιζουν αψογα!!

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

οπως κ με τους 9,10 οταν bootara κ ανοιγε αυτοματα το msi afterburner ωστε να εφαρμοσει το προφιλ που εχω σωσει μου παγωνε αρχικα η οθονη κ μετα μου πεταγε μια ωραια γαλαζια οθονη, υστερα απο μισο λεπτο εστρωνε αλλα εμφανιζε ενα μηνυμα οτι ο driver δεν αποκρινονταν κ μετα οτι αποκατασταθηκε .μονο αυτο αλλα σε xp δεν ειχα προβλημα. σε w 7 64 bit oλα αυτα .

Link to comment
Share on other sites

Στο crysis warhead,dx9,με χ8 aa,έχω flickering όταν κοιτάω στις φυλλωσιές δέντρων και κουνάω την κάμερα.

1 5850 με τους καινούριους 9.12.

Από fps περίπου τα ίδια ,ίσως και λίγο χειρότερα από τους official 9,11 που είχα πριν.

Στο nfs shift,και dirt 2 αρκετά καλή αύξηση fps.

Επίσης παρατήρησα ότι dirt 2 + vsync=fail.Κολάει ανά διαστήματα,δεν ξέρω όμως αν το έκανε και στους 9,11.

Link to comment
Share on other sites

ATI Catalyst 9.12 Hotfix

Hotfix that resolves the mouse being enlarged under Windows® 7, improves performance of OpenGL games, Provides CrossFireX™ support for Eyefinity & Provides support for OpenCL

Problem Description:

·Performance drop is observed with a supported ATI CrossFireX™ configuration when using the thermal scope while playing Call of Duty Modern Warfare

·Performance drop during the opening cinematic of Resident Evil 5

·Wheelman freezes while loading the game menu and can't play further

·The desktop mouse cursor becomes enlarged at random while using Windows 7

·Flashing in various OpenGL titles – City of Heroes, Enemy Territories: Quake Wars, Riddick

·Heaven benchmark (DirectX 9 mode) – Grass flickers and white boarders observed around the edges

·DTS-HD and Dolby True-HD not working properly with certain receivers while using HDMI connection on ATI Radeon™ HD 5000 Series

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με DX10 , Vsync on και αα χ2 ή χ4.

Ναι,σε dx10 δεν έχει πρόβλημα,ανεξάρτητα από vsync ή από το πόσο aa βάλω.

Απλά σε dx9 είναι πιο σταθερό το framerate,σπάνια κάνει drop ακόμα και σε σκηνές με εκρήξεις όποτε το προτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

attachment.php?attachmentid=37366&stc=1&d=1261124593

Α ρε Ati ούτε τα βασικά δεν κάνουμε πλέον, έτσι;

Αν δεν έκανα κλικ πάνω στο Link δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι πως βγήκε 9.12 agp hotfix. Μα τι παιδιά είναι αυτά εκεί τέλος πάντων, τι να πω; :p

Πάντως οι 9.12 στην ταπεινή μου 4650 δώσανε λίγο κέρδος επιδόσεων. Και είναι και AGP...

Πιστεύω σε πιο δυνατές κάρτες η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη αναλογικά.

post-9787-1416074252,1623_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Candyman
Link to comment
Share on other sites

Το hotfix ομως φαινεται να εχει ημερομηνία προγενέστερη των 9.12.

Που το είδες αυτό; Για το driver packaging version λες;

Άλλο πράγμα η έκδοση του Catalyst center πάντως και άλλο πράγμα ο core driver για το device.

Επισης μου φαινεται κουφο να το εβγαλαν την ιδια ημερα με τους 9.12.

Γιατί κουφό; Εκτός από μερικές διαφορές στο .inf file και σε ίσως ένα δύο files ακόμα, οι οδηγοί είναι οι ίδιοι με τις pci-express εκδόσεις.

Screenshot σημερινό:

attachment.php?attachmentid=37367&stc=1&d=1261128682

Οποτε σίγουρα ειναι πιο ''φρεσκο'' απο τους 9.12;

Kαι τελικά τι θέλει να πει ο ποιητής;

post-9787-1416074252,1929_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Candyman
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει τωρα το AGP;

To hotfix δεν εχει να κανει με AGP αλλα γενικα.

Ελληνικά μιλάει ο ποιητης και λέει απλα: 16/12 ανεβαινει ενα Hotfix και την επομενη 17/12 ο 9.12. Ποιο ειναι τελευταια έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει τωρα το AGP;

To hotfix δεν εχει να κανει με AGP αλλα γενικα.

Ελληνικά μιλάει ο ποιητης και λέει απλα: 16/12 ανεβαινει ενα Hotfix και την επομενη 17/12 ο 9.12. Ποιο ειναι τελευταια έκδοση;

Μιλάς γι αυτό;

Για ξανακοίτα προσεκτικά το post μου, κοίτα και την εικόνα πάλι και τότε θα καταλάβεις για τι πράγμα μίλαγα εγώ και για τι πράγμα μου απάντησες εσύ...

Να εξηγήσω κιόλας γιατί παίζει να μπούμε σε κυκεώνα... Εγώ δεν αναφέρθηκα στο Post του tamerlan αναφέρθηκα στα ρεζιλίκια της Ati που άλλο οδηγό κατεβάζεις και άλλο σου δείχνει στο site λες και είναι τόσο πολύ δουλειά να αλλάξεις το reference ενός url.

To AGP hotfix είναι AGP DRIVERS. To hotfix στο Link του tamerlan είναι patch (μπάλωμα)+non WHQL drivers, και είναι και Release Candidate (ούτε καν final). Ας λέει ότι θέλει η AMD, δεν είναι απλά Catalyst driver, περιέχει κι άλλα πράγματα μέσα γι αυτό και το μέγεθος είναι 180mb και είναι και unsupported διότι είναι Release Candidate όπως είπα πριν ενώ η ATi ΔΕΝ το αναφέρει αυτό πουθενά. Προφανώς και οι 9.12 final που ανέβηκαν στο site είναι πιο καλή επιλογή.

Πάντως οι RC1 έχουν νεότερη έκδοση packaging και Catalyst Install manager.

Τώρα αν απορεί κανείς με τις επιλογές τις ATi σε θέμα support και οδηγών, τι να πω.. Εγώ δεν απορώ καθόλου πάντως με όλα αυτά.

Έγινε επεξεργασία από Candyman
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.